1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP’den iç muhalefete FETÖ sopası!

AKP’den iç muhalefete FETÖ sopası!

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a yönelik FETÖ soruşturması genişliyor. Eski hazine çalışanının suç duyurusunun ardından soruşturma İzmir Askeri Casusluk ve Ankara FETÖ-Hazine davasına uzandı. Soruşturmaya en sert tepki “hür yandaş” yazardan geldi.

A+A-

Abdullah Gül-Ali Babacan ikilisinin parti kuracakları söylentileri sıklaşınca, AKP FETÖ sopasını devreye soktu.

Sözcü gazetesinden Asuman Aranca’nın haberine göre; İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, FETÖ'nün Hazine Müsteşarlığı'ndaki bürokratlara “Eskort” kızlarla kumpas kurduğu ve bu bürokratlar aracılığı ile bilgi sızdırıldığı iddiasıyla tasfiye operasyonu yapıldığı belirtilmişti. Tasfiye edilen bürokratların yerine de FETÖ'cüler yerleştirildi.
Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde mahkumiyetle sonuçlanan FETÖ Hazine davasında ise İrfan Tokgöz adlı kontrolör sanık “Hazine'ye FETÖ'cülerin yerleştirilmesinde eski Bakan Ali Babacan ile eski Müsteşar İbrahim Halil Çanakçı'nın sorumluluğu vardı” dedi. Tokgöz'ün avukatı Fevzi Dursuneli de “Sicil amirleri Müsteşar Çanakçı ve Başbakan Yardımcısı Babacan'ın atamalarda oluru var. Bu olur ve imzalarla atananların sonradan Bylockçu oldukları tespit edildi. Çanakçı ve Babacan bu dosyada sanık değilse müvekkilim İrfan Tokgöz de sanık olmamalı” demişti. Savcılığın, suç duyurusunda bulunan Ali Çevik'i başvurusunda imzası olmadığı için teyit amaçlı ifadeye çağırdığı da öğrenildi. Ali Çevik adlı eski Hazine çalışanı Ali Babacan hakkında suç duyurusunda bulunup, bakanlık yaptığı dönemlerde bürokratik atamalarda ve İzmir Askeri Casusluk Davası kumpası Hazine Müsteşarlığı'nda hayata geçirilmesinde FETÖ'ye bilerek ve isteyerek yardım ettiğini öne sürmüştü. Babacan'ın yanına danışman olarak aldığı herkesin FETÖ'cü çıktığı iddia edilen başvuruda isimleri İzmir'deki askeri casusluk davasına bulaştırılanların görevden uzaklaştırılıp, yerlerine FETÖ'cüleri almakla suçlandı. Babacan'ın bu şekilde örgüte yardım ettiği iddia edilmiş ve Hazine'de kritik görevlere atadığı isimlerin bir kısmının da Ankara'daki yargılama sonucu mahkûm olduğu ifade edilmişti.

En sert tepki ‘yarı yandaş’ yazardan

Kendisini “hür yandaş” diye adlandıran Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, Ali Babacan’ın FETÖ’cülükle suçlanmasına sert tepki gösterdi.  Hakan Albayrak “Çamur” başlıklı köşe yazısında şunları yazdı:

“Ali Babacan ve arkadaşlarının yeni bir parti kurmaya hazırlandıkları ortaya çıkalı beri bekliyorduk böyle şeyler.
Bu kadar ‘kör kör parmağım gözüne’ olacağını bekliyor muyduk peki?
Elbette.
Bu saatten sonra başka türlü olamazdı zaten; çünkü -şairin de dediği gibi- insanlar anlaşıldı.
Kimlerin neye nasıl tepki verdiği ve vereceği, kimlerin karakterinin nelere elverdiği ve elvereceği çoktan anlaşıldı.
Kimlerin neye nasıl tepki vermediği ve vermeyeceği, kimlerin karakterinin nelere elvermediği ve elvermeyeceği de anlaşıldı çoktan.
Şaşırtıcı, hatta sarsıcı bir hamle yaptığınızı zannedersiniz; ama tıynetiniz bilindiği için o hamleniz şaşırtmaz ve sarsmaz, ‘Bu zevattan başka bir şey beklenemezdi zaten’ dedirtir…
Çok zekice, hatta dahiyane bir plan kurduğunuzu zannedersiniz; ama niyetiniz malum olduğu için ortalama zekâ sahibi her insan için “kör kör parmağım gözüne”dir yaptığınız…
Sürpriz yok.
“Babacan ve arkadaşlarının yeni parti projesine karşı ilk hamle ne olur?” sorusuna bir ağızdan verilen cevap neydiyse o işte; akla gelen ilk ve en bayağı şey:
Babacan’a “FETÖ’cü” yaftası yapıştırmak.
***
Neymiş?
Bakanlığı döneminde yaptığı atamalarda birçok FETÖ mensubunu önemli mevkilere getirmek suretiyle FETÖ’ye yardım etmiş Babacan!...
Geçen gün hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
Savcılığın harekete geçtiği söyleniyor.
FETÖ’nün FETÖ’lüğünün henüz bilinmediği veya hükümetçe kabul edilmediği o dönemde FETÖ mensuplarını önemli mevkilere getirmeyen bir bakan yoktu; aynı işlemlerin diğerleri hakkında -ve hepsinin başında bulunan dönemin başbakanı hakkında- da yapılmasını bekleyebilir miyiz?
Efendim?
Sadece yeni partide adı geçenler hakkında mı yapılmasını bekleyebiliriz?
İşte; ‘kör kör parmağım gözüne’!
***
Salağa yatıp işin mantığını sorguluyormuş gibi yapmaya devam edelim:
Kardeşim, Babacan’ın bakanlığının ve FETÖ’yle mücadelenin başlangıcının üzerinden seneler geçti, suç duyurusunda bulunmak için niye şimdiye kadar beklediniz?
Cevap, suç duyurusunun ilk cümlesinde:
“Son günlerde Devlet eski Bakanı Ali BABACAN isimli kişinin yeni bir parti kuracağı hakkında haberler sıklıkla medyada boy göstermektedir…”
Gizlisi saklısı yok.
Konu belli, dert belli.
İyice belli olsun, ‘kör kör parmağım gözüne’nin dibi bulunsun diye düşünülmüş olmalı ki, metnin ikinci cümlesinde şöyle denmiş:
“Esasen, uzun yıllar uyguladığı dışa bağımlı yanlış ekonomi politikaları nedeniyle bugün yaşadığımız ekonomik soruların da esas müsebbibi olan adıgeçen kişinin zamanlaması çok manidar olan bu girişimi, FETÖ terör örgütünün son siyasi gelişmelerden faydalanarak mevcut hükûmeti zora sokmak, bir nevi intikam almak ve ülkeyi kaosa sürüklemek için adı geçen kişiyi yeniden görevlendirdiğini göstermektedir…”
FETÖ bahane, ‘Yeni parti mevcut hükümeti zora sokabilir’ endişesinin ifşası şahane!
***
Bu daha ‘varan 1’.
Korkunç bir çamur fırtınası geliyor.
Ahmet Davutoğlu da hedefte elbet.
Neyse ki çamurun çamur olduğunu herkes biliyor.
Tutmaz.
Çamur atanlar, kendilerini biraz daha kirletmiş olmakla kalır.

Bu haber toplam 1409 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.