1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bahçeli grup toplantısında konuşuyor... / CANLI

Bahçeli grup toplantısında konuşuyor... / CANLI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuşuyor.

A+A-

Bahçeli'nin konuşmasından satırbaşları şöyle:


"GEZİ'DEN BU YANA KABUS GÖRMEYİ BIRAKMALI"
 

Altını çizerek söylüyorum ki 19 Mayıs aşağılanan küçümsenen milli ruhun, milli ahlakın dirilişidir. 19 Mayıs teslimiyetçi hükümetlere karşı milli bilinci uyanışıdır. Gençliğin örnek aldığı kişiler arasında dizi film karakterlerinin olması bizim için üzücü bir durumdur. Gençler arasındaki suç oranını artması Başbakan’ı düşündürmelidir. Başbakan gençlerden korkmamalıdır. Onların haklı eleştirilerine kulak tıkamamalıdır. Gezi Parkı’ndan bu yana kabus görmeyi bırakmalı her gösteriyi kendisine komplo olarak görmemelidir.

Türk gençliği demokratik yollardan iktidar değiştirecek ehliyete sahiptir. Gençlerimizi duygularını ipotek ettirmemelidir.19 Mayıs zedelenen, aşağılanan ve küçümsenen milli ahlakın dirilişidir. 19 Mayıs teslimiyetçi devletlere karşı milli devletin habercisidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, kurucuları ve aziz şehitlerimizi bir kez daha anıyorum. Gençlik en genel anlamı ile yeni fikirler, taptaze güç demektir. Gençliğin susturulduğu bir ülkenin sicili kapkaradır.

"SOKAKTA TOMA YERİNE"
 

İşsizlik, gelir dağılımındaki adeletsizlik gibi nedenler gençlerimizin önüne sürekli engel çıkarmaktadır. Bu birçok ülkenin toplam nüfusunu aşıyor. Gençler geleceğimizin teminatı derken yapılanlar çok yetersiz. Binlerce gençlerimiz iş bulabilmek ve evlenmek istiyor. Bu onların en tabi hakkıdır. Bu ülkemizin en açmaz sorunudur. İşi ve gücü olmayan gençler fitili ateşlenmiş gibidir. Genç nüfusun işsizliği beraberinde birçok sorunu da getirmektedir. Ülkemiz endişe içindedir. Bugünün gençleri yarının yetişkinleridir. Hükümeti acil çözüm bekleyen ağır sorunlarınını yanında gençlerin sorunlarına eğilmelidir. Başbakan gençlerden korkmamalı. Gezi parkından sonra gördüğü kabusları bir kenara bırakmalıdır. Gençlerin her protestosunu kendisine karşı yapılan bir komplo olarak görmemektedir. Gençler sokakta TOMA'yla mücadele etmek yerine sandıkta gerekeni yapmalıdır. Buradan çok açık şekilde gençlere sesleniyorum. Türkiye'nin kurtuluşu sizin elindedir. Ceberrut Başbakan'ın serüvenini sonlandırmak sizlerle mümkün olacaktır. 

SOMA İÇİN BAŞSAĞLIĞI

13 Mayıs'ta yalnızca Soma değil 77 milyonun tamamı ağlamıştır. Türkiye tarihinin en büyük iş kazası yaşanmıştır. 301 madencisine Türk milleti yanmıştır. Soma'ya hüzün çöreklenmiştir. Ekmeğini kömürden çıkaran ter döken kardeşlerimiz ebediyete göçmüştür. Acımızı tarif etmek için kelimeler kifayetsizdir. Allah'tan rahmet diliyorum... Sevdiğini ve tandığını rahmet-i Rahman'a uğurlayan aziz vatandaşlarımıza büyük milletimize başsağlığı ve sabır niyaz ediyorum.

Soma'nın matemini paylaşıyorum. Yaralı kurtulanlara şifa diliyorum. Yüce Allah bu benzeri afetleri bize ve insanlığa yaşatmasın diye dua ediyorum.

"HAKLARINI ÖDEMEMİZ KOLAY DEĞİL"
 

Menhus ve menfur maden kazası uzun yıllar hafızalardan çıkmayacaktır. Daha az üşüyelim diyerek fedakarca ve zor şartlara göğüs gererek çalışan madencilerimizin hakkını ödememiz kolay değildir. Soma'daki elem verici olan o kardeşlerimizin ne kadar büyük tehlike ve ihmallerle karşı karşıya olduklarını göstermesi bakımından ibretliktir.
 

Örtbas etmeye kimse kalkışmasın. Maden işçilerinin hayatı çilelidir akşam eve dönmelerinin garantisi yoktur. İş garantileri ve can güvenlikleri hepimizi isyan ettirecek kadar sorunlu ve yetersizdir. Soma faciası herşeyi gün yüzüne çıkardı. Hem yer altı hem yer üstünde emek yoğun şeklinde çalışan kardeşlerimizin feryatlarına tepkisiz kalmak mümkün değildir.
 

Madendeki iptidai şartlara göz yummak bu kazalara sebebiyet vermektir. Dönemin padişahı taraıfndan beş kese altınla ödüllendirilmiş gemici Hacı İsmail'in devirleri geride kalmıştır. Uzun Mehmet'in Karadeniz'de ilk kez taş kömürü buluşunun üzerinden 185 uzun yıl geçmiştir. Köprünün altından çok sular akmıştır.
 

Türkiye'nin nüfus artışıyla enerji bağımlılığı yükselmektedir. Kömür hala en büyük enerji kaynağıdır. İş kazalarının yaşanıyor olması ve dünyada ilk sırada olmamız insanlıkla medeni olmakla uygarlığın ana temasıyla bağdaşmamaktadır.

"BAŞTA ENERJİ BAKANI OLMAK ÜZERE..."
 

13 Mayıs günü gerçekleşen maden felaketine devlet anında müdahale etmiş tüm imkan ve gücüyle seferber olmuştur. Enerji bakanı olayın başından sonuna kadar pozitif sabırlı iyi niyetli tutumunu korumuştur. Başta Enerji bakanı olmak üzere Soma'ya gelerek arama kurtarmaya çalışan can kurtarmak için çırpınan STK'ların değerli temsilcilerine uzman ekiplerine teşekkür ediyorum.

"SOMA MADEN İŞLETMELERİ"
 

Soma'da 301 işçimizin hayatını kaybetmesine neden olan maden sahasının TKİ tarafından Soma Kömür İşletmeleri isimli firmaya kiralandığı bilinmektedir. Bu firma ürettiği ihaleleri ihalesiz TKİ'ye satmaktadır. Çıkarılan kömürlerin yüzde 65'i elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Hükümet hukuken oldukça kuşkulu bir tartışmanın tarafı olmuştur. Mağdur ve muhtaçların aklını çelmek için mevzuata aykırı işlemlere imza atılmıştır. Bunlar elbette bilinmesi gerekli ayrıntılardır.
 

Soma'daki iş kazasının nasıl gerçekleştiği henüz tam manasıyla vuzuha kavuşmamıştır. özel firma ve yetkililer ilk başta trafo patlamasından çıkan yangının kazaya sebep olduğunu ileri sürmüştür. Ancak kazın ayağının öyle olmadığı netleşmiştir. Kömürün oksitlenip ısındığı ve karbonmonoksit gazının ocağı kapladığı iddia edilmektedir. Farklı uzmanar kömür yanmasının aniden olmayacağını bir hafta 10 gün öncesinden madendeki sensörlerin gazı tespit edeceğini belirtmektedir. Eğer kömür aniden yanmıyorsa aklımıza iki husus geliyor. Ya bu sensörler arızalıdır ya da iş yerinde tehlike hafife alınmıştır. Bize göre bu iki şey de cinayettir. Sorumluluar hiyerarşik olarak en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

"DENETİM EKSİKLERİ HAD SAFHADA"
 

Denetim eksiklerinin had safhada olduğu anlaşılmaktadır. Düşük mekanizasyonla çalışılmış üretim maliyetini azaltmak için iş güvenliği ilkelerinedn ahlaksızca  taviz verilmiştir. Maden ocağının yaşam odalarının olmayışı vardiya değişimlerinin aynı anda gerçekleşmesi: Yanmaz kabloların kullanılmaması, gaz maskelerinin eski olması, ikaz sisteminin çalışmaması, yangın esnasında işçilerin tahliyesindeki yanlışlar ağır ve katlanılamaz bir fatura çıkarmıştır.

"BİZ DENETLEDİK HER ŞEY İYİYDİ"
 

Özel firmanın biz denetledik herşey iyiydi demesi trajikomik bir beyandır. Çalışma Bakanı'nın ilgili maddenin mart ayındaki denetimlerinde herhangi bir sorunun belirlenmediğini söylemesi ise akla ziyandır. Madem bir sorun yok teftişlerde herşey normal o halde 301 işçinin ölümü nasıl izah edilecektir? Ölüm madeninde çalışanların aleyhinde tüm olumsuzluklar varken bu madene uygun raporu veren her kim ve kimlerse teşhis edilip haklarında gerekli işlemler gecikmeksizin yapılmalıdır.

"GEREKENLER YAPILMALIDIR"
 

301 canın kaybında kimlerin doğrudan ya da dolaylı parmağı varsa gereken yapılmalıdır. Ortada 301 kişinin vebali vardır. Başbakan ve hükümeti yandaş medya vasıtasıyla suçu tamamen üzerinden atmaya kalkmasın. Soma Kömür İşletmelerinde sağlıklı ve objektif yapılmayan denetimlerden dolayı hükümet ve sendikalar sorumludur.
 

Bir konuyu hatırlatmak isterim. 57. hükümet kurulduktan sonra, 17 Ağustos 1999'da ve 12 Kasım 1999'da iki büyük deprem yaşadık.

Bu haber toplam 608 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.