• BIST 79.933
  • Altın 124,975
  • Dolar 3,0788
  • Euro 3,3512
  • Gaziantep : 22 °C
  • Adana : 23 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • İzmir : 21 °C

Erdoğan olayların arkasındakini açıkladı

Erdoğan olayların arkasındakini açıkladı
Başbakan Erdoğan Fatih Altaylı'ya çok önemli açıklamalar yaptı.

Başbakan Erdoğan gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.
Erdoğan olayların arkasında CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun olduğunu belirterek, "Diğer muhalefetten de yüz bulamadılar" dedi.

Başbakan Erdoğan; "AKM'yi de yıkalım diyorum. Arka tarafta büyük bir boşluk var. Mevcut AKM'nin dışında biz oraya diyorum çok büyük bir kültür merkezi yapalım."

"Polis biber gazı vesaire kullanmak suretiyle aşırıya gitmiştir. CHP Genel Başkanı oraya kadar çıkıp gelmeye çalıştı. Orada kendisi beklediği havayı bulamadı."

"SÖKÜLEN AĞAÇLARLA İLGİSİ YOK"

Gezi Parkı nedeniyle yapılan eylemlerin demokrasiyle alakası olmadığını söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Gezi Parkı'ndaki sökülen ağaçlarla ilgisi yok. Orada da denilmiyor ama aslında kesilen değil sökülen ağaç var. İki tane de kesilmiş ağaç var. Taksim'deki mesele aslında Gezi Parkı olayı değildir. Aslında olay AVM olayı da değildir" dedi.

"AKM YERİNE KÜLTÜR MERKEZİ YAPALIM"

Gezi Parkı projesini anlatan Başbakan Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'ni (AKM) yıkma projesinden bahsederek, "Belediye Başkanlığımdan itibaren hedefim: Alan tamamiyle yayalaşacak. AKM'yi de yıkmak. AKM'yi de yıkalım diyorum. Arka tarafta büyük bir boşluk var. Mevcut AKM'nin dışında biz oraya diyorum çok büyük bir kültür merkezi yapalım. Nasıl yapılacağı konusunda bir şey sormaya gerek yok. Bu 2011 öncesinde biz buradaki yıkılmış yerle yeksan edilmiş olan CHP zihniyetinin yıktığı bu eseri biz buraya yeniden dikeceğiz diye yola çıktık. 2011 yılında ben İstanbul'a çılgın projeler dedim ya o projelerden bir tanesi de bu projeydi. Açıkladık" diye konuştu.

"İNÖNÜ STADYUMU YENİDEN YAPILACAK"

Beşiktaş İnönü Stadyumu'nun yeniden yapılacağını da söyleyen Başbakan, "Şimdi mesela İnönü Stadyumu, bizim önümüze yine geldi. Beşiktaş Kulübü'nün müracatları filan var. Biz gerekli olumlu yaklaşımı gösterdik. Gerekli desteği veriyoruz. Biraz geriye çekilmek kaydıyla İnönü Stadyumu yeniden yapılacak" dedi.

3. KÖPRÜ EYLEMİ

3. Köprü'nün yapılmaması yönündeki protestolara da değinen Başbakan şöyle konuştu: "Bugün mesela bir grup gitmiş 3. Köprünün orada 300, 500 kişilik bir grup gösteri yapıyor. Neymiş 3. Köprü istemiyoruz. Bir de yaptılar. İki de yaptılar. Bir televizyon programında izledim, 358 bin ağaç kesilecek diyor. Yav sen bu ağaçaların 358 bin adet kesileceğini neye göre söylüyorsun. Yok böyle bir şey. Ulaştırmna Bakanı bile güldü bu işe. Öyle bir rakam yok ben bizzat işin içinde takip ediyorum. Alan, ağırlıklı maki, taş ocakları ve kömür ocakları. Bu bölge bu adımla güzelleşecek.Kaldıki burada üçüncü bir proje daha var. O da Kanal İstanbul. Bunu buraya yapma sebebi de: Asya, Avrupa bunların hepsi de burada güzelleşecek."

"RAMİ KIŞLASI MİLLİ KÜTÜPHANE OLACAK"

Rami Kışlası'nın milli kütüphane olacağını söyleyen Başbakan, "Biz istanbul'a büyük bir milli kütüphane de düşünüyoruz. O milli kütüphane de 'Rami Kışlası' olacak. Şimdi bunlar buna da kıyameti koparırlar. Rami Kışlası, milli kütüphane olacak. Yav zaten Rami Kışlası diye bir şey kalmamış" dedi.

"POLİS AŞIRIYA GİTMİŞTİR"

Gezi Parkı eylemlerine müdahale eden polisin aşırıya gittiğini kaydeden Başbakan şunları söyledi: "Eğer bir demokrasi mücadelesi ise demokrasi mücadelesi sandıkta verilir. Meydanları yakıp yıkarak verilmez. Polis biber gazı vesaire kullanmak suretiyle aşırıya gitmiştir. CHP Genel Başkanı oraya kadar çıkıp gelmeye çalıştı. Orada kendisi beklediği havayı bulamadı. Kabullenmediler. Olayın farklı bir şeyi vardı. Olmadı. Kadıköy'ü iptal etti. Oraya çağrı yaptı. İlginç olan şey şu: Bu işin içinde başından beri olayı körükleyenler arasında onları görüyorsunuz."

"CHP YALNIZ KALDI"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim'deki olaylara ilişkin olarak, "Bütün olumsuzluklarına rağmen, MHP bu işin içine bulaşmadı hatta hatta BDP de bu işin içine bulaşmadı. CHP, ortada bu şekilde yalnız kaldı" dedi.

Başbakan Erdoğan, Habertürk kanalında yayımlanan Fatih Altaylı'nın sunduğu "Teke Tek Özel" programında yaptığı konuşmada, polisin aşırıya gittiği yönündeki eleştirileri yanıtladı.

"Polis burada biber gazı vesaire kullanmak suretiyle aşırıya gitmiştir" şeklinde açıklama yaptığını hatırlatan Erdoğan, "Polis dün ise bunların hiçbirini yapmadı. Yani minimize oldu iş. Peki ne yaptılar? Polisin araçlarını gereçlerini yaktılar" dedi.

Fatih Altaylı'nın, "Gündüz saatinde orada olanlar sıradan insanlardı. Büyük bölümü kadınlardı. Arada marjinal gruplar da vardı, yüzde 15 yüzde 20, yüzde 10. Saymam mümkün değil ama çoğu doğru düzgün insanlar vardı. Bu doğru düzgün insanlar, gayet günlük hayatta her gün karşınızda olanlar, belki hiç bir siyasi mensubiyeti olmayanlar, belki de hayatında ilk defa bir yere çıkmış insanlar da vardı. Onlar marjinal grupları engellemeye çalıştılar. Gece onlar evlerine dönünce ortam birden bire farklı gruplara kaldı. Oradaki bütün kitle aynı kitle değildi" şeklinde araya girmesi üzerine Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdi bütün kitle aynı kitledir diye bir iddianın içinde değiliz. Biz oranın ortaya koyduğu sebep netice ilişkisine bakıyoruz. Bu sebep netice ilişkisinde ortaya çıkan netice çok önemli. Toplum psikolojisinde, kitle psikolojisinde öyle bir durum söz konusudur ki; oradaki bir azınlık icabında çoğunluğu alır sürükler götürür. İşte CHP Genel Başkanı oraya kadar çıkıp gelmeye çalıştı. Ne yaptı? Orada kendisi beklediği havayı bulamadı. Kabullenmediler. Çünkü olayın bir farklı şeyi vardı. Olmadı. Kadıköy'ü iptal etti ondan sonra oraya çağrı yaptı. İlginç olan şey şu; bu işi körükleyenlerin arasında başından itibaren onları görüyorsunuz. Ben bu arada bütün olumsuzluklarına rağmen mesela MHP bu işin içine bulaşmadı, hatta hatta BDP de bu işin içine bulaşmadı. CHP, ortada bu şekilde yalnız kaldı."

Olaylarda toplu taşıma ve polis araçlarında oluşan maddi hasara ilişkin resimleri gösteren Erdoğan, "Burada aşırı uçlar var. Projede bir defa kesinlikle CHP'nin onayı var. Mesela şimdi bu protesto eylemlerindeki hasarlara bakıyoruz, şu anda aldığım resmi rakamlar bunlar, bu resmi rakamlarda, 1 Haziran 2013 tarihinden 2 Haziran 2013 saat 11.00'e kadar gerçekleşen, yaklaşık 24 saatte, 89 polis aracı, 42 özel araç, 4 otobüs, 18 belediye aracı, 4 bize ait bina, 94 işyeri, 1 konut, 1 polis merkezi, çok sayıda otobüs durakları, bunların hepsi yakılıp yıkıldı, kırıldı, döküldü. Bunlar yapıldı. Şimdi neyin karşılığında? Ne oldu da siz bunları yapıyorsunuz. Sizin seçim haklarınız mı elinizden alındı. Demokratik haklarınız mı elinizden alındı? Neden acaba bunlar oluyor. Bu sorunun cevabını Allah aşkına sizler bulabildiniz mi?"

- "Twitter diye bir baş belası"

Fatih Altaylı'nın, "En başta orada küçük bir grup vardı. Polisin bunlara yönelik ağır hamlesi oldu. Çünkü yolu kesmemişlerdi, parkın içinde eylem yapıyorlardı. Bu eylem doğru olabilir, yanlış olabilir, demokratik olabilir olmayabilir sonuçta bir eylem yapıyorlardı. İçlerinde bir siyasetçi vardı gerisi de çeşitli gruplardan kişiler vardı. Polisin ani saldırısı ve bunun medyaya yansımasından sonra özellikle sosyal medyaya yansımasından sonra vatandaşlarda tepki oluştu. Bu tepkiyi kendi lehine bir takım gruplar da aralarında yer aldılar. Belki provake de ettiler ama o başlangıçta, onların gaz sıkılıp çadırlarının yakılacağına, 'Çocuklar fazla gürültü yapmayın, buyurun yemek denseydi onlara, o kadar sert tepki gösterileceğine emin olun, bana öyle geliyor, orada sıradan vatandaşların, benim gibi, sizin ailenizden insanlar gibi insanlar emin olun orada olmazlardı" şeklindeki sözleri üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

"Fatih bey; dediklerinize bir yere kadar katılırım. Ancak, bir şey var. O da her ülkenin kendine ait kültürel noktada bir yapısı var. İnsanın da genlerinde olan bazı yaklaşım tarzları var. Bizde bu tür bazı gruplar belli yerlere yerleştikleri zaman, oradan icabında çıkmayı da bilmeyebilirler ve orayı sürekli olarak terörize edebilirler. Biz bunu mesela Ankara'da Tekel işçileri meselesinde de yaşadık. Aynı orada da aylarca, şöyle biz müşfik davranalım, hatta yeme içme, bu konularda da kendilerine destek verilsin, yardımcı olunsun, sendikayla görüşmeler yapıldı. Ancak bütün bunlara rağmen aylarca o iş çözüme kavuşmadı. Sonra yine arzu edilmeyen neticeyle bitti. Hatta tekliflerimiz oldu. Belli getirdiğimiz yasal düzenlemeler vardı. 'Bu yasal düzenlemelerle hakkınızı kaybedeceksiniz, gelin buraya' dememize rağmen. Burada da atılan adımlarımız var. Bu adımlarımızda bir defa onların yaklaşım tarzına aslında cevap veremeyecek bir durumda değildik. Bizim yaklaşımlarımız doğru, samimi ama şu anda tabi 'twitter' denilen bir bela var. Burada abartı, yalanın daniskası burada. Sosyal medya denilen şey şu anda toplumun ve toplumların bana göre baş belasıdır. Çünkü bu denli yalanlar... Bakıyorsunuz ağaçlarda sallandıracaklar, bilmem ne yapacaklar. 100 tane İslamcı kaleşnikoflarla Taksim'e saldırıyor' gibi."

"Yazıldı ama onları hemen yalanladılar" şeklinde araya girilmesi üzerine, Erdoğan, "Yalanlamalar kimden geldi? Şimdi siz bunu yazarsanız o yalanlamayı okuyamayan göremeyen de bunu kaçırır ve toplum bu şekilde terörize edilir. Ben bir Başbakan olarak, benim bir partim var. Photoshop'larla cesetler yayınlanıyor. Ben şimdi istesem onlar Taksim Meydanı'na mı çıkardı ? Oraya 20 bin, 25 bin kişi; ben 200 bin kişiyi, 250 bin kişiyi, 500 bin kişiyi Kazlıçeşme'ye çıkarırım. Ben de bunu yaparım. Benim bir partim var. Bir tabanım var. Biz bunu yapacak güçteyiz ama biz bunlara aynı anda böyle bir şeyle cevap verme yoluna gitmedik. Partimin tabanı da 'Ne oluyor? Biz bunlara karşı sessiz mi kalacağız?' diye, sürekli bizi onlar da aradılar. Biz hepsine sukunet telkin ettik. Çünkü Türkiye bir kalkınma modunda. Türkiye şu anda dünyada ses getiriyor. Böyle bir yarışın içinde. Ben şimdi her gün iki yerin, üç yerin açılışını yapıyorum. Bu milletimin şu anda olan eserler bunlar. Biz bunlara kafa yorar, terlerken bakıyorsunuz Taksim'de böyle bir olay. Hayırlı bir hizmet orada yapılırken, hayırlı bir hizmet yapılacakken birileri geliyor onu provoke ediyor. Bu şunu getiriyor 21,5 milyon oy almış bir parti. Yaklaşık yüzde 50. Biz söz sahibi olmayacağız, CHP yüzde 21-22, zaten aşırı uçlara konuşmamıza gerek yok, onlar gelecek tahakküm edecekler. Böyle bir mantık olamaz. Ben çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyım ama azınlığın da çoğunluğa tahakkümüne asla 'Evet' diyemeyiz. Demokraside yetki kimdeyse yetkiyi kullanır" diye konuştu.

Herkesin bir birine saygı duyması gerektiğini kaydeden Erdoğan, "Toplu gösteri mi yapacaksın? Bunun hukukta yeri var. Müracaatını yaparsın, gösteri yerleri bellidir. Gidersin orada gösterini yaparsın. Yürüyüş mü yapacaksın? Yerleri bellidir, gidersin orada yürüyüşünü yaparsın. Bunlara mani bir hal yok. Bunları yapabilirsin ama bu toplumu bütün alanlar, yol geçen hanı değil ki. Ben istediğim yerde toplantı yaparım, istediğim yerde yürürüm, bu toplum hayatını tamamen sekteye uğratır. Siz kendiniz istediğiniz yerde istediğiniz şeyi yaparken toplumun katmanlarına saygı göstermeyecek misiniz? Onun için de bugün hakikaten gelişmiş toplumlarda, medeni toplumlarda bu işlerin hepsi belli bir yere bağlanmıştır" dedi.

Avrupa'da da benzeri olaylarda polisin güç kullanımına ilişkin örnekler veren Erdoğan, "O olaylarda polis bizdeki gibi müdahalenin altında kalmıyor. Çok daha ileri müdahaleler yapıyor. Dün ben Almanya'daki müdahaleleri gördüm. İngiltere'de biliyorsunuz, nasıl yere yatırıyorlar, nasıl müdahale ediyorlar onları da gördünüz. Benzer şeyler bizde de oluyor. Gönül tabi olmasını istemez ama bunlar her yerde insanın olduğu her yerde maalesef olan şeyler" dedi.

Yenikapı ve Küçükyalı'da da dev bir alan yaptıklarını kaydeden Erdoğan, bu alanlarda miting, konserler yapılabileceğini,  iş mekanlarının olduğu bölgelerde ise oradaki esnafa, tüccara vatandaşa zarar verecek olaylara fırsat vermemek için gerekli tedbirleri almanın devletin görevi olduğunu vurguladı.

- "Başbakan artık diktatör olmaya başladı..."

"Bir kısım insan da biz dışlanıyor muyuz hissine sahipler" diyen Altaylı'nın "Galatasaray Spor Kulübü taraftarı olmasını hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bugüne kadar konuşmadım. Galatasaray Stadı'nı biz yaptık. Açılışına gittim. Bu açılışta belli bir grubun başlatmasıyla yuhalandık. 400 trilyon para harcamışız ve 'Ülkemizin dışarıda temsil kabiliyeti güçlü olan bir kulübüne böyle bir stat yakışır' demişim ve arkadaşlarıma bu talimatı vermişim, bu stadı yapmışız. Şu anda 1 numaralı stat Türkiye'de orası bu da Galatasaray Kulübü'nün kullanımında. Aynı şey mesela spor salonlarında, İstanbul'da Sinan Erdem, Ankara'da  Arena; buralarda bakıyorsunuz belli bir ideolojik grup... Bu gruplar hizmet veriyorsun, bu hizmete rağmen size her türlü hakareti yapıyorlar. Hakaret bir hak mıdır? Marifet iltifata tabidir. Biz size hizmet veriyoruz. Bu hakareti yaparken bir de onların güç aldıkları siyasiler de köşe yazarları, vesaireler de 'Başbakan artık diktatör olmaya başladı. Çok sertleşti. Çok şöyle oldu, böyle oldu vesaire' Kusura bakmayın da siz köşenizden, yazılarınızla bize bu kadar saldırır hakaret ederken biz de sesimizi biraz yükseltelim. Bu da insanın biraz kendi yapısıyla alakalı bir konu. Üstelik benim de kendime göre fıtratımda bazı şeyler var. Siz oradan yazıyla bana vuracaksın, çakacaksın, biz bu kadar hizmeti yapacağız, biz de bunun karşısında sessiz duruacağız. Ben dilsiz değilim. Ben de burada konuşacağım."

Bu haber toplam 377 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim