• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Gaziantep : 18 °C
 • Adana : 22 °C
 • Ankara : 10 °C
 • İstanbul : 14 °C
 • İzmir : 15 °C

Arınç'tan Gezi Parkı ve CHP ile ilgili iddialar

Arınçtan Gezi Parkı ve CHP ile ilgili iddialar
Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı Arınç ele alınan konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yaptı ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başkanlık Yeni Bina'da toplanan Bakanlar Kurulu, Gezi Parkı protestolarının başlamasından bu yana ilk defa toplanıyor. Başbakan Erdoğan ise Gezi Parkı olaylarını partisinin İstanbul'da topladığı Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında değerlendirmişti.
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı Arınç,  Taksim ve kızılay'da grupların düşüncelerini ifade ettiklerini,  Türkiye'nin bunu yaşamaması gerektiğini  olaylara yol açanların ve gerçek amacın ne olduğunu bildiklerini söyledi.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "İyi niyetle başladığı söylenen eylemler konusunda, eğer konu çevre duyarlılığı ise eğer konu insan hakları ise eğer konu demokrasi ise bunları konuşmak ve bunları muhataplarımızla tartışmayı gerçekten isteriz" dedi.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "İyi niyetle başladığı söylenen eylemler konusunda, eğer konu çevre duyarlılığı ise eğer konu insan hakları ise eğer konu demokrasi ise bunları konuşmak ve bunları muhataplarımızla tartışmayı gerçekten isteriz" dedi.
BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN EYLEMCİLERE RANDEVU
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "İyi niyetle başladığı söylenen eylemler konusunda, eğer konu çevre duyarlılığı ise eğer konu insan hakları ise eğer konu demokrasi ise bunları konuşmak ve bunları muhataplarımızla tartışmayı gerçekten isteriz" dedi.
Başbakan Erdoğan, eylemleri yapan grupları ile ilgili randevular verildiğini,  bu görüşmelerde işin gerçeği anlatılacağını kendilerinin dileklerinin demokratik bir çerçevede değerlendirileceğini söyledi.
HÜKÜMETE EMİR BUYURMAYA KALKTILAR
Arınç,  Başbakan Vekili olduğu dönemde Taksim Gezi Parkı heyeti olarak kendisinden randevu istediklerini kendileri ile görüştüğünü, Taksim ve Gezi Parkı ve Topçu Kışlası hakkında ne düşündüklerini sorduğunu, sonra da kendilerinin  kamuoyuna açıklanan taleplerini koyduklarını söyledi. Arınç,  Yürütmeyi Durdurma Kararı'na uyacaklarını belirttiklerini,   kendilerine ilgili kurumlarla görüşme yapacaklarını söylediğini ancak platformun dayatma yoluna gitmeyi tercih ettiklerini bunu da kabul etmeyeceklerini söyledi.
"Kendilerinin bazı taleplerinin  kabul edilebilir talepler değildi. Bütün gözaltılar serbest bırakılsın derken polisi öldürenler,  tretuarlar perişan adilmiş, araçları yakmış, bunları serbest bırakmak yargıya müdahale değilmidir. Kendilerine okudukları bildiriye karışmam dedim, şimdi de bize konuştuğumuzu konu ne oldu diye soruyorlar.
Hukuk devleti demek kanun hakimiyetinin sağlandığı bir düzen demektir. Bizim dediklerimizi kabul edeceksiniz demenin demokrasi ile alakası yoktur. Daha sonradan başka gruplar ortaya çıktı ve asıl muhatap kendileri olduğunu söyledi. İstanbul bu kadar sahipsiz değil." dedi.
-Taksim'de mağdur olan esnafların durumları ile ilgili hükümet gerekli görüşme yapılacak ve  bir karara bağlanacaktır.
OLAYIN İÇ VE DIŞ BAĞLANLITARI HAKKINDA SOMUT DELİLLER VAR
-Taksim olayları ile ilgili dış bağlantılar konusunda somut deliller var. Olayın iç ve dış bağlantıları var. Olay bir merkezden planlanıp yayılıyormuş gibi bir durum var. Sonuca ulaştığımız zaman  bu belki kamuoyuna yansıtılmayabilir ama gerekli şeyler de yapılacaktır.
-Ethem Sarısülük'ün ölmedi,  hastanede tedavisi sürüyor, olayla ilgili soruşturma da sürüyor. Mali piyasalarda yaşananlarla ilgili de Bakanlar Kurulu'na bilgi verildi. Herhangi bir olumsuzluk gözükmüyor.  Rakam rakam, ortaya kondu.  Biz borsayı 2003'te aldık 93 bine çıkardık. Kimse bize niye 93 bine çıkardınız diye sormadı.  Endeksteki düşme yüzde 3'ü bile geçmedi. Bu da çok dikkate alınabilecek bir durum değil.  Türkiye'yi zora düşürmek isteseler de başarılı olamaladılar. Türkiye ayaklarının üzürende tüm güçü ile duruyor.
BORSA 93 BİNE ÇIKARKEN SORMAYANLAR
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Piyasalarda hiçbir olumsuzluk görünmüyor. Hem yabancıların Türkiye'ye getirdikleri para konusunda hem borsadaki alım satımlar konusunda hem de borsa endeksi konusunda belki dış dalgalanmalara bakarak yüzde 3'lük, yüzde 5'lik, ilk günlerde belki yüzde 10'luk bir borsa endeksinin düşüşünden bahsedilebilir. Dışarıda bazı çevreler Türkiye'nin mali bakımdan zora düşmesini isteseler de muvaffak olamadılar. Finansmanımız da makroekonomik göstergelerde de hamdolsun hiçbir gerileme söz konusu değil. Bu da Türkiye'nin sağlam ayaklar üzerinde durduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.
ÇARŞI ÇEKİLDİ DİĞERLERİ DE ÇEKİLECEK
-Çarşı Grubu kurucusunun başına gelenler ibret alınmalıdır. İçki içilmesin sözü yüzünden başına bunlar gelmiştir.  Beşiktaş Çarşı Grubu aldığım bilgilere göre bu eylemlerden çekilmektedir.  Galatasaray ve Fenerbahçe taraftar gruplarının da ben bu eylemlerden çekileceği kanatindeyim.  İnsanların gerçek yüzlerini görmek bakımından da bu olayların ibret olduğunu görmelerini isterim.
CHP'Lİ VEKİLLERDEN ŞOK TWİTLER
-İstanbul Valisi'nin  attığı twitterı değerlendirmek  Bakanlar Kurulu'nun görevi değildir. İstanbul'la ilgili yönetimde bir anormallik varsa o sorgulanır.  Adana'daki komserin şehid edildikten sonra Reyhanlı'nın intikamı alındı diye tiwitter atan bir CHP Milletvekili var. Bunun yanında CHP'nin başka milletvekillerinin attığı twitterler ibretliktir. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bunları önleme yetkisi yokmudur." diye sordu. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Taksim Gezi Parkı protestolarıyla başlayan olayların ardından borsada çok ciddi bir düşüş olmadığını anlatarak, "Finansman boyutunda da, mali, makro ekonomik göstergelerde de hamdolsun hiçbir gerileme söz konusu değil. Bu da Türkiye’nin sağlam ayaklar üzerinde durduğunu gösteriyor" dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nun ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin sorusu üzerine Gezi Parkı olayları sırasında zarar gören esnafa müjde veren Arınç, "Şüphesiz bu taleplerini hükümetimiz görüşecek ve karar bağlayacaktır. Zarar gören esnaf için neler yapılabileceği bugün de görüşüldü. Zannediyorum kendilerine müjdeyi en kısa zamanda vereceğiz" diye konuştu.
Bülent Arınç, Taksim Gezi Parkı olaylarının dış bağlantılarıyla ilgili olarak "Hükümetin elinde somut deliller var mı?" şeklindeki soruya da cevap verdi. Arınç, "Somut deliller var, sadece bir tek delil değil ama bir yargı süreci içerisinde de bir siyasi değerlendirme noktasındayız. Bugünden bunları tek tek ifade etmek doğru olmaz ama olayın hem iç hem de dış boyutları üzerinde gerçekten ciddiyetle duruyoruz. Çünkü bu olaylar adeta bir merkezden planlanıyor gibi yayılıp organize bir hareket haline gelmiş. Ama sadece bu değil, Türkiye’de de muhtelif çevrelerin bu konuyu olduğundan daha fazla büyüterek daha çok tahribat sağlanmasına yönelik hazırlıkları var. Bunları bütün kurumlarımızın dikkatle incelediğini ve süratle sonuca ulaşacağını söyleyebilirim. Eğer sonuca ulaştık dediğimiz anda da olayın dış boyutu ya da güvenlik boyutu, istihbarat boyutu sizlerle paylaşılmayabilir. Ama biz kamuoyunu aydınlatacak bir çağrıda bulunabiliriz" dedi.

BORSADAKİ DURUM
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bir gazetecinin sorusu üzerine borsadaki düşüşe de değindi. Bülent Arınç şöyle konuştu:
"Sayın Maliye Bakanı’mız, Başbakan Yardımcımız Sayın Ali Babacan ve ilgili arkadaşlar bu olaylar sebebiyle mali piyasalarda ne olduğu konusunda Bakanlar Kurulu’na bilgi verdiler. Hamdolsun ki hiçbir olumsuzluk görünmüyor. Rakam rakam hem yabancıların Türkiye’ye getirdiği para hem de borsadaki alım satımlar konusunda hem de borsa endeksi konusunda belki dış dalgalanmalara bakarak yüzde 3’lük, yüzde 5’lik bir borsa düşüşünden söz edilebilir. Ama biz bu borsayı 2003’te 11 binden aldık 91 bine çıkardık. O zaman hiçbir siyasetçi 'ne kadar başarılısınız' diye sormamıştı. Bu olaylara bağlı olarak ‘kısmen bir düşme yoktur’ dersek bu da yanlış olur. Ama ne kadarlık bir düşmeden söz ediyoruz, toplam endeks içinde yüzde 3’ü bile geçmiyor. Bu da dikkate alınacak bir konu değil. Halen Türkiye’de bulunan para miktarı, halen yatırımcıların getirmek istedikleri konularda dışarıda bazı çevreler Türkiye’nin mali bakımdan zora düşmesini isteseler de muvaffak olamadılar. Finansman boyutu da mali makro ekonomik göstergelerde de hamdolsun hiçbir gerileme söz konusu değil. Bu da Türkiye’nin sağlam ayaklar üzerinde durduğunu gösteriyor."

"ÇARŞI GRUBU BU OLAYLARDAN TAMAMEN ÇEKİLMEKTEDİR"
Bülent Arınç, Çarşı taraftar grubunun sözcüsü Bülent Ergenç'in Taksim Gezi Parkı'nda bıçaklanmasını ve ardından da "Taksim'de alkol yasaklansın" çağrısını da değerlendirdi. Ergenç için "Kendisi Çarşı grubu içinde varlığı bilinen, takdir edilen bir insan. Maalesef kendisi, ‘Burada içki içilmesin’ dediği için bıçaklanmıştır. Hamdolsun ki hayati tehlikesini atlattı ve taburcu oldu" diyen Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Söyledikleri Türkiye’ye ibret olmalıdır. Gezi Parkı’nda yaşananların asıl kimler tarafından provoke edildiğini, asıl kimlerin kötü amaçlara uymak için bir şekilde iyi insanları kullandığını göstermektedir. Bu arkadaşımızın duyarlılığına teşekkür ediyorum. Bir Beşiktaşlı olarak bana ulaşan haberlere göre Beşiktaş Çarşı grubu bu olaylardan tamamen çekilmektedir. Şüphesiz Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarlarının da işin geldiği bu boyutu gördükten sonra ‘Biz de bu işte yokuz’ diyeceklerini veya tahmin ediyorum. Taraftar gruplarının kendi kulüpleri kadar Türkiye’yi çok sevdiklerini, Türkiye’de bir olumsuzluk istemediklerine inanıyorum. İnsanların gerçek yüzlerini görmek bakımından bu olayın fevkalade önemli olduğunu ve bunu yapanları kınadığımı ifade etmek istiyorum."

"HÜSEYİN AYGÜN'ÜN TWEETLERİ SORGULANMALIDIR"
Bülent Arınç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun Twitter’daki mesajlarıyla ilgili bir soru üzerine, “Bu görevlerinin ifası sırasında emniyet müdürümüzün, valinin ihmali olmuşsa mülkiye müfettişlerimiz tarafından incelenmektedir. Sayın Vali’nin bugüne kadar yapmış olduğu görev itibariyle her şeyiyle başarılı olduğuna inanıyorum. Ama her olayı ayrı değerlendirmek gerekir" diye konuştu.
Sözü CHP milletvekillerinin attıkları tweetlere getiren Bülent Arnıç, "Bence iyi niyetli olarak bu tweetleri atan mülki amirleri sorgulamak yerine mesela CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Adana’da bir başkomiserimiz şehit edildiğinde, 'Reyhanlı’nın intikamı alındı' şeklindeki tweetini sorgulamak lazım. Bu milletvekili, bundan önceki tweetleri, sözleri ve konuşmalarında da halkı tahrik eden, olaylara yön veren, daha çok kan akıtılmasını isteyen ve bundan memnun olan bir karakter içerisindedir" diye konuştu.
CHP Milletvekili Levent Gök'e de yüklenen Arınç konuşmasında şunları kaydetti:
"Mesela CHP Milletvekili Levent Gök’ün milletimizin evlatları olan polislere karşı ne kadar ağır hakaretler ettiğini, annelerine küfredecek kadar alçaldığını görmemiz lazım. Yine bir CHP Milletvekili Alaattin Yüksel’in, Başbakanımıza hakaret eden üç beş tane adamın slogan atmalarını görüp Başbakan’a ağız dolusu hakaretler edenlere para ikramında bulunduğunu ön plana çıkarmamız lazım. Bu nasıl bir siyasetçidir? Bunlar nasıl milletvekili olmuşlardır? Bunlar ne kadar büyük bir kötülüğü milletimize yapmaktadırlar? Sayın Kılıçdaroğlu’nun yapılanlardan haberi yok mudur? 'Yapmayın' diyecek kadar gücü kendisinde bulamamakta mıdır? Bütün bunlar belki bir gün videolarıyla, belki fotoğraflarıyla zaman içerisinde halkımızın bilgisine sunulacak ve yargı sürecinde de bu kanunsuzlukları yapanların aleyhinde bir delil olarak elbette kullanılacaktır."

Bu haber toplam 496 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kılıçdaroğlu: Atatürk Osmanlı paşasıydı22 Ekim 2016 Cumartesi 06:27
 • Baykal'dan 'başkanlık' değerlendirmesi22 Ekim 2016 Cumartesi 06:21
 • Vekillerin Maaşına Müthiş zam21 Ekim 2016 Cuma 16:55
 • Gökçek'e FETÖ'den suç duyurusu21 Ekim 2016 Cuma 16:38
 • Oğan'dan Ümit Özdağ'a Ülkücü desteği21 Ekim 2016 Cuma 14:46
 • ihraç girişimine Akşener’den sert tepki21 Ekim 2016 Cuma 14:23
 • CHP'li Eren Erdem'den Bahçeli'ye olay öneri20 Ekim 2016 Perşembe 17:50
 • Kurtulmuş'un sözleri dünyayı korkuttu!20 Ekim 2016 Perşembe 17:45
 • CHP'den 29 Ekim kararı20 Ekim 2016 Perşembe 17:35
 • 14 yıllım hayalim gerçekleşti!20 Ekim 2016 Perşembe 14:58
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
  türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
  | Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim