• BIST 78.333
  • Altın 127,421
  • Dolar 3,1054
  • Euro 3,3990
  • Gaziantep : 12 °C
  • Adana : 17 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 13 °C
  • İzmir : 16 °C

Divan Otele "TOMA"lı Müdahale

Divan Otele TOMAlı Müdahale
Gezi Parkı eylemleri 19’uncu gününe girdi.Polisin Gezi Parkı'na müdahale hazırlığı var...

 

Gezi Parkı eylemleri 19’uncu gününe girdi.
Polisin Gezi Parkı'na müdahale hazırlığı var...

Dakika dakika işte yaşananlar:,

Güncelleme 23:03

Çevik Kuvvet Polislere karşı yapılanların hukuksuzluk  olduğunu konusunda CHP Milletvekili Sezgin tanrıkulu polis yetkilileri ile görüşmeleri sürüyor.. Çok sayıda  yaralılar  olduğu gelen bilgiler arasında

Güncelleme 23:05

Çevik Kuvvet Polisleri Divan otelinin önünde  bekleyişi sürüyor

Güncelleme 23:03

Polis Divan Oteli'ne bir kez daha müdahaleye başladı. Polis kapıları zorluyor. Doktor astım krizine giren vatandaşlara müdahele ediyor..

Güncelleme 23:01

Polis Divan Oteli'ne bir kez daha müdahaleye başladı. Polis kapıları zorluyor

Güncelleme 23:00

Polis  divan tele müdahale ediyor..

Güncelleme 23:00

Polis İstiklal'i boşalttı. Ara sokaklara müdahale var.

Güncelleme 22:57

Kadıköy'den Taksim'e yürüyüş sürüyor.

Güncelleme 22:54

Kadıköy'den yola çıkan kitle Taksim'e doğru yürüyor.

Güncelleme 22:46

Unkapanı Köprüsü’nden sonra Dolmabahçe-Taksim yönü de trafiğe kapatıldı. Gümüşsuyu tencere tava sesleriyle inliyor. Mahalle polis terörünü kınıyor.

Güncelleme 22:32

İstiklal Caddesi'nde polisin müdahalesi protesto ediliyor. Tayyip istifa, hükümet istifa sloganları atılıyor.

Divan Otel

bm0vllmcyaaqqqt.jpg

Tektekçi, Kumbara Kafe, Hayal Kahvesi, Harbiye orduevi kapıları kitleye açtı.

İstanbul'un çeşitli illerinden insanlar Taksim'e doğru yola çıktı.

Polis Unkapanı köprüsünü kapattı

bm0r0edcqaag_ro.jpg

Gezi Parkı'nda belediyenin "temizleme" çalışmaları hızlandı...

TOMA İstiklal'e ilerliyor.

Beşiktaş ve Kadıköy'den binlerce insan Taksim'e doğru yola çıktı

Gezi Parkı'nın içerisindeki çadırlar belediye işçileri tarafında sökülüyor.

bm0ogqqcuaaarc1.jpg

İstiklal Caddesi'ne de tazyikli su sıkılıyor

bm0odv3ccaejayh.jpg

Divan Otelinin zemin katinda gazdan etkilenmis onlarca insan var

bm0m7lccmaajxbq.jpg

Polis kitlenin sığındığı Divan otele girmeye çalışıyor.

Polis Divan Otel önüne tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ediyor.

AKUT Ekibi Divan oteline doğru yola çıktı.

Gezi Parkı'nda müdahalenenin izlerini silmek için iş makinaları parka girdi.. İnsanlar Divan Oteline sığındı

Gezi Parkı'ndan dumanlar yükseliyor.  Parkta kurulan revire de müdahale ediliyor

Polis Gezi Parkı'na girişleri tuttu. Gezi Parkı'nda müdahaleler sürüyor.

Gezi Parkı polis kontrolünde. Harbiye'ye Sıraselviler'e ve İstiklal'e doğru ilerliyorlar. Meydanda yaralılar var.
Gezi parkı tamamen dağıtıldı. Çadırlar parçalandı. Alanda göz gözü görmüyor.

İstiklal Caddesi ve Talimhane yönlerinde de polisin müdahalesi var. Gezi Parkı'nda çok sayıda yaralının olduğu öğrenildi.

Müdahalenin başlamasıyla birlikte bir çok kişi Divan Otele sığındı.


Gezi Parkı'na ambulansların dahi girşine izin verilmiyor


Gezi Parkı'na ambulans çağrısı yapılıyor.


Taksim meydanına çıkan yollara da müdahale var.


Polis gazetecileri parka almıyor


Polis Gezi Parkı girişine müdahalede bulunuyor.


Kitle Tayyip İstifa ve Her yer Taksim her yer direniş sloganları atıyor.


Polis müdahaleye başladı. Tazyikli su ile müdahale ediliyor


Polisin dağılın anonslar sürüyor.


Polis ile göstericiler karşı karşıya. Polis dağılma çağrısı yapıyor.


Polislerden göstericilere: Size yaptığımız son uyarılar. Yaptığınız işgal eylemine son verin. Basına güvenli bölgeye geçilmesi anonsu yapılıyor.


GÜN BOYU NELER YAŞANDI

Başbakan ile bir araya gelen Taksim Dayanışma Platformu, görüşmeden çıkan sonucu ele almak üzere Gezi Parkı içinde 7 bölgede forum yaptı. Forum sonrasında TMMOB binasında toplantı gerçekleştirildi. Dün akşam saat 19.00 sıralarında başlayan toplantı yaklaşık 9 saat sürerek 04.00 sıralarında sona erdi.

Taksim Dayanışması tarafından sabah saatlerine kadar süren toplantı ve forumlar sonucunda oluşan açıklamada "mücadeleye devam" dendi. 

Oluşum ayrıca twitter hesabından şu önemli açıklamayı da yaptı: 

"Taksim Dayanışması toplantısında, bazi kurumlar ve partiler ortak bir Taksim Dayanışma çadırı altında buluşmaya karar verdi. Karar dayanışmanın bütün bileşenlerini kapsamamaktadır. Kararı alan kurumlar kendi açıklamalarını yapacaklardır." 

Taksim Gezi Parkı'nda direnişe devam kararı verilirken, parkın çeşitli bölgelerinde Taksim Dayanışması dışında, dernek, insiyatif ve sivil toplum kuruluşlarına ait pankartların kaldırılmasına karar verildi.


  

GEZİ GİRİŞİNDEKİ BARİKAT AÇILDI

Gezi Parkı girişinde geçtiğimiz hafta kurulan barikat saat 14.30 sıralarında yine, aktivistler tarafından açıldı. Taksim Dayanışması'ndan bir kişi, barikatın açılması ile ilgili soruya “Ziyaretçilerin giriş-çıkış sırasında zor durumda kalmamaları için açıldı. Zaten böyle bir barikata şu an ihtiyaç duyulmuyor" dedi.

ATEŞE VERİLEN ÇEVİK KUVVET NOKTASINI TEMİZLEDİLER

Direnişin ilk gününde ateşe verilen çevik kuvvete ait prefabrik polis noktası temizlenmeye, yangın sonrası oluşan hurdalar kaldırılmaya başlandı. "Ortak çadır alanı olarak bu yapı mı seçildi" sorusuna dayanışma üyeleri “Çevrede hijyen bir ortam sağlamak için temizlik yapılıyor. Ortak çadır alanı yapılması konusunda henüz bir karar alınmadı" diye konuştu.

Bu arada, Taksim Dayanışması'nın yaptığı toplantı sonrası aldığı ve yazılı olarak açıkladığı "devam" kararı Gezi Parkı'nda okunurken, Gezi Parkı'ndaki eylemciler de alkış ve sloganlarla destek verdi.

İşte Taksim Dayanışması'nın açıklaması:

"Taksim gezi parkında ağaç katliamını durdurmak için başlayan direnişimiz, Gezi Parkı sınırlarını aşarak İstanbul halkının ve ardından Türkiye’nin dört bir yanından yurttaşların onbir yıllık AKP İktidarına karşı birikmiş olan öfkesi ile buluştu. Yüz binlerce insan sokaklarda direnişlerinin 18’inci gününü tamamladılar.

Bu memleket topraklarının tanık olduğu en büyük hak arama mücadelelerinden biri olarak tarih sahnesinde yer alan bu direniş daha ilk günden başlayarak yoğun polis şiddetinin hedefi oldu. Yaşam hakkı dahil tüm insan haklarının ayaklar altına alındığı bir süreç içindeyiz. Ancak bu zulüm; kalabalıkları dağıtacağı yerde büyüttü, birbirlerini mücadele içinde tanıyan insanların dayanışmasını güçlendirdi, bütün canlıları boğan gaz bombalarının altında her türlü şiddete karşı sokakları doldurdu, direnişi birleştirdi ve bir halk hareketine dönüştürdü.

"GÖZALTINA ALINAN VE TUTUKLANAN YURTTAŞLARIMIZ DERHAL SERBEST BIRAKILSIN"

Direnişin başlangıcından beri ortaya konulan son derece açık ve haklı talepleri hükümet öncelikle görmezden gelme tavrı aldı. Ardından direnişi bölme, provoke etme ve meşruiyetini zedeleme çabaları içerisinde oldu. Yerel ve uluslar arası kamuoyu önünde iktidar meşruiyetini yitirerek amacına ulaşamadı. Haklı direnişimizin baskısıyla taleplerini muhatap alma ve tartışma noktasına geldi. Ancak bu daha başlangıç ve mücadele devam ediyor.

Bu direniş sırasında polis şiddetinin bir neticesi olarak 18 gün içerisinde 4 yurttaşımız; Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert ve Mustafa Sarı hayatını kaybetti. Pek çok yurttaşımız görme, işitme ve uzuv kaybına neden olacak şekilde yaralandı. Öldürülen arkadaşlarımızın acısını yüreklerimizde hissediyor ve en temel demokratik haklarını kullanırken öldürüldüklerini hatırlatıyoruz. Henüz bu ölümlerin sorumluları hakkında ciddi bir işlem başlatılmamış olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz, bu şiddetin sorumlularının yargı önünde hesap vermesinin takipçisi olacağız. Ayrıca polisin keyfi gözaltı politikası nedeniyle birçok kişi halen gözaltında tutulmaktadır. Taksim Gezi Parkı direnişçileri ve Taksim Dayanışması olarak ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan ve tutuklanan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

GÜÇLÜ, ÖRGÜTLÜ VE MUTLUYUZ

Bu süre içerisinde üzerimizde yürütülen şiddet politikalarına rağmen farklı eğilimlerin zenginliği ile bir araya gelebildiğimizi, tartışabildiğimizi, ortaklıklar yaratabildiğimizi ve birlikte mücadele edebildiğimizi gördük. Zayıflık olarak kabul edilen çoğulcu demokrasi, çoğunlukçuluğun karşısında bir direniş odağı oluşturmamızı sağladı. İktidarın üzerinden yükseldiği rant ve ekolojik tahribat politikaları karşısında yüz binlerce insan gezi parkında ağaçları savunarak kendi hayatlarını ve özgürlüklerini savundular. Gezi direnişi bir özgürlük alanı olarak polis şiddetine karşı barışçıl tutumunu korumayı bildi.

Taksim Gezi Parkı direnişçileri ve Taksim Dayanışması olarak bu süreç boyunca öğrendiğimiz en önemli şey mücadelenin zaman ve mekânla sınırlandırılamayacağı ve bundan sonra da hayatın, kentin ve ülkenin her metre karesinde ve her anında devam edeceğidir.

Direnişimizin 18.gününde 15 Haziran cumartesi günü içindeki tüm canlılar ile beraber parkımız ve kentimiz, ağaçlarımız, yaşam alanlarımız, özel yaşamımız, özgürlüklerimiz ve geleceğimiz için Taksim Dayanışması olarak nöbete devam ediyoruz. Taleplerimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu direniş, Taksim Dayanışmasının kolektif iradesinin yansıması ve bütünlüklü bir mücadelenin ortak bayrağı olacaktır. Bugünden itibaren tüm yurda ve hatta dünyaya yayılan mücadelemizden gelen dinamizmle ve gücümüzle ülkemizde yaşanan her türlü haksızlığa ve mağduriyete karşı direnişi devam ettireceğiz. Şu anda 18 gün öncesine oranla çok daha güçlü, örgütlü ve umutluyuz.

BU DAHA BAŞLANGIÇ, MÜCADELEYE DEVAM!"

Taksim Dayanışması'ndan açıklama: Bugünden itibaren tüm yurda ve hatta dünyaya yayılan mücadelemizden gelen dinamizmle ve gücümüzle ülkemizde yaşanan her türlü haksızlığa ve mağduriyete karşı direnişi devam ettireceğiz.

İşte dakika dakika ayrıntılar…

10:14

Saat 10:00'da Taksim Dayanışması tarafından yapılması planlanan açıklama ileri bir saate ertelendi.

10:04
Gezi Parkı'nda gün direnişçilerin sabah temizliği ve kahvaltıyla başladı. Şimdi ise Taksim Dayanışması'nın yapacağı açıklama bekleniyor...

GEZİ PARKI GÜNE BÖYLE UYANDI

Oda tv

 

Bu haber toplam 1993 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim