1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. FETÖ'den yeni talimat geldi İstan Çıkarın cezaevlerinde diye

FETÖ'den yeni talimat geldi İstan Çıkarın cezaevlerinde diye

HDP Milletvekili Ahmet Şık, FETÖ içinde karışıklık ve gruplar arası bir savaş olduğunu gündeme getirdi.

A+A-

Ahmet Şık, FETÖ'nün kapatılan yayın organı Zaman gazetesinin muhabiri Ahmet Dönmez’in yazılarına ve FETÖ adına resmi açıklamalarda bulunan The Alliance for Shared Values (AfSV) açıklamasına dikkat çekti.

“FETHULLAH GÜLEN’İN YAŞADIĞI KAMPIN İÇERİSİNDEN ORGANİZE EDİLDİĞİ İDDİASI”

Ahmet Dönmez, 9 Kasım 2018’de kaleme aldığı “Cezaevlerini kana bulayacak isyan planı son anda önlendi’ iddiası” başlıklı yazısında, “Hizmet Hareketi aylardır önemli bir gelişme ile çalkalanıyor. Cemaatin neredeyse bütün üst kadrosunun bildiği bir takım iddialara göre, cezaevlerinde binlerce insanın ölümü ile sonuçlanabilecek bir isyan girişimi tertip edildi” ifadelerine yer verdi.

“En az komplonun kendisi kadar önemli olan tarafı ise kanlı planın bizzat hareketin lideri Fethullah Gülen’in yaşadığı kampın içerisinden organize edildiği iddiası” diyen Dönmez şunları yazdı:

“Son anda Gülen tarafından haber alındığı ve önlendiği belirtilen bu girişimin arkasındaki ismin ise ‘Sezai’ kod adlı İ.K. olduğu öne sürülüyor. Yıllarca ‘mahrem hizmetler’ içerisinde üst düzey görevler yaptığını öğrendiğim İ.K.’nın, Pensilvanya’daki kamptan Gülen’den habersiz bir şekilde ama onun adını kullanarak Türkiye’deki bazı şahısları aradığı ve cezaevlerinde isyan tertiplediği ileri sürülüyor. Buna karşılık İ.K. cephesi, bunun bir iftira olduğunu ve cemaati sarmış bir hain grubun kendilerini tasfiye etmeye çalıştığını savunuyor.

Hakkındaki suçlamayı sormak için aradığım ve mesaj attığım İ.K’dan 1 haftadır cevap alamadım. Gülen’in bu akıl almaz gelişmelerle ilgili ne düşündüğü ise merak konusu. Kendisiyle röportaj yapma talebim kabul edilmezken uzun süredir hiç bir gazeteciye röportaj vermeme kararı aldığı bildirildi. Yazılı sorularım için de herhangi bir muhatap bulunmadığı ifade edildi.”

“BİR TANESİ BİLE ‘HAYIR, BU BİR İFTİRA’ DEMEDİ”

Ahmet Dönmez, 10 Kasım 2018 tarihli “Hangi ihtimali tercih edersiniz?” başlıklı ikinci yazısında ise araştırmalarını şöyle özetledi: “3 aydır bu konu üzerinde çalışıyorum. Onlarca üst düzey isimle görüştüm. Ulaştığım isimlerin neredeyse tamamı, bu kumpas iddiasının doğru olduğunu, faillerin suç üstü yakalandığını ve Gülen’in gerekeni yapacağını söyledi. Hatta bir deklarasyon hazırlandığı ve Sayın Gülen’in bu deklarasyonu açıklayacağı belirtiliyordu. Deklarasyonda mealen, ‘Hizmet içerisinden birileri kullanılarak bir provokasyon girişimi tertip edilmiştir. Bir barış ve hoşgörü hareketi olan Hizmet’in hiç bir şiddet eylemi içerisinde olması mümkün değildir. Bu tür hain girişimlerde bulunacak insanların Hizmet Hareketi ile hiç bir ilgisi olamaz’ denileceği ifade ediliyordu.  Ama bu deklarasyon yayınlanmadı. Daha sonra Gülen’in bir Bamteli sohbetinde bazı mesajlar vereceği dile getirildi. Bu da olmadı. Bir yandan da bu iddia yayılarak dolaşmaya devam ediyordu.  Israrla araştırmalarımı sürdürdüm. Cemaat içi gruplaşmaların dışında olan, yıllardır tanıdığım, vicdanına ve dürüstlüğüne itimat ettiğim bir çok insan ‘İddia doğru. Gerçekten de böyle bir kumpas hazırlamışlar. Son anda önlendi’ diyordu. Konuştuğum insanların bir tanesi bile ‘Hayır, bu bir iftira’ demedi.”

“BU, İKİ GRUBUN ÇARPIŞMASIDIR!”

Ahmet Dönmez yazısının sonunda ise FETÖ içindeki iki grubun kavgasını şöyle anlattı:

“Cemaatin en tepesindeki isimlerden biri bana diyor ki, ‘Bu, iki grubun çarpışmasıdır!’ Yani, insanlar Meriç’lerde, Ege’lerde can verirken, onlarca insan sokak ortasından kaçırılırken, yüzlerce kişi işkenceden geçerken, onbinlerce insan cezaevinde tutuluyorken, aileler paramparça ve perişan haldeyken, yavrular babasız büyürken cemaatin içinde iki grup, yukarıda bir iktidar savaşı veriyor öyle mi? Benim zorluğum şu ki; kaynaklarım adının verilmesini istemediği için çıkıp isim isim sayamıyorum. Hepsi kendilerini biliyor. Hadiseye gruplar dışından bakan ve kendini tarafsız olarak konumlayan insanların da hiç biri çıkıp konuşmuyor. Bilen herkes susuyor. “Bu süreçte ben bunların ulu orta konuşulmasını uygun görmediğim için susuyorum” diyenlere saygı duyuyorum. Bu bir tercihtir.

Ama benimkisi de bir tercihtir.

Ben iki ekibin çatışmasının geldiği tehlikeli noktayı nazara sunuyorum.

Kararı, hayatları birebir etkilenen insanlar versin.

Çünkü yönetim katının bu konuda bir şey yapmayacağını biliyorum. 15 Temmuz’un üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçtiği halde yapılmadığı gibi…

O yüzden bir yazımda Ali Şeriati’nin sözünü alıntıladım ve ‘Eğer bir haksızlığı engelleyemiyorsanız en azından onu herkese anlatın, demişti. Anlatmaya geldim!..’ dedim.

Anlatıyorum.

Ben polis değilim. Olayı bütünü ile aydınlatmam. Hele ki gazetecilik yapmanın imkansıza yakın olduğu şu süreçte… Hele ki bu kadar kapalı bir yapı içerisinde…

Savcı değilim, hakim değilim.

Ben vakıayı rapor ediyorum.

Kararı, hayatı birebir etkilenen insanlar versin. Canıyla, malıyla, evladıyla, anne babasıyla, özgürlüğüyle, memleketiyle, aşıyla, ekmeğiyle bedel ödeyen insanlar versin…

İsterseniz bana ‘hain, ajan, Hüseyin Gülerce, Latif Erdoğan, Tamer Korkmaz’ demeye devam edin ve kendinizi rahatlatın. İsterseniz de kendi yolunuza, inancınıza, hayatınıza, yaşadıklarınıza ve ödediğiniz bedele sahip çıkarak bu iddiaların peşine düşün.

Karar sizin!…”

THE ALLİANCE FOR SHARED VALUES FETÖ’DEKİ GRUPLAŞMAYI İTİRAF ETTİ

FETÖ adına resmi açıklamalarda bulunan The Alliance for Shared Values (AfSV) Ahmet Dönmez’in yazılarının ardından Devlet Bahçeli’nin “cezaevlerinde isyan” çıkışını hatırlattı.

AfSV’nin açıklamasında “Kaynağı her ne olursa olsun, Hizmet hareketine ait krediyi kullanarak şiddet veya yasadışılığın herhangi bir şeklini içeren sözde talep ve ricayı taşıyan ve yayan kişilerin Hizmet Hareketi ile iltisakları hangi seviyede olursa olsun, mesajları da kendileri de reddolunmalıdır” ifadeleriyle FETÖ içindeki kavgaya işaret edildi.

Odatv.com

Bu haber toplam 2921 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.