• BIST 78.844
  • Altın 125,412
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Gaziantep : 8 °C
  • Adana : 13 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İstanbul : 15 °C
  • İzmir : 9 °C

Erdoğan Uludere aileleriyle iftar yaptı

Erdoğan Uludere aileleriyle iftar yaptı
Erdoğan, Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nda düzenlenen iftara katıldı, Uludere'de hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla bir araya geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nda düzenlenen iftara katıldı, Uludere'de hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla görüştü.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nın açılışının ardından, Şırnak Valiliğince havalimanında iftar verildi.

İftara Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Şerafettin Elçi'nin eşi Fatma Elçi ve çocukları, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Bakanlar Sadullah Ergin, Taner Yıldız, Suat Kılıç, Mehdi Eker, Muammer Güler, Cevdet Yılmaz, Nabi Avcı, Mehmet Şimşek, Veysel Eroğlu, Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, bazı AK Parti milletvekilleri, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, AK Parti ve BDP il ve ilçe yöneticileri, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Erdoğan'ın bulunduğu masada, Şerafettin'in Elçi'nin eşi Fatma Elçi ve çocuklarından bazıları yer aldı.

Yemeğe, Uludere olayında hayatını kaybedenlerin yakınlarından Veli Encü, Felek Encü, Zeki Tosun, Emine Ürek, Raşit Ant ve Sadık Alma'nın da katıldığı öğrenildi.

-Erdoğan, Uludere mağdurlarının yakınlarıyla görüştü-

Başbakan Erdoğan, iftarın ardından, Uludere'de yaşanan olayda hayatını kaybedenlerin yakınları ile havalimanının VİP salonunda bir araya geldi.

Erdoğan'ın, bu kişilerle bir süre sohbet ederek, taleplerini dinlediği öğrenildi.

Erdoğan, havalimanı açılışının ardından apronda verilen iftar yemeğine katıldı. Erdoğan, iftarda, 28 Aralık 2011 tarihinde Uludere’deki bombardımanda ölenlerin bazılarının yakınlarıyla bir araya geldi.

İftara hayatını kaybedenlerin yakınlarından Zeki Tosun (Mehmet Tosun’un babası), Sadık Alma (Nadir Alma’nın babası), Emine Ürek (Yüksel Ürek’in annesi), Emek Encü (Erkan Encü’nün annesi), Veli Encü (Serhat Encü’nün kardeşi), Reşit Ant (Adem Ant’ın babası) katıldı.

Erdoğan, iftarın ardından da Uludereli ailelerle özel görüşme yaptı. Aileler daha önce iftara katılmayacaklarını açıkladı ancak BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın devreye girmesiyle aileler iftar konusunda ikna edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Biz Türküyle Kürdüyle Lazıyla Çerkeziyle Gürcüsüyle Abhazasıyla Zazasıyla Arabıyla Boşnağıyla Romanıyla bu ülkede bir olmaya, beraber olmaya mecburuz. Biz kardeşiz. Kardeşliğimizi kıskananlara karşı özellikle tavırlı olmanızı istiyorum" dedi.

Erdoğan, Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı ve diğer kamu yatırımlarının toplu açılışında yaptığı konuşmaya, "Sevgili Şırnaklılar, çok değerli vatandaşlarım, sevgili kardeşlerim. Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Buradan, Beytüşşebap'a, Cizre'ye, Güçlükonak'a, İdil'e, Silopi'ye, Uludere'ye selamlarımı, sevgilerimi gönderiyorum" diyerek başladı.

Şırnaklıların ramazan ayını tebrik eden ve bu ayın Türkiye ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, "Bu güzel ramazan gününde, bu anlamlı açılış töreninde, Hazreti Nuh Aleyhisselam'ı, onun şehri Şırnak'ta, Kur'an-ı Kerim'de ismi geçen Cudi Dağı'nın yanı başında hürmetle yadediyor, Allah'ın selamı üzerine olsun diyorum" diye konuştu.

Şırnak’ın, Cizre'nin yetiştirdiği, Ahmede Hani'yi, Mela Ahmet Ciziri'yi, Mela Hüseyin Bate'yi, El Ceziri'yi, onlar gibi nice alim, nice arif, nice şair ve gönül erbabını da rahmetle yadettiğini belirten Erdoğan, "Allah onlardan razı olsun, mekanları inşallah cennet olsun diyorum" dedi.

Erdoğan, Cizre’nin yetiştirdiği bir büyük siyaset adamını da bu açılışla yadettiklerini ifade ederek, hayatı mücadeleyle, zorluklara tahammülle geçmiş, Şerafettin Elçi'nin ismini havalimanına verdiklerini ve isminin kalıcı hale geldiğini söyledi.

Şerafettin Elçi'nin isminin, bu havalimanı vesilesiyle her daim hatırlanacağını vurgulayan Erdoğan, hayatı, dürüst kişiliği ve mücadelesinin unutulmayacağını dile getirdi.

Erdoğan, Şırnak Havalimanı'nın ihalesini 2009'da yaptıklarını ve yaklaşık 3 yıl sonra, 2012 sonunda, altyapı inşaatının tamamlandığını bildirerek, geçen haziran ayında da üstyapı yatırımlarının tamamlandığını anlattı.

Bugün, yılda 500 bin yolcu kapasitesi bulunan, yaklaşık 120 milyon liralık bir bedelle inşa edilen Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nı resmen açtıklarını kaydeden Erdoğan, eserin Şırnak için, bölge için hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, bugün sadece havalimanının açılışını yapmadıklarını, aynı zamanda toplu açılışları da gerçekleştirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Sağlıkta, toplam yatırım bedeli 5 milyon lira olan 14 farklı yatırımı bugün hizmete alıyoruz. Eğitimde, toplam bedeli 82,5 milyon lira olan, 42 eğitim ikamet merkezini, 53 okulu, 568 dersliği, 42 lojmanı, 3 tane, 740 kişilik yurdu, 1 fakülte binası ve 1 çok amaçlı salonu da bugün bu törenle resmi olarak hizmete açıyoruz. Enerjide 28 farklı projeyi, İl Özel İdaremizin 113 adet içme suyu ve sulama projesini, tarımda, 483 adet projeyi, ulaştırmada 158 adet projeyi, bazı kamu kurumlarımızın farklı projelerini de yine buradan açıyoruz. Bakınız, Şırnak'ın bir ihmal edilmişliği vardı. 2002'de biz göreve gelmeden hemen önce, yalnızca 500 bin lira iletim ve dağıtım hatlarına ödenek ayrılmıştı. Sevgili kardeşlerim biz, 2013 yılında bunu 40 kat arttırarak 20 milyona çıkardık. İşte bizim aramızdaki fark bu. Burası Şırnak'tır demedik, burası Türkiye'nin bir vilayetidir dedik. Buraya da hizmet gidecek dedik. Yani burada, 'şu partinin şu kadar milletvekili var, bizim bu kadar milletvekilimiz var' demedik. Burası vatan topraklarıdır dedik, hizmeti buraya da getirdik."

Söz verdiklerini ve Şerafettin Elçi Havalimanı'nı yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, şu anda 3 bin metrelik pistiyle uluslararası uçuşlara hazır bir havalimanı bulunduğunu kaydetti.

-"Şırnak'a bir kalemde 600 milyon liralık eser"-

Erdoğan, ayrıca TOKİ tarafından inşa edilen 820 konutun da bugün bu törenle hak sahiplerine teslim edilmekte olduğunu dile getirerek, "Yani bugün, bir kalemde, bir tek açılış töreniyle, yaklaşık 600 milyon liralık eseri Şırnak'a teslim ediyoruz. Bütün bu eserlerin, bu hizmet ve yatırımların da hayırlı olmasını diliyorum. İlgili tüm bakanlıklarımıza, tüm kurumlarımıza, Şırnak Valiliğimize, kaymakamlarımıza, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Şırnak'a her alanda çok büyük yatırımlar gerçekleştirdiklerini bildiren Erdoğan, eğitimde Şırnak'a cumhuriyet tarihi boyunca yapılanın 1,5 katı fazla dersliği 10,5 yılda kazandırdıklarını bildirdi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sağlıkta, 7 tanesi hastane olmak üzere, çok büyük yatırım gerçekleştirdik. Hele hele 250 yataklı Cizre Devlet Hastanesi modern teknolojiyle donatılmış bir hastanedir. Toplamda Şırnak'a 162 kilometre bölünmüş yol inşa ettik. Şırnak’ı Van’a bağlayan, 519 kilometre uzunluğundaki mevcut yolu, duble yol olarak 219 kilometre uzunluğa düşüren projenin inşaatını da sürdürüyoruz. Habur Sınır Kapımızda tır parkını tamamladık. Şehr-i Nuh Diriliyor Projesiyle Şırnak ve ilçelerinin çehresini değiştirmek için çok önemli projeleri başlattık. Barajlarıyla konutlarıyla, emniyet, adalet, tarım ve enerjiye yaptığımız yatırımlarla, özellikle de Şırnak'a kazandırdığımız üniversite ile Şırnak'ı gerçek bir şehir hüviyetine kavuşturduk. Aynı şekilde sorsam, 10 yıl önce Şırnak'ta üniversite olacak. Acaba ne derlerdi. Niye bunu yapıyoruz. Benim Şırnaklı kardeşimin evladı fevkalade bir durum olmadıktan sonra tahsilini dışarıda yapmasın. Şırnak'ta yapsın. Ha yok, İstanbul, Ankara, buralarda okuyacak, çok daha farklı üniversitelerde okuyacak. Eyvallah, buna da destek vermek ayrıca bizim boynumuzun borcu. Bütün bu hizmetlerimizin yanında, özel sektör yatırımlarıyla da Şırnak’ı bölgenin yıldız bir şehri haline getirdik, getiriyoruz."

Havalimanın burayı bir çekim alanı haline getireceğini anlatan Erdoğan, "Bizim bu hizmetlerimiz, bu yatırımlarımız inşallah hiç hız kesmeden, hiç ivme kaybetmeden devam edecek. Şimdi, bugün açılışını yaptığımız havalimanı ile, Şırnak’a ulaşım daha da kolaylaşacak. Şırnak, tarihi eserleriyle, evliya türbeleriyle tabii güzellikleriyle ticaretiyle sanayisiyle inşallah artık çok daha farklı bir şehir konumuna yükselecek" diye konuştu.

-"Şırnak'a ne yapıyorsak vazifemiz olduğu için yapıyoruz"-

"Şırnak'a her ne yapıyorsak, bunu, vazifemiz olduğu için yapıyoruz" diyen Erdoğan, Şırnak'a her ne yapılıyorsa bunun Şırnaklıların en tabi hakları olduğu için yapıldığını kaydetti. Erdoğan, "Bir devlet, şehrine sahip çıkıyorsa vatandaşına sahip çıkıyorsa vatandaşının ayağına hizmet götürüyorsa işte o devlet büyük devlettir. O devlet adil devlettir. Batıya yap, doğuya yapma. Böyle bir mantık gafildir, cahildir, bunu kabul etmemiz mümkün değildir" değerlendirmesini yaptı.

"Vatandaşını öteleyen, dışlayan, hor gören, tepeden bakan, vatandaşına karşı kendisini koruma altına alan, vatandaşını tehdit olarak gören devletin adil değil tam tersine zalim, ceberut devlet olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bizim çok temel bir ilkemiz var. Şeyh Edebali'nin ifadesiyle: 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' diyoruz. 10,5 yıl boyunca, 81 vilayetimizle, 7 coğrafi bölgemizle birlikte, işte bu bölgeye, bu bölgenin illerine, cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarını yaptık. Gecikmiş yatırımları bu bölgelere hızla getirdik. Bu bölgenin ihmalini telafi etmenin gayreti içinde olduk. İllerimiz arasında, vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrım yapmadık. Etnik milliyetçilik yapmayacağız dedik, bölgesel milliyetçilik yapmayacağız dedik, dinsel milliyetçilik yapmayacağız dedik, yapmadık ve yapmıyoruz. Halkımızın tümünü kucaklıyoruz. Hiçbir engele, hiçbir tehdide boyun eğmedik. Biz, bu bölgeye hizmet getirirken bizi eleştirenler oldu. Biz onlara kulak asmadık. Burada ihmalleri telafi ederken, bizi engellemek isteyenler oldu, onlara kulak asmadık. Burada yatırım yaparken, buraya okul, hastane, havalimanı, baraj inşa ederken, müteahhitlerimizi, işçilerimizi tehdit ettiler, şantiyeleri bastılar, insan kaçırdılar, okul yaktılar. Biz bunlar karşısında da geri adım atmadık. Bakınız Esendere kapısında müteahhidin tüm iş makinalarını daha yeni yaktılar."

Erdoğan şöyle devam etti:

"Değerli kardeşlerim, bir taraftan hizmet verelim diyoruz ama bir taraftan da birileri hizmet verilmesin diye tehditte bulunuyorlar. 'Yüzde 10 bize komisyon vereceksin' diyenler var. Aynı şeyi şu anda Hakkari Yüksekova'da yapmak istediğimiz havalimanında da yapıyorlar. Bizim derdimiz bir an önce Hakkari'deki kardeşlerimizi de bu havalimanına bir an önce kavuşturmak ve Hakkari gibi Türkiye'nin bir uç vilayetine bir diğer ucuna uçakla gidebilme imkanını getirelim istiyoruz. Onun da önünü kesme gayreti içerisinde olanlar var. Buna insani yaklaşım denilebilir mi? Bunu yapanlar bu ülkede barışı konuşabilir mi? Biz Türküyle Kürdüyle Lazıyla Çerkeziyle Gürcüsüyle Abhazıyla Zazasıyla Arabıyla Boşnağıyla Romanıyla bu ülkede bir olmaya, beraber olmaya mecburuz. Biz kardeşiz. Kardeşliğimizi kıskananlara karşı özellikle tavırlı olmanızı istiyorum. Biz yaratılanı, Yunus'un diliyle Yaradan'dan ötürü sevmeye mecburuz. Onun için bizde ötekileştirme olmamalı, ayrım olmamalı. Benim Edirne'deki, İstanbul'daki, İzmir'deki, Ankara'daki kardeşim hangi haklara sahipse Şırnak'taki, Hakkari'deki Bingöl’deki, Siirt’teki kardeşim de o haklara sahip olacak, o imkanlara sahip olacak dedik ve bütün gücümüzle çalıştık."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 696 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim