• BIST 78.359
 • Altın 127,103
 • Dolar 3,1174
 • Euro 3,4031
 • Gaziantep : 16 °C
 • Adana : 25 °C
 • Ankara : 12 °C
 • İstanbul : 13 °C
 • İzmir : 17 °C

Başbakan Erdoğan Karaalioğlu'na fena kızdı

Başbakan Erdoğan Karaalioğlu'na fena kızdı
Başbakan Erdoğan ile canlı yayında söyleşi yapan gazeteci Mustafa Karaalioğlu, bir sorusunda cemaat deyince olanlar oldu

Başbakan Tayyip Erdoğan hemen araya girip ne cemaati bunlar örgüt, örgüt dedi...Başbakan, Fethullah Gülen hareketine "cemaat" diyen Mustafa Karaalioğluna kızarak bunlara cemaat değil, "örgüt" dedi.
Karaalioğlu'nun cemaat sözünü 'grup' olarak değiştirmesi de Erdoğan'ı tatmin etmedi. Başbakan Erdoğan, "Ya bunlardan ne çekiniyorsun. Bunlar cemaat, grup falan değil. bunlar örgüt.Sakın bunlara cemaat deme. Türkiye'de bir sürü tertemiz cemaat var. Bunlara cemaat denilmez" dedi.

İşte o bölüm

“PARALEL YAPININ BAŞINDAKİ ZAT, PENSİLVANİA, BİLİYORSUNUZ KAİNATIN İMAMIDIR”

“Paralel yapı dediğiniz unsurlarla bir fikri çatışma, bir politik çatışmayı düşünür müydünüz 10 yıl önce” şeklindeki soruya cevap veren Başbakan Erdoğan, böyle bir şeyi düşünmenin aklının ucundan bile geçmediğini belirterek, “Biz hep iyi niyetle baktık. Öyle zannediyorum ki, sizin de bu noktada böyle bir şey ile karşı karşıya gelmek gibi bir düşünceniz olmadı. Dün çok dostça bir arada oturup yemek yediğiniz, dertleştiğiniz insanlar şimdi karşınıza geçmiş, icabında kendi köşelerinden, gazetelerinden atışlar yapıyor. Bize zaten her türlüsünü yapıyorlar. Daha da öteye gitmek suretiyle, mesela bu akşam aldım, 80 bin broşür bastırmışlar, çeşitli basın yayın organlarından elde etmek suretiyle bunları dağıtıyorlarmış. Bu noktada bunlar yakalandı. Aynı şekilde Siirt’te söylediler, 2 gün önce hazırladıkları 5-6 sayfalık broşürleri evlere atıyorlar. Orada da teşkilatımızın böyle bir şeyi söz konusu oldu. Dolayısıyla bunu artık yaygınlaştırıyorlar. Seçim gününe kadar bunun bu şekilde devam edeceği ortada. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Teşkilatı istihbari olarak hepsi çalışmaya girerek şuanda gerekli müdahaleler gerektiği anda yapılıyor. Paralel yapının başındaki zat, Pennsylvania, biliyorsunuz kainatın imamıdır o. O şöyle diyor, ‘ben bugüne kadar oy kullanmadım, oy kullanmayacağım’ diyor ama yönlendiriyor. Denizli’de SMS’ler geçiliyor, bu SMS’lerde kullanılan şey şu, ‘AK Parti’nin dışında hangi partiye oy verirseniz verin, yeter ki AK Parti’ye oy verin’ bu nedir. 10 sene önce Pensilvania’daki zat o zaman ya doğru yaptı ya yanlış yaptı, o zaman bizimle beraber hareket ediyorlardı. Biz aynı AK Parti’yiz. Şimdi ne oldu. Ya orada yanlış yaptı, ya burada. Ya orada doğru yaptı, ya da belki burada doğru yapmış olabilir” ifadelerini kullandı.

“ADETA BİZ ONLARA REFERE OLDUK”

Dershaneleri kapatma kararı verilirken cemaati tasfiye etmek gibi bir amaç güdüp gütmediğinin sorulması üzerine “Böyle bir şey söz konusu olamaz” diye cevap veren Erdoğan, “Başbakan olduktan sonra hükümeti kurduk, o zaman Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e daha birinci senesiydi, dedim ki, ‘ben bu dershane sistemine karşıyım. Bu konuda hazırlıklarını yap, biz bu dershaneleri reforme edelim, bunlarla bizim yürütmemiz mümkün değil’ dedim. Buna göre bir adım atmanın yoluna girdik. Derdim benim şuydu, siyasette dün bir bugün iki böyle birisi değilim. Arazide on yıllarını vermiş birisiyim, Anadolu’da benim halkım, ‘bizi ne zaman bunlardan kurtaracaksınız’ hep bunu söylüyordu. Dershane doğruysa devletin bu okulları niye. Kaldı ki devletin okulları bir şey veremiyor, dershane mi veriyor, siz alacaksınız, ilkokul, orta okul, lise yetiştireceksiniz, orada kalkacak 6 ay 9 ay neyse dershane gidecek, diğerini silip atıyorsun, ‘hiçbir şey veremedi bu devletin okulları, özel okullar ama bu dershane verdi’ böyle bir mantı olamaz, bundan işi sıyırmamız lazım. Mardin’de bir hanımefendi yanımıza geldi, ‘ben ortaokulu kendi gayretlerimle okudum, liseyi dışarıdan okudum, ardında hukuk fakültesini bitirdim. Ben dershaneye gitmedim, şuanda da partide çalışan birisiyim’ dedi. Bu hanımı dinlediğim zaman işin gerçeğini gördüm. Davarını satacak, bileziklerini satacak çocuğunu okutacak. Bunun yüzde 100 istediği üniversiteye girme diye bir teminatı yok, biz burada dershaneler olayını reforme edelim, bunu kaldıralım derken, diyorduk ki, okullara dönüşelim. Bunun ilk adımını biz hizmet alımı yoluyla dedik ki, bu tür kurulmuş okullara biz öğrenci verelim, bize maliyeti neyse bu maliyet üzerinden o zaman benim açıklamalarım öyleydi, ödemelerini yaparız, onlarda bize bu hizmeti verirler. Bizde okul yatırımı minimuma indirmiş oluyoruz. O zaman Danıştay bizim attığımız adımı bozdu, reddetti. O zaman ki gazeteleri hatırlayın ‘cemaate destek olsun diye hükümet bunu yaptı’ diyorlardı. Sadece onların kursları yoktu ki, başka dershanelerde vardı. Kim bize hizmet ederse bu tür bir alımı yapacaktık. Burada da bizim böyle bir şeyimiz asla söz konusu değil. Devletin daireleri ile dershanelerin ne alakası var. Devlette çalışanların dershanelerle ne alakası var. Dünyanın değişik yerlerinde okulları var. Yaptığımız seyahatlerde beyefendinin okullarına bizi davet ederlerdi, biz o okullara gittik, Bakan arkadaşlarım gitti. Adeta biz onlara refere olduk. Onların da onlara bakışı bizim bakışımız sebebiyle farklıydı. Biz bu yaklaşımı ortaya koyan bir iktidar burada kalkıp ta niye böyle bir yelle uğraşsın ki. Biz sağlıkta nasıl bir reform yaptıysak, bir çok konularda nasıl reform yaptıysam, biz hükümetin idari yapısında bile reform yaptık, 35-36 bakan ile aldık biz bu iktidarı, 25’e indirdik” açıklamasında bulundu.

“DEVLETİN BAZI KURUMLARINA, HASSAS KURUMLARINA SIZMAYI BAŞARDILAR”

Dinlemelerle ilgili sorular soruya cevap veren Başbakan Erdoğan, “Biliyorsunuz bunların içinden olup ta ayrılan bazı arkadaşların da ifade ettiği gibi bizim da yaptığımız bazı tespitlerde şunu görüyoruz, bu iş 30-35 yıllık mazisi var. 30-35 yıllık böyle bir hazırlığı yaptılar. Bu hazırlıkla da devletin bazı kurumlarına, hassas kurumlarına sızmayı başardılar. Bu niyet samimi değildi, art niyetliydi. Birde ‘biz bu devleti bu yollarla nasıl ele geçireceğiz.’ Ben son gelişmelerin en hayırlı boyutunu bu gelişmeler olarak görüyorum. Bu iyiki oldu, burada bize düşen ciddi manada devleti bu virüslerden temizlemek. Bunu yapmamız gerekiyor, atılacak adım budur. Nerelere kadar nüfuz ettiği görülüyor. Önümüze bilgiler akmaya başladı, havuz bu noktada zenginleşiyor. Son MGK’da yaptığımız basın açıklamasında söylendiği gibi burada ulusal güvenliği bir tehdit var, ulusal güvenliğe olan bu tehdidi görmezlikten gelemeyiz. O bildiride de ifade edildiği gibi biz burada gerekli tedbirleri almak durumundayız. Bizim attığımız adım bu gerekli tedbirleri almak istikametindedir. Benim Enerji Bakanımla yaptığım görüşme, diyelim ki, uluslararası bir tahkim kurumu var, bu tahkim kurumu ile ilgili atması gereken adım, bu adımla ilgili bana verilen bilgiler sen bunu dinliyorsun. Bu tamamen casusluktur. Böyle bir casusluğu yapacak kadar bunlar istikametini şaşırmış vaziyette. Bunların olayı basit ajanlık olayı değil, casusluk bu. Biz kışa göre tedbirimizi alalım yaz olursa bahtımıza. İyi niyetimizin kurbanı olduk. Biz hiç kimse için, devletin kurumları içinde olan kimse için böyle bir şeyi düşünemeyiz ki. Devletin kurumları içine girerken bunların güvenlik vs bütün bunları yapılıyor. Kavun değil ki bu insan. Memur alıyorsun devlete, alırken bütün iç güvenlik araştırmaları yapılır, bununla da devlete girer. Ama bunlar oralara sızmışlar, istihbarat teşkilatına sızmışlar. İstihbarat teşkilatı diyorsun devletin, eğer sen ona güvenmezsen demek ki sen art niyetli davranıyorsun. Eğer ben Emniyet Teşkilatı’nın istihbaratına güvenemezsem, MİT’e güvenemezsem nereye güveneceğim. Bunu ben kurmadım ki, biz kurmadım ki, üzerimizde bulduk. İstediğiniz kadar denetleyin, denetleme görevini verdiğiniz kişi de o” dedi.

YOLSUZLUK İDDİALARI

Yolsuzluk iddialarına değinen Erdoğan, “Biz yola çıktığımızda 3Y başlığımız vardı: Yolsuzluk, Yoksulluk, yasaklar. Biz bunlarla mücadele etmeseydik bu noktalara gelmezdik. Göreve geldiğimizde Türkiye'nin milli geliri 230 milyar dolardı, şimdi Türkiye'nin geliri 800 milyar doların üstünde. Faizler ve Gayri Safi Hasıla, enflasyon rakamları ortada” diye konuştu. Bu konuda bir rapora değinen Erdoğan, “İngiltere merkezli uluslararası şeffaflık örgütü var. 2002 yılında Türkiye yolsuzlukta 65. sıradaydı. 2013'te Türkiye 53. sıraya gerilemiş” dedi. Gelişmelerin Türkiye ekonomisine etkisiyle ilgili soru üzerine Erdoğan, “Bu olayların Türkiye'nin ekonomisini etkilemesi artık mümkün değil. Ekonominin zemini sağlam. Türkiye'de istikrar ve güven var. Kendi içinde birbirine düşen bir hükümet olsaydı şimdiden tıpkı önceki hükümetler gibi dağılırdı” ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan, paralel yapının yeni bir “imam” olgusunu ortaya çıkardığını ifade ederek, “Biz STK'lar değil, devlet içinde karar mekanizmaları içinde yer alıp da yanlışa sevk edenler varsa gereğini yapacağız. Bizimle ilgili özel bazı mahrem şeyleri araştıranlar varsa, bunun uluslararası nitelikleri varsa bunlara yerinde kalabilir diyebilir miyiz…Artık bir savcının veya bir mahkemenin veya tek hakimin verdiği kararla dinleme mümkün değil. O konuda siparişler vardı. Artık gayri hukuki dinleme bu ülkede kalmayacak. Dinleme paranoyasından Türkiye kurtulacak. Amirine itaat eden değil, abilerine itaat eden mantık vardı. Bir yargı imamı, emniyet imamı gibi imamları duyduk. Oysa biz imamı sadece camide bilirdik. Şimdi bir de alufte çıktı. Bunları konuşurken haya ediyorum. Biz hallere düşecek miydik! Bu hale nasıl geldik. buna çanak tutan işadamı, sanatçısı, başka kesimler var. Zarar çıktı ortaya. Ama iyi ki bu çıktı. Bunun sonu hayır olacak” dedi.

“BU CEMAAT DEĞİL, ÖRGÜT”

Paralel yapıya cemaat denilemeyeceğini söyleyen Erdoğan, “Bu cemaat değil, örgüttür. Cemaat hayır işi yapar. Yurtta öğrencileri paralarını alıp eve alacaksınız, gece kaldırıp başbakana bakanlara beddua ettireceksiniz. Karşı çıkanları da kapıya koyacaksınız bu mu cemaat, bu densizliktir” diye konuştu.

“YURTLARINDA İKNA ODALARI VAR”

Paralel yapının yurtlarında ikna odaları olduğunu savunan Erdoğan, şöyle devam etti: “Eski Türkiye yok, yeni bir Türkiye var, Yeni Türkiye'de vatandaş kendi kararlarına saygı duyulmasını istiyor. Ben bunlara da ‘siyasi parti kurun’ dedim, artık imamlıkla alakası yok. Her şey ortada. Ben imam hatip mezunuyum, bir şeyler biliyorum. Pensilvanya kadar olmasam da, meleklerle ilgili öyle bir benzetme yapılıyor ki, dizilerinde öyle şeyler yapıyorlar ki insanları adeta şirke götüren tabloyu kendi televizyonlarında oynatıyorlar. Bunların vatandaşımızı ciddi anlamda rahatsız ettiğini biliyorum.”

Timeturk

Bu haber toplam 528 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kılıçdaroğlu: Atatürk Osmanlı paşasıydı22 Ekim 2016 Cumartesi 06:27
 • Baykal'dan 'başkanlık' değerlendirmesi22 Ekim 2016 Cumartesi 06:21
 • Vekillerin Maaşına Müthiş zam21 Ekim 2016 Cuma 16:55
 • Gökçek'e FETÖ'den suç duyurusu21 Ekim 2016 Cuma 16:38
 • Oğan'dan Ümit Özdağ'a Ülkücü desteği21 Ekim 2016 Cuma 14:46
 • ihraç girişimine Akşener’den sert tepki21 Ekim 2016 Cuma 14:23
 • CHP'li Eren Erdem'den Bahçeli'ye olay öneri20 Ekim 2016 Perşembe 17:50
 • Kurtulmuş'un sözleri dünyayı korkuttu!20 Ekim 2016 Perşembe 17:45
 • CHP'den 29 Ekim kararı20 Ekim 2016 Perşembe 17:35
 • 14 yıllım hayalim gerçekleşti!20 Ekim 2016 Perşembe 14:58
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
  türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
  | Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim