• BIST 78.739
  • Altın 127,004
  • Dolar 3,1105
  • Euro 3,3880
  • Gaziantep : 16 °C
  • Adana : 19 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 13 °C
  • İzmir : 14 °C

ATAYÜN'ÜN KIZI ELİF BEYZA KONUŞTU

ATAYÜN'ÜN KIZI ELİF BEYZA KONUŞTU
Eski TEM Şube Müdürü Yurt Atayün'ün kızı Elif Beyza "Benim babamın alnı ak. Biz Sarraf'ın önüne yatarak büyümedik, büyütülmedik" dedi.

 

22 Temmuz Operasyonu kapsamında tutuklanan TEM eski şube Müdürü Yurt Atayün'ün kızı Elif Beyza Atayün, 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını hatırlatarak, "Biz Rıza Sarraf'ın önüne yatarak büyümedik, büyütülmedik Allah'a şükür" dedi.

22 Temmuz operasyonu kapsamında 10 günlük gözaltı süresinin ardından tutuklanan ve hakkında öldürüleceğine dair söylentilerin dahi çıkarıldığı Terörle Mücadele (TEM) eski şube Müdürü Yurt Atayün'ün kızı Elif Beyza Atayün YURT'a konuştu. Babasının gözaltı sürecinden tutuklanma anına kadar kendisi ve ailesinin yaşadıklarını anlatan Elif Beyza Atayün, "Babam bize 'benim alnım ak, başım dik. Kanunsuz hiçbir şey yapmadım. Siz rahat olun' diyerek evden gitti. Biz Rıza Sarraf'ın önüne yatarak büyümedik, büyütülmedik Allah'a şükür. Çok şükür dimdik bir şekilde teslim ettik babamı. En yakın zamanda da geri alacağımıza inanıyoruz" dedi.

'Şov için kelepçe taktılar'

Babanızın gözaltına alınacağı haberi ilk olarak Twitter üzerinden duyuruldu. O an evde neler yaşandı, nasıl tepki gösterdiniz?

1-2 gece öncesine kadar operasyon yapılacağı bilgileri Twitter üzerinde dolaşıyordu. Biz gayet rahattık. Zaten 8 aydır evde konuştuğumuz, bildiğimiz ve beklediğimiz bir şeydi. O gece operasyonun başladığını saat 01. 30'da Twitter'dan takip etmeye başladık. Saat 03.30 civarlarında ise, ' Yurt Atayün'ün villasında arama yapılıyor' bilgisi internete düştü. Kendisinin gözaltına alındığı söylendi. Biz de villamızın olmadığını, normal bir evde oturduğumuzu yine internet aracılığıyla açıkladık. Aslında lojmanda oturuyorduk, ancak süremiz dolduğu gerekçesiyle çıkmamız gerektiği, yoksa eşyalarımızın dışarı atılacağı söylendi. Şu an oturduğumuz eve operasyondan iki gün önce taşınmıştık. Babamın eski Terör şube Müdürü olmasından ötürü koruma kararı olmasına rağmen bu şekilde lojmandan çıkarıldı. Operasyon haberini duyduğumuzda balkonda çay içiyorduk. Saat 05.15 sularında telefonumuz çaldı. "Biz mi gelelim? Siz mi gelirsiniz ifade vermeye?" diye sordular. Avukatımız yanımızdaydı. Babamızın elini öptük. Allaha emanet ettik. Bize el salladı ve aslanlar gibi gönderdik. Babam giderken bize "Benim alnım ak, başım dik. Kanunsuz hiçbir şey yapmadım. Siz rahat olun' dedi. Daha sonra bir sağlık kontrolü safhası gerçekleşti. Buraya kadar herhangi bir kelepçeleme olayı yoktu. Avukatlar bize 'haberiniz olsun burada gazetecilere şov yapmak için kelepçe takacaklar' dedi.

'Makamın arkasına saklanmadık'

Peki babanızı kelepçeli görünce ne hissetiniz?

Çok üzüldük. Çünkü bu haksızlığı, hukuksuzluğu kesinlikle hakketmedi. Küçük kardeşim babama takılan ters kelepçeyi gördü ve ağlamaya başladı. Ona dedim ki: 'Ablam hiç üzülme onlar kelepçe değil, şeref madalyaları, gururla taşıdılar. Allah'a şükür hırsızlık, vatan hainliği yapmadık' dedim.

Bir polis kızı olarak bu operasyon sürecinden sonra emniyet teşkilatna bakış açınızda bir değişiklik oldu mu?

Biz devletimize her zaman güveniyoruz. Birkaç tane çakal, kendi çıkarları için çalışan olabilir. Makamın, paranın kulu olmuş insanlar olabilir. Fakat doğru dürüst insanların varlığına inanıyoruz. Zaten adalet er ya da geç yerini bulacaktır. Bu süreç bizim için yabancı değil. 7 Şubat MİT krizinden itibaren devam eden bir süreç. Önce görevden aldılar, daha sonra Ankara'ya tayinini çıkardılar. Dava açıp kazandık, geri geldik. Malatya'ya gönderdiler. Orası için de dava açtık, kazandık ve İstanbul'a geri geldik. Daha sonra açığa aldılar. Sonra süreyi uzatıp üstüne Elazığ'a tayinini çıkardılar. Biz zaten 2 yıldır bu sürecin içerisindeyiz. İnanıyoruz ki hukuk hala var ve herkese lazım. Yarın bu hukuksuzluğu yapanlara da hukuk lazım olacak. Allaha şükür birileri gibi evde saklanıp, makamın arkasına saklanıp oturmadık. Ama bunu her şeyi para ve makamda gören insanlara, tutup İranlı'nın 'önüne yatarım' diyen insanlara anlatamazsınız. Çok şükür dimdik bir şekilde teslim ettik. En yakın zamanda da geri alacağız. İnanıyoruz.

'Sarraf, pusulada kendini görmüş'

17 ve 25 Aralık operasyonları için ne düşünüyorsunuz? Örneğin; soruşturmanın en önemli isimlerinden olan Rıza Sarraf, geçen hafta cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanırken, “Ben pusulada bir tek adam gördüm” dedi.

Rıza Sarraf 'Bir tane adam görüyorum' diyor. Çünkü o adam onu içeriden çıkardı. Aynada birbirlerine baktıkları için başka aday göremez. Bu devletin terbiyesinde bunlar yok. Biz Rıza Sarraf'ın önüne yatarak büyümedik, büyütülmedik Allah'a şükür. Bu devlete yapılan ihanetleri ortaya çıkaran herkes bugün susturulmaya çalıştırılıyor. Susturulmanın yanı sıra hayali bir terör örgütü oluşturup masum insanlara tuzak kurmaya çalışıyorlar. Amaç Yurt Atayün'ü susturmak. Çünkü o çok şey biliyor. Babamın bir sürü takdirnamesi var. Sicili çok temiz. Kendisi ve ekibi çok büyük operasyonlarda görev aldı ve başarılı oldular. Bu süreçten rahatsız olanlar kimse, Öcalan, Doğu Perinçek, Rıza Sarraf... Alsınlar bu takdirnameleri evlerine assınlar. Bizim artık bunlara ihtiyacımız yok. Milletimiz gördü zaten kimin vatan haini, kimin hırsız, kimin yolsuz olduğunu... Biz buradayız. İyi ki olmuş diyoruz bu operasyon. Bayramın birinci günü adliye önünde Rusya'dan, Amerika'dan bize destek olmaya gelenleri gördük. Türkiye'nin her şehirinden insanlar buradaydı. Sizce bu insanlar suçlu olsa binlerce kilometreden insanlar kalkıp buraya dua etmeye gelebilir mi? Vicdanlara sesleniyorum. Biz sesimizi yarınlarımız bunları yaşamasın diye duyurmaya çalışıyoruz.

'İnsan olan bunları yapmaz'

Babanız adliyeye sevk edildiğindeki sürece gelecek olursak, adliye dışında neler yaşadınız?

Gözaltı süresi dolmasına rağmen muhafaza diye bir kavram çıkarmışlar. Bizim babalarımız , amcalarımız kendileri mal mı ki muhafaza ediyorsunuz? Onlar içerideyken gece gündüz bekledik, dua ettik. Bayramın birinci günü bir umut 'belki görüşürüz' dedik. Hakkımız vardı, çünkü süre dolduğu için gözaltında değildi hukuka göre. Muhattap hakim bile bulamadık. Bize göstermediler. 10 gün boyunca bir kere bile görme fırsatımız olmadı. Babam astım hastası, kendisini tuvaletin yanındaki nemli nezarethaneye koymuşlar. İnsan olan bunları yapmaz. Nezaretin önünde nöbetleşerek sigara içip içeri üflemeler, ışıkların 24 saat açık olması, yaz günü kaloriferleri açmaları, iki kişilik yerlerde dört kişi yatırılmaları gibi baskılar yapıldı. Ramazan olmasına rağmen sağlık kontrollerine götürdüler. Yemek koşulları da çok bozuktu. Oruç tutanların ibadetiyle dalga geçip, karşılarında yemek yediklerini öğrendik. Hatta "Biz orucumuz Kars'a göre tutuyoruz" tarzı sözler söylenmiş.

‘Süreçte amcam da mağdur oldu’

Amcanız Anadolu Atayünde bir polis ve operasyonun ardından açığa alındı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Kendisi terör örgütlerinin hedefi olmasına rağmen gelip silahına, kimliğine el koydular. Gerekçesi ise, 'Twitter yüzünden sizi açığa alıyoruz' oldu. Ocak ayından bu yana havuz medyası üzerinden kendisine saldırılar devam ediyordu. Bu haberlere zaten dava açtı ve birçoğu için gazeteler tekzip yayınladı. Konya'daki Okyanus operasyonundan dolayı hedefe alınmıştı.

Bu süreçte o da mağdur oldu. Ama çok şükür ki mağdur, mazlum taraftayız. Onların yanında değil.  Başbakan'ın her şeyden haberi vardı  22 Temmuz operasyonu ile yasa dışı dinleme yaptığı gerekçesiyle tutuklanarak Metris Cezaevi'ne sevk edilen Yurt Atayün, KCK operasyonları hakkında Başbakan'a brifing verdiğini ve tüm olanlardan Erdoğan'ın haberdar olduğunu ifade etmişti. Atayün, “Başbakanımızdan gelen perspektife göre süreç yönetilirdi” demişti.

Başbakan'ın Yurt Atayün'e verdiği takdirnameyi siz daha önce iade ettiğinizi açıklamıştınız? Nasıl gönderdiniz? Gönderirken içerisine herhangi bir not yazdınız mı?

Bizim evimizin her yeri takdirnamelerle dolu ve hiçbirini istemiyoruz. Ankara'daki Başbakanlık ofisine PTT'den iade-i tahaahüt yolu ile gönderdik. Kendisine ulaştığını düşünüyorum. İçerisine her hangi bir not bırakmadım. Bizim Allah'tan başka kimseden korkumuz olmadığı için daha önce canlı yayında söylemiştim söyleyeceğimi. Mesaj yerine ulaşmıştır.

‘Ağlanacak halimize güldük’

Adliyede bir 'Kaç İsmail kaç' vakası yaşandı. Bunu duyunca ne tepki verdiniz?

Buraya İdris Naim Şahin geldi ve "Bu operasyonun adı artık kaç İsmail kaç operasyonudur" dedi. Yaşanan bu olayla operasyonun talimatla yapılmış olduğunu herkes gördü. Biz o olayı gülerek izledik. Hukukun ağlanacak haline güldük. Ama bu operasyonda gözaltına alınıp serbest bırakılan ya da tutuklanan insanlar, 'Yeni Türkiye'deki hukukun ve adaletin temelini oluşturacaklar. Biz buna inanıyoruz. Benim amcamın ismi Anadolu, babamın ismi Yurt; kardeşlerimin ismi Cenk, Sancak; babamın kuzeninin adı ise Türkiye. Biz böyle milliyetçi bir aileyiz. Hepsi vatana millete bayrağa aşık insanlar. Bizim babamız eve  gelmiyordu. Çok çalışıyordu. 'Biraz da bize zaman ayır' diye sitem ederdik. Bize "Vatan millet beklemez, siz beklersiniz; olsun biraz daha bekleyin" derdi. Karşılığı bu muydu? Seçim meydanlarında bunlar 'Kahraman, yiğit' diye bağırmasını bilenler. Bugün çıkıp 'Vatan haini' diye bağırıyorlar. Bizim o zaman da ihtiyacımız yoktu 'Kahraman' diye bağırılmaya şimdi de yok. Kim kimin ne olduğunu biliyor zaten.

"'Pişman mısın?' diye sordum"

Cezaevindeki ilk ziyaretinizde neler yaşadınız? Babanızla neler konuştunuz

Artık özlem doruğa ulaşmıştı. Bayram için açık görüş izini vermişlerdi. Biz heyecandan gece boyunca hiç uyumadık. İki kardeşim, annem ve babaannemle heyecanla bekledik. Cezaevine gittik ve 1 saatlik görüşme süremiz vardı. Koşarak içeri girdik. Eline sarıldık, elini öptüm. Alnından ve yanaklarından öptüm. 'Seninle gurur duyuyoruz iyi ki bu şerefi bize yaşatmışsın' dedik. Kardeşlerim de aynı şekilde hasret giderdi. Sağlık durumunun ve moralinin iyi olduğunu, ayrıca desteğe gelen herkese teşekkür ettiğini, er ya da geç adaletin yerini bulacağını, başının dik, vicdanını rahat olduğunu bize söyledi. Babama 'Bu yaptıkların için, evde yan gelip yatmadığın için, villaların olmadığı için pişman mısın?' diye sordum. Bana 'Allaha çok şükür başım dik, vicdanım o kadar rahat ki, yine olsa bin defa yaparım' dedi. Bu şekilde 1 saati geçirdik. Haftada 10 dakika telefonla görüşme hakkımız var. Pazar günleri saat 09.00 ile 12.00 arasında evde telefonun başında bekliyoruz. Aradığında hopörlörü açıyoruz ve tüm aile konuşuyoruz. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Sadece bize zor gelen özlemek. Bu süreç bitecek biz buna inanıyoruz. Haklılar, gerekirse 1 yıl, 5 yıl, 10 yıl biz bekleriz.

Babanızın şu an kaldığı cezaevi koşulları nasıl, bir süre önce operasyon yaptığı kişilerle aynı cezaevine girdiği iddiaları vardı. Bir güvenlik tehdidi ve endişeniz var mı?

Normalde 1 aylık memuru bile Paşa Kapısı Cezaevi'ne göndermeleri gerekirken, benim babam ve meslektaşlarını zamanında operasyon yapmış olduğu terör örgütü üyelerinin kaldığı Metris Cezaevi'ne gönderdiler. Cezaevine gitmeden önce babamın kalp grafiğinden tutun, kan tahlillerine kadar tam teşeküllü yapıldı. Başına gelebilecek bir kalp krizi, zehirlenme, tansiyon, 'böcek soktu öldü' gibi olayda sorumlu kendileridir. Çünkü her hangi bir sağlık problemi yok. Astımı var sadece ve ilaçlarını da kullanıyor.

'Onlar için mücadele edeceğiz'

Tutuklanan diğer polis aileleriyle nasıl bir yol izliyorsunuz? Bu süreçle ilgili herhangi bir girişimde veya uluslararası bir başvurunuz oldu mu?

Aileler olarak biz hep bir aradayız. Mektuplar yazıyoruz; HSYK'ya AİHM'e. Daha da göndereceğimiz bir çok yer var. Çünkü şu an Türkiye'de bir kaç televizyon kanalı ve gazete var. Diğerleri için talimat ve Twitter var. HSYK ve Meclis'e ziyaretler yaptık. Onlar için dışarıda mücadeleye devam edeceğiz. Hepsiyle gurur duyuyoruz. Ellerinden alınlarından öpüyoruz onları.

Yurt Gazetesi

Bu haber toplam 798 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim