1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Düğümü MİT çözecek: Katiller panikledi!

Düğümü MİT çözecek: Katiller panikledi!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden tavrını ilk günden bu yana net bir şekilde belli eden ve olayın tüm yönleriyle aydınlatılması için ortaya çok ciddi bir irade koyan Türkiye, cinayete dair yeni bir süreç başlatıyor.

A+A-

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki Başkonsolosluğu'nda vahşice katledilmesinin ardından yaşanan hemen her gelişme sadece Suudi Arabistan'da değil, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, ABD ve İsrail'de de büyük paniğe neden oluyor. Cinayete ilişkin yanlış bilgilerle süreci adeta sabote etmek isteyenlere Türkiye yeni bilgi ve belgelerle cevap verecek.

Özellikle Suudi Arabistan Başsavcılığı'nca cinayete ilişkin yapılan açıklamaların ardından olayın sadece belirli kişiler üzerine yıkılarak kapatılacağı izlenimi edinen Türkiye, bu dönemde attığı adımlarla Kaşıkçı cinayetini yeniden dünya kamuoyunun 1 numaralı maddesi haline getirdi. Kayıtlar cinayetin çözülmesinden çok daha ötesi anlamlar taşıyor

Cinayete ilişkin ses kayıtlarının dökümlerini bazı ülkelerle paylaşan, kimi ülkelere ise ses kayıtlarını çok küçük bir kısmını dinleten Türkiye'nin olaya ilişkin diğer istihbari bilgileri de kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.

Cinayetin öncesi, sırası ve sonrasına ilişkin süreci net bir şekilde ortaya koyacak kayıtların ortaya çıkması, Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasının çok daha ötesinde anlamlar taşıyor.

Yeni bir fitili ateşleyebilir

Öyle ki, bu kayıtlar Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'dan Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed Bin Zaid'e, ABD Başkanı Trump'ın damadı Kushner'dan Mısır'ın darbeci lideri Sisi'ye kadar oldukça geniş bir coğrafyada yeni bir fitili ateşleyebilir.

Türk istihbaratının Kaşıkçı cinayetinde Veliaht Prens Selman'ın rolünü tüm yönleriyle ortaya koyması, cinayetin uluslararası bağlantı noktaları için de büyük sorun teşkil ediyor.

Küresel sonuçları olacak

Kaşıkçı cinayeti; infaz timini taşıyan uçakların Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri üzeriden aktarma yapması, Muhammed Dahlan'a bağlı bir ekibin 'temizlik' için konsolosluk binasına gelmesi, Selman'ın ortadan kaldırılmasını istediği 200 kişi için İsrail'e ile bağlantılı çalışması, İsrail ile kurulan bağda Trump'ın damadı Kushner'in de önemli roller üstlenmesi gibi daha önce kamuoyuna parça parça yansıyan ve hepsi bir planın yapı taşları olan olayların en önemli ve birleştirici parçası olarak öne çıkıyor.

Oldukça karmaşık ilişkileri ortaya çıkaran bu cinayete ilişkin MİT'in sahip olduğu bilgi ve belgelerin ortaya çıkması, Veliaht Prens Selman'ın Suudi Krallığını yönetebilme hayalinin suya düşmesi, Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudilerin bölgeye yönelik planlarının boşa çıkması, darbeci Sisi'nin bölgedeki en önemli müttefiklerinden birini kaybetmesi gibi her biri küresel sonuçlar doğuracak olayların başlangıcı olarak görülüyor.

Türkiye, CIA'nin raporunu bekleyecek

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kaşıkçı olayında eli oldukça dolu olan ve tüm sürecin hakimi olarak öne çıkan Türkiye, ABD istihbarat örgütleri ve ilgili kurumlarınca Başkan Trump'a sunulacak Kaşıkçı cinayeti raporuna göre hareket edecek. (Yeni Şafak)

Bu haber toplam 967 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.