• BIST 79.366
 • Altın 126,236
 • Dolar 3,0883
 • Euro 3,3729
 • Gaziantep : 23 °C
 • Adana : 28 °C
 • Ankara : 14 °C
 • İstanbul : 17 °C
 • İzmir : 20 °C

Erdoğan'dan dünyaya 'Abdulkadir Molla' tepkisi

Erdoğandan dünyaya Abdulkadir Molla tepkisi
Erdoğan, "İşlerine geldiğinde idamı insanlık suçu olarak gösterenler, söz konusu Abdulkadir Molla olunca susarak onaylamayı tercih ettiler' dedi.

Bangladeş’te Abdulkadir Molla’nın idam edilmesine değinen Başbakan Erdoğan, "İşlerine geldiğinde idamı insanlık suçu olarak gösterenler, söz konusu Abdulkadir Molla olunca susarak onaylamayı tercih ettiler. Bu meselede de susmadık. Türkiye olarak susup onaylayanlardan olmadık" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5 ilçede toplu açılışlar yapmak üzere Antalya’ya geldi. İlk durağı Gazipaşa Havalimanı’na uçakla gelen Başbakan Erdoğan burada Gazipaşa Havalimanı’nı hizmete açtı. Başbakan Erdoğan, iki gün boyunca Gazipaşa, Manavgat, Kepez, Korkuteli ve Finike ilçelerinde yapacağı toplu açılışlarla 1.2 milyar TL değerinde toplam 160 projeyi Antalya’ya kazandıracaklarını belirterek, "İki gün toplu açılış töreni yapacağız, birazdan resmi olarak açacağımız havalimanı ardından Manavgat’a geçecek ve toplu açılışlar yapacağız. Akşam inşallah Büyükşehir Belediye Başkanını açıklayacağımız törene katılıp, yarın Antalya merkez, ardından Korkuteli ve Finike’de açılışlarımızı sürdüreceğiz. İki gün içinde 1 milyar 201 milyon tutarında eser ve yatırım resmi olarak açılacak" dedi.

Bu açılış maratonunda Gazipaşa Havalimanı’nı resmi olarak hizmete açtıklarını belirten Başbakan Erdoğan, "Az önce Sayın Bakanım da ifade etti. Gazipaşa Havalimanı’nın başına gelenleri anlattı. 1994 yılında atılan bir temel, İl Özel İdaremizle başlayan süreç ancak tamamlanamayan havalimanını 2006 yılında yeniden ele aldık. İhalelerini gerçekleştirdik. 2009 yılında uçakların ineceği seviyeye getirdik. Bu arada ben de buraya bir iniş yapalım, bir görelim diye havalimanına gelişim oldu. Tabi yeterli bulmadık. 500 bin yolcu kapasitesi, 2 kilometre pist uzunluğu ile Gazipaşa Havalimanı, iç ve dış uçuşların çok yoğun olduğu havalimanına dönüştü. Gazipaşa sayesinde Antalya’nın da yükünü bir yerde almış olduk. İlk açıldığına çok manidardır, 5 bin yolcu burayı kullanmıştı. Geçen yıl 80 bin yolcu kullandı. Bu yıl Kasım ayı itibarıyla 350 bin yolcu bu havalimanımızı kullandı. Yine geçen yıl Kasım sonunda 854 olan uçak trafiği ilk 11 ayda 2 bin 541’e çıktı. Yani Gazipaşa Havalimanı dünyada tanınan, bilinen, tercih edilen bir havalimanına dönüştü" şeklinde konuştu.

“YOLCU KAPASİTESİ YILLIK 1.5 MİLYONA ÇIKARACAĞIZ”

Havalimanında 2014 yılında üç uçak kapasiteli apronu 6 uçak kapasitesine yükseltmek için çalışmalara başlayacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yıllık 500 bin olan yolcu kapasitesini ise yıllık 1,5 milyona çıkaracağız. Ve bugün yine işletici firma ile de konuştuk. İki bin metre olan pist uzunluğunu da 2 bin 500 metreye çıkaracağız. Bunun mutabakatını da yüklenici firmanın yetkilileriyle az önce de görüştük. Kapasite arttıkça Antalya Havalimanı daha da rahatlayacak. Antalya turizmi de bundan çok daha fazla kazanç sağlayacak. Gazipaşa da bundan istifade edecek, Alanya’da istifade edecek. Bu güzel eseri ülkemize ve Antalya’mıza kazandıran Bakanlık, işletmeci herkese teşekkür ederim. Herkesi kutluyorum."

"TÜRKİYE’NİN ÇEKTİĞİ TURİSTİN ÜÇTE BİRİ ANTALYA’YA GELİYOR"

2002 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısının 13 milyon olduğunu bildiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"10 yılda bu sayı üç kata yakın artarak 2012 yılı sonu itibarıyla 36 milyona ulaştı. 2013’ün ilk 9 ayında ise önceki yıla göre yüzde 10 artarak yükselişini sürdürüyor. 2002 yılında 8,5 milyar dolar olan turizm geliri, geçen yıl 29,3 milyar dolar oldu. Bu yılın ilk 9 ayında geçen yılın evelallah ilerisine geçtik. İnşallah 12 aylık rakamlar açıklandığında, hem sayı hem gelir bakımından geçen yılın da üzerine çıkmış, yeni bir rekoru kırmış olacağız. Turizmde bu büyük canlanma en çok Antalya’yı etkiledi. Dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya 2002’de 3 milyon turist çekerken, bugün bu sayı yıl sonu itibarıyla 12 milyonu, hamdolsun geçecek. Yani Türkiye’nin çektiği turistin üçte biri Antalya’ya geliyor. Turizmdeki bu canlanma işte buradan havalimanından başlayarak ulaştırma, tarım, sanayi, ticaret hatta kültür sanat gibi birçok alanı doğrudan etkiliyor. Şimdi bir ülkede bir şehirde turizmin canlanması için gerekli çok önemli faktörler var elbette deniz olacak, tabi güzellikler olacak tesisler olacak. Elbette tarihi miras, kültürel zenginlik olacak ama bunlar tek başına yetmez. O ülke ya da o şehir her şeyden öte güvenli olacak eğer güven yokta turist o ülkeyi şehri seçmez. Ulaşım kolay olacak. Ülkede istikrar olacak. Duble yolu gelir gelmez biz yaptık. İşte şimdi Gazipaşa Alanya arasını duble olarak biz yaptık. Bunlar bu iktidarın turizmin altyapısı olarak atığı adımlardır. Bundan hep birlikte kazanıyoruz. Millet kazandıkça ülke zengin hale geliyor. O ülke güçlü oluyor. Saygınlığı artıyor o şehirlerin, ülkenin tanınmışlığı da böyle oluyor. İşte 11 yılda turizmi böyle büyüttük. İstikrarı tesis ederek, güvenliği temin ederek, dünyada Türkiye’nin itibarını artırarak, turizmi 3 kat büyüttük. Milli birlik ve kardeşlik sürecinde, özellikle de son dönemde çözüm sürecinde Türkiye’de birliği, dayanışmayı düzelterek hem Antalya’nın hem diğer 80 vilayetin büyümesini sağladık. Hakkı savunarak, dikleşmeden dik durarak, mazlumun yanında yer alarak Türkiye’nin itibarına itibar kattık."

“İDAMI DURDURMAK İÇİN ÇABA HARCADIK”

Bangladeş’te önceki gün cemaati İslami liderlerinden Abdulkadir Molla’nın idam edilmesine de değinen Başbakan Erdoğan, "Allah rahmet eylesin ailesine, sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Bu insanlar, bu idam edilen zat 50 yıllık süre içinde hükümetlerde bulunup, hükümet ortağı oldular. 50 yılın sonunda bir siyasi kalkıp idam edilebiliyor. Herhangi bir gerekçe ortaya konulamıyor. Şu anda biz Türkiye olarak böyle bir idam kararının, böyle bir infazın Bangladeş yararına olmayacağını vurguladık. İdamı durdurmak için çaba harcadık, ricada bulunduk. Ne yazık ki böyle hassas meselelerde, böyle adalet gerektiren meselelerde hep susanlar bu defa da sustular. İşlerine geldiğinde idamı insanlık suçu olarak gösterenler, söz konusu Abdulkadir Molla olunca susarak onaylamayı tercih ettiler. Bu meselede de susmadık. Türkiye olarak susup onaylayanlardan olmadık. Dışişleri Bakanımız çaba sarf etti, Cumhurbaşkanımız Banladeş’e iki ay önce mektup yazarak idamı durdurmak için çaba sarf etti. Bizzat ben Perşembe günü sabah başbakanı arayarak endişelerimi ilettim. Maalesef dünyadan yeterli baskı gelmediği için infaz gerçekleşti. Bu idamın Bangladeş halkına zarar vermemesini isterim. Biz merhum Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan idam edildiğinde de çok üzülmüştük. Bunların dünyada olmaması için aynı mücadeleyi veriyoruz ve vereceğiz. Eğer demokrasi mücadelesi diyorsak, eğer insan hak ve özgürlükleri diyorsak bunun mücadelesini şüphesiz ki vereceğiz, veriyoruz. Hem şehit Aldulkadir Molla, hem Bangladeş için şahsen dua ediyorum" şeklinde konuştu.

“SİZ AYNAYA BAKABİLİYOR MUSUNUZ?”

Aynı dik duruşu Suriye için de gösterdiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Bize içeriden, dışarıdan çok tehdit geldi. Suriye ile ilgilenmeyin dediler. Ana muhalefet bunun başındadır. ’Türkiye dış politikada yalnızlaşıyor, komşularıyla sorunlu hale geliyor’ dediler. Türkiye’de ve dışarıda Suriye politikamızı eleştirenlere soruyorum. 150 binden fazla masun insan öldü, kadınlar öldürüldü, çocuklar öldürüldü. Allah aşkına siz aynaya bakabiliyor musunuz? 150 bin masumun katili olan Şam’daki diktatörle hatıra fotoğrafı çektirenlere soruyorum. Aynaya bakabiliyor musunuz? Bunlarda vicdan yok. Vicdanınızla yüzleşebiliyor musunuz diyorum. Şu anda Suriye’de kurşunlardan, bombalardan korunsa bile soğuktan açlıktan, kıtlıktan, hastalıktan ölenler var. Dünyaya soruyordum, çocuklarınızın yüzüne nasıl bakıyorsunuz? Biz Suriyeli çocukların, Mısırlı çocukların hakkını savunmaya devam edeceğiz. Gazze’de çok ağır imtihandan geçen Filistinlilerin haklarını savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin büyüklüğüne bu yakışır. Tarihten aldığımız miras bunu emrediyor" dedi.

“BÜYÜK ÜLKELER HAKKIN YANINDA DURUR”

Türkiye’nin büyük ülke olduğunu ve büyük ülkelerin hakkın yanında durduğunu belirten Başbakan Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Dünya ne derse desin, onlar hakkı ölçüt alır, kalpleriyle konuşurlar. Biz de hakkı ölçüt alacağız, kalbimizle vicdanımızla konuşmaya devam edeceğiz. Bütün bunları yaptığımız için Türkiye büyüyor. Hakkı savunduğumuz için, mazlumun elinden tutuğumuz için Türkiye büyüyor. Sadece mazlumların değil tüm dünyanın nezdinde ekonomisiyle gururuyla, şerefiyle de, onuruyla da büyümeye devam ediyor. Türkiye’yi şehirlerimizi büyütmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin altyapısın güçlendirip, çözüm süreciyle kardeşliği pekiştirip, başta turizm olmak üzere sektörleri güçlendireceğiz. Antalya’nın, Gazipaşa’nın, Alanya’nın tüm itibarıyla inşallah Türkiye’nin üçte birine hizmet veren ve hizmet sektöründe en büyük güce sahip olan Antalya şimdi yerel noktada güçlü bir hizmet bekliyor. Turizmi pekiştirerek inanç, sağlık, spor golf turizmini yaygınlaştıracağız. Artık bizim iktidarımızla sadece güneş, kum, deniz, böyle bir turizm anlayışı geride kaldı. Bunu çok daha zenginleştirdik. Sadece üç başlığı olan turizm anlayışı olan turizm yok. Artık spor, inanç, eğitim, sağlık, golf turizmi, kongre turizmi alanları var. Kongre turizminde önemli destinasyonlardan biri olduk. Bu rakamları az görüyoruz. Bunun için gerekli yatırımları yapma noktasında merkezi ve yerel yönetimlerin atacağı adım çok önemli. Dün İzmir’de 12 ilin belediye başkanını açıkladık. Bugün akşam da Antalya’nın Büyükşehir Belediye Başkanını açıklayacağım. Artık Antalya Büyükşehir şu andaki gibi belli bir ölçek değil, mülki sınırların tamamına hizmet verecek. Artık belde belediyeleri olmayacak. Artık köy, mahalle olacak. Nazım imar planlarını büyükşehir yapacak. İlçe belediyeleri uygulama planı yapacak ve plan bütünlüğü gelecek. Şehirli olmak medeni olmaktır. İşte bunu köye ulaştırmak çok önemli. İstanbul’un Kadıköy’ü, Bakırköy’ü var. Bunlar eskiden köydü. Artık köy olmaktan çıktılar, şehir oldular. Şu anda Türkiye’nin kahir ekseriyetinden kalabalık nüfusa sahipler. Şehircilik bizim işimiz halka hizmet. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. İnşallah benim Gazipaşalılardan tüm Antalyalılardan istiyorum ki, bu akşam açıklayacağımız Büyükşehir Belediyesi adayımız ile birlikte tüm ilçelerde el ele verip Antalya’yı hem yerelde hem genelde muasır medeniyetler seviyesine yükseltelim. Hiç endişeniz olmasın bunları başarırız. İnşallah Gazipaşa Havalimanı’mız her şeyiyle farklı bir havalimanı haline gelecek. İnşallah bir defa buraya inebilecek uçaklar da farklılık arz etmeye başlayacak. Şimdiden ben Gazipaşa Havalimanı’mızın süretle bu ilavesiyle bitmesi ve bunun kazandıracağı imkanların Gazipaşa’ya hayırlı olmasını diliyorum, emeği geçenleri kutluyorum."

Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ve çok sayıda vatandaş katıldığı törende kurdele Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Ya Allah bismillah" diyerek kesildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 316 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kılıçdaroğlu: Atatürk Osmanlı paşasıydı22 Ekim 2016 Cumartesi 06:27
 • Baykal'dan 'başkanlık' değerlendirmesi22 Ekim 2016 Cumartesi 06:21
 • Vekillerin Maaşına Müthiş zam21 Ekim 2016 Cuma 16:55
 • Gökçek'e FETÖ'den suç duyurusu21 Ekim 2016 Cuma 16:38
 • Oğan'dan Ümit Özdağ'a Ülkücü desteği21 Ekim 2016 Cuma 14:46
 • ihraç girişimine Akşener’den sert tepki21 Ekim 2016 Cuma 14:23
 • CHP'li Eren Erdem'den Bahçeli'ye olay öneri20 Ekim 2016 Perşembe 17:50
 • Kurtulmuş'un sözleri dünyayı korkuttu!20 Ekim 2016 Perşembe 17:45
 • CHP'den 29 Ekim kararı20 Ekim 2016 Perşembe 17:35
 • 14 yıllım hayalim gerçekleşti!20 Ekim 2016 Perşembe 14:58
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
  türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
  | Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim