1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cumhurbaşkanı Gül'ü hiç böyle görmediniz

Cumhurbaşkanı Gül'ü hiç böyle görmediniz

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu tanıtım etkinlikleri kapsamında Çankaya Köşkü kapılarını basın mensuplarına açtı

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü bahçesinde basın mensuplarıyla birlikte pedal çevirerek Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun startını verdi.

"Köşk İçi Basın Turu"nda Abdullah Gül'e, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanı Osman Çangal, Cumhurbaşkanı Başyaveri Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Dünya Bisiklet Birliği Başkanı Brian Cookson, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve gazeteciler de eşlik etti.

Köşk'ün tören alanında başlayan yarıştan önce Gül, katılımcılarla anı fotoğrafı çektirdi. Gül, yaklaşık 750 metrelik parkurdaki yarışa birinci sırada başladı. Yarışmayı birinci bitiren Gül, madalyasını Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'tan aldı.
Yarışın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Abdullah Gül, yokuş yukarı bisiklet sürmenin zor olduğunu dile getirerek, "Bisiklet faaliyetinin 50. yılı olması başlı başına büyük başarı. Daha önceki cumhurbaşkanları tarafından başlatılan 50 yıl önce, bu sene 50'ncisi olacak Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun başlangıcını ve tanıtımını yapıyoruz" dedi.
Bir spor faaliyetinin 50 yıldır istikrarlı bir şekilde yapılmasının önemine vurgu yapan işaret, "Cumhurbaşkanı olduktan sonra her seferinde ya turun başlangıcında veya bitiminde muhakkak hep oldum. Şundan dolayı, tabii ki bunun bir spor faaliyeti olması başlı başına her türlü desteği hak eder. Ama Türkiye'nin tanıtımına olağanüstü, çok büyük bir katkı sağlayan bir turnuva. 7 gün boyunca Türkiye'nin en güzel sahillerinde, şehirlerinde bu tur yapılıyor ve dünyada 130'a yakın ülkenin televizyonları günde iki saat canlı olarak bu turu veriyorlar, TRT ve EuroSport'un işbirliğinde. Ayrıca her gün EuroSport'ta en azından bir saat özetler sunuluyor. Dolayısıyla Türkiye'nin tanıtımını bundan daha güzel yapan başka bir şey düşünemiyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Ege, Marmara sahilleri, İstanbul, İzmir ve Antalya'nın, mevsimin en güzel olduğu dönemde saatlerce dünyanın her tarafından izlendiğine dikkat çekerek, şunları söyledi;

"Herhalde 100 milyonlarca dolar verilse böyle bir tanıtım yapılamaz. Onun için özel önem veriyorum. Tabii ayrıca bisiklet sporunu bu şekilde destekliyoruz ama bunun ötesinde bisiklet artık gelişmiş ülkelerde insanların bir hayat tarzı. Öyle ki, gidince görürsünüz, insanlar işine bisikletle gidiyor, geliyor. Mevkisi, makamı ne olursa olsun. Aynı zamanda sağlıklı yaşam için de bisiklet çok önerilen bir spor. Sporun da ötesinde bir hayat tarzı."

Bisiklet turunun başlangıcının, 50'inci yıl vesilesiyle Çankaya Köşkü'nde yapılmasının, tanıtım için önemine işaret eden Gül, Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç ile Uluslararası Bisiklet Federasyonu Başkanı Cookson'un da katılımcılar arasında olduğunu anımsattı ve turnuvanın başarılı geçmesi dileğinde bulundu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, "Cumhurbaşkanları için 'terleyen cumhurbaşkanı' tanımı vardı. Terlediniz mi acaba" sorusuna "Bugün terlemedim herhalde. Terleyip terlemediğimi siz biliyorsunuz" yanıtını verdi.

Köşk içinde daha önceden bisiklete binip binmediğine dair soru üzerine Gül, "Yok, Köşk'te bisiklete ilk defa biniyorum" dedi.
Tanıtım turuna katılanlarla hatıra fotoğrafı çektiren Gül, Dünya Bisiklet Birliği Başkanı Cookson'a plaket takdim etti.

MEDYA REKORU KIRILDI

Bu arada 50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu tanıtım etkinlikleri kapsamında Çankaya Köşkü'nde medya rekoru kırıldı. "Köşk İçi Basın Turu" için kapılarını basın mensuplarına açan Çankaya Köşkü foto muhabiri ve kameraman sayısında bir rekora imza attı.

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL: TERLEYİP, TERLEMEDİĞİMİ SİZ BİLİYORSUNUZ

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun start aldığı törende “Köşk İçi Basın Turu”nda pedal çevirdikten sonra, gazetecilerin, “Cumhurbaşkanları için 'terleyen cumhurbaşkanı' tanımı vardı. Terlediniz mi acaba" sorusuna "Bugün terlemedim herhalde. Terleyip terlemediğimi siz biliyorsunuz" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu tanıtımı kapsamında Çankaya Köşk'ü içinde düzenlenen "Köşk İçi Basın Turu"nda Gül'e Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanı Osman Çangal, Cumhurbaşkanı Başyaveri Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Dünya Bisiklet Birliği Başkanı Brian Cookson, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve gazeteciler de eşlik etti. Gazeteciler arasında DHA Spor Sorumlusu Faik Gürses’de yeradı.

Köşk'ün tören alanında başlayan yarıştan önce Gül, katılımcılarla anı fotoğrafı çektirdi. Gül, yaklaşık 750 metrelik parkurdaki yarışa birinci sırada, üzerinde adının yazıldığı kırmızı bisiklete binerek başladı. Yarışmayı birinci bitiren Gül, madalyasını Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'tan aldı.

Gül, diğer katılımcılarla basın mensuplarına görüntü verdi ve ardından açıklamalarda bulundu. Yokuş yukarı bisiklet sürmenin zor olduğuna dikkati çeken Gül, "Bisiklet faaliyetinin 50. yılı olması başlı başına büyük başarı. Daha önceki cumhurbaşkanları tarafından başlatılan 50 yıl önce, bu sene 50'ncisi olacak Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun başlangıcını ve tanıtımını yapıyoruz" diye konuştu.

Bisiklet turunun başlangıcının, 50'inci yıl vesilesiyle Çankaya Köşkü'nde yapılmasının, tanıtım için önemine işaret eden Gül, Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç ile Uluslararası Bisiklet Federasyonu Başkanı Cookson'un da katılımcılar arasında olduğunu anımsattı ve turnuvanın başarılı geçmesi dileğinde bulundu.

Bir spor faaliyetinin 50 yıldır istikrarlı bir şekilde yapılmasının önemine işaret eden Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanı olduktan sonra her seferinde ya turun başlangıcında veya bitiminde muhakkak hep oldum. Şundan dolayı, tabii ki bunun bir spor faaliyeti olması başlı başına her türlü desteği hak eder. Ama Türkiye'nin tanıtımına olağanüstü, çok büyük bir katkı sağlayan bir turnuva. 7 gün boyunca Türkiye'nin en güzel sahillerinde, şehirlerinde bu tur yapılıyor ve dünyada 130'a yakın ülkenin televizyonları günde iki saat canlı olarak bu turu veriyorlar. Dolayısıyla Türkiye'nin tanıtımını bundan daha güzel yapan başka bir şey düşünemiyorum.

Ege, Marmara sahilleri, İstanbul, İzmir ve Antalya'nın, mevsimin en güzel olduğu dönemde saatlerce dünyanın her tarafından izleniyor. Herhalde 100 milyonlarca dolar verilse böyle bir tanıtım yapılamaz. Onun için özel önem veriyorum. Tabii ayrıca bisiklet sporunu bu şekilde destekliyoruz ama bunun ötesinde bisiklet artık gelişmiş ülkelerde insanların bir hayat tarzı. Öyle ki, gidince görürsünüz, insanlar işine bisikletle gidiyor, geliyor. Mevkisi, makamı ne olursa olsun. Aynı zamanda sağlıklı yaşam için de bisiklet çok önerilen bir spor. Sporun da ötesinde bir hayat tarzı."

KÖŞK’TE İLK BİSİKLET TURU

Gazetecilerin sorularını da yanıt veren Gül, "Cumhurbaşkanları için 'terleyen cumhurbaşkanı' tanımı vardı. Terlediniz mi acaba" sorusuna "Bugün terlemedim herhalde. Terleyip terlemediğimi siz biliyorsunuz" yanıtını verdi.

Köşk içinde daha önceden bisiklete binip binmediğine dair soru üzerine Gül, "Yok, Köşk'te bisiklete ilk defa biniyorum" dedi.

Tanıtım turuna katılanlarla hatıra fotoğrafı çektiren Gül, Dünya Bisiklet Birliği Başkanı Cookson'a plaket takdim etti.

Gül, tanıtım turunun ardından Çankaya Köşkü'ndeki makamına yanında Spor Bakanı Kılıç ile yürüyerek gitmeyi tercih etti.


DÜNYA BİSİKLET BİRLİĞİ BAŞKANI COOKSON: "GÜL'ÜN KABULÜ, DÜNYA SPORU ADINA GURUR DUYDUĞUM BİR OLAYDI"

Dünya Bisiklet Birliği Başkanı Brian Cookson ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, 50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu tanıtım etkinlikleri kapsamında Çankaya Köşkü'nde açıklamalarda bulundular.
Dünya Bisiklet Birliği Başkanı Brian Cookson, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Çankaya Köşkü bahçesinde basın mensuplarıyla birlikte pedal çevirerek Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun startını vermesinin dünyada bir eşine daha rastlanmadığını belirterek, "Cumhurbaşkanı Gül'ün Türk medyasını kabul edişi, onlarla birlikte pedal çevirmesi, dünyada eşine rastlamadığım ve gerçekten bisiklet adına ve dünya sporu adına gurur duyduğum bir olaydı. Dünya Bisiklet Birliği Başkanı olarak ilk kez böyle bir olaya tanık oluyorum. Kelimelerle anlatılan bu tanıtım turunu övmem hafif kalır" dedi.

Brian Cookson ayrıca, Türk bisikletinin dünyada hızla yükseliş gösterdiğini işaret ederek, şunları söyledi;
"Türk bisikletinin dünyada hızla bir yükseliş göstermesi ve bununla ilişkin yapmış olduğu hamleler, Tour Of Turkey'in de bir marka haline gelişi takdire şayandır. Elbette diğer sporlarda olduğu gibi doping olaylarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Türkiye Turu'nda da son iki yıldır 2 doping vakası yaşandı. Ama ben ulusal ve uluslararası federasyonlarla sıkı bir işbirliğine girerek, dopingin önüne geçmek için büyük çaba sarf ediyorum. Antalya'nın Belek beldesinde devam eden 12. SportAccord Kongresi'nde Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile görüştüm. Bisiklet sporunun önümüzdeki olimpiyatlarda (Yaz-Kış) daha büyük hamlelere imza atması için görüş birliğine vardık."
Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ise, doping olayının önüne geçmek için yeni bir uygulamaya gidildiğini ifade ederek, continental takımlarda biyolojik pasaport uygulamasına geçildiğini söyledi.
Müftüoğlu, bundan böyle tur başlamadan sporcunun doping yapıp yapmadığı konusundaki boyutun araştırılarak, uluslararası yarışlara temiz olarak çıkmasının gerekliliğine işaret etti.

Bu haber toplam 327 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.