• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Gaziantep : 10 °C
  • Adana : 16 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • İzmir : 13 °C

Ergenekon'da kimler çıktı kimler çıkamadı

Ergenekon'da kimler çıktı kimler çıkamadı
2007'de başlayan, dalga dalga gerçekleşen operasyonlar ve gözaltılar ile Türkiye'nin bir numaralı gündemi olan Ergenekon sürecinde bugün art arda tahliye haberleri geldi.

Ergenekon Davası sanıklarından Tuncay Özkan, emekli albay Levent Göktaş ve Sedat Peker'in ardından Avukat Kemal Kerinçsiz, emekli albay Dursun Çiçek, eski özel harekatçı İbrahim Şahin ile Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan hakkında tahliye kararı çıkmıştı. İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi Teğmen Mehmet Ali Çelebi, eski 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız, eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, gazeteci Merdan Yanardağ ve Alaaddin Sevim hakkında da tahliye kararı verdi.Akşam saatlerinde de Doğu Perinçek,Mehmet Demirtaş, Oktay Yıldırım, Hikmet Çiçek, Hasan Atilla Uğur tahliye edildi.Veli Küçük,Hasan Ataman Yıldırım ve Levent Ersöz, Mehmet Bedri Gültekin, Erkan Önsel, Serdar Öztürk ve Turhan Özlü'nün tahliye talepleri ise reddedildi. Tahliye edilen emekli Albay Levent Göktaş, Kemal Kerinçsiz, Sedat Peker, İbrahim Şahin, Doğu Perinçek, Hasan Iğsız ve Yalçın Küçük cezaevinden çıktı.

Ergenekon Davası sanıklarından Tuncay Özkan, emekli albay Levent Göktaş ve Sedat Peker'in ardından Avukat Kemal Kerinçsiz, emekli albay Dursun Çiçek, eski özel harekatçı İbrahim Şahin ile Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan hakkında tahliye kararı çıkmıştı. Mahkeme Kerinçsiz'e yurtdışı yasağı koydu.

ALPARSLAN ASLAN' TAHLİYE AMA...

Danıştay cinayetinin faili Alparslan Arslan’ın tutukluluk süresi 5 yılı geçtiği gerekçesiyle tahliyesine karar verildi. Ancak Alparslan Arslan hakkında Sincan Asliye Ceza Mahkemesi’nden kesinleşmiş 3 yıl 4 ay ve Silivri Adliyesi’nden başka bir cezası olmak üzere toplam 4 yıl 2 ay kesinleşmiş cezasının olduğu öğrenildi. Bu nedenle Alparslan Arslan’ın cezaevinden çıkamayacak.

YURT DIŞI ÇIKIŞ YASAĞI, KARAKOLA İMZA

Öte yandan öğlen saatlerinde Alparslan Arslan hakkında tahliye kararı veren İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi Arslan hakkında yurtdışına çıkış yasağı koyarak, haftada 3 gün ikametgahına en yakın kolluk biriminde imza vermesine hükmetti.

TAHLİYE DALGASI

Akşam saatlerinde de tahliye dalgası devam etti. Yalçın Küçük'ün ardından Teğmen Mehmet Ali Çelebi, Hasan Iğsız, Şener Eruygur, Merdan Yanardağ ve Alaaddin Sevim hakkında da tahliye kararı çıktı.

GÖKTAŞ, KERİNÇSİZ, SEDAT PEKER, YALÇIN KÜÇÜK ve İBRAHİM ŞAHİN CEZAEVİNDEN ÇIKTI

Tahliye edilen emekli Albay Levent Göktaş, Kemal Kerinçsiz, Sedat Peker, Yalçın Küçük ve İbrahim Şahin, cezaevinden çıktı.

"KAHROLSUN CUMHURİYET DÜŞMANLARI"

Yalçın Küçük Silivri Cezaevi'nden ayrıldı. Küçük cezaevi çıkışında açıklama yaptı. Küçük'ün ilk sözleri, "Yaşasın cumhuriyet, yaşasın emekçi cumhuriyet, yaşasın aydın cumhuriyet, kahrolsun cumhuriyet düşmanları" oldu. Küçük'ün ilk sözleri, "Yaşasın cumhuriyet, yaşasın emekçi cumhuriyet, yaşasın aydın cumhuriyet, kahrolsun cumhuriyet düşmanları" oldu. Küçük, "İlker Paşa hazretleri çıktı. Çıkarken, kin ve nefret duymadığını söyledi. Doğrudur. Tuncay Özkan arkadaşımda çıktı bugün öğleden sonra, akşam üzeri. Kin ve nefret duymadığını söyledi. Doğrudur" dedi. Küçük sözlerine şöyle devam etti:

"Ancak bir gün 32. Gün'de bir oturumda Erol Mütercimler, 'Ordu iktidara gelecekmiş. Gelirlerse 25 yıl çıkmaz' dedi. Benim öyle bir niyetim yok, tavsiyem de yok, orada da söyledim. Ama bunların cumhuriyete verdikleri tahribatı 30 yılda tamir edemeyiz. Cumhuriyet tahrip olmuştur. Cumhuriyeti tahrip edenlerle, cumhuriyeti yeniden kurmak üzere savaşa devam edeceğiz. Bunları yapanlar, bunların karşılığını görecekler 1. 2 biz neyiz. Bizi kimse çıkartmıyor. Bizleri, Türkiye Cumhuriyeti'ni tahrip ettiklerini, yok ettiklerini düşündükleri için bizleri sembol olarak, o cumhuriyet olarak hapse attılar. Ama şimdi kendileri eriyorlar. Bizleri burada tutacak güçleri yok. Biz onun için dışarıya çıkıyoruz. Bizi kimse çıkartmıyor. Cumhuriyete yaptıkları zararları taşıyamaz oldular. Bunun için buradayız."

"30 YIL BUNUN İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ"

Küçük konuşma yaptığı sırada tahliye olan Hasan Iğsız yanına gelerek Küçük'e hayırlı olsun dedi. Küçük daha sonra açıklamalarına devam ederek, "Bu cumhuriyete verdikleri tahribatı yeninceye kadar çalışacağız" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhuriyeti yeniden yapacağız. Bu Gezi Parkı'nın olduğu yer, bir kışlaydı, Topçu Kışlası, o kışladan 31 Mart çıktı. 31 Mart'tan önce Türkiye'de meşruti krallık kuruldu. Bundan sonra meşruti demokrasi, şartlı demokrasi kurmak zorundayız. Öyle al oy, bilmem neyi, kulların demokrasisi olmaz. Aydınların demokrasisi olacak. Kurulların demokrasisi olacak. Dört tane yüksek komutanla, dört tane Bakanlar Kurulu üyesi yan yana gelecek, eşit haklarla güvenlik meselelerini kuracak. Dört tane plancıyla, iktisatçıyla, yüksek görevliyle, dört tane Bakanlar kurulu üyesi gelecek, ekonomiyi yapacaklar. Şartlı. Bunlara olmaz, yüzde 34'le gelip de bir gece 40 kanun çıkartarak... Ona demokrasi denmez. Büyük kurtarıcının dediği gibi 'Büyük Türk milletine hiç kimse mazlum rolünü vermemelidir'. Türk milleti mazlumiyeti kabul etmez. Yaşasın o Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti yaşasın ve Kürt ve Türk emekçilerinin birlikte olacağı bir cumhuriyet kuracağız. Yaşasın Türkiye'nin Kürt ve Türk emekçileri, yaşasın yeni büyük cumhuriyetimiz. 30 yıl bunun için mücadele edeceğiz. Bunun için savaşacağız." dha

TÜRKİYE KURTULUŞ SAVAŞI YILLARINI YAŞIYOR

Ergenekon Davası'ndan tahliyesine karar verilen eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusu çıkışından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İbrahim Şahin, "Emekli genelkurmay başkanımızın söylediği gibi Türkiye 1921 Kurtuluş Savaşı yıllarını yaşıyor. Buna inanıyorum. Burada olduğum için devlete küsmüyorum. Bugünler gelip geçecek inşallah" dedi. Şahin, "Devlet hayatında bu tür yargılamalar olur. Biz devlete küsmüyoruz. Şuna inanıyorum. Daha önce genelkurmay başkanlarımızda aynı şeyi söyledi. Türkiye çok zor bir dönemeçten geçiyor. Bunun için bütün insanlarımızın çok dikkatli olması lazım. Önemli olan devletin, Türkiye'nin yaşaması. Başka söyleyecek bir şeyim yok. Bugüne kadar nasıl mücadele yaptıysak, bugünden sonrada o mücadeleye devam edeceğiz. Buna emin olun" ifadelerini kullandı. - Serpil KIRKESER - Kamera: Mehmet AKTARAN İstanbul DHA

SEDAT PEKER'DEN AÇIKLAMA

Ergenekon Davası kapsamında tutuklu olan Sedat Peker tahliye oldu. Peker, Silivri Cezaevi çıkışında kısa bir açıklama yaptı. Peker, "Bildiğiniz üzere 10 yıldır cezaevindeyim. Bu 10 sene süre zarfında ülkemizde pozitif yönde olan gelişmeleri, değişmeleri takip edebildim" dedi.

Sedat Peker, şöyle devam etti: "Kendimle ilgili hissiyatım bu gelişmelere ve değişmelere uyum sağlayabileceğim, ayak uydurabileceğim yönündedir. Takdir edersiniz ki 10 yıl içinde birçok yeni ülkeler kuruldu, birçok ülkeler de yıkıldı. Gördüğünüz üzere ben hâlâ hem ruhen, hem bedenen hayattayım ve dimdik ayaktayım. Bundan sonra mücadelemize, hayat yaşamımıza, ülkemizdeki pozitif olan gelişmelerle beraber uyum sağlayarak devam edeceğiz. Cezaevlerinde bulunan tüm kader mahkumlarının, tabii ki ırz düşmanları ve zalim olanlar değil, gerçekten haksız şekilde cezaevinde yatan bütün insanların çoluklarına, çocuklarına, ailelerine kavuşmalarını tüm kalbimle yüce Allah'tan diliyorum." - Mehmet AKTARAN - İbrahim AKTÜRK - Faruk Kahraman / İstanbul DHA

KERİNÇSİZ'DEN AÇIKLAMA

KEMAL KERİNÇSİZ CEZAEVİNDEN TAHLİYE EDİLDİ

(FOTOĞRAFLI)

OĞUZCAN YAZAR - VOLKAN KAYALAR
İSTANBUL (İHA) - Ergenekon davası kapsamında hakkında tahliye kararı verilen avukat Kemal Kerinçsiz, Silivri Cezaevi’nden çıktı. Kerinçsiz, yapılan operasyonların ana hedefinde Türk devletinin çökertmek olduğunu söyledi.
Silivri Cezaevindeki işlemlerinin ardından akşam saatlerinde tahliye edilen Kerinçsiz, kendisini bekleyen yakınları ve sevenleri tarafından karşılandı. Tahliyesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kerinçsiz, “Öncelikle adeta milli bir direnç merkezi oluşturan Ergenekon tertibinin ne ölçüde devleti yok edecek bir proje olduğunu fark eden tüm vatanseverlere binlerce defa selam gönderiyorum. Hepsine selamlar olsun. Çünkü onlar bu tertibin öncelikle farkında oldular. Her tarafta çoban ateşlerini yaktılar ve dirençlerini gösterdiler ve bu tertibin de önemli ölçüde çökmesine yol açtılar, katkı verdiler. Sağ olsunlar var olsunlar” dedi.

“KÜRT DEVLETİNİN TEMELLERİ FİİLEN ATILMAK ÜZEREDİR”
Operasyonların ana hedefinde Türk devletinin çökertmek olduğunu belirten Kerinçsiz, “2001 yılında başlayan bu tertip Oslo görüşmeleriyle beraber paralelliğini getirmiştir. Hemen akabinde 2007 yılının Mayıs ayında başlayan Ergenekon süreci bilahare esas iki ana hedefe yönelmiştir. Aslında hedef Türk devletinin çökertmektir. Bütün kurumlarıyla beraber tasfiye etmektir. Ama bunların en başında TSK’nın yeniden NATO’ya kopmaz zincirlerle bağlamaktır. Bu başarılmış mıdır evet ama bu maalesef, maalesef başarılmıştır. Yeniden TSK 2000’Lİ yılların öncesinde Avrasya politikalarından vazgeçirilmiş ve NATO ve ABD’ye bağlanmak durumunda kalınmıştır. Tertibin ikinci ana amacı federasyon yolunun açılmasıdır. Maalesef oda Oslo görüşmeleriyle beraber işte gelinen bu noktada federasyon bağıra bağıra gelmiştir. Kürt devletinin temelleri fiilen atılmak üzeredir. Artık bu noktadan sonra Ergenekon tertibinin yürütülmesinde lüzum da kalmamıştır gerekte kalmamıştır. Çünkü amacına ulaşmıştır” dedi.

MERDAN YANARDAĞ TAHLİYE OLDU

Ergenekon davası kapsamında aldığı hapis cezası nedeniyle hakkındaki yakalama kararı sonrası Muğla'nın Bodrum ilçesinde gözaltına alınan Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ tutuklu bulunduğu Muğla E Tipi Kapalı cezaevinden tahliye oldu.
Merdan Yanardağ Yalıkavak beldesinde kiraladığı yazlıkta dinlenirken Ergenekon davası kapsamında, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen hakkındaki 10 yıl 6 ay hapis cezası nedeniyle 13 Eylül tarihinde Bodrum’da polis tarafından adliyeye getirilmesinin ardından Muğla E Tipi Kapalı Cezaevine gönderilmişti. Yaklaşık 6 aydan bu yana Muğla E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Yanardağ, saat 21.00 sıralarında tahliye oldu. Yanardağ’ı cezaevi önünde yaklaşık 50 kişilik bir grup karşıladı.
Cezaevi önünde bir açıklama yapan Merdan Yanardağ, kendisinin özgürlüğüne kavuştuğu için mutlu olduğunu ancak Türkiye’nin özgürlüğüne kavuşmadığını söyledi. Türkiye’yi yıllardır teslim alan çetenin tertibinin nihayet bozulduğunu kaydeden Yanardağ, “Bu kumpası kuranlar kendi deyimleriyle, bu komployu kuranlar sadece suçlanan cemaat ya da paralel devlet dedikleri güç değildir. Suç ortakları hala daha hükümeti işgal etmektedirler. Tahliye olan arkadaşlarımız ‘hiç bir şekilde kin duymadık, intikam beslemeyeceğiz’ dediler. Elbette kin ve intikam bizden uzak ama bir şeyin altını özellikle çizmek istiyorum. Bunlardan hesap soracağız. Hesap sormak gerekiyor eğer hesap sorulmazsa, bu ülkenin aydınlarına, aydınlanmacı güçlerine, devrimci güçlerine bu tertibi kuranlara hesap sorulmazsa bu bir daha tekrarlanacaktır. Bugün 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin nasıl direndiğini gördünüz. Görevde olduklarını iddia ederek tahliyelerin reddi yönünde karar verdiler. O kadar pis bir oyun ki bu geçen hafta Cuma günü sonunda koğuşlara haber gönderip cezaevi aracıyla tahliye başvuru yapmaları için dilekçe istiyorlar. 13. Ağır Ceza Mahkemeleri tahliye için dilekçe verin değerlendireceğiz diye dilekçeleri topluyor. Tipik bir yetki gaspıyla bu tahliye taleplerini ret ettiklerini bildiriyorlar. Ben bu nedenle paraleliyle, iktidarıyla Türkiye'yi teslim almaya çalışan bu ülkenin 200 yıllık aydınlanma birikimine, geleceğine karşı gerici faşizan bir yönetim kurmaya çalışan bu tertibi oluşturan güçlerden insanların özgürlüklerini gasp eden bu güçlerden hesap sorulması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 377 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim