1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başbuğ'dan ilk yorum

Başbuğ'dan ilk yorum

Avukat Sezer, Başbuğ'un, durumu 'Önemli bir karar' olarak değerlendirdiğini söyledi

A+A-

Anayasa Mahkemesi, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un kişi hürriyeti ve haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Avukat Sezer, Başbuğ'un, durumu 'Önemli bir karar' olarak değerlendirdiğini söyledi. Sezer, "Başbuğ’un tahliyesine ilişkin mahkemenin verdiği bir karar henüz yok. Bu gece bir kararı verileceğini düşünmüyorum" dedi.

Anayasa Mahkemesi, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un, "özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının, yerel mahkemece etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi ve mahkumiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmamasından dolayı Yargıtay önüne götürülememiş olması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliğine ilişkin haklarının ihlal edildiğine" hükmetti. Yüksek Mahkeme, gereğinin yapılması ve başvurucunun tahliye talebi hakkında karar verilmesi amacıyla karar örneğinin Mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

BİREYSEL BAŞVURUDA BULUNMUŞTU

Başbuğ'un avukatı, müvekkilinin "görevsiz" mahkemede yargılanması ve iki yıldır devam eden tutukluluğuna ilişkin itirazlarının incelenmeksizin reddedilmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu. Başvuruda, Başbuğ'un kişi hürriyet ve özgürlüğünün ihlal edildiği savunularak, tazminat isteminde bulunulmamıştı. Başbuğ'un görevsiz mahkemede yargılandığının tespiti ve Yüce Divan'da yargılanmasına karar verilmesi istenmişti.

Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un yaptığı bireysel başvuruyu görüştü.

İkinci Bölüm'ün oy birliğiyle aldığı kararda, Başbuğ'un ilk derece yargılamasında devam eden özgürlükten yoksun bırakılma kapsamındaki şikayetleri "süre aşımı" nedeniyle kabul edilemez bulundu.

İHLAL KARARI

Mahkumiyet kararının gerekçesinin yasal süre içinde dava dosyasına konulmaması nedeniyle tahliye talebi hakkında karar verilmemesi şikayetlerinin kabul edilebilir olduğuna karar veren Anayasa Mahkemesi heyeti, Başbuğ'un, "özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının Mahkemesince etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi ve mahkumiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmamasından dolayı Yargıtay önüne götürülememiş olması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği kapsamında Anayasa’nın 19. maddesinin sekizinci fıkrasının ihlal edildiğine hükmetti.

Gereğinin yapılması ve başvurucunun tahliye talebi hakkında karar verilmesi amacıyla karar örneğinin Mahkemesine gönderilmesine, başvurucu tarafından yapılan 206,10 lira başvuru harcı ve bin 500 lira vekalet ücretinden oluşan toplam bin 706 lira 10 kuruş yargılama giderinin başvurucuya ödenmesine oy birliğiyle karar verildi.

Anayasa'nın "Kişi hürriyeti ve güvenliği"ni düzenleyen 19. maddesinin sekizinci fıkrası, "Her ne sebeple olursa olsun, hürriyeti kısıtlanan kişi, kısa sürede durumu hakkında karar verilmesini ve bu kısıtlamanın kanuna aykırılığı halinde hemen serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla yetkili bir yargı merciine başvurma hakkına sahiptir" hükmünü içeriyor.

İLKAY SEZER: “TAHLİYE DİLEKÇESİ SUNACAĞIZ”

İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer mahkemeye tahliye dilekçesi vereceklerini belirterek, "Bizim tahliye dilekçesi vermeme gerek yok ancak ben AYM kararını içeren bir dilekçe vereceğim. Anayasa Mahkemesi hukukun çiğnendiğini ifade etmiştir. Bugüne kadar UYAP üzerinden AYM kararı birkaç saat içinde kararı yerel mahkemeye gönderiyor. Biz de birazdan mahkemeye dilekçemizi vereceğiz. Bu karar benzer mağduriyet yaşayan kişiler için de emsal teşkil edecektir. Bizim kanaatimizce bu karar mağdur olan tüm sanıklar için geçerli olmalıdır." dedi.

“MAHKEMENİN TAHLİYEDEN BAŞKA SEÇENEĞİ YOK”

Ergenekon davası avukatlarından Hüseyin Ersöz, Anayasa Mahkemesi kararıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ hakkında vermiş olduğu ihlal kararı Ergenekon Davası kapsamında tutuklu bulunan ancak haklarındaki gerekçeli karar yazılmamış olan tüm tutuklu sanıkları kapsayacak bir içeriktedir.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararını 15 günlük yasal süresi içinde yazarak, Yargıtay'a gönderilmemesi tutukluluk incelemesi yapacak olan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin konuyu ele almasının önüne geçtiğinden dolayı bu ihlal kararını vermiştir. Dava kapsamında tutuklu bulunan tüm tutuklu sanıklar açısından da Özgürlük Hakkı'nın ihlal edildiğinin kabulü gerekmektedir.

Bundan sonraki süreçte, Anayasa Mahkemesi'nin kararı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecektir. Mahkemenin bu karar karşısında, Anayasa Mahkemesi Kararlarının Bağlayıcılığı karşısında tahliye kararı vermekten başka bir seçeneği bulunmamaktadır.

Diğer tutuklu sanıkların avukatlarının da bu kararda yazan gerekçeler karşısında tahliye başvurusunda bulunması gerekmektedir. İlker Başbuğ ile aynı hukuki ve fiili durumda olan tutukluluk halleri devam eden Tuncay Özkan, Yalçın Küçük, Deniz Yıldırım ve diğer kişilerinde Anayasa Mahkemesi tarafından ortaya konulan gerekçeler çerçevesinde serbest bırakılmaları zorunludur.

İlker Başbuğ'un uzun süredir tutuklu olduğu yönündeki başvuru ise Anayasa Mahkemesi tarafından Kanunda öngörülen 5 yıllık tutukluluk süresi henüz dolmadığından "süre aşımı" nedeniyle kabul edilemez bulunmuştur.”

AVUKATI DİLEKÇESİNİ SUNDU

İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer Anayasa Mahkemesi'nin kararı üzerine Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye dilekçesi sundu.

BAŞBUĞ'DAN İLK YORUM

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi önünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İlkay Sezer, “Başbuğ’un Anayasa Mahkemesi’nin kararına tepkisi ne oldu” sorusunu, “Dosyada bireysel başvuru ili ilgili aşamalardan ilk günden beri kendisinin haberi var. Önemli bir karar olarak değerlendirdi. Sonucunu bekleyeceğiz” şeklinde cevapladı.

KARARIN BU GECE VERİLECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM

Sezer, “Başbuğ’un tahliyesine ilişkin mahkemenin verdiği bir karar henüz yok. Bu gece bir kararı verileceğini düşünmüyorum” dedi.

Bu haber toplam 481 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.