1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'de kurultay günü

CHP'de kurultay günü

CHP'nin 2 gün sürecek 36. Olağan Kurultayı'nda partiyi 2019'da yapılacak yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimine taşıyacak yönetim belirlenecek.

A+A-

'Adalet ve Cesaret' temalı kurultayda, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun delegelerin büyük çoğunluğunun oyuyla 5. kez genel başkan adayı gösterilmesi bekleniyor. Gerekli imzayı bulması halinde Yalova Milletvekili Muharrem İnce, ikinci kez Kılıçdaroğlu'nun karşısına aday olarak çıkacak.

Kurultay'da asıl büyük çekişmenin ise 60 üyeli Parti Meclis (PM) üyeliği seçiminde yaşanması bekleniyor. 'Sol manifesto' çıkışı yapan eski parti sözcüsü Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner'in öncülüğünü yaptığı ve kendilerini 'sol gövde' diye tanımlayan ekip ise PM için mücadele verecek.

CHP'nin iki gün sürecek kurultayına yaklaşık 10 bin kişinin davet edildiği bildiriliyor. Davetliler arasında KHK ile mesleklerinden ihraç edilmelerini protesto için yaptıkları açlık grevine, geçtiğimiz günlerde son veren eğitimci/akademisyen Semih Özakça ve Nuriye Gülmen'in aileleri, Balyoz, Ergenekon davası mağdurları, sanatçı Fazıl Say, eski basketbolcu Mehmet Okur da bulunuyor.

KİMLER ADAY?
CHP'nin bugün ve yarın günü yapılacak 36. Kurultayı'nın ilk gününde genel başkanlık seçimi yapılacak.

CHP Genel Başkan adaylığı için şimdiye kadar Yalova Milletvekili Muharrem İnce, eski İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocakasal ve eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu aday adaylığını ilan etti.

Ancak parti tüzüğü gereği yüzde 10'unu oluşturan 126 delegenin imzasıyla aday olunabildiği için Kılıçdaroğlu'nun karşısına kimin çıkacağı kurultay günü kesinlik kazanmış olacak.

Pazar günü partinin en yetkili organı olan ve cumhurbaşkanı adayından, belediye başkanı adayı ve milletvekili adayına kadar 2019'da yapılacak 3 seçim için adayları belirleme yetkisine sahip olan Parti Meclisi ile Yüksek Disiplin Kurulu üyelikleri için seçim yapılacak.

Tüzük gereği 60 üyeli PM'nin 8 üyesi, genel başkanın belirlediği Bilim Yönetim Kültür Platformu kontenjanından belirlendiği için aslında 52 isim için seçim yapılacak.

PM üyeliğine aday sayısı konusunda ise rekor başvuru bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçildiği 2010'dan bu yana en hareketli ve çekişmeli kurultay olacağına da işaret ediliyor.

TUTUKLU MİLLETVEKİLİ BERBEROĞLU'NA ONUR ÜYELİĞİ
Parti yönetimi Kurultay'da tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu için de özel bir çalışma yaptı. Bu kapsamda kurultay salonunda "Enis Berberoğlu'na özgürlük" kampanyası başlatılması kararı alındı. Berberoğlu, kurultayda verilecek önergeyle Parti Meclisi'nin de "onur üyesi" olacak.

Kılıçdaroğlu'na karşı adaylık ya da liste mücadelesi vermeye hazırlanan muhalifler, hesaplarını, genel başkanlık seçiminde ilk turda Kılıçdaroğlu'nu seçtirmemek üzerine yapıyor. Genel başkanlık seçiminin sonraki turlara kalması durumunda PM için pazarlık kozunun yükseleceği yorumları yapılıyor.

KOCASAKAL VE EMİNAĞAOĞLU'NUN YETERLİ İMZA TOPLAMASI ZOR
Aday adaylıklarını açıklayan eski İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ile Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun adaylık için yeterli imzayı toplamasının zor olduğuna dikkat çekiliyor.

Delege üzerinde gücü bulunmayan iki ismin geleceğe dönük, parti tabanına "ben de varım" mesajı verdikleri değerlendirmesi yapılıyor. Kocasakal, Enis Berberoğlu'nun tutuklanması sonrası başlatılan "Adalet Yürüyüşü"ne destek vermemesi nedeniyle de parti içinde eleştirilmişti.

SEKİZ YILDIR PARTİNİN LİDERİ
Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin genel başkanlık koltuğuna 2010'da, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifasının ardından gerçekleştirilen 33. Olağan Kurultay'da seçilmişti.
Bu tarihten itibaren, 18-19 Aralık 2010, 26 Şubat 2012, 27 Şubat 2012 ve 5-6 Eylül 2014'te olağanüstü, 17-18 Temmuz 2012 ve 16-17 Ocak 2016'da olağan kurultaylar gören Kılıçdaroğlu, şimdi 36. Olağan Kurultay'a hazırlanıyor.

AKP'DEN TEMSİLCİ GÖNDERMEME KARARI
AKP'nin bugünkü CHP Kurultayı'na temsilci göndermeme kararı aldığı bildirildi

Bu haber toplam 2374 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.