• BIST 79.398
 • Altın 125,520
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • Gaziantep : 5 °C
 • Adana : 14 °C
 • Ankara : 3 °C
 • İstanbul : 15 °C
 • İzmir : 15 °C

Bozdağ’ın İnceleme İznini “Yok Hükmünde” Saydı

Bozdağ’ın İnceleme İznini “Yok Hükmünde” Saydı
HSYK’dan polislere yönelik operasyonu yapan savcılara inceleme izni verildi.

Bakanın inceleme izni “yok hükmünde” sayıldı

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi hakim ve savcılarla ilgili yapılan şikayetleri değerlendirmek için bugün (09.09.2014) bir araya geldi. Daire, şikayetleri değerlendirirken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bir savcı hakkında inceleme izni vermesiyle ilgili de emsal bir karara imza attı. Kurul AYM kararına atıfta bulunarak Bakanın inceleme izni vermesini “yok hükmünde” saydı.

25 Aralık soruşturmasını yürüten Savcı Muammer Akkaş’tan “soruşturma dosyasını alarak görevini yapmasını engelledikleri”, “mahkeme tarafından alınan gözaltı kararının uygulanmaması için yargıya ve adli kolluğa baskı yaptıkları” iddiaları ile ilgili “inceleme izni” verildi. Öte yandan, 1 Eylül’de gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanarak Metris Cezaevine gönderilen eski Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı’nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu ile İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında yaptığı şikayet oy birliği ile reddedildi. Her iki isim için de inceleme izni verilmedi. Kurul, 22 Temmuz operasyonunu yapan savcılar , eski İzmir Başsavcısı Hüseyin Baş hakkında hazırlanan müfettiş raporunu da gündeme alıp değerlendirdi. Haklarında inceleme kararı verilen, verilmeyen hakim ve savcılar ile kurul gerekçeleri şöyle:

Eski İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı ve eski İstanbul Başsavcı vekili Oktay Erdoğan:
25 Aralık soruşturmasını yürüten savcı Muammer Akkaş’tan soruşturma dosyasını alarak görevini yapmasını engellemek, 25 Aralık soruşturması kapsamında mahkeme tarafından alınan gözaltı kararını uygulanmaması için adli kolluğa ve yargıya baskı yapmak iddiaları ile ilgili inceleme izni verildi.

Gümrük Soruşturmasını yürüten İbrahim Baytekin: Baytekin hakkında şüpheli avukatları tarafından kurula yapılan inceleme talebi reddedildi.

 Balyoz Hakimi Mehmet Hamza Çebi: Avukat Hüseyin Ersöz tarafından kurula yapılan şikayet üzerine inceleme izni talebi reddedildi.

 

Adalet Bakanı’nın inceleme İzni ‘Yok Hükmünde’ sayıldı

Eski İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Müsteşar Kenan İpek’in kendisini arayarak soruşturma dosyasını savcılardan almasını istemesi vb. konuşmalar yaparak adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla kurula Hüseyin Baş hakkında inceleme izni talebinde bulunulmuştu. Kurul söz konusu talebi reddetmiş bunun üzerine Bakan Bekir Bozdağ tarafından soruşturmayı devam ettiren Hüseyin Baş hakkında inceleme izni verilmişti. HSYK 3. Dairesi bugün Bakan Bozdağ’ın inceleme izni vermesi üzerine HSYK Müfettişi tarafından hazırlanan  rapor görüşüldü. Hükümetin 17 Aralık’tan sonra yaptığı HSYK Kanunun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiği dikkate alındı. AYM’nin iptal gerekçesinde 159. madde uyarınca kurulun ilgili dairesinin teklifi olmayan konularda bakanın son sözü söyleme hakkının olmadığına dair yorum dikkate alınarak, Hüseyin Baş hakkında kurula sunulan ve soruşturma izni verilmesi talebini içeren HSYK Müfettişi kararı ve Bakanın inceleme izni “yok hükmünde” sayıldı. Söz konusu karar Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın dairenin inceleme izni vermediği konularda verdiği izinler konusunda da emsal olacak. Kararda Bakanın son sözü söyleme yetkisinin AYM gerekçesine göre olmadığının altı çizildi.

Baş hakkında talep edilen soruşturma iznini kurulun “yok hükmünde” kabul etmesinin ardından Bakan Bozdağ, “yeniden inceleme” talebinde bulunabilecek.

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Zekeriya Öz

Savcı Öz’ün twitter üzerinden AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar ile yaşadığı diyalog ile ilgili inceleme izin talebi 4\1 oy çokluğu ile reddedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu

Eski Mali Şube Müdürün Yakub Saygılı tarafından  Salihoğlu ve İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında “talimatla hareket ettiği” şeklindeki şikayeti HSYK 3.Dairesince oy birliği ile reddedildi. Ayrıca Salihoğlu hakkında Musa Turan ve Gökhan Gün isimli kişilerin yaptığı şikayetle ilgili “somut veriler bulunmadığı” gerekçesiyle inceleme izin talebi reddedildi.

Balyoz Davası Mahkeme Heyeti

Grihat'ın haberine göre; Balyoz davası sanıklarının yargılamayı yapan Mahkeme Heyetinin verdiği kararın hukuksuz olduğu şeklindeki şikayetleri ve inceleme talepleri de reddedildi. Gerekçe olarak şikayet mahkeme kararı ile ilgili şikayet dilekçesinin kurula değil, Yargıtay’a verilmesi gerektiği, dilekçenin temyiz başvurusu niteliğinde olduğu ifade edildi.

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen

Seçen hakkında Aydınlık Gazetesi’nde yer alan bir haberdeki dijital verileri adli emanete aldığı ve mahkeme heyetinden gizlediği şeklindeki iddialar üzerine talep edilen inceleme iznine de kurul onay vermedi. Talep reddedildi.

Polislere Yönelik Soruşturma Savcılarına ve Hakimlere İnceleme İzni

Savcı İrfan Fidan

22 Temmuz’da polislere yönelik operasyonda gözaltı kararında 7 farklı suçlama yer aldığı halde, savcılıkta bu suçlamalara ilişkin soruların yöneltilmediği, yoruma dayalı sorular yöneltildiği, Ömür Özüyılmaz isimli şüpheli hakkında o tarihte soruşturmaya konu olan büroda görev yapmadığı halde gözaltı kararı çıkartıldığı, ayrıca soruşturma dosyasında da bulunan polis müfettişlerinin hazırladığı raporda isminin yer almadığı, Özüyılmaz’a yönelik iddia ve suçlama yokken gözaltı işlemenin uygulandığı ve 4 gün boyunca gözaltında tutularak hürriyeti tahdit suçu işlendiği iddialarına inceleme izni verildi. Ayrıca Özüyılmaz ile ilgili TEM Şube Müdür Yardımcısının savcıyı Özüyılmaz’ın gözaltına alınması hususunun yanlış olduğu konusunda uyardığı bunu dikkate almadığı iddialarına da inceleme izni verildi. Karar oy birliği ile alındı. En fazla dört gün olan gözaltı süresi aşılarak şüphelilerin 8 gün gözaltında tutulması, soruşturma dosyasında kendilerine yöneltilen suçlamaları görmek isteyen şüphelilere dosya içeriğinin CD ortamında verilmesi, oysaki gözaltında bulunan şüphelilerin CD’yi inceleme şanslarının bulunmadığı bu sebeple savunma haklarının kısıtlandığı gerekçesiyle de inceleme izni verildi. Fidan hakkında kurula gelen bir diğer şikayet ise yeni deliller çıkmadan 2 kez gözaltı talebinde bulunması ve Anayasaya aykırı harekette bulunmasıydı. Kurul bu konularda da inceleme izni verdi. Karar oy birliği ile alındı.

Hakim Hulusi Pur

Gözaltına alınıp mahkemece serbest bırakılan şüpheliler hakkında yeni deliller çıkmadığı, şüphelilerin her gün adliyeye gelerek kendileri ile ilgili yeni delil olup olmadığını sormalarına rağmen savcının itirazını kabul ederek gözaltı kararı verdiği iddialarına da inceleme kararı verildi. Yakalama çıkan şüphelilerin sorgusunun günlerce sürdüğü ve gözaltı süresinin hassasiyetinin dikkate alınmadığı iddiaları ile ilgili de inceleme talebi kabul edildi. Anayasanın 91. maddesine aykırı hareket ettiği hususunun da araştırılmasına onay verildi. Öte yandan, haklarında ilk kez yakalama kararı verilen şüphelilerin avukatları aracılığıyla yaptıkları itirazın “kesin” olarak reddedildiği, oysa ilk kez yakalamalarda itiraz hakkının olduğu ve  kesin olarak kabul edilmesinin yasalara aykırı olduğu hususunda kurul, inceleme izni verdi.

Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı ve Hakim İslam Çiçek:

Hakim İslam Çiçek’in sorgu arasında Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı ile birlikte odasında bulunan ve kim olduğu tespit edilemeyen şahsa “Kaç İsmail Kaç” demesi, sorgu esnasında bu şahısla görüşmesi de inceleme konusu yapıldı. Ayrıca, İslam Çiçek’in 22 Temmuz’da gözaltına alınan ve savcılık ile mahkemede sorgusu yapılmayan şüphelileri serbest bırakırken verdiği karara gerekçe olarak “Her ne kadar suçlu oldukları anlaşılsa da ifadeleri alınmadığından dolayı serbest kalmalarına” şeklindeki karar hukuksuz bulundu. Hakimin incelemediği ve ifadelerini almadığı şüpheliler hakkında hangi gerekçe ile “her ne kadar şüpheli oldukları anlaşılsa da” tespitinin hukuka ve mantığa aykırı olduğu yönünden de inceleme verildi.

Savcı Okan Özsoy:

“Gerekirse 500 bin kişiyi gözaltına aldırırız” sözlerini sarf ettiği iddiaları, ayrıca Fethullah Gülen’in avukatının müvekkili hakkında soruşturma olup olmadığı konusunda yaptığı resmi başvuruyu “soruşturma yok” diyerek “yalan beyanda bulunduğu” iddiaları ile ilgili inceleme kararı alındı. Gerekçe olarak da “gerçeğe aykırı bildirimde bulunmak, adil yargılama ve savunma hakkını ihlal” gösterildi. Veli Karlı’nın ifadesi sırasında odada bulunan  kimliği belli olmayan Karlı’ya sorular yöneltmesine ve “bu süreçten zararlı çıkarsın” tarzında tehdit içerikli sözler sarf etmesine müsaade etmesi şeklindeki iddialarının da müfettiş tarafından araştırılması kararı alındı.

Ramazan Akyürek’in avukatının müvekkili ile ilgili dosyayı inceleme talebinin yeni çıkan yasa da avukatlar yönünden inceleme hakkı olduğu ve gizlilik uygulanmadığı hatırlatılarak, “haksız yere talebin reddedildiği” gerekçesiyle inceleme verildi.

Arzu Yıldız / Grihat.com

Bu haber toplam 476 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kılıçdaroğlu: Atatürk Osmanlı paşasıydı22 Ekim 2016 Cumartesi 06:27
 • Baykal'dan 'başkanlık' değerlendirmesi22 Ekim 2016 Cumartesi 06:21
 • Vekillerin Maaşına Müthiş zam21 Ekim 2016 Cuma 16:55
 • Gökçek'e FETÖ'den suç duyurusu21 Ekim 2016 Cuma 16:38
 • Oğan'dan Ümit Özdağ'a Ülkücü desteği21 Ekim 2016 Cuma 14:46
 • ihraç girişimine Akşener’den sert tepki21 Ekim 2016 Cuma 14:23
 • CHP'li Eren Erdem'den Bahçeli'ye olay öneri20 Ekim 2016 Perşembe 17:50
 • Kurtulmuş'un sözleri dünyayı korkuttu!20 Ekim 2016 Perşembe 17:45
 • CHP'den 29 Ekim kararı20 Ekim 2016 Perşembe 17:35
 • 14 yıllım hayalim gerçekleşti!20 Ekim 2016 Perşembe 14:58
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
  türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
  | Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim