1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ABC ‘milis eğitimi’ iddiasının peşini bırakmıyor!

ABC ‘milis eğitimi’ iddiasının peşini bırakmıyor!

ABC Gazetesi’nin yerlerini de açıklayarak gündeme taşıdığı ‘silahlı eğitim kampları’ haberi, haftanın en çok konuşulan gündemi oldu. ABC, kampların aslında yedi ilde bulunduğunu yazdı, “Bu kamplardan bir tanesi de İstanbul’da” dedi.

A+A-

Yaptığımız 'silahlı eğitim kampı' haberi sayesinde çok ilgi çekecek bazı bilgilere daha ulaştık, ev baskını eğitimi alıp-verip tavşan avladığını söyleyen emekli özel harekatçılardan...

ABC Gazetesi’nin yerlerini de açıklayarak gündeme taşıdığı ‘silahlı eğitim kampları’ haberi, haftanın en çok konuşulan gündemi oldu. ABC, Akşener’in “İki şehirde var” dediği kampların aslında yedi ilde bulunduğu bilgisini, hatta ilçe ilçe konumlarını paylaştı “Bu kamplardan bir tanesi de İstanbul’da” dedi.

Bu haber daha günlerce konuşulacağa benziyor. ABC, konumu tam tespit edilemeyen ama Orta Karadeniz’de, tarafımızca ili bilinen ancak tam konum tespiti henüz yapılamayan yedinci kampın üzerine giderken diğer yandan da bu haberin yankıları ışığında iz sürmeye devam ediyor. 

Haber merkezi telefonları susmuyor. İhbarda bulunanlar da var, üstü kapalı tehditler savuranlar da… Hele ki böylesi ciddi bir konuda, hiç mi hiç boyun eğecek değiliz. ‘Milis eğitimi’ iddialarının peşini bırakmayacağız. 

Öte yandan herkesin aklına gelen sorular var, buna dair de telefonlar alıyoruz. Hem bunlara açıklık getirmek, hem de bizim ulaştığımız bilgileri okurumuza sunmak istiyoruz. 

TAVŞAN AVLAYAN ÖZEL HAREKATÇILAR...
Telefonda üstü kapalı tehditler savuranlarla ilgili gerekli işlemler için harekete geçtik. Ancak şöyle dikkat çekici bir husus var. Bu şahıslar, fotoğraflardaki kişiler arasında olduklarını söylüyor, “Benim fotoğrafımı kullanmışsınız” diyorlar. “Peki, ne yapıyorsunuz o kampta?” diye sorduğumuzda ise genellikle şu yanıtı aldık; “avcılık eğitimi”. Ancak görüntüler ve elimize ulaşan bilgiler, tavşan avlama merakından öte… Ev baskını eğitiminin tavşan avlamakla ne alakası olabilir? Ayrıca çeşitli avcılık kulübü ve derneklerinin üyesi olduğunu söyleyen şahıslara, bu eğitimin avcılıkla ne ilgisi olduğunu sorduğumuzda da herhangi bir yanıt alamadık.

İkincisi şu… Telefonla haber merkezine ulaşanların büyük bir kısmı eski özel harekatçı olduklarını söylüyor. Hatta bunlardan birinin açıksözlülüğü ‘takdir’ edilesi. Vatanına, milletine bağlılığını telefonda defalarca ifade eden eski özel harekatçı şahıs, ‘gerekirse’ göreve hazır olduklarını dile getiriyor. Ev baskını ve ağır silah eğitimiyle hazırlık yapıp tavşan ya da kuş avlamanın bu ‘gereklilik’lerden biri olduğunu söylüyor herhalde, bilemiyoruz…

Dediğimiz gibi, arayanların birçoğu eski özel harekatçı olduğunu dile getiriyor. Bunların kayıtları da elimizde mevcut. Zaten söz konusu kamplardan birinde bunu doğrulayan kanıtlar bulduğumuzu yazmıştık. Örneğin Emekli Polis Özel Harekatçılar Derneği’nin bastırdığı “Özel Harekatçı Olmak” isimli kitabı ya da diğer savaş kitapları bu kanıtlardan sadece birkaçı.

Okurların sıkça sorduğu sorulardan birine daha değinelim. Hobi faaliyeti adı altında açılan silahlı eğitim kampları nasıl denetleniyor? Bu kampların açılışı için gereken şartlar nedir? Her yan yana gelen beş kişi, istediği şehirde istediği araziyi kapatıp “Ben burada silahlı eğitim vereceğim ama hobi olarak” diyebiliyor mu? Bu da AKP hükümetinin eğip bükmeden, net bir şekilde yanıtlaması gereken sorulardan. Bizim değil, devletin sorması gerekmez mi; “Burada neden ev baskını eğitimi yapılıyor” diye?

Son olarak, ilgi çekici bir konu da şu... Haber merkezine ulaşan şahıslar kendilerinin İslamcı olmadıklarını Türkçü olduklarını savunuyorlar. ABC ise sadece İslamcıların böyle girişimlerde bulunmadığını, ülkücü kökenli şahısların da aktif olarak bu kamplarda eğitim aldığı, hatta verdiği bilgisini paylaşmıştı. 

Bu haber toplam 2384 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.