1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "AKP, 25 Haziran sabahı ne yapacağını bilmiyor"

"AKP, 25 Haziran sabahı ne yapacağını bilmiyor"

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini eleştiren CHP'li Bülent Kuşoğlu, "AKP'nin 25 Haziran sabahı nasıl bir devlet yapılanması oluşacağını tam olarak bilmediğini ileri sürdü.

A+A-

CHP'den AKP'ye cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ilgili eleştiriler bitmiyor.  

Türkiye'nin bu seçimlerin ardından gelecek olan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden haberdar olmamasının, devletin geleceği açısından büyük risk taşıdığının altını çizen CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini AKP'nin de ne kadar bildiğinden emin değilim, bence ne yaptıklarını tam olarak bilmiyorlar. Devletin bir yapısı vardır, bu bozulmaz. Ne Türk tarihinde, ne de dünyada bunun bir benzeri yok.

Soru işaretleriyle dolu bir sürece gidiyoruz. Devlet yönetiminin ne kadar ciddi bir iş olduğunu, devlet yapılanmasının milletlerin ve devletlerin geleceği açısından ne kadar önemli olduğunu da bilmiyorlar. Bakanlıkların sayısını 25'ten, 15'e indirmekle, 4 cumhurbaşkanı yardımcısı olacak demekle bir sistem kuramazsınız. Eğer siz başbakanlık kurumunu kaldırıp her şey eskisi gibi olacak, devletin hukuk yapısı değişmeyecek sadece cumhurbaşkanına bağlı olacak diyorsanız o zaman tüm bunları neden yapıyorsunuz?

Türkiye Cumhuriyeti'nin oturmuş ve kökleşmiş bir devlet yapısı var. Bunları tek kişi belirleyemez. Devletlerin personel rejimleri çok önemli. Siz TOKİ ile Toprak Mahsulleri Ofisi'ni aynı anlayışla yönetemezsiniz. Belediyelerin işleyişi farklıdır. TOKİ'nin idari personeli, çalışanı, personel rejimi kendi niteliğini taşır. Milli Savunma Bakanlığı'nın işleyiş biçimi, personel anlayışı kendine özgüdür.

"SİSTEMİ DEĞİŞTİRİRSENİZ İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMAZSINIZ"

Bunların hepsinin kendi niteliklerine göre özellikleri vardır. Ben Milli Savunma Bakanlığı'nda yaptığımı, TOKİ'de yaparım diyemezsiniz, her şey birbirine karışır. Maliye Bakanlığı'nın farklı bir yapısı vardır. Hepsinin farklı bütçeleme sistemleri vardır. Bunların tek tek oluşmuş, oturmuş bir yapısı var. Merkez Bankası'nın konumu bellidir. Bunu da mı cumhurbaşkanına bağlayacaksınız? Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine Merkez Bankası ya da başka kurumlar senkronize olsun derseniz nasıl bir sistem istediğinizi söylemek zorundasınız, ama ortada yok. Şimdi siz bunları mı değiştireceksiniz, eğer değiştirmeye kalkarsanız işin içinden çıkmanız mümkün değildir.

"DÖVİZİ BOZDUR ÇAĞRILARI VATANDAŞA KAYBETTİRİR"

Yok, eğer değiştirmeyeceksiniz o zaman başbakanlık kurumunu neden kaldırdınız? Ne yaptıklarının bence farkında değiller. AKP bir bilinmeze doğru gidiyor, Türkiye'yi de götürmek istiyor." AKP'nin vatandaşa dövizi bozdurun çağrısının anlamsız olduğuna da değinen Kuşoğlu, daha önce de bu çağrıların yapıldığını ancak vatandaşın kaybettiğini, kimin kazandığının ise belli olmadığını ifade etti.

Kuşoğlu, "Vatandaş geçen sefer 1 dolara karşılık 100-150 kuruş kaybetti. Şimdi 1 dolarda bu zararı yaşayan vatandaş bir daha para bozdurur mu? Dolar, altın gibi vatandaşın kendi yatırımları tasarruf amaçlıdır. Kara gün için yapılır, bir kenarda dursun denir. Şimdi siz bunu bozdur diyorsunuz, ancak vatandaş bozdurmuyor çünkü AKP'nin yönettiği Türkiye'de kara gün görüyor. Vatandaş tasarrufunu elinden çıkardıkça kaybediyor, şu soru tam da bu noktada önem kazanıyor, kim kazanıyor? AKP bunların yanıtını vermiyor, vatandaşa dolar bozdur mesajı veriyor, vatandaş da artık yapmıyor" diye konuştu.

Bünyamin ÖZTÜRK/Ankara Yeniçağ

Bu haber toplam 1442 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.