• BIST 79.532
  • Altın 126,024
  • Dolar 3,0723
  • Euro 3,3519
  • Gaziantep : 17 °C
  • Adana : 21 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İstanbul : 15 °C
  • İzmir : 15 °C

Devletin Zirvesi Harp Akademileri'nde...

Devletin Zirvesi Harp Akademilerinde...
Tören, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek ve Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla başladı.

Harp Akademileri Komutanlığı 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı mezuniyet töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'ne gelişinde, Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Raif Akbaş tarafından askeri törenle karşılandı.

Harp Akademileri'nin 165. mezuniyet töreni, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile saat 19.15'te merkezin Çok Amaçlı Salonu'ndaki yerini almasıyla başladı.

Törene, TBMM Başkanı Çiçek ve Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da katıldı.

Mezuniyet töreninde, 82'si Kara Harp Akademisi'nden, 36'sı Deniz Harp Akademisi'nden, 51'i ise Hava Harp Akademisi'nden olmak üzere toplam 169 subay mezun oluyor. Törende, 16 ülkeden 29 misafir askeri personel de diplomalarını alıyor.
 

Cumhurbaşkanı Gül diplomaları dağıttı

Harp Akademileri'nin 165. mezuniyet töreninde Kara, Hava ve Deniz Harp Akademileri'nin birincilerine diplomalarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül verdi. 

Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, 29'u misafir olmak üzere 198 subay diplomalarını aldı.

Kara Harp Akademisi birincisi Topçu Kurmay Yüzbaşı Hasan Çelik, Deniz Harp Akademisi birincisi Deniz Kurmay Yüzbaşı Şakir Oruç ve Hava Harp Akademisi birincisi Hava Pilot Kurmay Üsteğmen Engin Abdan'a diplomalarını Cumhurbaşkanı Gül verdi.

İkinciler TBMM Başkanı Cemil Çiçek, üçüncüler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, diğer dereceye girenler de İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile kuvvet komutanlarından diplomalarını aldı.

Daha sonra her üç akademinin birincileri, yaş kütüğüne dönem plaketlerini çaktı.

Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Akbaş: - "Tarihten edindiğimiz tecrübeler bize bu coğrafyada ülkemizin bütünlüğünü ve milletimizin birliğini muhafaza ederek, bayrağımızın gölgesinde hür ve bağımsız yaşamanın güçlü devlet olmakla sağlanabileceğini göstermektedir"

Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Raif Akbaş, "Tarihten edindiğimiz tecrübeler bize bu coğrafyada ülkemizin bütünlüğünü ve milletimizin birliğini muhafaza ederek, bayrağımızın gölgesinde hür ve bağımsız yaşamanın güçlü devlet olmakla sağlanabileceğini göstermektedir" dedi.

Harp Akademileri'nin 165. mezuniyet töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapıldı.

İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından başlayan törende konuşan Korgeneral Akbaş, seçkin ve saygın bir topluluğa hitap etmenin onur ve gururunu duyduğunu belirterek, bu anlamlı günde Harp Akademileri'nin bağrından yetişmiş ebedi komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, bu mukaddes topraklar için canlarını vermiş aziz şehitleri, Harp Akademileri'nden mezun olmuş subayları ve Harp Akademileri'nin bugüne ulaşmasında emeği geçen tüm personeli şükran ve minnetle anarak, ebediyete intikal etmiş olanlara Allah'tan rahmet, hayatta olanlara ise esenlikler diledi.

Tarihin ilk çağlarından itibaren medeniyetlere beşiklik eden, büyük güçlerin çatışma alanı olan, devletlerin ve imparatorlukların kurulup yıkıldığı, önemli politik, ekonomik, soysal ve kültürel, askeri gelişmelerin yaşandığı, büyük olayların cereyan ettiği, günümüzde ise enerji nakil hatlarının geçiş güzergahı olarak özel bir önem ve öncelik kazanan çok kritik bir coğrafyada yaşanmakta olunduğuna dikkati çeken Korgeneral Akbaş, şunları kaydetti:

"Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemde çevremizde ve dünyamızda, ülkemizi de yakından ilgilendiren ve etkileyen gelişmelerin süratli biçimde gerçekleştiği günleri müşahede etmekteyiz. Tarihten edindiğimiz tecrübeler bize bu coğrafyada ülkemizin bütünlüğünü ve milletimizin birliğini muhafaza ederek, bayrağımızın gölgesinde hür ve bağımsız yaşamanın güçlü devlet olmakla sağlanabileceğini göstermektedir. Dünyanın bu bölgesinde güçlü devletin en etkili ve caydırıcılık yönünden en önemli unsurunun, diğer milli güç unsurlarıyla desteklenen güçlü bir silahlı kuvvetler olduğu malumlarınızdır. Bu gelişmelere ve günümüz harp anlayışına bakıldığında, soğuk savaş yıllarının durağan stratejik anlayışından farklı olarak geleceğin harplerinin, yüksek teknolojiye dayanan, müştereklik ve uluslararası boyutu öne çıkan muharebeler şeklinde cereyan edeceği öngörülmektedir.”

Korgeneral Akbaş, konvansiyonel harpten asimetrik harbe kadar geniş bir yelpaze içinde her geçen gün daha da karmaşık hale gelen bu harekat ortamını önceden görerek, etkin değerlendirme ve planlama yapabilecek, bu ortamda birlikleri sevk ve idare edebilecek nitelikli karargah subayı ve komutanlara ihtiyaç duyulacağının aşikar olduğunu ifade etti.

Bu nedenlerle, Harp Akademileri'ndeki eğitim öğretim faaliyetlerinde öğrenci subayların yıl içerisinde gördükleri, komutan ve karargah subayı niteliklerine, muhakeme ve planlama yeteneklerini geliştirmeye yönelik ana bilim dalı dersleriyle konferanslar, yurt içi ve yurt dışı inceleme gezileri, ulusal ve uluslararası sempozyumlar, harp oyunu faaliyetlerinin müfredatta yer aldığını, yeni ihtiyaçların gerektirdiği konuların da Genelkurmay Başkanı'nın direktifleriyle akademik programa dahil edildiğini anlatan Akbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bilindiği üzere, günümüz dünyasında güvenlikle ilgili sorunların artık sadece askeri tedbirlerle çözümüne imkan kalmamıştır. Bu nedenle günümüzde devletin diğer kurumlarını, sivil toplum kuruluşlarını, uluslararası kurum ve kuruluşları bir araya getirerek, sorunlara çözüm bulmayı hedefleyen kapsamlı yaklaşım ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu düşünceden hareketle, Genelkurmay Başkanımızın direktifleri doğrultusunda bu yıl ilk kez Yıldız 2013 müşterek harp oyununun planlama ve icra safhalarına bakanlarımıza bağlı kurumlar ile sivil kuruluşlarımızın aktif iştirakleri sağlanmıştır. Böylelikle kurmay subaylarımız, milli gücü oluşturan unsurlar arasında kurumlar arası işbirilği ve koordinasyon esaslarını öğrenerek, özellikle siber güvenlik ve enerji nakil hatlarının güvenliği dahil, güvenlik konularında ilgili kurumlarla anlayış birliği tesis edilerek mezun edilmektedirler."

Korgeneral Akbaş, sağlam bir karakter ve ahlakla bütünleşen eğitim ve öğretimin ancak bir güç olarak tezahür edeceğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Bu düşünceden hareketle, deneyimli komutanlar ve öğretim elemanları tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en genç kurmay subaylarında mesleki yaşamları boyunca izlemeleri gereken bazı önemli ilkelerin de geliştirilmesi sağlanmıştır. Özellikle karşılıklı sevgi ve saygı telkin etme, işbirliği kurma ve güven verme, ahlak ve fazilet düsturlarını hiçbir zaman elden bırakmama, nefsini değil arkadaşını, menfaatini değil vatanını düşünme, cüretkar olma ve mütevazı davranma, azimkar, sabırlı ve şahsiyetli olma gibi konuları tatbik ve geliştirmek için imkan sağlanarak, yöneticilik ve liderlik vasıflarından oluşan komutanlık yetenekleri de geliştirilmiştir."

- Yurt içi ve yurt dışı yüksek lisans eğitimleri

Mezunlarının büyük bir bölümünün yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli üniversitelerde yüksek lisans eğitimi aldıklarını anımsatan Korgeneral Akbaş, sözlerine şöyle devam etti:

"Öğrenci subaylar bu birikimlerini gerek akademik öğretimde gerekse yurt dışı bilimsel faaliyetlerde kullanmışlardır. Bu öğretim yılında 29 öğrenci subayımız dünyanın önde gelen akademi, üniversite ve bilim kuruluşlarından, hazırladıkları savunma ve güvenlikle ilgili çalışmaları sunmak üzere davet almışlardır. Bu tür etkinliklere katılımları sağlanmış, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni ve Harp Akademileri'ni yurt dışında başarıyla temsil etmişlerdir. Huzurlarınızda bulunan mezun subayların tümü bugün kurmaylık diplomalarının yanı sıra ulusal ve uluslararası strateji yönetimi ve liderlik konusunda da ayrıca yüksek lisans diploması alma hakkını elde etmişlerdir."

Korgeneral Akbaş, öğrenci subaylara örnek olarak onlardan daha çok çalışan, geleceğin komutanlarını yetiştirmede büyük pay sahibi olan, başta akademi komutanları olmak üzere karargahına, üniversite ve akademilerin seçkin öğretim elemanlarına, idareci ve destek personelinin tamamına, gayretleri ve özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür etti.

Harp Akademileri Komutanlığı'na her türlü desteği sağlayan tüm sıralı komutanlara, üniversitelerin değerli yöneticileriyle diğer tüm sivil kuruluşlara en içten şükranlarını sunan Korgeneral Akbaş, şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanım, Harp Akademileri Komutanlığı'nın bugün tamamlanan 2012-2013 eğitim öğretim yılında 5'i generel ve amiral olmak üzere 80 askeri öğretim elemanının yanı sıra Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlığı, bakanlıklar ve üniversitelerden 400'e yakın öğretim üyesi, uzman ve sivil askeri personel görev yapmış ve 808 subayla, 84 öğrenci öğrenim görmüştür. Milli Güvenlik Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi'nin birleştirilmesiyle teşkil edilen ve bu yıl ilk mezunlarını veren Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi'nden iki dönem halinde 119 kurmay subay, öğretimimizin bir parçası olan kıta ve karargahlarda kurmay olmayan subaylarımızın komutanlık ve karargah subaylığı niteliklerini geliştirmeye yönelik komutanlık ve karargah subaylığı öğreniminden iki dönem halinde 199 subay, mesleki ilgili ve sosyal bilim alanlarında yüksek lisans ve doktora eğitimi veren Strateji Araştırma Enstitüsü'nden 18 subay, 18 sivil öğrenci mezun olmuştur."

Huzurda bulunan ve az sonra diplomalarını alacak olan kuvvet harp akademilerinin mezun subaylarının sayısının Kara Harp Akademisi'nden 12'si jandarma subay olmak üzere 82, Deniz Harp Akademisi'nden 36, Hava Harp Akademisi'nden 51 olmak üzere toplam 169 olduğunu dile getiren Korgeneral Akbaş, şöyle devam etti:

"Ayrıca gurur duyduğumuz diğer bir husus ise akademilerimizde eğitim gören 19 dost ve müttefik ülkeden 59 subayın eğitimlerini tamamlamış olmalarıdır. Bu yıl misafir askeri personel dahil toplam mezun sayısı 582’dir. 1935 yılından bugüne kadar 41 dost ve müttefik ülkeden 59 subayı mezun eden Harp Akademilerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gelişen uluslararası askeri eğitim ve işbirliği faaliyetleriyle beraber verdiği kaliteli eğitim ve öğretime paralel olarak yükselen uluslararası saygınlığı nedeniyle her yıl artan sayıda misafir askeri personele ev sahipliği yapmaktadır."

 


Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Raif Akbaş, mezunlara seslenerek, "Unutmayınız ki silahlı kuvvetlerimizi yüce milletimiz nezdinde güçlü kılan hususlar; bilgili ve bilinçli olarak kavranmış Atatürkçü düşünce sistemine bağlılık, yüksek disiplin anlayışı, silah arkadaşlığı ifadesinde bulunan birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu, yüce milletimizin güven duygusu ve milli iradeye saygıdır" dedi.

Korgeneral Akbaş, Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'ndeki törende yaptığı konuşmada, iki yıllık süreçte, mezunların son derece zorlu bir eğitimden geçerek mezun olduklarını ifade etti.

Akbaş, şunları kaydetti:

"Şunu unutmayınız ki, Türk milleti, kurmaylığın tarihi saygınlığına uygun davranış göstermeniz konusunda son derece duyarlıdır. Sizler yakanızdaki renk ve apoletlerinizdeki yıldızla ifadesini bulan kurmaylık saygınlığını muhafaza etmek ve güçlendirmek için büyük bir sorumluluğu da üstlenmiş bulunmaktasınız. Bu unvan ve sorumluluk ancak tevazu ile bütünleşirse değer kazanır. Değerli arkadaşlarım; ilmen, bedenen ve ruhen sürekli kendinizi geliştirme çabası içinde olunuz. İnsanları sevk ve idarede insan ruhunu tahlilin önemli ve öncelikli olduğunu, insan ruhuna inmenin yolunun da onu sevmek, korumak ve örnek olmaktan geçtiğini unutmayınız. Komutanlığın ilmi esaslara dayalı, serbest ve yaratıcılık gerektiren bir sanat olduğunu biliyorsunuz. İlim doğruyu, sanat güzeli bulmaktır. Komutan ikisini beraberce bulandır. Bu özelliklere haiz komutanlar olunuz. Unutmayınız ki silahlı kuvvetlerimizi yüce milletimiz nezdinde güçlü kılan hususlar; bilgili ve bilinçli olarak kavranmış Atatürkçü düşünce sistemine bağlılık, yüksek disiplin anlayışı, silah arkadaşlığı ifadesinde bulunan birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu, yüce milletimizin güven duygusu ve milli iradeye saygıdır. Biliniz ki, yüce Türk milleti ordusunu sevgiyle bağrına basan bir millettir. Bu sevgiye layık olunuz. Bu düşüncelerle müteakip yaşantılarınızda sizlere engin başarılar diliyorum."

Bu sözlere mezunlar, "Sağol" diyerek karşılık verdi.

Akademide eğitim gören dost ve müttefik ülkelere mensup yabancı subaylara yönelik ise Korgeneral Akbaş, şunları söyledi:

"Sizler, öğrenci subay olmanın yanı sıra ülkelerinizin dostluk elçileri ve uluslararası barışın temsilcileri olarak aramıza katıldınız. Varlığınız eğitim ve öğretimimizde çok değerli boyutlar kazandırmıştır. Bilgi, birikim ve katkılarınız ile samimi ve yapıcı paylaşımlarınız, sınıf arkadaşlarınız, öğretim elemanları ve komuta kademesi tarafından her zaman takdirle anılacaktır. Biliyorsunuz, bu yıl sizlerle kurulan dostluk köprüsünü muhafaza ederek iletişim içinde olmak için mevcut sistem daha da geliştirilmiştir. Bundan istifade ile sizlerin ülkelerimiz arasında diyalog ve dostluğumuzun güçlenmesine önemli katkılarda bulunacağınıza inanıyor, bundan sonraki yaşamınızda sağlık ve başarılar diliyorum."

Korgeneral Akbaş, mezunların bugünkü başarılarında ailelerinin payının büyük olduğunu belirterek, onlara da teşekkür etti.

Akbaş, konuşmasını şöyle tamamladı:

"İki yıl boyunca dikkat ve imtina ile yetiştirdiğimiz, silahlı kuvvetlerimize taze bir güç ve dinamizim katacaklarına inadığımız, kazandıkları niteliklerle övündüğümüz, başarılarıyla gurur duyduğumuz ve duyacağımız, geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz, güven ve kıvanç kaynağımız genç kurmay subaylarımızın; Türk mühendisi ve işçisinin ürettiği ALTAY muharebe tankıyla, milli savaş gemisiyle, Hürkuş ve milli muharip uçağıyla, kendi uydusu ve kendi savunma sanayisinin ürettiği özgün harp ve silah araçlarıyla aziz vatanımızın bekası, yüce milletimizin selameti için her zaman canlarını seve seve feda edeceklerine inancımız tamdır. Harp Akademileri Komutanlığı olarak yüce milletimizin bize duyduğu güvene layık olacak şekilde yılmadan, yorulmadan, geleceğin komutan kurmay subay ve diğer askeri persanelini en iyi şekilde yetiştirme konusundaki kararlılığımız artarak devam edecektir. Sözlerime son verirken, bu mutlu günümüzde teşrif ederek bizleri onurlandıran zatıalinize, müsaadelerinizle Sayın TBMM Başkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Sayın Genelkurmay Başkanımıza, Sayın İçişleri Bakanımıza, Sayın Milli Savunma Bakanımıza, Sayın Komutanlarımıza, bu yuvamızdan feyz almış sayın büyüklerimize ve muhterem konuklarımıza, Harp Akademileri mensupları adına şükranlarımızı ve saygılarımızı arz ederim."

 

- Öğrenciler adına konuşma

 

Öğrenciler adına konuşmayı, Hava Harp Akademisi birincisi Hava Pilot Kurmay Üsteğmen Engin Abdan yaptı. Harp Akademileri'nden mezun olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Abdan, aldıkları eğitimin, çağa uyum sağlayabilecek yöneticilik, liderlik, komutanlık vasıflarını kazandırdığını aktardı.

Abdan, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanım; geleceğin harekat ortamı, ulusal çıkarların söz konusu olduğu her yerde, sürdürülebilir, müstakil ve gerektiğinde müşterek birleşik harekat icra edebilme yeteneğine sahip olunmasını zorunlu kılacaktır. Bu nedenle, değişik görevleri ifa edebilecek, yüksek teknolojiye sahip, çok rollü ve dinamik birliklere ihtiyaç duyulmaktadır. Değişen güvenlik ortamında, her an her yerde bulunma ve bu maksatla büyük kuvvetlere sahip olma özelliği yerine nitelikli, süratli, dinamik ve esnek yapıya sahip kuvvetler öne çıkmaktadır. Diğer taraftan, kullanılan sistemlere ve karar alma sürecine katkı sağlayan teknolojik unsurlara rağmen eğitimli ve nitelikli personel kritik önemini korumaktadır. Bu noktadan hareketle, Harp Akademileri'ndeki eğitimlerini tamamlayan bizler, mensup olduğumuz kuvvetin niteliklerini özümsemiş, diğer kuvvetlerle müşterek çalışabilen, doğru gücü ve bu gücün doğasına uygun komuta kontrol noktasını ortaya çıkarabilen teknolojik gelişmeleri ve karar destek yazılımlarını yerinde icrayı ve inisiyatifi artıracak şekilde oluşturabilen, son yıllarda icra edilen harekat ile birlikte gündeme gelen ve müşterekliği öngören yetenek tabanlı planlama, etki odaklı harekat gibi modern harp kavramlarına uygun olarak, kuvvetlerin kendi varlıklarını koruyarak tüm imkan ve kabiliyetlerin birlikte kullanılmasını sağlayabilen kurmay subaylar olmayı hedefliyoruz. Mezuniyetimizle geldiğimiz noktanın ulaşılması nihai hedef olmadığını, aksine yeni bir başlangıç olduğunu biliyoruz." 

Misafir askeri personel adına konuşan Cezayir Silahlı Kuvvetleri'nden Lojistik Binbaşı Abdülkadir Sadok ise Türk Harp Akademeleri'nden mezun olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Burada kurdukları dostluk ve kardeşlik bağlarının, kendileri vasıtasıyla ülkeler arasında kopmaz bağlar oluşturacağına inandıklarını kaydeden Sadok, "Bu çok değerli dostluk ilişkisini geliştirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak, bizlerin Türkiye'ye gönül borucudur. Büyük asker Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Yurtta barış, dünyada barış' özdeyişinde olduğu gibi, farklı coğrafyalardan, farklı kültürlerden olsak da farklılıklarımızın bizi birbirimize yakınlaştıran zenginliklere dönüşebildiğini gördük. Bu kısa misafirliğimiz süresince yaşadığımız her an değerli bir hatıra olarak sonsuza kadar kalbimizde saklanacaktır" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 724 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim