• BIST 79.398
 • Altın 125,599
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • Gaziantep : 10 °C
 • Adana : 16 °C
 • Ankara : 6 °C
 • İstanbul : 15 °C
 • İzmir : 17 °C

'Bünyamin Aygün'ü istiyoruz'

'Bünyamin Aygün'ü istiyoruz'
Gazeteciler, Suriye'de kaçırılan foto muhabiri Bünyamin Aygün için Türkiye'nin dört bir yanında eş zamanlı toplandı.

GÖREV için gittiği Suriye'de, kaçırılan Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Bünyamin Aygün için meslektaşları İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon'da eş zamanlı toplandı. Ortak bir metinle basın açıklaması yaparak tüm yetkilileri Bünyamin Aygün'ün özgürlüğüne kavuşması için göreve çağrıldı

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) önderliğindeki basın açıklamasına G9 Gazeteciler Platformunun içinde olduğu, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği destek verdi. Açıklamaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün'de katıldı.

Bünyamin Aygün'ün serbest bırakılması için eş zamanlı yapılan basın açıklaması için meslektaşları İstanbul ve Ankara'da Milliyet gazetesi önünde, İzmir'de Cumhuriyet Meydanı'nda, Antalya'da Cumhuriyet Meydanı'nda ve Trabzon'da ise Gazeteciler Cemiyeti önünde buluştu.

Milliyet Gazetesi'nin Ankara Bürosu önünde toplanan gazeteciler, ellerinde Türkçe ve İngilizce yazılı 'Gazeteciler hedef değildir', 'Gazetecileri serbest bırakın', 'Bünyamin Aygün'ü istiyoruz' dövizleri taşıyarak basın açıklamasına destek verdi.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Başkanı Rıza Özel, diğer illerde de eş zamanlı yapılan ve tek metin olarak hazırlanan basın açıklamasını okudu. Özel, tek acı haber yapmak, kamuoyuna bilgi vermek olan gazetecilerin Suriye'deki çatışmalar sürerken uluslararası hukuka uymayan şekilde kaçırıldığını hatırlatarak, "Meslektaşlarımız Suriye'de, hedef alınıyor, tutsak ediliyor" dedi.

Aylardır cebinde sarı basın kartı taşıyan Bashar Kadumi'den de haber alınamadığına dikkati çeken Özel, şunları söyledi:"Bugün hemen yanı başımızdaki Suriye, gazeteciler için dünyanın en tehlikeli bölgesi haline gelmiştir. Suriye'de 2011 Mart ayından bu yana 25 gazeteci hayatını kaybetti. Bünyamin Aygün gibi onlarca gazetecinin tutsak olduğu biliniyor. Bashar Kadumi gibi onlarcası da kayıp. Bizler, günlerdir umutla Bünyamin'den gelecek iyi bir haber bekledik hatta bir süre sessizliğimizi koruduk. Bu süre zarfında Milliyet Gazetesi'nin çabalarını da takdirle izledik. Ancak tüm girişimlerin sonuçsuz kalması ve geçen 27 gün bizi meslektaşımızın hayatı ve sağlığı konusunda da endişeye sevk ediyor. Bünyamin Aygün'ün, ailesine, sevenlerine ve biz meslektaşlarına bir an evvel kavuşması için yetkililerden yardım bekliyoruz. Arkadaşımızın acil olarak özgürlüğe kavuşması için başta hükümetimiz ve Dışişleri Bakanlığı'nı göreve çağırıyor, muhalefet partilerini de bu çabaya ortak olmaya davet ediyoruz.Suriye'deki eli silahlı tüm gruplara hatırlatıyoruz: Gazeteciler, tarafsızdır. Tek çabaları kamuoyunun bilgi almasıdır. Canları pahasına boynunda makina, omuzunda kamera taşıyan meslektaşlarımız, Suriye'deki masum halkın yaşadıkları dramı dünyaya duyurmak için çalışmaktadır. Bünyamin Aygün, düşman değildir. Gazeteciler hedef değildir. Lütfen Bünyamin Aygün'ü serbest bırakın.Bu açıklamayı Türkiye Foto Muhabirleri Derneği olarak pek çok meslek örgütünün de desteği ile İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon'da aynı anda ortak bir metinle yapıyoruz. Burada şuan bizimle birlikte açıklamamıza ortak olan diğer meslek örgütleriyle birlikte her gün bıkmadan daha yüksek sesle 'Bünyamin'in özgürlüğü için haykıracağız.' Dileğimiz Bünyamin Aygün için bu yaptığımız son açıklama olur. Bünyamin Aygün, düşman değildir. Gazeteciler hedef değildir. Lütfen Bünyamin Aygün'ü serbest bırakın. Bünyamin Aygün'e özgürlük istiyoruz.Tüm yetkililerin meslektaşımız için daha fazla çaba göstermesini istiyoruz."

Bu arada açıklamada, Bünyamin Aygün için sosyal medyada sürdürülen çağrılara da, tüm kamuoyundan "#BünyaminAygünserbestbırakılsın" ve "#freebünyamin" hashtagları ile sosyal medyada süren çağrılara destek verilerek canlı tutulması istenildi.

Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilcisi Doğan Tılıçda yaptığı açıklamada, Bünyamin Aygün gibi dünyanın dört bir yerinden Suriye'ye giden 50'ye yakın gazetecinin esir tutulduğunu bildirdi. Tılıç, Aygün ve diğer gazetecilerin serbest bırakılması için tüm Avrupa ülkelerinde de bugünden itibaren basın açıklamaları ve protesto gösterilerinin yapılacağını söyledi.BÜNYAMİN AYGÜN İÇİN MİLLİYET GAZETESİ ÖNÜNDE EYLEM

SURİYE’de kaçırılan ve 27 gündür kendisinden haber alınamayan Milliyet Gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün için, meslektaşları çalıştığı gazete önünde eylem yaptı. Eylemde Aygün’ün özgürlüğüne kavuşması için tüm yetkililer göreve çağrıldı.

Milliyet Gazetesi çalışanları ve meslektaşları, Bünyamin Aygün’ün özgürlüne kavuşması için, saat 12.30’da Çağlayan’daki Milliyet Gazetesi önünde toplandı. Aralarında Milliyet Gazetesi yazarları Doğan Heper, Meral Tamer ve Güngör Uras’ın da bulunduğu kalabalık, “Bünyamin Aygün serbest bırakılsın” şeklinde sloganlar attı. Ellerinde Aygün’ün fotoğraflarını taşıyan meslektaşları tepkilerini dile getirmek için fotoğraf makinelerini yere bıraktı.

YETKİLİLER GÖREVE ÇAĞRILDI

Foto Muhabirleri Derneği (FMD), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) adına ortak hazırlanan basın açıklamasını FMD Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sezer okudu. Açıklamada, Aygün’ün özgürlüğüne kavuşması için yetkililer göreve çağrılırken, “Tek amacı haber yapmak, kamu oyuna bilgi vermek olan gazeteciler, Suriye’deki çatışmalar sürerken uluslar arası hukuka uymayacak şekilde kaçırılıyor, hedef alınıyor, tutsak ediliyor. Aylardır cebinde sarı basın kartı taşıyan Bashar Kadumi’den haber alınamamaktadır. Kameraman Cüneyt Ünal aylarca süren tutsaklığın ardından pazarlıkla salıverilmiştir. Bu kez Milliyet foto muhabiri Bünyamin Aygün, Suriye’de hukuksuzca hedef alınmıştır” denildi.

MUHALEFET PARTİLERİ DE BU ÇABAYA ORTAK OLMALI

Açıklamada, Suriye’de 2011 Mart ayından bu yana 25 gazetecinin hayatını kaybettiği hatırlatılarak, “Bizler günlerdir umutla Bünyamin’den gelecek iyi haberi bekledik, hatta bir süredir sessizliğimizi koruduk. Ancak tüm girişimlerin sonuçsuz kalması ve geçen 27 gün bizi meslektaşımızın hayatı ve sağlığı konusunda endişeye sevk ediyor. Bünyamin Aygün’ün sevdiklerine kavuşması için yetkililerden yardım bekliyoruz. Arkadaşımızın acil olarak özgürlüğüne kavuşması için başta hükümetimiz ve Dışişleri Bakanlığı’nı göreve çağırıyor, muhalefet partilerini de bu çabaya ortak olmaya davet ediyoruz” denildi.

Arkadaşları ayrıca, Aygün için sosyal medyada sürdürdükleri çabalar için de #BünyaminAygünserbestbırakılsın ve #freebünyamin hashtaglarından destek istediler.

Özkan ARSLAN/İSTANBUL,(DHA)


ANTALYALI GAZETECİLER: BÜNYAMİN'E ÖZGÜRLÜK

ANTALYALI gazeteciler, bir süre önce Suriye'de kaçırılan meslektaşları Bünyamin Aygün'ün serbest bırakılması için eylem yaptı.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin (TFMD) çağrısı üzerine Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) önünde bir araya gelen Antalyalı gazeteciler, Milliyet Gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün'ün serbest bırakılmasını istedi. Aygün'ün fotoğrafının yer aldığı 'Bünyamin Aygün'e özgürlük' ve 'Gazetecileri serbest bırakın' yazılı dövizler eşliğinde basın açıklaması yapan gazeteciler, başta hükümet olmak üzere muhalefet partileri ve Dışişleri Bakanlığı'nı göreve çağırdı. Eyleme, AGC yönetimi de destek verdi.

'MESLEKTAŞIMIZ BIRAKILSIN'

Gazeteciler adına basın açıklamasını okuyan TFMD üyesi Emin Demir, "Milliyet Gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, 27 gün önce görev için gittiği Suriye'de kaçırıldı. Bu tutsaklık neredeyse 1 aydır sürüyor. Meslektaşımızın bir an evvel salıverilmesini istiyoruz. Tüm yetkilileri Bünyamin Aygün'ün özgürlüğüne kavuşması için göreve çağırıyoruz. Tek amacı haber yapmak, kamuoyuna haber vermek olan gazeteciler, Suriye'de çatışmalar sürerken uluslararası hukuka uymayan şekilde kaçırılıyor, hedef alınıyor, tutsak ediliyor. Aylardır cebinde sarı basın kartı taşıyan Beşar Kaddumi'den haber alınamamaktadır. Kameraman Cüneyt Ünal aylarca süren tutsaklığın ardından pazarlıklarla salıverilmiştir. Bu kez Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün hukuksuzca hedef alınmıştır" dedi.

'HÜKÜMETİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ'

Suriye'nin gazeteciler için dünyanın en tehlikeli bölgesi haline geldiğini anlatan Emin Demir, Suriye'de 2011 yılı Mart ayından bu yana 25 gazetecinin hayatını kaybettiğini, onlarcasının da tutsak edildiğini ya da kaybolduğunu dile getirdi. Günlerce Bünyamin Aygün'den gelecek iyi haberleri beklediklerini ancak tüm girişimlerin sonuçsuz kalmasıyla Aygün'ün hayatından endişe etmeye başladıklarını vurgulayan Emin Demir, "Bünyamin Aygün'ün ailesine, sevenlerine ve meslektaşlarına kavuşması için yetkililerden yardım bekliyoruz. Arkadaşımızın acil olarak özgürlüğe kavuşması için başta hükümetimiz ve Dışişleri Bakanlığı'nı göreve davet ediyoruz. Muhalefet partilerini de bu çabaya ortak olmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

BÜNYAMİN 'DÜŞMAN', GAZETECİLER 'HEDEF' DEĞİL

Suriye'deki eli silahlı gruplara da seslenen Emin Demir, şöyle konuştu:

"Gazeteciler tarafsızdır, tek çabası kamuoyu için bilgi almaktır. Canı pahasına boynunda makine, omzunda kamera taşıyan meslektaşlarımız Suriye'deki mazlum halkın yaşadıkları dramı dünyaya duyurmak için çalışmaktadır. Bünyamin Aygün düşman değildir, gazeteciler hedef değildir. Lütfen Bünyamin Aygün'e serbest bırakın."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 455 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Web Tasarımı İzmir Firmaları04 Eylül 2016 Pazar 08:51
 • Tüm Medya Haberleri Anında Elinizin Altında19 Ağustos 2016 Cuma 15:13
 • Erhan Çelik Erdoğan'a içini döktü! Eşim üzerinden...05 Ağustos 2016 Cuma 18:48
 • Erkek Sokak Modası - Modayı Tıkla29 Temmuz 2016 Cuma 17:08
 • Kitabında darbecileri isim isim yazan komutan konuştu29 Temmuz 2016 Cuma 01:12
 • 42 gazeteciye gözaltı kararı26 Temmuz 2016 Salı 04:06
 • Kaçak elektrikliğin helalliği zor olur02 Temmuz 2016 Cumartesi 23:29
 • Teknoloji haberleri teknokenar da takip edin23 Mayıs 2016 Pazartesi 01:35
 • Mızrak gibi haberler23 Mayıs 2016 Pazartesi 01:33
 • Sadece bir haber sitesi değiliz23 Mayıs 2016 Pazartesi 01:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
  türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
  | Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim