1. HABERLER

  2. GAZİANTEP HABER

  3. Gazetecilik Meslek yasası biran evvel çıkarılmalı

Gazetecilik Meslek yasası biran evvel çıkarılmalı

Gaziantep Basın Cemiyeti (GBC) Başkanı Arif Kurt, yayınladığı mesajla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

A+A-

Halkın doğru ve tarafsız bilgilerle gelişmelerden haberdar edilmesi, bilinçli bir toplumun vazgeçilmez şartı olduğunu belirten Kurt, “Gazeteciler, insanları hızlı ve sağlıklı bilgilerle buluşturmak için her türlü zor koşulun üstesinden gelmeyi göze alarak çalışmaktadırlar. Toplumsal bilinci artırarak güçlendirmeyi hedefleyen gazetecilik mesleği, kamuoyu yararına olan her türlü projenin de yanında durmaktadır. Kamuoyunu basın meslek ilkeleri çerçevesinde doğru ve tarafsız bir şekilde objektif olarak bilgilendiren gazeteciler, yaşamın vazgeçilmez unsurları arasına girmiştir” dedi.

Yerel medya zor günler geçiriyor-

Artan girdi maliyetleri, reklam piyasasında yaşanan daralma yüzünden yerel medyanın ekonomik anlamda zor günler geçirdiğini ifade eden Kurt, geçmişten günümüze yanlış yönetim kurbanı sonucu ağır borç yükü ile zor günler geçiren futbol kulüplerine Ziraat Bankası aracılığıyla uzun vadeli verilecek olan finansman desteğinin yerel medyaya da verilmesi gerektiğini kaydetti.

Kurt; “ 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminde  millet, vatan, bayrak ve devletten  yana tarafını koyarak birlik, bütünlük, istikbal ve İstiklaline sahip çıkan yerel medya, bugün içinden çıkılmaz hale gelen ekonomik sorunlar yüzünden varlık savaşı vermektedir. Yaşanan ekonomik saldırılar ve artan girdi maliyetleri karşısında geliri sabit kalan ya da düşen sektörümüzün acilen futbol kulüplerine uygulanacak olan uzun vadeli finansman desteği gibi uygulamalarla nefes alması ve kutsal sayılan ve kamu adına yapılan hizmetini sağlıklı bir şekilde sunması gerekmektedir” dedi.

Gazetecilik meslek yasası çıkarılmalı-

Teknolojik gelişmelerle birlikte ulaşılan bilgi çağında bilgi kirliliğinin de yaşanıyor olmasının ayrı bir sorun teşkil ettiğine dikkat çeken GBC Başkanı Kurt, basın mensuplarının meslek etiğini her şeyin üzerinde tutarak kişilik haklarına saygılı habercilik anlayışı içinde olmaları gerektiğini belirterek, Gazetecilik meslek yasasının bir an evvel çıkarılmasının mesleğin geleceği ve art niyetli kişilerin sektörü kirletmemesi için elzem olduğunu  ifade etti.

Kurt, sözlerini şu cümlelerle noktaladı: “Basın ve medya olarak kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, hızlı ve objektif habercilik anlayışı ile kamu vicdanının sesi olmaya devam edeceğiz. Halkın içinde ve günlük hayatın tüm yönlerini birebir görerek, yaşayarak geniş kitlelere aktaran yerel ve ulusal basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, görevlerinde başarılar diliyorum.”

Bu haber toplam 1196 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.