1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan'dan Obama'ya bomba teklif

Erdoğan'dan Obama'ya bomba teklif

Bizim medeniyetimizde, bizim değerler silsilemiz içerisinde olay farklı. 'Veren el alan elden hayırlıdır.' Bize Batı ne diyor? İşte size yılda 3 milyar avro vereceğiz. Bakınız bu sözü vereli 4 ay oldu, hala verecekler, hala verecekler.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen "Yeşilay Zümrüdüanka Ödül Töreni"nde konuştu. Erdoğan konuşmasında Suriye'deki mülteci sorununa da değindi ve "Ben size bir şey söylüyorum, formül nedir? Suriye'nin kuzeyine biz bir şehir kuralım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde;

"BUNU SAYIN OBAMA İLE DE KONUŞTUK"
Bugün AB Konseyi Başkanı ziyaretimdeydi. Bakın, verseniz de vermeseniz de biz bu mültecilere kapımızı kapatmadık Batılılar gibi, açık tuttuk, yine açık tutacağız ama biraz da vicdan' dedik. 'Bunu beraber paylaşalım istiyoruz sizinle ama siz, 'Türkiye kapıları Batı'ya açıyor, oraya yönlendiriyor' gibi bir yanlışın içerisindesiniz, bakın bunu bırakın, gelin el ele verelim.' Ben size bir şey söylüyorum, formül nedir? Suriye'nin kuzeyine biz bir şehir kuralım. Yaklaşık 4 bin 500 kilometrekarelik bir şehir kuralım ve bu şehirde biz alt yapısıyla, üst yapısıyla her şeyi uluslararası camia paylaşalım, biz biliyorsunuz inşaat sektöründe iyiyiz, başka ülkeler de buna girebilir. Yerel mimari ile biz Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'ye yakın bir bölgede bu şehri kuralım. Dolayısıyla Suriye'den çıkacak olanları orada iskan edebiliriz, Türkiye'dekileri de aynı şekilde orada iskan etme imkanımız olabilir. Bunu karşılıklı konuştuğumuz zaman 'haklısın' diyorlar. Bunu Sayın Obama ile de konuştuk, hatta koordinatlarını bile belirledik ama uygulamaya gelince hala ses yok. Mesele karar meselesi... Karar verici olmak, irade koymak bu... Maalesef bunu da koymayınca iş gecikiyor ve iş kapıya dayanınca da feryat başlıyor.

"HARCADIĞIMIZ PARA 5 SENEDE 10 MİLYAR DOLAR"
Yardım eden ülkeler arasında biz 3. sıradayız. Fakat olayı milli gelire oranla değerlendirdiğiniz zaman, Türkiye 1. sırada. Çünkü biz onların baktığı gibi bakmıyoruz ki, sadece şu 5 senede, Suriye'den gelen mültecilere harcadığımız para 10 milyar dolar, sadece 5 senede. Bunun içerisinde ben STK'ların, belediyelerin yaptığı yardımları, bunları söylemiyorum, bunlar bütçeden çıkan paralar, bunu söylüyorum.

"YILDA 3 MİLYAR AVRO DEDİLER... HALA VERECEKLER"
Bizim medeniyetimizde, bizim değerler silsilemiz içerisinde olay farklı. 'Veren el alan elden hayırlıdır.' Bize Batı ne diyor? İşte size yılda 3 milyar avro vereceğiz. Bakınız bu sözü vereli 4 ay oldu, hala verecekler, hala verecekler.

CHP'YE ALKOL DÜZENLEMESİ ELEŞTİRİSİ
Gerek Başbakanlığım döneminde gerekse Cumhurbaşkanı olarak Yeşilayımızın toplumu bilinçlendirme, farkındalık oluşturma ve bağımlılığı önleme mücadelesine daima güçlü destek verdim, bundan sonra da vermeye devam edeceğim.

Daha 2 yıl önce alkol düzenlemesinde koparılan gürültüyü eminim hepiniz çok iyi hatırlıyorsunuz. Ülkenin tamamı için hayırlı olduğu açık olan bu düzenleme, gazeteler, ekran yorumcuları ve kimi siyasetçiler tarafından günlerce yerden yere vuruldu. 'Alkol yasaklanıyor', 'özel hayatımız kısıtlanıyor', 'yaşam tarzımıza müdahale ediliyor' gibi tezviratlar yapıldı. Ana muhalefet partisi düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu. Kardeşlerim, bunlar insanımızı sevmiyor, bunlar insanımızın rahatsızlığında, hastalığında, bütünüyle vücudundaki olumsuz gelişmelerde kendilerine hayat arıyorlar. Biz ise diyoruz ki, 'biz insanımızı seviyoruz'. Sağlıklı bir nesil için ne gerekirse biz onu yapmaya çalışıyoruz.

ERDOĞAN’DAN FİLDİŞİ VE GANA’YA CAMİ SÖZÜ
Batı Afrika kıtasındaki gezinin ardından Fildişi ve Gana’ya cami yapımı sözü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e bu konuyla ilgili çalışma için sinyal verdi.
Erdoğan, "Bize Batı ne diyor; size yılda 3 milyar dolar Avro vereceğiz. Bakınız bu sözü vereli 4 ay oldu. Hala verecekler. Bugün Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk bugün ziyaretimdeydi. Bakın dedim verseniz de vermeseniz de biz sizin gibi gelen mültecilere kapılarımızı kapatmadık Batı gibi. Açık tuttuk, gene açık tutacağız ama biraz da vicdan dedik. Bunu beraber paylaşalım istiyoruz sizinle ama siz Türkiye kapıları Batıya açıyor oraya yönlendiriyor gibi bir yanlışın içerisindesiniz. Bakın bunu bırakın, ben size bir şey söylüyorum; formül nedir? Suriye’nin kuzeyine biz bir şehir kuralım. Yaklaşık bir 4 bin 500 kilometrekarelik bir şehir kuralım. Ve biz bu şehirde alt yapısıyla üst yapısıyla her şeyi ile yerel mimariyle Türkiye’ye yakın bir bölgede bu şehri kuralım. Dolayısıyla Suriye’den çıkacak olanları orada iskan edebiliriz. Türkiye’dekileri yine aynı şekilde orada iskan etme imkanımız olabilir. Bunu karşılıklı konuştuğumuz zaman haklısın diyorlar. Bunu sayın Obama ile konuştuk. Hatta koordinatlarını dahi belirledik. Ama uygulamaya gelince hala ses yok. Mesele karar meselesidir. Karar verici olmak bu, irade koymak bu. Maalesef tabi bunu da ortaya koymayınca iş geçiyor. Ama iş kapıya dayanınca da feryat başlıyor" şeklinde konuştu.
Erdoğan, açıklamalarına şöyle devam etti: "Bizler bu tarihi adımları atarken muhalefet başta olmak üzere Türkiye’deki belli çevreler, tüm enerjilerini bizi engellemek için harcıyor. Hayatlarını parti genel merkezleri, meclis ve evleri arasında geçirenler bizim kıta kıta dolaşıp yatırımcılarımızın işadamlarımızın önünü açtığımızı idrak edemiyorlar. 
Gazetelerdeki köşelerini, ekranlardaki söz haklarını daha da ötesi zihinlerini yabancı başkentlerin Türkiye karşıtı lobilerin emrine verenler Ankara’nın bağımsız ve özgüven sahibi dış politika iddiasından çok ciddi rahatsız oluyorlar. Zira bunlar için Afrika köklü ilişkilerimizin olduğu, fırsatları bünyesinde barındıran bir yer değil, sadece açlık, sefalet, iç savaşlarla dolu kriz ve kaos bölgesi. Onlar Türkiye’nin güneyine bakınca bataklık, doğusuna bakınca sorunlar yumağıdır. Yine bunlar Türkiye’nin ekseni kayıyor, Türkiye yönünü Doğu’ya çeviriyor diye feveran etmeyi dış politika yorumculuğu zannediyor. Ama şundan eminiz olunuz Türkiye hangi hayırlı işe imza atmışsa, hangi açılımı gerçekleştirmişse bunlara rağmen yapmıştır. Bunların amacı yol açmak değil, tıkamak, engellemek, yola mayın döşemektir."

Alkol yasakları ve alkollü araç kullanan sürücülere verilecek para cezalarına yönelik eleştirilere de yanıt veren Erdoğan, yapılan eleştirilerin yersiz olduğunu belirterek, “Bunlar insanımızı sevmiyorlar. Bunların insanımızın rahatsızlığında, hastalığında, vücudundaki olumsuz gelişmelerde kendilerine hayat arıyorlar. Biz ise diyoruz ki biz insanımızı seviyoruz. Sağlıklı nesil için ne gerekiyor ise biz onu yapmaya çalışıyoruz. Trafik kazalarının, kadına şiddet olaylarının en önemli müsebbibi alkoldür. Hal böyle iken niçin bir siyasetçi 18 yaşından küçüklere alkol satışının kısıtlanmasından rahatsızlık duyuyor. Batıya bak oralarda böyle bir şey yok. Satamazsın onlara alkolü ve sigarayı. Milletin menfaatini düşünen bir milletvekili neden alkollü araç kullananlara verilecek idari cezanın arttırılmasından rahatsız olur. Evlatlarımızı alkol ve zararlı alışkanlıklardan korumanın özgürlükle, yaşam tarzına müdahale ile ne ilgisi olabilir” dedi.

Erdoğan'ın yaptığı konuşmanın ardından ödül törenine geçildi. Medya alanında Ayşenur Asuman Uğur, spor alanında Basketbolcu Semih Erden, Sosyal Sorumluluk Projesi alanında Ebebek Firması, Sanat alanında Son Çıkış Dizisi, Akademi alanında Prof. Dr. Recep Erol Sezer, Siyaset alanında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Uluslararası Dayanışma alanında Dr. Gülberto Gerra, iki özel ödülünden biri Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bir diğeri ise Turkuaz Medya Grubu'na verildi. 

Bu haber toplam 321 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.