1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan: Merak ediyorum, kimin yaşam tarzına karıştık?..

Erdoğan: Merak ediyorum, kimin yaşam tarzına karıştık?..

Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın Haliç Kongre Merkezi'nde verdiği iftara katıldı. Yemeğin ardından konuşan Erdoğan, Akil İnsanlar Heyeti'nin çalışmalarına değindi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Üsküdar'da Millet Parkı'nı ziyaret ettiğini belirterek, "Parkta vatandaşlarla oturdum, 1,5 saat sohbet ettim. Yakında da inşallah Gezi Parkı'nda o sohbeti yaparız. Gençliğimiz orada geçti. Oranın adresini bilmeyenlere bizden adres sorabilir" dedi.

"Akil İnsanlar" diye bir proje ortaya koyduklarını ifade eden Erdoğan, "Beyefendiler rahatsız oldu. 'Yani 63 kişi mi akil insan?' Biz 63 kişi akil insan demedik ki... Bu bir sembol, proje.. Kalkıp da 'Şu anda 76 milyonun tamamı akil insandır' diyecek halimiz yok herhalde" dedi.

Erdoğan, akil insanları seçerken, örnekleme yapmak suretiyle, ülkede hakikaten karşılığı olan bir seçme yaptıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bunu da yaparken 'tamam bunlardır' demedik, böyle bir iddianın içerisinde de değiliz. 9 kişiden oluşan gruplarla, 7 bölgeye 63 kardeşimizi gönderelim, böyle bir çalışmayla toplumun nabzını alalım. Onlara telkinde bulunmak gibi bir gayretin içinde de arkadaşlarımız olmadılar. Nabız dinlediler, bize raporlarını sundular, sağolsunlar. Bazı yerlerde olumsuzluklarla karşı karşıya geldiler ama onlar sabırla, tahammülle bu aşamayı aştılar ve bizlere 2,5 ay sonunda da raporlarını sundular. Bu da bir aşamaydı. Şimdi bu raporların istikametinde, onların üzerinde çalışıyoruz ve bunlarla birlikte de geleceğe yönelik yolumuzu biz de belirlemiş, çizmiş olacağız."

-Mamak'taki gelişmeler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında çok somut, çok güncel bir mesele üzerinden örnek vermek istediğini belirterek, Ankara'nın, Mamak ilçesinde, bundan birkaç gün önce, bazı evlerin kapılarına çirkin bazı tehditler yazıldığını hatırlattı.

Bir mezhebin mensubu vatandaşlara yönelik gerçekten tahrikkar, gerçekten çok kirli bir oyun oynanmak istendiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Polisimiz çok dikkatli, çok hassas bir şekilde meseleyi takip ediyor ve sorumluları yakalıyor. Bu yazıyı yazanların, kanlı bir terör örgütünün mensupları oldukları, daha da ilginci, ölümle tehdit ettikleri o mezhebin mensupları oldukları ortaya çıkıyor. Bakın şu anda, Türkiye'nin her tarafında işte bu oyun oynanmak, vatandaşlarımıza bu tuzaklar kurulmak isteniyor. Nitekim Taksim Gezi alanında da bunlar olmadı mı? Terör örgütünün mensupları bu işin arkasından çıkmadı mı? Dün 'düğün' diye bir adım attılar. Düğünün arkasından baktık ki kara maskeliler ve o örgütün mensupları yine meydanda ve sokak aralarında cirit atıyor. Şimdi buna vesile olmak, buna aracı olmak, bunun zemini hazırlamak, şu güzelim İstanbul'da, ülkemizde yanlış değil mi? Niye bunlara zemin hazırlıyoruz, buna ne gerek var. Kardeşçe yaşamak varken, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamak varken bu niye, neden bunu yapıyoruz? Bunun fikir, düşünce özgürlüğü ile ne alakası var. Hepsi illegal örgüt ve bunların uzantıları. Eğer dürüst ve samimiysen o paçavra yüzünde niye duruyor? Çek at, açıkça çık ortaya, rahat ol. Elinde molotoflarla şunlarla bunlarla dolaşmanın bir anlamı yok. Madem bir vatandaşsın, fikrini, düşünceni her şeyini söyleyeceksin, onu gel onun platformunda söyle. Ben de dün akşam Üsküdar'da bir parktaydım. Parkta vatandaşlarla oturdum, 1,5 saat sohbet ettim. Gayet güzel, çay ikram ettiler bana, çaylarını içtim. Kuruyemişlerini yedik, beraberce oturduk, 1,5 saat sohbet ettik. Yakında da inşalah Gezi Parkı'nda o sohbeti yaparız. Gençliğimiz orada geçti. Oranın adresini bilmeyenler, bizden adres sorabilir. Gençliğimizin en güzel günlerini orada geçirdik. Belediye başkanı oldum, her ay 3-4 nikah kıydım o parkın içinde. Onu da bilmezler, orada Beyoğlu Evlendirme Dairesi vardır. Bunların bir çoğu onu bilmez. Şimdi yok tabii. Bunları bilmeleri için anlatmamızda da fayda var. 76 milyon olarak, bu tuzaklara karşı çok dikkatli ve çok uyanık olacağız. Bu tuzaklara düşmeyelim. Bizi çatıştırıp, bizim aramıza nifak sokup, fitne sokup, buradan çıkar elde etmek isteyenlere bu fırsatı, bu imkanı tanımayalım."

Kimsenin yaşam tarzına karışmadık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ben üzülüyorum, neye üzülüyorum biliyor musunuz? 'Bizim yaşam tarzımıza karışılıyor' deniliyor. Ben de merak ediyorum, acaba kimin yaşam tarzına karıştık diye" dedi.

Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın Haliç Kongre Merkezi'nde verdiği iftara katıldı. Yemeğin ardından konuşan Erdoğan, farklılıkları koruyarak, yaşam tarzları, inançlar ve değerleri en güçlü şekilde muhafaza edeceklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, 76 milyon olarak, ortak noktalarda buluşacak, ortak noktalarda kader birliği yapacak, geleceğe birlikte yürüyeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Ben üzülüyorum, neye üzülüyorum biliyor musunuz? 'Bizim yaşam tarzımıza karışılıyor' deniliyor. Ben de merak ediyorum acaba kimin yaşam tarzına karıştık diye. Ne yaptık ? Bakın şurada bir topluluk var. Bu topluluğun içerisinde tüm İstanbul'un özeti var, İstanbul'un renkleri var ama burada bütün benim vatandaşlarım, dostlarım, kardeşlerim hepsi kendi yaşam özgürlüğü içerisinde bir iftar sofrasında biraraya geldiler. Kimsenin kimseye bir dayatması söz konusu olmadığı gibi, şu 10 yıl içerisinde bunun bir örneğini görmek mümkün değil. Bundan sonra da olamaz. Çünkü bizim derdimiz hiçbir zaman insanların yaşam tarzıyla olmamıştır."

-"Muassır medeniyetler seviyesinin üstüne Türkiye'yi çıkartalım"

İstanbul'a belediye başkanı olduğunda da, "Bak bunlar şimdi geldi ya, göreceksiniz otobüsleri ikiye ayıracaklar. Bir tarafta örtülüler olacak, bir tarafta açık olanlar olacak" denildiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"O aralar Pendik'te bir kızımız trenden düştü. Ertesi gün başlıklar şuydu; 'Bak trenden attılar kızı, kız öldü.' Bunu söylediler. Biz hala bunlarla mı uğraşacağız ? Biz öyle bir rekabet içerisinde olalım ki diyoruz, muassır medeniyetler seviyesinin üstüne Türkiye'yi çıkartalım. Yarışımız bu olsun. Ülkemizde yoksulluk seviyesi dünya ile makayese edemeyeceğimiz noktaya gelsin, bunun yarışı içerisinde olalım. Bunda da ciddi mesefeler aldık."

Başbakan Erdoğan, hala birilerinin maalesef farklı şeyleri kaşımanın gayreti içerisinde olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"'Battık, bittik' diyorlar. Değerli kardeşlerim bakın geçen ay sonu itibarıyla havacılıkta artış ne biliyor musunuz ? İç ve dış, yüzde 15.5 artış var hava yolları taşımacılığında. 'Turizm bitti...' Hiç de öyle değil. Turizm denince sadece Gezi Parkı'nın çevresi aklınıza geliyorsa, o kadar dar düşünenler için bitmiş olabilir ama turizm dendiği zaman, biz 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarına bakıyoruz ve burada da şu anda geçen ay sonu itibarıyla hamdolsun artış, gelir itibariyle söylüyorum yüzde 18.5. Böyle bir gelir var. Daha iyiye gideceğiz daha güzel olacak ama bütün sıkıntı nereden geliyor? İçimizden geliyor. Nereyle paslaşarak? Dışarıyla paslaşarak. Batı asla Türkiye'nin güçlü olmasını istemiyor. Çünkü Türkiye artık gündemi belirlenen bir ülke olmaktan çıktı."

Artık Türkiye'nin gündem belirleyen bir ülke olduğuna vurgu yapan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Gündem belirleyen bir ülke. Düşünebiliyor musunuz? Birileri çıkıyor 'Sizin Mısır'da de işiniz var, Suriye'de ne işiniz var, Filistin'de ne işiniz var' diyor. Bu söylenir mi? Dünyadaki birçok ülkeye o zaman şu soruyu da sormanız lazım; 'Ya sen onbinlerce kilometre öteden kalkıp da, ta Irak'a niye geldin? Ta Mısır'a niye geliyorsun ? Suriye'ye niye geliyorsun? Bu soruyu da sorun. Ben sınır komşumla ilgili herhangi bir düşünce beyanında bulunmayacağım ama onbinlerce kilometre öteden gelecekler ve bizim de huzurumuzu bozacaklar. Yani bütün bunları eğer iyi değerlendirirsek Türkiye'nin bulunduğu konumu daha iyi anlamak mümkündür ve onun için güçlenmeye ihtiyacımız var. Onun için de güçleniyoruz, daha iyi olacağız."

-"Hepimiz, bir bütün olarak, 76 milyon olarak bu ülkenin sahibiyiz"

Erdoğan, "Hiçbirimiz, bir defa şunu bilmemiz lazım; bu ülkenin tek başına sahibi değiliz. Hepimiz, bir bütün olarak, 76 milyon olarak bu ülkenin sahibiyiz" diye konuştu.

"Bu ülkenin sahibi benim, ben ne dersem o olacak" böyle bir anlayışı kabul etmenin mümkün olmadığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu baskıdır, hatta zulümdür. Bu ülkenin sahibi biziz, hepimiz bu ülkenin sahibiyiz, biz birlikte Türkiyeyiz anlayışı ise demokratik bir anlayıştır, özgürlükçü bir anlayıştır. İnsani değerlerle, bu toprakların asıl değerleriyle örtüşen bir anlayış budur. Evet biz, hep birlikte Türkiye’yiz. Bu ülkenin her zerresinde bizim ya da ecdadımızın alın teri var, mübarek kanı var; dolayısıyla hepimiz, istisnasız bu ülkenin sahibiyiz. Önyargılarımızı bir kenara bırakacağız. Tarihten gelen husumetleri bir kenara bırakacağız. Tarihte yaşanmış acı olaylardan ders alacak ama onların istikbalimizi karartmasına müsaade etmeyeceğiz. Bizi birbirimizden ayıran noktalara, farklılıklarımıza değil, hep ortaklıklarımıza, ortak tarihimize, ortak kültürümüze vurgu yapacak, inşallah geleceği de bunun üzerine bina edeceğiz."

Bu haber toplam 281 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.