1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Taner Yıldız: Can Kaybı 298'e Yükseldi

Bakan Taner Yıldız: Can Kaybı 298'e Yükseldi

Enerji Bakanı Yıldız, Soma'da son durumla ilgili, "Hayatını kaybeden işçi sayısı 298'e ulaştı. En az 2 veya 3 işçimize ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

A+A-

Türkiye'nin 3 gün ulusal yas ilan ettiği, 77 milyonun yüreğini acıtanSoma faciasında şu ana dek 298 maden işçimizi kaybettik. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, saat 01.00 sıralarında yaptığı açıklamada, Soma'da facianın meydana geldiği maden ocağında yapılan çalışmalar sonucunda 14 işçinin daha tespit edildiğini, 6 işçinin ise dışarı çıkarıldığını açıkladı. Şu ana kadar madenden 290 kişiyi çıkardıklarını belirten Yıldız, tespit edilenlerle beraber 298 işçiye ulaşıldığını, en az 2 veya 3 işçiye daha ulaşmaya çalışıldığını vurguladı.

İşte Yıldız'ın açıklamaları;

“284 işçimiz hayatını kaybetmişti ve onlar birinin haricinde de ailelerine teslim edilmişti. Arkadaşlarımızın yaptığı son tespitlerde 14 işçimiz daha tespit edildi. 6 işçimizi dışarı çıkarttılar ve Akhisar devlet Hastanesi’nin morguna gönderildiler. En az 2 veya 3 işçimize de ulaşmayı bekliyoruz. Sabaha kadar bu çalışmaların önemli bir bölümünü tamamlamayı planlıyoruz.”

"298 İŞÇİMİZE ULAŞTIK"

Tespit etmiş olduklarımızla birlikte 298 işçimize ulaştık ancak en az 2-3 işçimizin daha içeride olduğunu tahmin ediyoruz. Ailelerin bize ulaştırdıkları sayı bulun gösteriyor. Şu anda 284+6, 290 işçimiz maden dışına çıkarılmış ve ailelerine teslim edilmek üzere işlemleri tamamlanmış durumda.

İKİ BLOĞADA GİRİLDİ


Son çıkarılan işçiler 1600-1700 metrede bulundu çıkış mesafesine göre. Birinci blok tamamen bitirilmiş oldu. İkinci blokta aramalar devam ediyor. Dediğim gibi 2 veya 3 tespitten sonra tahminlerimize ulaşmış olacağız. Bütün bu işlemlelri bitirdikten sonra maden ocağımız tekrar tamamen aranacak ve aile başvurularıyla karşılaştırılacak.

Vefat eden bütün işçilerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine de sabrı cemil temenni ediyoruz. Çok ekstra bir şey olmazsa bir sonraki toplantıyıSabah yapacağız."

BİRİNCİ BLOKTAN 8 KİŞİ

Yıldız, akşam saatlerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, madendeki aramanın aralıksız sürdüğünü söyledi. Yangın söndürme faaliyetlerinin tamamlanmasıyla işçilere daha hızlı ulaşmanın mümkün olabildiğini söyleyen Taner Yıldız, şöyle konuştu:
      
"Yangın söndürme faaliyetleri bittikten sonra önemli ölçüde rahatlayacağımızı ve işçilere daha hızlı ulaşacağımızı söylemiştik. Hamdolsun söylediğimiz gibi oldu, mahçup olmadık. İki blok var, birincisinde 8 işçimiz tespit edildi. Onlar şimdi dışarı alınıyor. Mesafe 2 kilometre civarında. Dolayısıyla biraz sürecek. İnşallah kazasız belasız kurtarma ekipleri onları çıkarırsa o bölüme geçecekler."
      

"HIZLICA YAPMAMIZ LAZIM"

Çalışmaların kesintisiz sürdüğünü ifade eden Yıldız, "Sabah 4-5-6 hızlıca bu işi yapmamız lazım. Buradan Akhisar'daki hastaneye geçiyor. Gece gündüz demeden uğraşıyoruz, ailelerimizin o halini görünce nasıl kayıtsız kalacaksın, bütün arkadaşlarımız da öyle davranıyor çalışanlar ailelerin o yapısını görüyorlar orada uğraşmaktan başka gayret etmekten başka bize bir şey kalmıyor" dedi.

 

GAZETECİLERLE SORU-CEVAP

SORU: YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ MÜ?

Bir yandan tahkimat yapılıyor. Bütün o tavanı, ahşapla, bazı çeliklerin eridiğini gördü arkadaşlar. Tavanı güçlendirecekler. Onun altından geçecekler, daha ileride bulunan işçi kardeşlerimizi alıp ocak dışına çıkartacaklar. İçerdeki karbonmonoksit seviyesinin biraz daha düştüğünü görüyoruz. Yangın bir miktar devam ediyor ama düşme eğilimi de var. yangının tamamen söndürülmesi için arkadaşlarımız zaman harcayacaklar.

Şu anda vardiyayla çalışan kurtarma ekibinin sıhhatini sağlığını dikkate almış bulunuyoruz.

Şu ana kadar müracaat etmemişlerdi, bugün müracaat edeceklerini düşünüyoruz. AFAD’a müracaat edenler, DNA testi de yan yana gelecek bugün onları teslim edeceğimizi düşünüyoruz.

SORU: ARAMA KURTARMADA KAÇ KİŞİ ÇALIŞIYOR?

530 tane arkadaşımız var kurtarma çalışmalarına katılan. Bunların hepsinin girmesi söz konusu değil. Yedişerli üçerli Bazı kurtarma ekiplerinin iyi niyetle buraya geldiğini gördük. Ama madencilikle ilgili tecrübelerinin olmadığını biliyoruz. Bazı araçların da azaltılması talimatını verdim. Lojistikte bulunan ve başka ilden gelen ambulansı gönderdik. 76 civarındaydı bunu 35-36 ambulansa kadar indiriyoruz. Çünkü diğer illerdeki 112 işlemleri aksatmayalım diye.

SORU: KAYIT DIŞI İDDİALARI VAR…

Kayıt dışıları özel sektörle konuşursunuz, basın toplantısı düzenleyeceksiniz.

bu maden ocağına denetim ekiplerini sokamayız. Adli ve idari soruşturma başlatılmıştır. Bununla alakalı da kimsenin endişesi olmasın. Arkadaşlar bakın bu veballi bir iş. Hem dünyamızı hem ahiretimizi ilgilendiren bir iş. 300 civarında kardeşimizi kaybedeceğiz, bununla alakalı herhangi birine hatası varsa tahammülümüz olmaz. Bu vebale kimse de girmemeli. Arkadaşlarımı da bu manada uyardım.

Yüzlerce kişinin olduğunu bazıları iştahla söylüyor. Onları utanarak izliyorum. Bunu da onlara ithaf ediyorum.

SORU: Soma Holding müdürünün eşinin Manisa Ak Parti Meclis üyesi olduğu iddiaları var?

Bunu sorun. Özel sektörle görüşeceksiniz. Her bir şeyi sorabilirsiniz. Buna hiçbir konuyla gölge düşürmemeye çalışmak lazım. Siz bugün özel sektörün basın toplantısında istediğiniz soruları sorabilirsiniz.

FACİADAN DETAYLAR...

İŞÇİLERİN 45 DAKİKALIK GAZI, 20 DAKİKADA BİTMİŞ

Hayatını kaybeden işçilerin cesetleri üzerindeki incelemeler, yapılan teknik değerlendirmeler bambaşka gerçekleri de ortaya çıkardı. İşçilerin, bin 400 metre uzaklıkta meydana gelen yangının ardından maskelerini takarak hızla çıkışa doğru koştukları belirlendi. İşçilerin bu can pazarından kurtulma çabaları sırasında en büyük engeli, yoğun karbon monoksit gazının yanı sıra madenin girişten kısa bir süre sonra başlayan ve çıkmak için hiçbir teknik donanımın bulunmadığı eğimli ana giriş yolu oldu.
 

İşçilerin yüzde 13 eğimli bu yokuşu çıktıkları sırada, daha çok efor sarf ettikleri, bunun sonrasında da daha sık nefes alıp vermek zorunda kaldıkları saptandı. İşçilerin daha yoğun ve sık nefes alıp vermelerinin ise, işçileri yaşama bağlayan maskedeki gazın, 45 dakika yerine yaklaşık 20 dakikada bitmesine neden olduğu ileri sürüldü. Bu nedenle de şu ana kadar cesetleri çıkartılan işçilerin büyük bir bölümü, bu eğimdeki çıkış yolu üzerinde bulunarak çıkartıldı.
 

Madenin ilk girişinin yüzde 6.5 eğimde olduğu, ardından bu eğimin yüzde 13'e kadar çıktığı belirtildi. İşçilerin özellikle bu eğimden çıktıklarında, büyük bir efor sarf ettikleri, onların çıkışında yardımcı olacak bir teknik desteğin de bulunmadığı ileri sürüldü.
 

BAKAN'IN 16 MAYIS'TAKİ GECE YARISI AÇIKLAMASI

Saat 00,45'de kameralara karşısına geçen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız açıklamalarda bulundu. Yıldız, "Bu gece sabaha kadar  üç ayrı vardiya grubuyla birlikte çalışmalar devam edecek. Bizim dokusu yapısı sağlam insanımız bir kez daha kendini göstermiş oldu. Göstermiş oldukları sükunetten, tevekkülden ötürü kendilerine minnetlerimizi sunuyoruz. Bu çalışmaları kolaylaştırdı. Hiçbir şekilde tereddüt sahibi olmasınlar, herkes müsterih olsun, kamu veya özel sektör olsun kimsenin gözünün yaşına bakacak halimiz yok. Bu bir vebaldir ve biz bu vebali omuzlarımızda hissediyoruz.”

"ÜÇ YILDA 114 MADEN OCAĞI KAPATILDI"

“Son 3 yılda 114 maden ocağı kapatıldı, ruhsatları iptal oldu. Önce işçi sağlığını göz önüne alıp sonra çalışmalarımızı yapıyoruz. Hem adli hem de idari olarak denetim kazanın olduğu saatten itibaren başlamıştır. O soruşturmanın selameti için de bütün dikkatimizi o alana yöneltiyoruz.”

ONLARI ÇIKARMAK BOYNUMUZUN BORCU

“Biz öncelikle son işçi kardeşimize varıncaya kadar, onları madenden çıkarıp ailelerine teslim etmek bizim boynumuzun borcu. Adli soruşturma başlatılmış durumda. İdari olarak da başlattığımız soruşturma var. Bütün bu haklar saklı kalmak kaydıyla ön plana aldığımız bütün işçi kardeşlerimizin çıkarılmasıdır. Özel sektörün basın açıklaması, kanaati nedir bilmiyorum, okumadım ama biz çalışmamıza devam edeceğiz. Bir gelişme olursa tekrar açıklama yaparız ama olmaması halinde bir sonraki açıklamamızı Sabah07.00 gibi yapacağız."  dedi.

ARAMA KURTARMA EKİBİ MADENE AKŞAM GİREBİLDİ

Maden faciasının 3.gününde çalışmalar hala tam olarak söndürülemeyen yangın nedeniyle akşam saatlarinde başlaya bildi. Arama kurtarma görevlilerinin Haberler.com'a verdiği bilgide , "Bizim ulaştığımız cesetler gazdan kaçan işçiler, bu nedenle asıl yangın çıkan yerin dışında olduğu için ulaşabildik. İşçilere ulaşabilmemiz için 80 metrelik bir mesafe kaldı. Yoğun gazdan ve dumandan ötürü tekrar yukarı çıkmak zorunda kaldık. Bu dumanın bir şekilde tahliye edilmesi gerekiyor, yoksa çalışma yapılamaz" dedi.

15 MAYIS'TA NELER YAŞANDI

00.45: Bakan Yıldız ölü sayısının 284'e arttığını söyledi.

20.13: Taner Yıldz ölü sayısının 282'den 283'e yükseldiğini açıkladı. Yıldız, "Soma'da kimlik tanıma sistemi kurduk. Ailelerin buralara başvurmasını rica ediyoruz." dedi.

17:44: Madenin son uç noktasında 13 işçinin bulunduğu belirtiliyor
 
17:16: Facianın yaşandığı ocaktan hala duman çıkıyor. Dumanın anlamı içeride yangının sürdüğü. Ekipler yangın sonrası yeniden aşağıya inecek. Özellikle hedeflenen bir panel var. Çok sayıda işçinin o panelde olduğu düşünülüyor.

15:13 Enerji Bakanı Taner Yıldız Soma'da yaptığı son açıklamada "Adli ve idari soruşturma talimatımızla başlamıştı. Bunu çok sık tekrar ediyorum ama, ihmali olan biri varsa gözünün yaşına bakmayız. Burada hepimizin canı var. Kimsenin ihmaline göz yummayız" dedi.

14:00 282 işçinin cansız bedeninin çıkarıldığı Soma'daki maden ocağında kurtarma çalışmalarını sürdüren 500'den fazla ekip, 2 gündür girilemeyen galerilere ulaşmak üzere. Galerilerde 120 kişinin olduğu tahmin ediliyor.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu Sabah saatlerinde yaptığı basın açıklamasında madendeki son durum hakkında bilgi verdi. Dün gece itibariyle yeni bir bölgeden çalışmalara başlandığını kaydeden Bakan Yıldız, bu Sabah itibariyle toplam 282 maden işçisinin cenazesine ulaşıldığını söyledi. "Bütün cenazelerimizin işlemleri tamamlandı. Adli Tıp Kurumutarafından da o işlemler tamamlanmış oldu. Bunun yanında 21 tane işçi kardeşimiz de ailelerine teslim edilmiş oldu. Son olarak 217 işçi kardeşimiz de ailelerine teslim edilmiş oldu. Bu gün itibariyle mevcut sayımıza gelene kadar kardeşlerimizin cenazelerini ailelerine teslim edeceğimize inanıyoruz. Müracaatlarını yapıyor olmaları halinde yerine getirilmiş oluyor. Sağlık Bakanımızın da yaptığı kontrollerde taburcu olanlarında arttığını görüyoruz." dedi.

Bu haber toplam 493 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.