• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Gaziantep : 11 °C
  • Adana : 17 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • İzmir : 16 °C

Erdoğan MHP'lilere bu soruyu sordu?

Erdoğan MHP'lilere bu soruyu sordu?
1 Haziran seçimlerinde CHP ile adı konulmamış bir ittifaka girmekle eleştirilen Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın hedefindeydi.

Başbakan Erdoğan, "Bir MHP’li nasıl olur da İstanbul’da duvarlara “Zülüm 1453’te başladı” diyen bir zihniyetin yanında yer alabilir? Ankara’da Türk bayrağını yakan bir zihniyetin yanında durabilir?" diye sordu.

1 Haziran seçimlerini Erdoğan, "1 Haziran seçimleri cumhurbaşkanlığı için bir gösterge, bir kamuoyu yoklaması olacaksa ortaya çıkan sonuç çatının bir kez daha çöktüğü, uçtuğudur." sözleriyle değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında CHP'nin vagonu olmakla eleştirdiği MHP lideri Bahçeli'ye yüklendi. İşte konuşmadan öne çıkan satır başları:

1 HAZİRAN SEÇİMLERİ

"Pazar günü yani 1 Haziran’da 14 yerleşim biriminde seçimler gerçekleştirildi. Bu 14 birimden 13’nde seçimler yenilendi. Bir tanesinde de ilk kez seçim yapıldı. Kuşkusuz bu 14 yerleşim birimi içerisinde önemli merkezler Ağrı ve Yalova illerimizdi. Ağrı’da daha önce BDP’nin kazandığı görülüyordu, seçimin yenilenmesi kararı alındı.

Pazar günkü seçimde BDP adayı kazandı. Yalova’da ise bizim AK Parti olarak itirazımız vardı. Tabi yapılan ittifak neticesinde Yalova’da da seçimi CHP adayı az bir farkla kazandı. 14 yerleşim birimi üzerinden bakıldığında 5 merkezde AK Parti, CHP 3 merkezde, MHP 3, BDP 2, Saadet Partisi bir yerde kazandı.

OYUMUZ 2.5 PUAN ARTTI

AK Parti yüzde 43,5 oy almıştı, 1 Haziran itibariyle de yüzde 45,5 oldu. Yani 30 Mart seçimlerine göre 13 yerleşim biriminde oy oranımız 2,5 puan artış gösterdi. CHP’nin oyu bir puan, BDP’nin 2,3 puan arttı. MHP’nin oyları 1,9 puan düştü. Oy oranlarındaki değişime baktığımızda, Yalova ve Ağrı’da AK Parti’ye karşı ittifakların yapıldığı net olarak görülüyor.

Bunlara rağmen oy oranının AK Parti’ye yetişemediğini görüyoruz. 30 Mart’ta CHP ve MHP’nin toplam oy oranı yüzde 43 olmuştu, AK Parti’nin ise yüzde 45,5 olarak gerçekleşmişti. 30 Mart’ta bu 13 merkezde, CHP ve MHP’nin toplam oy oranı yüzde 33, AK Parti’nin yüzde 43’tü.

MHP BİR KEZ DAHA İDDİASINI İNKAR ETTİ

Biz Ağrı ve Yalova'da ortaya çıkan sonucu elbette derinlemesine analiz ettik ve ediyoruz. Hem süreci hem sonucu bütün boyutlarıyla değerlendiriyoruz. Bu mikro düzeydeki seçimin hem CHP ve hem MHP için çok önemli yeni dersler verdiğini ama her iki partinin de bir kez daha ibretlik dersler almasını özellikle tavsiye ederiz. Fakat bunu fark etmediklerini de ne yazık ki görüyoruz. MHP, bir kez daha varlığını, siyasetini, iddiasını inkar etti. 1 Haziran seçimlerinde adeta MHP'nin esamesi bile okunmadı. 30 Mart'ta Pensilvanya'nın maşası, CHP'nin de payandası olan MHP, 1 Haziran'da yeni vazifesini iyice benimsemiş halde, kimliğini tamamen CHP 'ye teslim etmiş oldu. Öte yandan CHP sadece Yalova üzerinden kendisi için başarı tablosu çıkarmaya çalışırken 30 Mart'ta olduğu gibi bugün de genel manzarayı görmekten kaçınıyor

Kendileri için uygun vilayetler, uygun ilçeler aramak suretiyle siyaseti böyle sürdürmek istiyorlar. Bunun adı demokratik mücadeleyi ülke geneline yaymak değildir. 'Ben burada yapabilirim, başka yerde buna ne gücüm ne anlayışım yetiyor' vaka budur.

ÇATI BİR KEZ DAHA UÇTU

1 Haziran seçimleri cumhurbaşkanlığı için gösterge, bir kamuoyu yoklaması olacaksa ortaya çıkan sonuç çatının bir kez daha çöktüğü, uçtuğudur. 1 Haziran'da, 13 birimde CHP ve MHP'nin toplam oyu yüzde 33, AK Parti'nin tek başına oyu yüzde 45.5. Çatı su sızdırmaya devam ediyor. Bu seçimde çatı bir kez daha çatladı. Aslında çatı diye bir şey kalmadı

MHP VAGON PARTİSİNE DÖNDÜ

MHP’yi adeta bir vagon partiye dönüştürmüştür. 2012 halk oylamasında, terör örgütleriyle aynı safta yer almayı seçmiştir. 2011 seçimlerinde ağır bir hezimet daha yaşamıştır. MHP Pensilvanya’nın kuklası haline getirilmiştir. Bu yapılanı MHP seçmenine  ben haksızlık olarak görüyorum. MHP seçmeni gönül verdikleri partinin kimlerin yedeği haline getirildiğini görmelidir diye düşünüyorum.

BİR MHP'Lİ NASIL OLUR DA

MHP seçmeni, gönül verdikleri partinin kimlere payanda, kimlerin yedeği haline getirildiğini görmeli, bunun sorgulamasını da yapmalıdır diye düşünüyorum. MHP'ye gönül vermiş kardeşlerime, özellikle hatırlatmak isterim. CHP içinde sadece bir kanat yok, CHP içinde sadece ulusalcılar yok. Suriye'nin eli kanlı rejimine destek veren CHP var. Türkiye'de mezhep farklılıklarını körüklemek, bundan rant elde etmek için her türlü tahriki yapan bir CHP var. Öbür tarafta kalkıp şöyle Suriye'nin batısına doğru gittikçe orada bizim Türkmen kardeşlerimiz var. Bunların yanında yer alan AK Parti iktidarı var, onların karşısında yer alan CHP anlayışı var.

EY MHP

Ey MHP, sen de mi yoksa onlarla beraber oradaki Türkmen kardeşlerimizin karşısında yer alıyorsun?  Gezi eylemlerinde başı çeken, dünyaca terör örgütü olduğu kabul edilen polis, asker katili terör örgütlerine sırtını sıvazlayan bir CHP var. Hakkari'de Türk bayraklarını sallayamayan ama gelip Ankara'da bozkurt işareti yapan yani her türlü renge bürünen bir CHP var. Buradan MHP'li kardeşlerime çok açık soruyorum: Bir MHP'li nasıl İstanbul'da duvarlara, 'zulüm 1453'te başladı' diyen bir zihniyetin yanında durabilir? Bir MHP'li nasıl olur da Ankara'da Türk bayrağını yakan bir zihniyetin yanında durabilir?

DEMOKRASİ SANDIK DEĞİLSE NEDİR?

Demokrasi sandık değildir veya demokrasi sadece sandık değildir mantığını ben kabul etmiyorum. Kim bu ifadeyi kullanırsa kullansın kabul etmiyorum. Demokrasi sandıktan geçer. Öyle veya böyle sandıktan geçer. Adama sorarlar, 'demokrasi sandık değilse nedir? Bunu bana anlat' derler. O zaman ne diyeceksin? Sandıktan gitmeyeceksen, nereden gideceksin?

SAKIK'A TEPKİ

Ağrı'da seçimi kazanan başkan diyor ki Devlet terörü estirilmiş. Şu ifadeye bak. milletvekili olarak bu ülkede devlet törüründe bahseden insan aynaya bakmalı.  Kan varsa sizin olduğunuz yerde var. Annelerin oturma eylemine tahammül edemediniz.  Onların çocuklarını dağa kaçıranlar, size destek veren bölücü terör örgütüydü.

BDP'DEN ANNELERE TEHDİT

Köpükle yıkama bahanesiyle oradan kaldırdınız, tehdide başladınız. Hadi bakalım, şu anda bu çocukları getirip annelerine teslim etmeniz lazım. B planı C planı devreye girecek. Bizim çözüm ydlmuz farklı olacak. Bir taraftar çözüm süreci diyeceksin diğer bir taraftan engellemenin yoluna gideceksin.

ONBİNLERCE İNSANIN KATİLİ SİZSİNİZ

Barış diyorsun yavruları analarından alıp dağa kaçırıyorsun bu nasıl barış. ülkenin değişik yerlerinde onbinlerce insanın katili sizsiniz. Sürekli aşağıladıkları köylülerin gariplerin kardeşlik hukukunu savunanları ülkeyi yönetmesinden rahatsız oldular.

Sokak eylemleriyle başaracaklarını zannettiler. Elinizde nefre söylemiyle değil, molotofla değil, büyük bir sabırla meydanlara gelin. Sizin yapamadıklarınızı AK parti yaptı.

KARŞILARINDA DİMDİK DURAN BİR HÜKÜMET BULDULAR

27 Mayıs öncesi yaptıklarının aynısını yaparak AK Parti Hükümeti'nin akıbetini Demokrat Parti'nin akıbetiyle birleştireceklerini zannettiler ama karşılarında dimdik tutan bir Hükümet buldular. Karşılarında boyun eğmeyen, geri adım atmayan, taviz vermeyen,  milletin emanetine sımsıkı sahip çıkan bir Hükümet ve AK Parti buldular. İşte o günlerde bizler de meydanlara çıktık. Beş şehrimize Ankara, Samsun, Kayseri, Erzurum ve İstanbul'da milli irade mitingleri yaptık. Halk akın akın meydanlara koştu.

BÖYLE SÜREKLİ ATIYORLAR

Zaman zaman bunların yazarları, yorumcuları şöyle söylüyorlar; 'Taksim Meydanı'na iki milyon insan geldi.' Ya bunlar kalabalıkları saymayı bilmiyor ya bunlar Taksim Meydanı'na ne kadar insan alınabilir bunu bilmiyor. Debreli hikayesini de bilmiyor bunlar. Böyle sürekli olarak atıyorlar. Tabii bunların Yenikapı'yı niye kabullenmedikleri, Yenikapı'ya niye gelmedikleri ortaya çıkıyor. Küçükyalı, Maltepe'deki  o meydana niye gelmedikleri ortaya çıkıyor.

SOPAYLA NEFRET SÖYLEMİYLE DEĞİL SABIRLA VAKARLA MEYDANLARA GELİN

Çünkü oraya geldiklerinde o zaman her şey meydana çıkacak. Bunlar tabii bir şeyi hala öğrenemediler. Elinizde  sopayla, molotofla değil, dilinizde nefret söylemiyle değil, büyük bir vakarla, büyük sabırla meydanlara gelin. Sizin bu yapamadıklarınızı AK Parti yaptı. AK Parti'li seçmenin elinde ne molotof ne sopa vardı, dilinde de ne nefret söylemi vardı.

ŞIMARIK ZİHNİYETE HADDİNİ BİLDİRDİ

Bizim kararlı duruşumuz, milletin meydanlarda kükreyişi; işte bu darbe  sevdalılarına geri adım attırdı. Milletin şahlanışı, seçilmiş iktidara karşı ihtilal peşinde olan şımarık zihniyete haddini bildirdi.

NECİP FAZIL'IN MENDERES'E TAVSİYESİ

Menderes döneminde CHP; tıpkı bugün olduğu gibi milletvekilleriyle bu gösterileri tahrik ediyor. CHP medyası, her gün yalan haberlerle gençleri tahrik ediyor. Yüzlerce öğrencinin öldürüldüğü, kıyma makinelerinden geçirildiği iftirası, bizzat CHP ve CHP medyası tarafından her gün işleniyor" dedi.

Sokağın kaosa teslim olduğu o günlerde merhum Necip Fazıl merhum Adnan Menderes'i ziyaret ediyor. Kendisinin gerekli tedbirleri almasını ve gösterileri bastırmasını tavsiye ediyor.

İHTİLAL AŞIKLARI GELDİKLERİ GİBİ GİTTİ

Menderes belki de geleceğe dair umudunu muhafaza için mevcut tavrını sürdürmeyi tercih ediyor. Biz geçen yıl Gezi olaylarıyla bir darbe senaryosu devreye alındığında merhum Menderes gibi üzerimize gelen bu tehdide sessiz kalmadık. Mısır'da yaşananların Türkiye'de yaşanmasına izin vermedik. Ukrayna'da yaşananların Türkiye'de yaşanmasına izin vermedik. Hukuk ve demokrasiden taviz vermeden, ama sokakları vandallara; milli iradeyi de CHP'ye teslim etmeden bu ihtilal aşıklarının geldikleri gibi gitmelerini sağladık.

25 ARALIK FEZLEKESİNDE KENDİSİ İÇİN NE YAZIYORDU? HDP'Lİ VEKİLLERE NE DEDİ?

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 533 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim