• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Gaziantep : 18 °C
 • Adana : 18 °C
 • Ankara : 9 °C
 • İstanbul : 13 °C
 • İzmir : 15 °C

Başbakan'dan referandum sinyali

Başbakandan referandum sinyali
Bu saatten sonra yapılacak şey sağduyunun hakim olması, gençlerin evine, işine gitmesi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Gezi Heyeti ile görüşüyor. Görüşme Başbakan'ın önceki programı uzadığı için bir saat gecikmeli olarak saat 17:00'de başladı.Gezi heyeti başbakanın görüşmesi 4.5 saat sürdü. Toplantı sonrası AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik açıklama yaptı.

Çelik'in açıklamalarından satırbaşları:

- Bunlar davet üzerine genel merkezimize gelmişlerdir. İçinde üniversitede doçent olan da var mimar olan da var henüz öğrenci de var. Vs. 11 kişi bir süre sınırlaması olmaksınız buradaki gözlemlerini sayın başbakana ve biz heyete aktarmışlardır. Gezi Parkı’ndaki eylemcilerin önemli bir kısmının onların görüşlerine göre tamamen çevre duyarlılığı ile hareket eden politize olmamıy kişiler olduğunu ifade ediyorlar. Ve Taksim’deki illegal örgütlerle beraber olmadıklarını, onları tasvip etmediklerini ifade ettiler. Sayın başbakana katılımcıların bu gençlerin dikkate alınması yönünde talepleri oldu.

- Sayın başbakanımız halkımız için yola çıktık. İnsana faydası olmayan hiçbir şeyin içinde olamayacağını ifade etti. Sayın Başbakan 2011’den bu yana bütün süreci anlattı. İstanbul halkı bu taksim projeisiyle birlikte diğer projeleri  de üçüncü köprü gibi buna benzer projeleri de sandıkta onaylamış oldu şeklinde sayın başbakanımızın bir yaklaşımı oldu. Polis teşkilatı içinde orantısız güç kullananların gerekli cezayı alacağını ifade etti. Halkımızın elbette takdiri de tepkisi de önemlidir. İtirazlarını ifade eden insanların sesi duyulmuştur. Buna katılmayabilirsiniz ama demokrasi böyle bir şeydir. Bugün de

- Sayın başbakanım adına söylüyorum makul, meşru talepleri olan insanlar bunu bize iletmek isterlerse bizim kalbimiz de kapımız da buna açık olacaktır. Yeter ki işin içine kırma, dökme, yıkma girmesin. Sayın başbakan  şu alternatifi de gelenlerle paylaştı. Bugünlerde bazı yazar çizerler bunu gelecek seçime kadar erteleyelim. Biz doğrusunu isterseniz bu talebi çok doğru görmüyoruz. Sayın başbakan madem ki halkın ne istediğini öğrenmek istiyoruz o zaman bir referandum seçeneğini ilgili kurulların önüne götürebiliriz.  Ak Parti MKYK’sından çıkacak karar gereği gerekli adımlar atılabilir.

- Somut sonuç şudur. Biz İstanbul halkına bunu referanduma götürebiliriz. Tüm Türkiye için değil ama İstanbul halkına bunu soracağız. Yapılsın mı istiyorsunuz yapılmasın mı istiyorsunuz. Demokrasilerde halkın kararı öpülüp başına koyulacak bir karardır. Gezi parkında eylem yapan, yatan kalkan yiyip içen genç kardeşlerime sesleniyorum. Mademki böyle bir karar alınmıştır. Referandum seçeneği de ilgili kurullarımıza götürülecektir, bir an önce Gezi Parkı’nın boşaltılması lazım, orada hayatın normale dönmesi lazım. Esnaf zarar gördü, otelciler zarar gördü, dünya basınına yansıyan görüntüler ülkemize zarar veriyor. Eğer yurtsever isek çağrıma devam edin. Gelen arkadaşlardan 4-5’i ya sürekli olarak orada kalan ya da işten çıkıp oraya giden gençlerdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı heyetiyle yaptığı görüşmeyle ilgili, "Sayın Başbakan şöyle bir ihtimali gündeme getirebileceğimizi ve bunu ilgili kurumlarımıza götürebileceğimizi ifade etti: Madem ki halkın ne istedigini öğrenmek istiyoruz. Halk şunu istiyor, halk bunu istiyor diyoruz. O zaman bir referandum seçeneğini ilgili kurumlarımıza götürebiliriz" dedi.

Çelik, Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı olaylarıyla ilgili oluşturulan 11 kişilik heyetle görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gezi Parkı eylemleri ve daha sonra meydana gelen olaylarla olarak 15 günden beri yaşananların herkesi üzdüğünü ifade eden Çelik, "Türkiye'nin gündeminden bu tatsız olayı çıkarabilmek için olağanüstü bir gayret sarf ediliyor. Buna iyi niyetli olarak teşebbüs eden sivil toplum örgütleri var, Türkiye'de Sayın Başbakan başta olmak üzere yetkililer bu meselenin ağız tadıyla halledilmesini elbette çok arzu ediyorlar. Bugün malumunuz biraz gecikmeli olarak,  45 dakikalık gecikmeyle yaklaşık 4,5-5 saat süren, 11 kişiyle Sayın Başbakanın başkanlığında bir toplantı yapıldı. Bu insanlar Gezi Parkı eylemlerine katılan, bunu destekleyen insanlardır. Bunlar davet üzerine Genel Merkezimize gelmişlerdir. İçinde profesör, doçent olan arkadaşlarımız da var, mimar, şehir plancısı olan insanlar var. Henüz öğrenciliği bitmiş olan hayatının baharında, genç  arkadaşlar var. Çalışan kesimler var. Sinema yönetmeni var" diye konuştu.

-"Dostça ve sevecen ortamda toplantı yapıldı"-

Heyetin, süre sınırlaması olmaksızın, gözlemlerini Başbakan Erdoğan'a aktardığını anlatan Çelik, şunları söyledi:

"Gezi Parkı'ndaki eylemcilerin önemli bir kısmının, onların gözlemlerine göre tamamen çevre duyarlılığıyla hareket eden, politize olmamış, art niyeti olmayan, özellikle yeşile, ağaca, çevreye karşı duyarlı olan insanlar olduğunu ifade ediyorlar ve Taksim'deki malum illegal örgütlerle özellikle kamuya yönelik, kamu malına yönelik, insanların canına malına yönelik tahripkar tutum sergileyen kimselerle beraber olmadıklarını, onları esasen tasvip de etmediklerini ifade ettiler. Bu arada Sayın Başbakana, bu gençlerin anlaşılması gerektiğini, onların reddedilmesi, onlara sırt dönülmemesi, onların kucaklanması yönünde katılımcıların telkinleri oldu. Gayet düzeyli, karşılıklı bilgi alışverişine dayanan gayet dostça ve sevecen ortamda geçen bir toplantı yapıldı. Bütün bu toplantılardan sonra, Sayın Başbakan, 'Biz halkımızla beraber siyaset yapıyoruz, halkın yüreğine dokunarak siyaset yapıyoruz ve yola çıktığımız günden beri ne yaptıysak halkın refahı ve mutluluğu için yaptık. İnsana değer katmayan insana faydası dokunmayan hiçbir şeyin içerisinde de olamayacağımızı'  ifade etti."

Erdoğan'ın, toplantıda Taksim Porjesi'nin 2011 seçiminden önce İstanbul halkı ile paylaşıldığını, bunun animasyonlarla defalarca sunulduğunu daha sonra belediye meclisinden geçtiğini ifade ederek, bununla ilgili  süreci tamamıyle anlattığını dile getiren Çelik, şöyle devam etti:

"(İstanbul halkı, kendilerine sunulan bu projelerle sandığa gitti ve AK Parti'ye desteğini verdi, güvenini ortaya koydu. Aslında bu Taksim projesiyle birlikte diğer projelerin  gerek Kanal İstanbul, 3. Köprü, 3. Havaalanı, yeni uydu kentler, yeni ormanlar, Yassıada Projesi ve buna benzer birçok, İstanbul için öngörülen projeyi de böylelikle İstanbul halkı onaylamış oldu) şeklinde Sayın Başbakanımız yaklaşımlar sergiledi.

Orantısız güç kullanan, bir şekilde ihmali olan özellikle polis teşkilatı içerisindeki insanların şüphesiz ki araştırma inceleme sonucu suçlu bulunması halinde bunların gerekli cezaları alacağını ifade etti. İyi niyetli demokratik eylemler yapan barışçıl eylemler yapan halkımızın talebinin biçim için son derece değerli olduğunu ifade etti. Bizler de günlerden beri söylüyoruz, halkımızın takdiri de önemlidir tepkisi de önemlidir. Orada sesini yükseltmek isteyen, farklı talepleri dillendirmek isteyen, itirazlarını ifade eden insanların sesi duyulmuştur. Siz buna katılabilrsiniz katılmayabilirsiniz. Ama demokrasi böyle bir şeydir. Bugün de bir başbakan bakanlarıyla beraber heyetiyle beraber 5 saate yakın bu insanları dinledi ve bundan sonra da bir kez daha söylüyorum, Sayın Başbakanım adına söylüyorum: Makul meşru mantıklı talepleri olan insanlar, bunu bize iletmek isterlerse bizim yüreğimiz de gönlümüz de kapımız da her zaman insanımıza açık olacaktır. Talepler dediğim gibi yeter ki olması gerektiği şekliyle ifade edilsin. Yeter ki işin içine şiddet girmesin yıkma dökme, kırma, parçalama yakma girmesin. 'AK Parti'ye, hükümetine zarar veriyoruz' niyetiyle yola çıkıyor bazılarımız ama ülkemize zarar veriyoruz. Ülkemizin imajına zarar veriyoruz. Düşmanlarımızı sevindirmeden  öteye gitmiyor bu işler. Buna son vermek gerekiyor."

Çelik, Başbakan Erdoğan'ın, heyetle bir alternatif de paylaştığını belirterek, şunları söyledi:

"Sayın Başbakan şu alternatifi de gelen ziyaretçilerle paylaştı: Biz uzun iştisareler sonucu uzmanlarla yaptığımız beyin fırtınaları sonucu bu projeleri ortaya koyduk. İstanbul halkına da bunu götürdük. Biliyorsunuz bazı yazar çizerler bazı bu meselelerle yakından ilgilenen insanlar diyorlar ki 'efendim gelecek seçime kadar burada bir adım atılmasın. Esas karar yani 2014 yılı Mart ayı sonunda yapılacak olan mahalli seçimlerde bu karar verilsin' şeklinde talepleri var. Biz doğrusu bu talebi makul görmüyoruz çünkü İstanbul'un, Türkiye'nin kaybedeceği vakti yok.

Sayın Başbakan şöyle bir ihtimali gündeme getirebileceğimizi ve bunu ilgili kurumlarımıza götürebileceğimizi ifade etti: Madem ki halkın ne istediğini öğrenmek istiyoruz. Halk şunu istiyor, halk bunu istiyor diyoruz. O zaman bir referandum seçeneğini ilgili kurumlarımıza götürebiliriz.  Bizim bu konulardaki karar mercimiz AK Parti MYK'sıdır. Bu mesele değerlendirilir. Daha sonra hükümet bu konuda buradan çıkan görüş doğrultusunda bu meseleyi bir hükümet kararı haline getirebilir ve ilgili bakanlıklar, ilgili kurullar bu konuda yapmaları gereken bir şey varsa yaparlar. Bu işin içinde Kültür Bakanlığı var. Orada çünkü Kültürel unsurları ilgilendiren bazı yatırımlar, bazı yapılar var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu işin içerisinde. Burası Beyoğlu içerisinde. Bir şekliyle Beyoğlu Belediyesini ilgilendiriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığını ilgilendiriyor. Bu toplantıdan çıkan somut sonuç sudur: Biz İstanbul halkına, bunu referanduma getirebiliriz. Türkiye çapında bir referandumdan söz etmiyorum ama İstanbul halkına soracağız. Siz burada olup biteni kabul ediyor musunuz, etmiyor musunuz? Olsun mu istiyorsunuz olmasın mı istiyorsunuz? Yapılsın mı istiyorsunuz yapılmasın mı istiyorsunuz? İstanbul halkı hangi yönde karar verirse demokrasilerde halkın kararı her zaman öpülüp başa konacak bir karardır. Halkın iradesi milletin iradesi dışında bir irade söz konusu değildir. Biz bugüne kadar buna hep bağlı kaldık. bundan sonra da buna bağlı kalacağız."SORULAR:
Bir daha Taksim’de anıtın etrafına pankartların asılmasına izin verilmeyecek. Gezi Parkı’nda da Kıyamet’e kadar böyle uzun boylu bir eylemin sürdürülmesine hükümet olarak izin verilmeyecektir. Ben oradaki gençlerin de buna uygun davranacağını düşünüyorum. Eğer onlar gittikten sonra illegal yapılar orayı doldurmaya kalkarlarsa onlar da polisle başbaşa kalacaklardır.

Bu saatten sonra yapılacak şey sağduyunun hakim olması, gençlerin evine, işine gitmesi.

İkna edemezseniz ne yapacaksınız sorusu üzerine,

Ben olması gerekeni söylüyorum. Böyle bir soruya ben muhatap olmak istemem çünkü ben hükümet adına değil AK Parti adına konuşuyorum. Nasıl ki herkes Güvenpark’a Çamlıca’ya rahatlıkla gidebiliyorsa orada da hayatın normale dönmesi lazım.

Referandum seçeneği neleri kapsıyor

Orada zaten bir yayalaştırma çalışması var. İşin çok önemli bir kısmı zaten bitirilmiştir. Taksim Meydanı için bir referandum söz konusu olmaz zaten. Gezi Parkı ve Topçu Kışlası ile ilgilidir. Yargı kararı lehte de çıksa aleyhte de çıksa referandum seçeneğinden bahsediyoruz.

Gelen heyet hassaten, özellikle Gezi Parkı ile ilgili taleplerini, duygularını ileten bir heyettir. Daha önce sayın Arınç ile görüşen heyetin hassasiyetlerini dile getirmediler.

AKM binası referandum konusu değildir. Zaten depreme karşı dayanıksız olduğu için yıkılması söz konusu. Son derece kasvetli, esasen Atatürk Kültür Merkezi adına da çok layık olmayan bir yapı değildir.

HEYETLE 5 SAAT KONUŞTUNUZ, SADECE GEZİ PARKI MI ?

Bütün bu söylediklerinize benzer endişeleri dillendiren arkadaşlar oldu, böyle böyle söylentiler var, algılar var gibi azınlıkta kalan misafirlerimiz oldu.

Ben yıllarca pek çok lider tanıdım ama sayın başbakan kadar dikkatli dinleyen, not alan sonra da bunları toplayarak karar alan çok az sayıda lider vardır. Türkiye bir diktatörlük olmadığı için bu eylemler yapılabiliyor. Ya da Allah korusun yapılsa da çok farklı sonuçlar olurdu. Bugün Londra’da G8 protestolarına, ABD’de Wall Street eylemlerine bakın. Uluslararası basının oluşturduğu algıyı hak etmiyoruz. Kimse gaz da yemesin, gaza da gelmesin, tencere tava çalındığı için uykusuz da kalmasın, trafikte de kalmasın.

Referandum konusunda kalka giden hiçbir seçenekten biz kaçınmayız. Beyoğlu’nda yapalım denirse bunu da yaparız, İstanbul genelinde denirse onu da yaparız. Biz halka sorulmasından asla çekinmeyiz. Halkın istemediğini biz asla istemeyiz.

UZLAŞI OLURSA HAFTASONU MİTİNGLERİ OLACAK MI?

Bu seçimle ilgili bir şey de değil. Bizim bütün mitinglerimiz şölen şenlik havasında yapılır. Husumet olmaz. Dolayısıyla Ankara ve İstanbul’daki mitinglerimiz yapılacaktır.

HEYET 11 KİŞİ

Başbakan'ın görüştüğü heyet 11 kişiden oluşuyor. Heyette, Gezi Parkı’nda ilk günden bu yana yer alan ve destek veren, öğrenci ve akademisyenler de bulunuyor. Başbakanın danışmanları, heyetteki isimleri tek tek telefonla arayarak, “Başbakan, olayları birinci ağızdan dinlemek için sizinle görüşmek istiyor” diyerek görüşmeyi ayarladılar. Aranan kişilerin büyük çoğunluğu bu daveti kabul ederken, bazı isimler ise davete olumsuz yanıt verdi.

Bu haber toplam 441 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kılıçdaroğlu: Atatürk Osmanlı paşasıydı22 Ekim 2016 Cumartesi 06:27
 • Baykal'dan 'başkanlık' değerlendirmesi22 Ekim 2016 Cumartesi 06:21
 • Vekillerin Maaşına Müthiş zam21 Ekim 2016 Cuma 16:55
 • Gökçek'e FETÖ'den suç duyurusu21 Ekim 2016 Cuma 16:38
 • Oğan'dan Ümit Özdağ'a Ülkücü desteği21 Ekim 2016 Cuma 14:46
 • ihraç girişimine Akşener’den sert tepki21 Ekim 2016 Cuma 14:23
 • CHP'li Eren Erdem'den Bahçeli'ye olay öneri20 Ekim 2016 Perşembe 17:50
 • Kurtulmuş'un sözleri dünyayı korkuttu!20 Ekim 2016 Perşembe 17:45
 • CHP'den 29 Ekim kararı20 Ekim 2016 Perşembe 17:35
 • 14 yıllım hayalim gerçekleşti!20 Ekim 2016 Perşembe 14:58
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
  türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
  | Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim