• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Gaziantep : 25 °C
  • Adana : 28 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 24 °C

Başbakann Yardımcısı Bülent Arınç'tan önemli açıklamalar

Başbakann Yardımcısı Bülent Arınç'tan önemli açıklamalar
Bakanlar Kurulu'nun sona ermesinin ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklama yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Hükümetinin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrasında basın açıklaması yaparak, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi.

Türkiye'de, madenlerin kapatılmasının söz konusu olmadığını belirten Arınç, "Madenlerin kapatılması konusu geçmişte de söylendi, bugün de söylenebilir. Biz bunu gerçekçi bulmuyoruz. Türkiye için özellikle gerçekçi bulmuyoruz. Çok samimi kanaatim ekonomik açıdan sürdürülmesi gereken bir iştir. Maden de ağır risk var. Tehlikeli çalışma sınıfı içerisinde. Bu şartlar altında bu üretim devam etmemeli. Alınan bütün tedbirlere rağmen, yetersizse, bir yerde ortaya çıkacak sebep de böyle basit şekilde önlenemiyorsa, ölüm mukadderse, o zaman bizim kapatmayı, bunun dışındaki tedbirleri düşünmemiz lazım" dedi.

Bakanlar Kurulu'nun ana gündeminin Soma'daki maden kazası olduğunu belirten Arınç, "Görevlendirmeler yapıldı. Kendi alanları ile ilgili olarak, topyekûn çalışma alanını ilgilendiren konularda ek tedbirler konusunda neler yapılması gerektiği üzerinde duruldu. Yasalar çıkmıştır bundan sonra gerekirse çıkacaktır. Önemli olan bu yasaların uygulanmasıdır. Yasaların hayata geçirilmemesi bu konuda ihmalleri görülenler varsa, bunların tespiti edilmesi bizim açımızdan önemlidir" dedi.

MADEN SAHALARININ KAPATILMASI KONUSU
Madenlerin kapatılıp kapatılmayacağı ile ilgili bir soruya Arınç, “Bu konu geçmişte de konuşuldu. Ancak bu gerçekçi değildir. Türkiye için özellikle gerçekçi bulmuyoruz. Çok samimi kanaatimi söylüyorum, mesele ekonomi açısıyla sürdürülmesi gereken bir iştir. 15 milyar ton rezervi bulunan Türkiye'de her şeyi ithal yoluyla ikame etmeye çalışsanız cari açığımız bugünkünden 100 misli daha fazla olur ve bu dünyanın hiçbir yerinde ekonomik karşılanmaz. Bu kömürü çıkarmalıyız, aydınlatmada, ısınmada kullanmalıyız. Bu sektör kendi içinde tek sektör değil, başka sektörleri de besliyor. Madenlere sahipsek, bu madenleri biz bulmalıyız, çıkarmalıyız ve değerlendirmeliyiz. Bu bir ekonomik faaliyettir. Ama kesinlikle buradan çıkarılacak 15 milyar tonluk kömür rezervi bir kişinin bedeli değildir. Bizim bütün bunlar çalışıyor haldeyken bu kazaları önleyecek tüm tedbirleri almamız gerekir. Biz her zaman 301 kişinin ölümü ile değil 10 kişinin, 20 kişinin, 30 kişinin göçüktü, metan gazıydı bunlarla karşılaşacaksak o zaman madenleri kapatabiliriz. Madende ağır risk var. İnsan olarak şunu söylemeliyim: Bu şartlar altında bu üretim devam etmemeli. Alınan bütün tedbirlere rağmen yetersizse bir yerde ortaya çıkacak sebep de basit şekilde önlenemiyorsa ölüm mukadderse o zaman bizim kapatmayı ve bunun dışındaki tedbirleri düşünmemiz lazım” ifadelerini kullandı.
Başbakan Yardımcısı Arınç, Başbakan Erdoğan’ın konuyla ilgili tüm bakanlıklara maden kazasını minimize indirecek yerinde görmeyi, takip etmeyi, dinlemeyi ve sektörle ilgili bütün tedbirleri içerecek bir Maden Yasası’nın hazırlanması talimatını verdiğini bildirdi.
“SAYIN BAŞBAKANIMIZ KİMSEYE YUMRUK ATMADI”
Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soma'da markette tokat attığı iddiasına ilişkin, “Olayın olduğu gün tamamen birlikte idik, birlikte maden sahasına gittik. Maden sahasını ziyaret sonrasında toplanan kalabalık üzerine Başbakan'dan konuşma yapılması rica edildi. Başbakan Erdoğan, bunun üzerine konuşma yaptı, bazıları aleyhte sözler söylendi. Başbakan Erdoğan da buraya taziye için geldiğini söyledi. Başbakan Erdoğan ile birlikte daha sonra araba ile giderken yoldan geçerken Başbakan Erdoğan araba içinde olmaktan rahatsız oldu ve yürüyerek gitmek istedi o sırada istifa yuh diye bağırdılar, Başbakan Erdoğan ‘Peki ben istifa edeyim, ama neden istifa etmem gerek onu söyleyin’ diye söyleyince bunu söyleyenler sustu. Daha sonra başka bir grup ‘katiller’ diye bağırdı. Başbakan Erdoğan onlara ‘neden katiller diyorsunuz’ diye seslendi. Belli bir grup sürekli bizleri takip halinde idi. Başbakan Erdoğan markete girdi o grup peşinden girdi. Benim oradan görebildiğim kadarıyla Başbakanımız kimseye yumruk atmadı. Kendisine yumruk atıldığını söyleyen kişi de dördüncü defa ifadesini değiştirdi. Bulunduğum yerden Başbakanımızın yumruk attığını görmedim. Bir başbakanının yumruk atacağını nasıl düşünebilirsiniz" dedi.
Arınç, Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'in Soma'da vatandaşı tekmelemesine ilişkin ise şu ifadelere yer verdi:
“Görüntüleri izledim. Olayı görmedim. Çıplak gözle baktığım zaman bu fotoğrafta yerde birisi var, iki özel harekatçı onu etkisiz hale getirmişler, isminden bahsettiğiniz kişi onu tekmeliyor. Bu çok feci bir olay. Doğrudur, yerindedir diyecek değilim. Zaten bu adam bir eylem yapmış, yerde olan bir insana niçin tekme atılır.”

"ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞIMIZ DA BİRKAÇ GÜN ÖNCE 3 AYRI DENETİM HEYETİ OLUŞTURMUŞTUR"

Somaya ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu'nun kurulmasının Meclis'te kabul edilmesini hatırlatan Arınç, "Adli soruşturma başlamış, bir kısım kişiler tutuklanmış. Sadece Adli yönden bir araştırma ile sınırlı olmamış, idari soruşturma da başlatılmıştır. Sadece, işveren, işverenin aldığı tedbirler, kusurlar söz konusu değil, bunlar adli yargının içinde kalacaktır. Anacak bazı kurumların da ihmalleri, eksikleri söz konusu ise, kişiler ve kurumlar bazında da idari soruşturma yapılmaktadır. Enerji Bakanlığımız 14 Mayıs tarihinde olayın aydınlatılması varsa sorumluların tespit edilmesi amacıyla idari soruşturma başlatmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız da birkaç gün önce 3 ayrı denetim heyeti oluşturmuştur. Kapsamlı bir denetim ve araştırma talimatları verilmiştir. Başbakanlığımız gerekli görürse başka denetim mekanizmalarını da harekete geçirecektir" açıklamasında bulundu.

"ÖLÜM MUKADDERSE O ZAMAN BİZİM KAPATMAYI BUNUN DIŞINDAKİ TEDBİRLERİ DÜŞÜNMEMİZ LAZIM"

Türkiye'de, madenlerin kapatılmasının söz konusu olmadığını belirten Arınç, "Madenlerin kapatılması konusu geçmişte de söylendi, bugün de söylenebilir. Biz bunu gerçekçi bulmuyoruz. Türkiye için özellikle gerçekçi bulmuyoruz. Çok samimi kanaatim ekonomik açıdan sürdürülmesi gereken bir iştir. 15 milyar ton rezervi buluna bir ülkede, her şeyi ithal yoluyla ikame etmeye kalksanız, cari açığımız bugünkünden 100 misli fazla olur. Bu, dünyanın hiçbir yerinde ekonomi karşılanmaz. Bu kömürü çıkarmalıyız. Isınmada, aydınlanmada kullanmalıyız. Madenlere sahipsek, bu madenlerimiz bulmalı, çıkarmalı değerlendirmeliyiz. Ama kesinlikle, buradan çıkaracağımız 15 milyar tonluk kömür rezervi, bir kişinin canının bedeli değildir. Tedbirleri almamız gerekir. Eğer bu tedbirleri alamıyorsak, biz her zaman 301 kişinin ölümüyle değil, 10,20,30 kişinin göçüktü, metan gazıydı…karşılaşacaksak o zaman madenleri, kapatmaktan bahsedebiliriz. Yoksa her sektörün kendi içinde riski vardır. Ulaşımda, sağlıkta da böyledir. Maden de ağır risk var. Tehlikeli çalışma sınıfı içerisinde. Bu şartlar altında bu üretim devam etmemeli. Alınan bütün tedbirlere rağmen, yetersizse, bir yerde ortaya çıkacak sebep de böyle basit şekilde önlenemiyorsa, ölüm mukadderse, o zaman bizim kapatmayı, bunun dışındaki tedbirleri düşünmemiz lazım" diye konuştu.

ÖLEN MADENCİLER ŞEHİT SAYILACAK MI?

Hayatını kaybeden işçilerin şehit sayılmasıyla ilgili bir soru üzerine, Başbakan Yardımcısı Arınç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bu konuda yaptığı bir taslağı Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda paylaştığını belirterek şunları söyledi:

“Maden kazasında vefat eden kardeşlerimizin doğrudan şehit sayılması veya şehitlere tanınan haklardan istifade edilmesi konuşulmuştur. Ancak bu konuda verilmiş bir karar yoktur. Ancak olaya şöyle bakıyoruz. Bu feci bir olay, bu olayda 301 kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Hepsi genç, bazıları evlenmemiş, bazıları yeni evlenmiş, öncelikli olarak o arkadaşlarımızın ailelerini düşünüyoruz. Ölenleri geri getirme imkanımız yok, devlet olarak hayatını kaybeden madenci aileleri için ne yapacağız diye tartıştık. Bu konuda hukuki davalar devam ediyor buna bir dahilimiz söz konusu değil. Sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu kapsamında, iş kazası mağduru olan kişilere gün beklemeden ölüm gelirinin bağlanması, prim ödeme gün sayısını sigorta süresine bakarak ölüm aylığının bağlanması, bir işçinin hem ölüm geliri, hem ölüm aylığından faydalanması mümkündür. Bununla birlikte cenaze ödeneği de verilmektedir. Özel bazı hamiyetli iş adamlarının 301 madenci için ev ve konut gibi talepleri var. Başbakanımızın talimatıyla, sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kapsamında, ‘Bunların haklarını biraz daha fazla ayrımcılık yaparak artırabilir miyiz’ diye konuştuk. Bu konuda bir karara varmadık. Ancak bizim benzer olayları da dikkate alarak ‘İlgili kanunlara yeni ekler yaparak daha fazla haklar verebilir miyiz’ çalışması yapılacaktır. Acıları hafifletecek, çocuklarının istikbalini garantini alacak bir çalışmayı yakın zamanda açıklayacağız”.

“HER ŞEYİ DİKKATE ALARAK EKSİĞİMİZ NEYSE ONU GÖRECEĞİZ VE KARŞILIĞINI MUTLAKA YAPACAĞIZ”
Bir gazetecinin “2002’den bu yana maden kazalarında 350 civarında madencinin hayatını kaybettiği ortaya çıkıyor. Zonguldak’taki kazanın ardından Devlet Denetleme Kurulu’nun çok ciddi uyarılar içeren raporu var. Daha önceki kazalara rağmen gereken tedbirlerin somaya kadar alınmamasını ihmal olarak değerlendiriyor musunuz” sorusu üzerine Başbakan Yardımcısı Arınç, şunları söyledi:
“1992'de Zonguldak Kozlu'da yaşanan faciadan daha fazla insanımızı bu olayda kaybettik. Kömür madenlerimizin bulunduğu bölgelerin ve kömür madeninin ayrı özellikleri var. Bazı yerlerde metan gazı sıkışması veya patlaması oluyor. Soma Eynez bölgesi kömürü kalorisi çok yüksek bir kömürdür. Önemli olan her bölgedeki kömür ocakları için genel kuralları koymak, bununla birlikte o bölgenin hususiyetine uygun olarak gerekli tedbirleri almak gerekir. Devlet Denetleme Kurulu’nun raporu olumludur, yani alınması gereken tedbirleri tek tek saymıştır. Meclis Araştırma Komisyonu da bunları almıştır. Kanun çıkarken de 2012’de bu raporların sonuç kısmından yararlanılmıştır. Bütün bunlardan yararlanmış olmasına rağmen bu olayın meydana gelmiş olmasını biz araştırmak zorundayız. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyen bir anlayışın sahibi olan bir hükümetiz. Yasalar olmasına rağmen işveren bunu kullanmamış olabilir, başlardaki amirler 'bunu mutlaka kullanacaksın' dememiş olabilir. Kendileri bu imkanları o gün için elinden bırakmış olabilir. Her şeyi dikkate almamız lazım. Her şeyi dikkate alarak eksiğimiz neyse onu göreceğiz ve karşılığını mutlaka yapacağız.”
“ADLİ YARGILAMAYA ETKİLEMEYE KİMSE TEŞEBBÜS ETMESİN”
“Yargı gerekli soruşturmayı yapıyor. Gazeteci arkadaşlarımız da haberciliği güzel yapıyorlar. Ama sınırı bir yerde bitirmek lazım. Hiçkimse olayı ortaya koyarken kendini savcının yerine koyup iddianame tanzim etmeye kalkmasın. Bu milletvekilleri için de geçerli” diyen Arınç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Kaç gündür izliyorum CHP’li bir milletvekili halkımızın acısına ortak olması bakımından örnek bir davranıştır. Ama ceza kanunu aşarak kendi konusu eczacılık olduğu halde iddianame tanzim etmeye kalkıyor. 25 yıl bu işi yaptım. Savcı hangi iddianameyi tanzim ederse etsin suçun hukuki vasfını mahkeme tayin eder. Savcı yanlış yaptı ise mahkeme düzeltir. Söylediğiniz doğru da olabilir ama bunu kamuoyunun önünde tartışmak bence kafa karıştırmaktan öteye gitmez. Adli yargılamaya etkilemeye kimse teşebbüs etmesin.”
BAHÇELİ’YE TEŞEKKÜR ETTİ
Konuşmasında siyasi patilerin genel başkanlarına teşekkür eden Arınç, “Siyasiler partiler çok iyi bir sınav verdi. Siyasetin dışına çıkmadı. Ama bu konuda Sayın Bahçeli'ye ayrıca teşekkür ediyorum. Çünkü bazılarının yanlış anladığı bir şeyi yaptı. Olay mahalline gitmedi. Bu tür olaylarda devlet siyasetçiler olay yerine gidince insanlar çalışmaları bırakır onlarla meşgul olur. Bahçeli en doğrusunu yaptı. Ama oraya gelen tüm siyasiler, Türk Silahlı Kuvvetleri, sporcular acıyı paylaşma konusunda çok büyük örnekler vermişlerdir” ifadelerini kullandı.

"SORULARA DA KISITLAMA GETİRELİM LÜTFEN"

Arınç, "Toplantıların uzadığına yönelik eleştiriler geliyor. Bel ki ben uzatıyorum ama, sorulara da kısıtlama getirelim lütfen. Herkes her şeyi sorarsa, biz herhalde 11'i buluruz" dedi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 397 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim