• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Gaziantep : 15 °C
  • Adana : 17 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İstanbul : 14 °C
  • İzmir : 16 °C

"Ayakkabı kutusundan korkan Başbakan"

"Ayakkabı kutusundan korkan Başbakan"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu

Hükümeti eleştiren Kılıçdaroğlu, "İstanbul'da bir arazi var, Bakırköy'de. Çok değerli. İmar planı değişikliği yapıyorlar, Arsanın sahibi Ağaoğlu biniyor özel uçağına Başbakan'a çıkıyor, büyük patrona. O da Erdoğan Bayraktar'a talimat veriyor. Ve gereğini yapın diyor. Bu konuşma tapelere düşüyor. Ağaoğlu'na bakın ne söylüyor "Orada bak şunu söyleyeyim. Ben onu bakanlığa yaptırmadım. Açık da net de konuşuyorum. Ben Başbakan'a yaptırdım. Ben de gittim, sayın patrona söyledim, büyük patrona. O da bakana talimat verdi, halledin burayı. 18 Nisan 2013 tarihli bir MİT raporu da ortaya çıktı. Doğrudan Başbakana verilen bir rapor. Diyorki; Bakanların Zarrab ile ilişkisi ortaya çıkarsa hükümet zor durumda kalır' diyor. Olay yeni bir olay değil. Bu rapor önüne konduğunda sen acaba bakanları çağırıp konuştun mu? Konuşmaz. Neden? Talimatı veren o. Çete reisi zaten" dedi.

"HAK-İŞ KENDİ CEBİNDEN VEREREK Mİ O İLANI VERDİN"

Kılıçdaroğlu, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir Başbakan yolsuzluğu, rüşveti savunur hale gelmiştir. Kendilerine Sivil Dayanışma Platformu denilen grup kimlerden oluşuyor. Birisini söyleyeyim HAK-İŞ, işçinin parası ile mi yoksa kendi cebinden mi vererek o ilanı verdin. Bir siyasal iktidara destek verebilirsiniz ama yolsuzluğa ve rüşvete asla ve asla bir sendika destek veremez" dedi.

"İYİ NİYETLE OY VERDİNİZ AMA SİZİ KANDIRDILAR"

Kılıçdaroğlu, "Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren bütün yurttaşlarıma sesleniyorum: İyi niyetle gittiniz oy verdiniz ama sizi kandırdılar. Sen bu milleti kandırdın. Bana oy verin ben bunları yapacağım diyen sensin" diye konuştu.

"GÜÇLER AYRILIĞI İLKESİ ÇÖKTÜYSE DEVLET ÇÖKMÜŞTÜR"

Kılıçdaroğlu, "Cemil Çiçek söylüyor 138. madde çökmüştür dedi. Geçmiş olsun. Güçler ayrılığı ilkesi çöktüyse, orada devlet çökmüştür. Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren bütün yurttaşlarıma sesleniyorum: Hırsızlığın arkasında olan adama adam denmez bizim ülkede" diye konuştu.

"18 NİSAN 2013 TARİHLİ BİR MİT RAPORU ORTAYA ÇIKTI"

Kılıçdaroğlu, "Her yer rüşvet her yer yolsuzluk' maalesef. Laf tamam iş yok. . Laf tamam iş yoksa memleketi rüşvet götürüyordur. 17 Aralık, Cumhuriyet tarihimizin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu. Hemen çıktılar 'seçimlere 3 ay kala böyle bir operasyon yapılıyorsa, bu bize karşı kurulmuş bir kumpastır. Doğru değildir.' Halkı kandırıyorlar. Bu operasyon 14 ay önce başlatılan bir operasyon. Bir ihbar mektubu gelmiş. Devletin bütün katlarına gitmiş. Cumhurbaşkanından, Maliye Bakanlığı'na kadar İhbar bakmışlar çok ciddi. Araştırıp soruşturmuşlar. Belgelemişler. Olay çok büyük. Sonra 17 Aralık'ta düğmeye basıldı. 18 Nisan 2013 tarihli bir MİT raporu da ortaya çıktı. Doğrudan Başbakana verilen bir rapor. Diyorki; Bakanların Zarrab ile ilişkisi ortaya çıkarsa hükümet zor durumda kalır' diyor. Olay yeni bir olay değil. Bu rapor önüne konduğunda sen acaba bakanları çağırıp konuştun mu? Konuşmaz. Neden? Talimatı veren o. Çete reisi zaten" dedi.

"SEN YARGILAMAYI YAPAMAZSIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN "

Kılıçdaroğlu, "Doğrudan yürütme organı, doğrudan yargıya müdahale ederek, savcının elini kolunu bağladı. Önce bize haber vereceksiniz denildi. Recep Tayyip Erdoğan. Sen yargılamayı yapamazsın. 'yetkim olsa HSYK'yı yargılarım' diyor. Senin o yetkin olamaz Recep Tayyip Erdoğan. Sen yargılamayı yapamazsın. Yargılamayı, hakimler yapar. Ama bir gün o hakimlerin karşısına çıkacak mısın? Eğer bu ülkede temiz siyaset gerçekleşecekse çıkacaksın" diye konuştu.

"SENİN YAPTIĞIN HALKINA 'KUMPAS' KURMAK"

Kılıçdaroğlu, "Kendi milli ordusuna 'kumpas' kuran, halkına da 'kumpas' kurar. Senin yaptığın halkına 'kumpas' kurmak. Siz hiç ayakkabı kutusundan korkan bir Başbakan gördünüz mü? Ayakkabı kutusu gösteren yürekli bir kadın, hemen evi arıyorlar. Karakola götürüyorlar. Başbakana neden boş ayakkabı gösterdin diye. Para olsa onu alacak sorun yok. Boş neden gösterdin? O banka genel müdürünün evindeki ayakkabı kutusuna 4 buçuk milyon doları çeteler mi yerleştirdi. Helal paranın ayakkabı kutusunda ne işi var? Dolmabahçe'de, konu mankeni olan gazeteciler de, 'bir iki istisnaya saygı duyuyorum.' Onlar da bunu sormuyorlar" dedi.

"BAKANIN KOLUNDAKİ SAAT 700 BİN LİRA"

Kılıçdaroğlu, "Sonra, bir bakan. Kolunda bir saat var. 700 bin lira, eski parayla söylüyorum, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren vatandaşlarım 700 milyar lira o saat. Kim verdi? niye simitçiye bu saati vermiyorlar, bakkala vermiyorlar. Neden senin bakanına 700 milyarlık saati veriyorlar? Duyuyor mu, duymuyor. Ne diyor? Çete var diyor. Yine sordum. Bir çete var gerçekten. Çeteyi görmek istiyorsan çok basit. Topla bakanlar kurulunu göreceksin çete orada. Dört tane adam. Bir de reisi görmek isteyebilirsin. Getireceksin bir ayna, bakacaksın, çete reisini göreceksin" diye konuştu.

"GÜÇLER AYRILIĞI İLKESİNİ BİLMEYECEK KADAR CAHİL BİR ADAMIN BAŞBAKANLIK YAPMASI AYIP DEĞİL MİDİR?"

Kılıçdaroğlu, "21 Nisan 2009 "Yargı yetkisi Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır. Bırakalım yargı hukuk işlesin. Bırakalım ak ile kara ortaya çıksın" 27 Aralık 2013 "Egemenlik kayıtsız şartsız yargının değildir. Egemenliği milletin elinden alıp, bana aittir diyen yargı bunun da hesabını vermelidir" diyor. Kimse kusura bakmasın bu lafı kullanacağım için ama adam cahil, cahil! Güçler ayrılığı ilkesini bilmeyecek kadar cahil bir adamın başbakanlık yapması ayıp değil midir?" dedi.

"AĞAOĞLU: "BEN BAŞBAKAN'A YAPTIRDIM" DİYOR"

Kılıçdaroğlu, "Sadece bu mu? İstanbul'da bir arazi var, Bakırköy'de. Çok değerli. İmar planı değişikliği yapıyorlar, Bakırköy belediyemiz reddediyor, büyükşehir belediyesi de reddediyor. Arsanın sahibi Ağaoğlu biniyor özel uçağına Başbakan'a çıkıyor, büyük patrona. O da Erdoğan Bayraktar'a talimat veriyor. Ve gereğini yapın diyor. Bu konuşma tapelere düşüyor. Ağaoğlu'na bakın şimdi ne söylüyor "Orada bak şunu söyleyeyim. Ben onu bakanlığa yaptırmadım. Açık da net de konuşuyorum. Ben Başbakan'a yaptırdım. Ben de gittim, sayın patrona söyledim, büyük patrona. O da bakan talimat verdi, halledin burayı" dedi.

"20 DÖNÜMLÜK ARAZİYİ SENİN OĞLUNUN VAKFINA NİYE VERSİNLER?"

Kılıçdaroğlu, "Çete reisini anladınız değil mi? Ben söylemiyorum. Peki neyin karşılığında yapıldı. Başbakan'ın oğlunun TURGEV diye bir vakfı var. Ağaoğlu'ndan birisi konuşuyor. Küçükbakkalköy'de 20 dönümlük bir arazi var. TÜRGEV'e veriliyor. Hiç para alınmadan. Ne diyor tapelerde. “Pat pat patron çağırdı. İyi bir fatura kesti bize. Haberin olsun onu konuşacağım" ne faturası? "Konuşuruz, Bilal Bilal." Ve Bilal'e 20 dönümlük arsa veriliyor. Başbakan diyor ki, ailem vakıf kurmuş, yurt verecek burs verecek. Bu para nerede geliyor biz onu araştırmak istiyoruz. 20 dönümlük araziyi senin oğlunun vakfına niye versinler? Olay şu, devletten ihale alıyorsun, diyorsun ki götür rüşveti vakfa öde. Senin oğlun gidip ifade vermiyorsa, hangi devletten söz ediyorsun sen?" diye konuştu.

"OĞLUNUN VAKFINA PARA AKMASI LAZIM"

Kılıçdaroğlu, "Devlete ait bir metrekarelik yer, satılsın kiraya verilsin, başbakandan izin almak zorunda. Genelge var. bana soracaksınız diyor. Bir metrekare bile olsa benden izin alacaksınız diyor. Siz böyle bir devlet gördünüz mü, falan yerde beş metrekarelik yer kiralanacak, Başbakandan izin almadan bunu yapamıyorsun. Neden? E oğlunun vakfına para akması lazım" dedi.

"TÜRKİYE CUMHURİYET HÜKÜMETİ SİLAH YARDIMI YAPIYOR"

Kılıçdaroğlu, "Hatay'da bir TIR yakalandı, daha önce de yakalanmıştı. Uyuşturucu var dediler, silah var. Ben burada TIR şoförünün ifadesini okumuştum. Daha önce de gittim diyordu, jandarma bölgesine girdik, yükleri boşalttık tekrar geldik. O bölge El Kaide'nin bölgesi, radikal unsurları Türkiye Cumhuriyet hükümeti silah yardımı yapıyor. Bu sefer de bir ihbar geliyor, o TIR'da silah var diye. Ne diyordu yeni içişleri bakanı "herkes işini yapsın" bir yerde suç varsa cumhuriyet savcısı gidecek oraya. Polise jandarmaya talimat veriyor, durdurun arama yapacağız" diye konuştu.

"MİT'İN SİLAH KAÇAKÇILIĞI YAPMA GÖREVİ YOKTUR"

Kılıçdaroğlu, "Gidiyor oraya sen arama yapamazsın diyorlar. Hani güçler ayrılığı ilkesi vardı? Vali yazı yazıyor, polisi ve jandarmayı geri çekiyor. Onlar savcının talimatının dışında hiçbir yerden talimat almaması gerekir. TIR başbakanlığa bağlıymış. Başbakan'dan izin alman lazım. Böyle bir devlet olur mu? Efendim MİT'e aitmiş bu. MİT yasasını çıkarttık. MİT'in böyle bir görevi yok. MİT'in silah kaçakçılığı yapma görevi yoktur" dedi.

"MEŞRU BİR DEVLET, YASA DIŞI ORGANLARA SİLAH YARDIMI YAPAMAZ"

Kılıçdaroğlu, "Türkiye Cumhuriyeti'ni uluslararası alanda meşruiyet tartışması içine sokacaktır bu. Meşru bir devlet, yasa dışı organlara silah yardımı yapamaz. İnsani yardım varmış, açarsın TIR'ı, bisküviler makarna çıkar, elbise çıkar gösterirsin. Neymiş Türkmenlere götürüyorlarmış. Türkmenler de diyor ki, bize TIR gelmedi. Bir bakan da diyor ki o TIR henüz gümrüğü geçmedi. Allah akıl fikir versin. Bir grup toplantısında 17 maddelik özgürlük bildirisini açıklamıştım. Birisi de şuydu, Özel Yetkili Mahkemelerdeki bütün davalar yeniden başlasın, özel yetkili mahkemeler tümüyle kapatılsın. Neden? Gerekçesini açıklamıştım, sahte delillerden söz etmiştik, savunma hakkının ihlalinden söz etmiştik. Ergenekon davasıyla ilgili rakamları bilginize sunmak isterim. 60 bin kişinin telefonu dinlendi, 1360 kişi ifade verdi, 17 bin sayfalık iddianame hazırlandı. 7 kişi hayatını kaybetti, bunlardan birisi Kuddisi Okkır'dı, Ergenekon'un kasası diyorlardı, ailesi cenazesini getirecek para bulamadı. Dava dosyasının tamamı 120 milyondan fazla. Yargıtay oturdu tak diye karar verdi. bu dava sağlıklı bir karar değil. bununla ilgili bir sürü görüşmeler yapılıyor. Hiç itirazım yok. Bir şeyi istiyorum. Fiksin oyununa gelmeyin, 80 günde devri alemde fiksin oyununa gelmeyin. Yolsuzluk davaları örtmeyeceksiniz, aynı duyarlılığı bekliyorum ben. Buradan ben Silivri toplama kampını en ağır eleştirenlerden biriyim. Fezleke düzenlendi benim hakkımda. Sen ne yapıyorsun, oğlun gelecek ifade verecek onu engelliyorsun sen. Benim korkum yok, senin korkun var" diye konuştu.

Kılıçdaoğlu, "Şimdi başbakana çok açık net çağrı yapıyorum. Yolsuzluklar nasıl önlenir?

1. Rüşvet ve yolsuzluklar konusunu dokunulmazlıklar dışına çıkaralım. Bekletmeden yüce divana gönderelim.

2. Kamu ihale yasasını AB standartlarına getirelim.

3. Siyasi ahlak yasasını çıkaralım.

4. Siyasi partiler yasasını çıkaralım. Finansmanı şeffaf hale getirelim.

5. Adli kolluk yasasını çıkaralım. Yürütme organının yargı üzerindeki baskısını kaldıralım.

6. Kamu harcamalarını denetleyen Sayıştay'ı daha da güçlü hale getirelim. Raporları TBMM'ye gelsin.

7. Ticari sır kavramını yeniden düzenleyelim.

8. Parlamentoda kesin hesap komisyonu kuralım.

9. Dağınık bir mevzuatımız var. tümünü toparlayalım, yolsuzlukla mücadele yasasını çıkaralım.

10. Gelir idaresi başkanlığını özerk hale getirelim. Vergi denetimi siyasi amaçla kullanmayalım.

11. Bağımsız kuruluşlar var, BDDK gibi. Bu kuruluşları siyasetten arındıralım.

Bunların bir çoğu kendisinin yayınladığı demokratikleşme raporunda da var. gelin hep beraber yapalım. Gelir mi? Gelmesi için ar damarının olması lazım. Ayrıca, milletvekillerinin oturduğu masada, ayakkabı kutusunun olması dikkatlerden kaçmadı" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 380 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim