• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Gaziantep : 12 °C
  • Adana : 17 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 17 °C

Cemaat parayı kamyonlarla taşımış

Cemaat parayı kamyonlarla taşımış
STAR Gazetesi’nin ‘SGK’nın kayıp kamyonlar’la ilgili haberlerini yalanlama çabası içerisine giren Zaman gazetesi, haberlerde yer alan müfettişlere verilen belge ve tutanları göremiyor.

STAR gazetesinin paralel yapıya yakın SGK İstanbul İl Müdürlüğü’ndeki yöneticiler döneminde yapılan yolsuzlukları belgelerle ortaya koyduğu haberleri Zaman gazetesini çileden çıkardı.

SGK’nın STAR’ı doğruladığı açıklamasını çarpıtmaya çalışan Zaman, şimdi de haberlerdeki belgeleri görmezlikten gelmeye çalışıyor.

 

STAR Gazetesi’nin ‘SGK’nın kayıp kamyonlar’la ilgili haberlerini yalanlama çabası içerisine giren Zaman gazetesi, haberlerde yer alan müfettişlere verilen belge ve tutanları göremiyor. STAR gazetesinin dün maşetten verdiği ‘SGK’nın kayıp kamyonlar listesi’ haberinde yer alan belgeleri hiçe sayan Zaman gazetesi, ‘genel ifadeler’ kullanılmış diye gazetecilik yapma değil yalanlama peşine düştü. STAR gazetesinin dünkü “İşte SGK’nın paralel yapıya para taşıyan kamyonları” başlıklı haberinde kayıtlarda görünmeyen ancak müfettişlere verilen tutanaklarda yer alan SGK İstanbul İl Müdürlüğü’ne ait depolara giriş çıkış yapan kamyonların listesi yer aldı. Zaman gazetesi, sadece tespit edilebilen 180 kamyon dolusu hurda kağıt ve bilgisayarı kaybedenleri nedense aklama çabası içerisine girdi.

Paralel yapıya yakınlığıyla bilinen SGK İstanbul İl Başkanı Ramazan Yıldız ve genel müdür yardımcıları Mehmet Kara, Mehmet Yiğitbaşı ve Ersin Umdu’nun döneminde kamyon giriş-çıkışlarının kaydedildiği depo defteleri yok edilirken, güvenlik görevlilerinin tuttuğu ‘akıl defteri’ yapılan yolsuzluğun boyutlarını gözler önüne serdi. STAR gazetesi de haberinde müfettişlere de verilen bu listeyi yayınlarken, listede yer alan kamyon şoförlerinden Ö.T ile konuştu. Kamyon şoförü Ö.T. depolardan aldıkları hurda kağıtları K. Kağıtçılığa götürdüğünü söyledi. Zaman gazetesinin haber öncesinde yaptığı yalan haberde SGK hurda kağıtları imha ettirmek için üste para verildiğini iddia etmişti. K. Kağıtçılığın sahibi C.K ise STAR’a resmi kağıtları imha edip üzerine ton başına para verdiklerini söyledi. SGK’nın kayıp kamyonlar haberini çarpıtmaya çalışan Zaman’ın bir kez daha yalanı ortaya çıkmış oldu.

İŞTE PARALEL YAPIYA PARA TAŞIYAN KAMYONLAR

STAR’ın dün yayınlanan “İşte SGK’nın paralel yapıya para taşıyan kamyonları” haberinde şu bilgilere yer verildi.

‘Kayıp kamyonlar’larla ilgili SGK Başkanlığı tarafından önceki gün yapılan açıklamada müfettiş sayısının 4’e çıkarıldığı belirtilerek “Soruşturmada son aşamaya geldik” denildi. Böylece, STAR’ın haberi doğrulandı. SGK İstanbul İl Müdürlüğü tarafından 11 Temmuz 2013’te kendilerine gönderilen yazı üzerine, iddia ve belgelerin soruşturulması amacıyla Başkanlık makamı tarafından Teftiş Kurulu Başkanlığı’na talimat verildiği belirtildi. Açıklamada “Bu çerçevede 23 Ağustos 2013 tarihinde bir müfettiş görevlendirilmiş olup, konunun hassasiyeti ve soruşturma sürecinin en hızlı şekilde sonuçlandırılabilmesi amacıyla müfettiş sayısı daha sonra 18 Kasım 2013 tarihinde dört kişiye çıkarılmıştır. Halen devam etmekte olan soruşturma sürecinde son aşamaya gelinmiştir” denildi.

Star, SGK’daki paralel yapının kaybettiği 180’i aşkın hurda taşıyan kamyonların listesini buldu. Kamyon şoförlerinden Ö.T. hurdaları K. Kağıtçılık’a götürdüğünü söyledi. K. Kağıtçılık’ın sahibi C.K. da “Resmi evrakları imha eder, ton başına para öderiz” dedi.

KAMYON ŞOFÖRÜ TEZGAHI BOZDU

STAR, önceki gün yayınladığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı’nın bir açıklama yaparak doğruladığı “SGK’nın kayıp kamyonları paralelel yapıya para taşıdı” haberine konu olan kamyonların listesine ulaştı. Listede yer alan kamyon şoförlerinden Ö.T de SGK’nın İstanbul’daki deposundan hurda kağıt alarak, yine Şişli’de hurda kağıt alım satımı yapan K. Kağıtcılık’a götürdüğünü söyledi. K. Kağıtçılık’ın sahibi C.K. da “Resmi kağıtları ücret almadan imha eder, tonuna da 250 lira veririz” dedi. Geçen yıl mayısta İstanbul İl Müdürlüğü’nde görev değişimi sırasında patlak veren skandal olayda yaklaşık 180 kamyon dolusu olduğu tespit edilen ve değeri 5 milyon lirayı bulan hurda kağıt ve bilgisayarın SGK’nın İstanbul’daki depolarından kaybolduğu tespit edilmişti. SGK müfettişlerine verilen 8 klasör dolusu dosyadaki bilgilere göre SGK İstanbul eski İl Müdürü Ramazan Yıldız ve genel müdür yardımcıları Mehmet Kara, Mehmet Yiğitbaşı ve Ersin Umdu’nun dönemindeki depo defteleri bulunamadı. Çünkü defterler, ihalesiz olarak depolardan satılan kağıtların ne kadar olduğunu gösterdiği için görev değişimi öncesi genel müdür yardımcıları tarafından denetim bahanesiyle tek tek toplandı. Bir daha da yerine konulmadı.

Uyanık güvenlikçi sakladı

Ancak bazı güvenlik görevlilerinin kendilerini güvenceye almak için depo giriş çıkışlarının ikinci bir kaydını tuttuğu ortaya çıktı. STAR’ın ulaştığı bu kayıtlara göre 180 kamyonun depolara giriş-çıkış yaptığı ancak resmi kayıtlarda yer almadığı görüldü. Devir teslim sırasında depolarda kayıtlardaki hurdanın olmadığını tespit eden SGK görevlileri, harekete geçerek depo kayıt defterlerini incelemek isteyince defterlerin kaybolduğunu gördü. Ancak bazı güvenlik görevlilerin ‘akıl defteri’ diye tuttukları defterlerde yer alan kamyon giriş-çıkışlarını tespit ettiler. Bu kayıtlara göre 180 kamyon depolardan hurda taşımış ve ortalıktan kaybolmuş. Müfettişlere verilen dosyada da yer alan güvenlik görevlilerinin kayıtlarına göre giriş-çıkış trafiği Ramazan Yıldız’ın görev değişimi öncesi yani mart ayında hızlandığı görülüyor. Listede yer alan kamyon şoförlerinden Ö.T. geçen yıl mart ayındaki trafiği şöyle anlatıyor:

“SGK’nın deposundan kağıt taşıdık. Çok gittik geldik, ne kadar olduğunu bilmiyorum. Kağıtları K. Kağıtçılık’a götürdük.” Kamyon şoförünün bahsettiği K. Kağıtçılık’ın sahibi C.K.’ya, iddia edildiği gibi kağıt imha ettirmek için üzere para mı ödemek gerektiğini sorduğumuzda ise şu yanıtı aldık: “Bize gelen resmi kağıdı imha ederiz. Bunun için ücret almaz, ayrıca tonuna da 250 lira veriririz.”Oysa Zaman Gazetesi dünkü haberinde bu belgelerin imha edilirken ortaya bir maliyet çıktığını, hatta Ankara SGK’nın bu işlemi 200 bin liraya yaptığını iddia etmişti.

Paralel yapıya yakın yöneticiler müfettişlerce korunuyor

SGK İstanbul İl Müdürlüğü’nde ortaya çıkan ‘kayıp kamyon skandal’ının Cemaat’e hizmet ettiği, daha önceki yaşanan olaylarla gözler önüne seriliyor. Cemaat’e yakınlığıyla bilinen televizyon kanalını denetime giden SGK görevlisine SGK İstanbul İl Müdürü Ramazan Yıldız tarafından soruşturma açılıyor. Aynı zamanda Cemaat’e yakınlığıyla bilinen Marmara Yöneticiler Federasyonu (MAYFED) yönetim kurulu üyesi de olan Ramazan Yıldız’ın İstanbul’dan önce İl Müdürlüğü yaptığı Bursa’dan da çarpıcı iddialar geldi. Ramazan Yıldız’ın İstanbul’dakine benzer Bursa’da da kamyonlar dolusu hurdayı kaybettiği, soruşturmaya gelen müfettişin olayı kapattığı iddia edildi.

Defterleri yok ettiler

SGK’nın 8 deposundaki güvenlik kayıtlarında hangi araçlarla kaç kamyon kağıt çıkartıldığı bilgisi bulunduğundan organize çalışan şebeke tarafından bu güvenlik kayıtları da yok edildi. Eski SGK İstanbul İl Müdürü Ramazan Yıldız döneminde alınan defterlerin akibeti bilinmiyor. Ancak bilinen bir gerçek var o da kağıtları satan organize şebekenin depodan çıkan kağıt miktarı resmi satışlara denk olmayınca söz konusu miktarların tespitine imkan verecek kayıtları yok etmiş olması. Bu durum STAR’ın elde ettiği ve konuyla ilgili İstanbul İl Müdürlüğü’nce hazırlanan ve 11 Temmuz’da SGK Başkanlığı’na gönderilen resmi yazıya da yansıdı. Yazıda depolara giriş çıkış yaptığı tespit edilebilen kamyonların listesine yer verilirken, eski yönetimin defterleri aldığı kaydedildi.

SGK depolarındaki araç giriş-çıkış defteri

Zeytinburnu (Eksik defter yok.)

Bayrampaşa (İl Md. Yrd. Mehmet Yiğitbaşı tarafından alındı.)

Şişli-Ek bina (İl Md. Yrd. Mehmet Kara ve Mehmet Yiğitbaşı tarafından alındı.)

Şişli-Reçete birimi (Defter tutulmuyor.)

Eski hukuk binası (13.05.2011 tarihinden bu yana defter tutulmuyor.)

Süreyyapaşa-Doğancılar (Defter mevcut.)

Cibali-SGM (İl Md. Yrd. Mehmet Yiğitbaşı tarafından alındı.)

Kurtköy Arşiv (Defter kullanılıyor.)

Süreyyapaşa-Tuzla (İl Md. Yrd. Mehmet Kara aldı.)

Kurtköy Arşiv (Defter kullanılıyor.)

Süreyyapaşa-Göztepe (Denetim amacıyla alındı.)

ZAMAN’ın SGK yalanı

STAR’ın ‘paralel kamyonlar’ haberlerini SGK Başkanlığı bir açıklamayla doğruladı. Zaman ise açıklamada yer almayan bilgileri sanki SGK yapmış gibi göstererek olayı örtbas çabasına girdi.

STAR’ın “SGK’nın kayıp kamyonları ‘paralel yapı’ya para taşımış” başlığıyla duyurduğu skandalı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı bir açıklama yaparak doğrularken, Zaman gazetesi dünkü haberinde bu açıklamayı çarpıttı. Zaman, SGK açıklamasında yer almayan ifadeleri sanki SGK yapmışcasına STAR’ın haberlerini yalanlama çabası içine girdi. Kayıp kamyonlardaki hurdaların ‘gizli belge olduğu için imha edilemeyeceği’ni yazan Zaman, bunu SGK başkanlığı tarafından yapılmış bir açıklama gibi göstermeye çalışarak olayı örtbas etme peşine düştü. Zaman’ın yalan haberinde hurda kağıtların imha etmek için üste para verildiği belirtilirken SGK’ya yakın kaynak, STAR’ın haberi sonrası Anadolu başta olmak üzere birçok hurda kağıt alıcısının telefon ederek “Kağıt varsa imha eder, alırız” dediğini belirtti. STAR’ın bugünkü haberi de ‘paralel yapı’nın sözcülüğünü yapan Zaman’ın yalan haber yaptığını gözler önüne serdi.

STAR’ın haberini doğruladı

‘Kayıp kamyonlar’larla ilgili SGK Başkanlığı tarafından önceki gün yapılan açıklamada müfettiş sayısının 4’e çıkarıldığı belirtilerek “Soruşturmada son aşamaya geldik” denildi. Böylece, STAR’ın haberi doğrulandı. SGK İstanbul İl Müdürlüğü tarafından 11 Temmuz 2013’te kendilerine gönderilen yazı üzerine, iddia ve belgelerin soruşturulması amacıyla Başkanlık makamı tarafından Teftiş Kurulu Başkanlığı’na talimat verildiği belirtildi. Açıklamada “Bu çerçevede 23 Ağustos 2013 tarihinde bir müfettiş görevlendirilmiş olup, konunun hassasiyeti ve soruşturma sürecinin en hızlı şekilde sonuçlandırılabilmesi amacıyla müfettiş sayısı daha sonra 18 Kasım 2013 tarihinde dört kişiye çıkarılmıştır. Halen devam etmekte olan soruşturma sürecinde son aşamaya gelinmiştir” denildi. (STAR GAZETESİ)

Bu haber toplam 43082 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim