• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Gaziantep : 15 °C
  • Adana : 17 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • İzmir : 18 °C

AK Parti içindeki koalisyon dağıldı! Erdoğan böyle devam edemez

AK Parti içindeki koalisyon dağıldı! Erdoğan böyle devam edemez
Siyaset Bilimci ve köşe yazarı Hasan Bülent Kahraman'dan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi adaylar üzerine çarpıcı açıklamalar geldi.

Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Siyaset Bilimci ve Sabahgazetesi köşe yazarı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Türk siyasi tarihi üzerine uzun zamandır çalışan bir isim.

AK Parti ve CHP'nin siyasi söylem ve icraatları üzerinde özellikle duruyor. Türkiye son dönemde cumhurbaşkanı seçimine odaklanırken, Kahraman köşe yazılarında daha önemli gördüğü seçim sonrasına ilişkin fikir üretiyor.

Kahraman'ın cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik en sert tespiti ise Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığına ilişkin. Kahraman'a göre"İhsanoğlu'nun adaylığı çok hazin. Çok sefil bir yaklaşım."

AK Parti içindeki durumu da analiz eden Kahraman, 17 Aralık süreciyle 'AK Parti'deki koalisyonun dağıldığını' Erdoğan'ın ise seçimden sonra 'subjektif söylem' içinde siyaset yapmaya devam edemeyeceğini söyledi.

Hasan Bülent Kahraman'ın cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin AlJazeera'da yayınlanan röportajının öne çıkan bölümleri şöyle:

BAŞKANLIK ERDOĞAN'IN KURGULADIĞI BİR SENARYO

Başkanlık sistemi. Başkanlık sistemine dair halkın kafasında herhangi bir kristalize olmuş düşünce bence şu anda yok. Halk henüz onu tartıyor ve yine zannediyorum doğrudan doğruya Erdoğan’ın kurguladığı bir senaryo. Erdoğan, Özal gibi bir siyasetçi biraz. Yani kısa sürede kendi koşullarını kendi oluşturur bir şekilde sonuç isteyen, aktivist bir politikacı. Dolayısıyla bir parlamenter sistemin aşamalarını, vekalet sisteminin kısıtlamalarını, kuvvetler ayrılığının getirdiği doğal engellemeleri aşarak bir sonuç almaya çalışıyor. Bu Türkiye sağının aslında temel bir ihtiyacıdır... Fakat bana öyle geliyor kiErdoğan bunu çok güçlü bir lider düşüncesiyle bir araya getirdi ve özdeşleştirdi. Bu da bende farklı bir düşünce uyandırıyor “Halk ne der?” sorusuna cevap ararken.

Türkiye’de halkın iki önemli tutumu var. Bütün dünyadaki halklar gibi bir noktadan sonra konsantre olmuş bir güce Türkiye’deki toplum da eğilim gösterir, onu benimser. Dolayısıyla Erdoğan’ın temsil ettiği, iş yapan, sonuç alan, tuttuğunu koparan lider görüntüsü, hele şimdi bir de başkan olması düşüncesi, halkta “Acaba bunu denesek mi?” sorusuna yol açıyor. Ama öbür taraftan, büyük otorite geleneğinden çok çekmiş olan bir halk var karşımızda. Onlar da gücün bu kadar tek elde konsantre hale gelmesinden tedirginlik duyar. O bakımdan ben Tayyip Erdoğan’ın bu güçlü lider düşüncesine bağlı başkanlık sistemi modelinin daha tamamlanmadığını ve gidecek bir yolu olduğunu sanıyorum.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Bu zor bir soru. Evet öyle, çevreden merkeze yürüyüşün büyük adımları tamamlandı. 94 sonrası kırsal alan çözülmüştür, kentlerin çevresinde uydu kentler meydana gelmiştir, bu insanlar kentlerin merkezi ile bir biçimde irtibat kurmuşlardır. Anadolu sermayesi büyük şehre gelmiştir, büyük sermaye ile kendisini yakınlaştırmıştır. Ondan pay almaya başlamıştır… Bundan sonrası çok daha entelektüel bir yaklaşım gerektirir. Bunu insanlar anlamıyor. Entelektüel deyince insanlar Shakespeare okuyup Beethoven dinlemek falan diye düşünüyorlar ama siyasetin de bir fazla radikal ve aksiyoner yanı, bir de daha entelektüel yanı var. Bugüne kadar AK Parti o aksiyoner yaklaşımı gösterdi ve bu büyük dönüşümü tamamladı. Bunu beğenmek ya da beğenmemek gibi bir şey söz konusu değil. Bu, ortadaki bir sosyolojik realitedir. Bundan sonrasında, bu dönüşümün sistematik bir zemine oturtulması gerek. Yani Türkiye’de herkesin ana korkusu şudur: “Türk Hava Yolları çok önemli atılımlar yaptı, dünyanın en önemli markalarından biri haline geldi, ama devam edecek mi?” “İstanbul çok önemli bir uluslararası merkez haline geldi, finansın en önemli merkezlerinden biri oldu, dört bir yanı gökdelenlerle örüldü ama acaba bu sürecek mi?” Bu ekonominin, bu toplumsal dönüşümün sürdürülebilirliğini sağlamak lazım.

ERDOĞAN SONRASI EN ÖNEMLİ MESELE

Biz bu hareketlerle, iyi yönetilemezse daha demokratik bir noktaya da gidebiliriz, antidemokratik bir noktaya da gidebiliriz. Türkiye’de bugün ordu - siyaset ilişkisi 20 yıl öncesine göre çok daha iyi bir noktada mıdır, noktadadır. Bunu kurumsal hale nasıl getireceğiz? Türkiye’de Kürt meselesini çözecek bir kanun büyük mücadeleler ile hazırlandı. Ama bunun kalıcı bir hale getirilmesi nasıl olacak? Kürtlerin anadilde eğitim meselesi bu kanunla bitiyor mu, hayır bitmiyor. Alevilerin cemevi meselesi bu kanunla bitiyor mu, hayır bitmiyor. Bunların bitirilmesi için uygun, olumlu bir zemin hazırlandı. Dolayısıyla yönetişim, çok daha adil bir gelir dağılımı, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, bütün bunların şimdi bu yeni mobilize olmuş ve çok siyasallaşmış kitleyle birlikte harekete geçirilmesi lazım.

hasan_bulent_kahraman_main.jpg

Siyaset Bilimci ve Sabah gazetesi yazarı Hasan Bülent Kahraman, cumhurbaşkanlığı seçim sürecini analiz etti

ERDOĞAN BÖYLE DEVAM EDEMEZ!

... Rabia işareti yapmasıyla ayakta tutuldu, şimdi Başbakan’ın Filistin atkısı takıp kürsüye çıkmasıyla ayakta tutuldu. Çok genç bir kitle... Evet bu kitlenin aksiyoner bir yanı var. Ama politika sadece daha aktif, daha reaktif bir söylemle kitleyi ayakta tutma meselesi değildir. Onu başka araçları kullanarak da doğru bir şey yapıldığına ikna edebilirsiniz. Bence o kitle şu anda gerçekten şunu düşünüyor:

“Bize bugüne kadar kömür, makarna dağıtıldı, sosyal adalet anlayışı daha farklı bir biçimde ortaya çıktı, sağlık meselesine farklı bir anlayış getirildi, bunların şimdi kalıcı hale getirilmesi lazım.” Bu insanlar kimdir? Bu insanlar taşradan kentin merkezine gelen insanlardı. Onlara bu kadarı yeterdi, ama bundan sonrası yetmeyecek. Bunlar artık yeni orta sınıfları meydana getiriyorlar. Artık AK Parti “Efendim kitleye şöyle yaparsak hoş görünürüz” subjektivitesi içinde devam edemez.

KOALİSYON DAĞILDI

17 Aralık’tan önce AK Parti oylarının yüzde 55-56 olduğunu düşünüyorum. Oysa 43-44 oy aldı AK Parti. Bunu reddeden onun kendi kitlesi. AK Parti’nin çekirdek oyunun yüzde 53-54-55 olduğunu düşünmek mümkün mü? AK Parti tıpkı ANAP gibi, tıpkı Demokrat Parti gibi taşıyıcı koalisyon. Onun içinde o partinin farklı politikalarıyla koalisyon yapan farklı kesimler var… AK Part’nin çekirdek oyu yüzde 34-35’tir… O koalisyon dağıldı 17 Aralık operasyonundan sonra. Gezi’den sonra bir patinaj dönemine girmiştir. Tayyip Bey’in gücü, karizması, mücadeleciliği olmasa bu çok daha aşağılara inerdi.

AK PARTİ'NİN YAPMASI GEREKEN

Türkiye’yi iki büyük kitle değiştirdi 90’lardan itibaren. AK Parti’nin başarısı da bu iki kitle ile bütünleşmesi oldu. Biriyle doğal, biriyle zorunlu olarak. Doğal kitle, başörtüsü ya da imam hatip diyerek o kitlenin laiklik üzerinden talepleriydi. İkincisi Kürtlerin talepleriydi. Bu insanlar taleplerinin sonuçlarını elde etti mi? Etti. Neyle etti? Hukukla etti. O insan artık hukuktan vazgeçmez. Üç, yine liberal ekonominin ve liyakat sisteminin uzantısı olarak, suiistimal. "Yapma kardeşim, yapma." Türkiye’de insanlar bugüne kadar para kazanmanın çalışmakla olan ilişkisinin farkında değildi. Şimdi onu fark ediyor. Dolayısıyla "Ben alnımın terini döktüm, para kazandım. Öteki bunu yapmadan aynısını elde ediyorsa olmaz" diyor…

İHSANOĞLU'NUN ADAYLIĞI ÇOK HAZİN

Çok hazin bir şey İhsanoğlu’nun aday olması. Neresinden bakarsanız elinizde kalan bir adaylık. Önce şunu söyleyeyim, ben CHP’nin Ekmeleddin Bey’i inanarak aday gösterdiğine inansam ikna olacağım. Yani muhafazakâr, milliyetçi, mukaddesatçı, eğerCHP bu kesimlerle gerçek manada bütünleşmeyi umuyorsa, böyle bir dönüşüm geçirecekse bundan memnuniyet duyarım. Ama bu öyle Ekmeleddin Bey’i oraya getirerek olacak iş değil. Bunun bir hazırlığının olması lazım. Birincisi bu. Ekmeleddin Bey hayatında bir gün CHP ile irtibatlı olmuş bir insan değil.

O kadar garip bir şey ki, CHP ne kadar muhafazakâr, milliyetçi, mukaddesatçı olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Saçma sapan laflar, "bozkırın tezenesidir" falan deniyor Ekmeleddin Bey’e.. Yani çok hazin. İçler acısı. Çok sefil bir vaziyet CHP yönetiminin bu konuda yaklaşımı. Ekmeleddin Bey de Anıtkabir’e gidiyor, o da ne kadar laik, Kemalist ve Atatürkçü olduğunu ispat etmeye çalışıyor. Tekrar ediyorum, eğer bu ikisi gelip bir senteze ulaşacaksa bundan memnuniyet duyarım. Ama öyle değil. 12 Mart’ta Atilla Karaosmanoğlu’nu dışarıdan getirmek gibi, krizde Kemal Derviş Bey’in Dünya Bankası’ndan getirilmesi gibi Ekmeleddin Bey’in İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan getirilip CHP’ye getirilerek bir politika üretilmeye çalışılıyor. Bu Türkiye’deki politikanın gelişmesi karşısındaki en büyük engel. Bundan çok derin bir acı duyuyorum.

CHP KÖR TOPAL DEVAM EDECEK

CHP’nin yapması gereken tek bir şey var:

CHP bir itirafta bulunacak. Sol, sosyal demokrat, sosyalist bir parti olmadığını itiraf edecek. O parti ulusalcı, Kemalist bir partidir. Buna artık direnmek, bunu kabul etmemek artık insan aklının da, ahlakının da kabul etmeyeceği bir şeydir. CHP bu aldatmacanın içindedir. Kendini sol olarak göstermeye çalışarak, Kemal Bey’in Dersim ile ilişkisi falan… Çok gülünç şeylerdir. CHP’nin oradan çıkması, bu gerçeğini kabul edip yoluna öyle devam etmesi lazım. Bu iki türlü olur. Bu şekilde sürerse CHP ufalanır. İkinci bir yol daha var. Onu herhalde asla denemezler. CHP’nin içindeki ulusalcıların, Kemalistlerin ayrılıp, zamanında Güven Partisi örneğinde olduğu gibi ayrı bir parti kurmasıdır. Ama büyük bir partinin imkanlarını kullanmak varken ayrılıp zelil olmayı onlar da istemeyecekleri için CHP bu kör topal haliyle devam edip gidecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 571 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim