1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AKYÜREK'İN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

AKYÜREK'İN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Agos Gazatesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi ile ilgili olarak yapılan soruşturma kapsamında, İstihbarat eski Daire Başkanı Ramazan Akyürek’in avukatı Adnan Şeker açıklama yaptı.

A+A-

Şeker, müvekkili Ramazan Akyürek’in ne Ogün Samast’ı ne Yasin Hayal’i ne de Erhan Tuncel’i tanımadığını ve bu kişilerin de müvekkiliyle hiçbir şekilde irtibatı olmadığını ifade etti.

Akyürek’in avukatı Adnan Şeker, açıklamasında; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında, 2007 yılında işlenmiş menfur bir suikastla ilgili olarak, cinayetin faili tarafından 7 yıl sonra verilen ifadenin doğruymuş değerlendirmesi yapılarak, müvekkili Akyürek’i suçlamanın haksız ve insafsız bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Müvekkili ile ilgili ifadede yer alan iddiaların iftira olduğunu belirten Şeker, iftiraların yasal takipçisi olacaklarını ifade etti.

Şeker ayrıca, müvekkili Ramazan Akyürek’in ne Ogün Samast’ı ne Yasin Hayal’i ne de Erhan Tuncel’i tanımadığını ve bu kişilerin de müvekkiliyle hiçbir şekilde irtibatı olmadığını vurguladı.

Söz konusu sanıkların 7 yıldır korkutuldukları, tehdit edildikleri ve bu yüzden konuşmadıkları yönündeki iddiaları insafsız ve mesnetsiz iftiralardan ibaret olduğunu dile getiren Şeker, yazılı açıklamasında şu ifadelere yar verdi:

“Tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir ki Yasin Hayal kameralar önünde herkese tehditler savurmuş birisidir.

Bu kişinin tehditle başka bir ifade verdiğini söylemek kamuoyunda karşılık bulmayacaktır.

Bu ifadenin nasıl verildiği, kimlerin hangi vaatlerle bu ifadenin verilmesini sağladığı ortaya çıktığında, bugün iftira atanlar utanacaktır.

Ramazan Akyürek’i suçlamak için Dink ailesine hayal kırıklığı yaşatmaktan çekinmeyenler elbette yargı önüne çıkartılacaktır.

Erhan Tuncel’in haber elemanı yapılması ve takibi, dönemin istihbarat şube müdürü olan ve bugün İstihbarat Dairesi Başkanı olan Engin Dinç tarafından gerçekleştirilmiştir.

Sanıkların kimlerle irtibatlarının olduğu, olayın olduğu zaman Ogün Samast’ı kimlerin takip ettiği, silahın kimler tarafından temin edildiği ve kimlerin ihmalinin olduğu soruşturma dosyası içerisinde bulunan bilgi ve belgelerde yer almaktadır.

Müvekkilim Ramazan Akyürek, 17.02.2006 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ve İstihbarat Daire Başkanlığı’na ‘Hrant Dink’e yönelik bir eylem gerçekleştirileceği’ bilgisini veren Trabzon Emniyet Müdürü'dür.

Bilginin gönderildiği tarihte ve menfur olayın gerçekleştiği tarihte müvekkilim İstanbul Emniyet Müdürü değildir.

Kasım 2006 tarihinde tüm istihbarat birimlerine Ermeni vatandaşlarımıza karşı eylem olabileceği konusunda dikkatli olunması amacıyla talimat gönderen İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek’tir.

Ramazan Akyürek, menfur olayın meydana gelmesi değil engellenmesi için gayret göstermiştir. Bu nedenle, bu davanın yeniden görülmesi konusunda müvekkilimin en ufak bir endişesi yoktur. Gerçeklerin ortaya çıkması ve faillerin hesap vermesi müvekkilimi mutlu edecektir.”

Bu haber toplam 481 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.