1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Arınç: Zeytin ağaçları güzel ama enerji de lazım

Arınç: Zeytin ağaçları güzel ama enerji de lazım

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı sona erdi. Toplantı yaklaşık 6 saat 20 dakika sürdü.

A+A-

Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklama yaptı. İşte Arınç'ın konuşmasından satırbaşları:

 
- Bildiğiniz gibi bugün 10 Kasım, Cumhuriyetimizin bahanesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha derin duygularla yad ediyoruz.
 
- Yine Ermenek'te bir maden faciası yaşanmış 18 işçimiz toprak altında kaldı. 2'sinin geçtiğimiz günlerde cenazesi çıkarıldı. 16'sı hala içeride. 2 işçimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
 
- Eylem planımızın açıklanmasından sonra Reform İzleme Grubu'nu Reform Eylem Grubu olarak değişmişti.
 
- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş güvenliği konusunda yeni çalışmalarını Bakanlar Kurulumuza sundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da madencilik sektörünün ta başından bugüne kadar bulunduğu durumu özetleyen güzel bir sunum yaptı.
 
- Bu son olaylar ışığında da Madencilik Kanunu'nda yapılması gereken değişiklikler konusunda bilgi verdi. Her iki konu hakkında, yani Sayın Çelik ile Yıldız'ın gündemindeki konuların tümünü Sayın Başbakanımız çarşamba günü yapacağı geniş bir açıklamayla kamuoyuna duyurmuş olacak.
 

- SORU CEVAP:
 
(- Danıştay'ın Yırca kararı ve kesilen ağaçların yerine termik santral konusu)
 
- Danıştay 6. Dairesi'nin verdiği karaır şöyle özetlemek mümkün: Sanırım Greenpeace üyeleri dava açmışlar. 3573 sayılı zeytincikikle ilgili kanun kapsamında bu tür termik santralın belli bir yakınlık ihtiva ediyorsa yapılamayacağı şeklinde, ikincisi de acele kamulaştırma konusunda bir hukuksuzlluk olup ıolmadığı konusunda.
 
- Yönetmelik iptal edildiği için termik santralin belli bir yakınlıkta olmadığından yürütmeyi durdurma kararı söz konsudur.
 
- Kanunun bu açık amir ve Danıştay kararı hükmünce şirketin yapması gereken kanuna uymaktır. Bizim de yapacağımız bunu takip etmektir.
 
- Doğanın korunması ve enerjiye olan ihtiyaç arasındaki dengeyi kurallara bağlamak gerekiyor.
 
- Son zamanlarda hükümetimizin verdiği teşvikle ülkemizin her tarafı zeytin ağacı olmuştur. Dağ taş zeytin ağaçlarıyla dolmuştur. Bu kötü bir şey değil. Zeytin bereketli bir ağaçtır. Bunlar zenginlikltir. Ülkemizi İspanya'nın önüne geçirmiştir.
 
- Sofralık zeytin ve zeytin yağı konusunda ülkemizde ihracatta önemli kalem tutuyor.
 
- Bunlar güzel ancak ülkemizin enerjiye de ihtiyacı var.
 
- 50-60 yıllık bu kanunda (3573. madde) eskiyen yerler varsa süratle güncellenmesi gerekecektir.
 
-  Zeytin alanlarıyla ilgili sıkıntı sadece termik santral yapılmasıyla ilgili değil.  Gemlik deprem bölgesidir. Yeniden Gemlik'i inşa etmek için bir kısmı verimsiz olan zeytin alanlarında inşaat yapması mı yoksa insanlık mı daha önemli?
 
-  Bursa'nın gemlik ilçesi birinci bölge deprem yeri. Hükümetimiz Gemlik'in daha güvenli bir yapıya sahip olması için güçlü bir yapıya sahip noktalarda konut yapmak istiyor. Gemlik'in yeniden inşaa edilmesi için müracat edilen tek alan zeytin tarlaları..
 
- Ama siz yeniden Gemlik'i inşaa ederken bazı alanları verimsiz olan zeytin tarlaları var. Anayasa Mahkemesi bile Gemlik'in bu ihtiyacını geri çevirdi. Kesinlikle bunu Gemlik'e yapamazsınız dedi.
 
- Gemliği uzayda mı denizde mi inşaa edeceğiz bunu düşünüyoruz...
 
- Termik Santral'in temelinin atıldığı gün köylüler bayram etmişti
 
(İdris Bal'dan sonra Naim Şahin'in parti kurması)
 
- Değerlendirmeye bile gerek yok. Kuracakları şeyin de ne olduğunu bilsinler. Kendileri Ak Parti milletvekilleri iken bir ağırlıkları vardı.
 
- Bu şahıslara AK Parti çatısı altında değer verilmiştir, taşın yerinde ağır olduğunu söylemiştim ama bu şahıs sözlerimi kulak ardı etti. 30 kişi bulup parti kurdu.
 
- Toplumda sadece 30 kişinin buluştuğu oluşumlara siyasi parti denmez.
 
- Yoksa bir şahsın ismimden bahsedilsin parti kurdu denilsin, basın toplantısı yapacağı zaman "nasılsa Anadolu Ajansı muhabiri gelir sözlerimi aktarır" diyerek bu iş olmaz
 
- Bir daha bu isimleri de bana sormayın lütfen!
 
(HDP'nin İmralı ziyareti talebi)
 
- Çözüm süreci devam ediyor. Biz henüz masadayız, kalkmadık. Asıl HDP ne yapacak, neyi temsil edecek?
 
-Biz bu süreçte, b ir siyasi uzantılı, işleri kolaylaştırmak bakımından farklı görüyoruz onlar da misyonlarını yerine getirmeli.
 
KAYNAK: ROTAHABER

Bu haber toplam 348 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.