1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İran ABD'nin yaptırımlarını kıracak

İran ABD'nin yaptırımlarını kıracak

Pazartesi günü, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı'nın müdürleri ve milletvekilleri ile yapılan toplantıda konuşan Başkan Ruhani, "Yaptırımları çok iyi kırmalıyız ve bunu yapacağız." Dedi.

A+A-

"Halkımızın yardımıyla ve toplumumuzda var olan birliktelikle, Amerikalıları büyük İran ulusuyla konuşmak için güç, baskı ve tehdit dilini kullanmamaları gerektiğini anlamalıyız. Onlar cezalandırılmalılar. İran cumhurbaşkanı "dedi.

Toplantı ve açıklamalar ABD'nin yeni yaptırımlarının yürürlüğe girmesinden kısa bir süre sonra geldi. Yeni yasaklar, diğer şeylerin yanı sıra İran'ın petrol satışları ve Merkez Bankası. Daha fazla İranlı birey de ABD Hazine Bakanlığı tarafından hedef alındı.

ABD önlemleri arasında ikincil yaptırımlar da var - İran'la iş yapan üçüncü ülkelere karşı cezai önlemler.

ABD Başkanı Donald Trump, Ağustos ayında İran'a ve ticaret ortaklarına karşı ilk ve "ikincil" yaptırımlar uyguladı.

Mayıs ayında, tek taraflı olarak ABD'yi İran'la çok taraflı bir anlaşmadan çıkardı. İki ay sonra, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Trump'ı İran anlaşmasından çekilme konusunda şahsen ikrar ettiğini iddia ettiği bir video ortaya çıktı.

İran, esas olarak altı dünya gücü ve Avrupa Birliği'nin (AB) 2015 yılında geri adım attığını ve nükleer programını petrol satışları üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması karşılığında engellemeyi kabul etti.

ABD'nin geri çekilmesine rağmen, İran anlaşmada kaldı ancak anlaşmanın diğer taraflarının ABD'nin çekilmesinin olumsuz etkilerini telafi etmek için çalışmak zorunda olduklarını vurguladı. Avrupa, İran'ın pratik garantiler talebini karşılamak için bir dizi önlem aldı.

Cumhurbaşkanı Ruhani de, Avrupa'nın ABD politikalarına kızgın olduğunu söyledi.

"Bugün, Amerikalıların yaptığı şey sadece baskı [sıradan] insanlar ve başka hiç kimse değil. [İranlı insanlar, diğer milletler, diğer [yabancı] işletmeler ve diğer hükümetler üzerinde baskı var." dedi. "Bugün, ABD politikalarına kızgın olan bizler değiliz, hatta Avrupa şirketleri ve hükümetleri bile ABD politikaları tarafından kızdırılıyor."

ABD, 8 Kasım'dan bu yana, İran'ın petrol satışlarını “sıfır” seviyesine getirmeyi amaçladığı tarih olan 4 Kasım'dan bu yana çekildi. Ancak, çok fazla ilan edilen son tarihten üç gün önce ABD , İran ham petrolünün sekiz büyük devlet alıcısına feragat etti.

Başkan Rouhani, ABD yetkililerinin aslında yenilgiyi kabul ettiğini söyledi.

"Onlar (Amerikalılar) [İran petrolünü piyasada yerini alamadıklarını] ve hatta yenilgiyi kabul etmediklerini ve ülkelere feragat etmediklerini varsaydıklarında bile, bizim petrolümüzü satabileceğimizi [çünkü] İran cumhurbaşkanı, bunun için yeterli yeteneklere sahip olduğunu söyledi.

'Avrupalılar Trump'ın gitmesini istiyor'

Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ruhani, Amerika'nın daha önce hiç bir zaman Trump'ınki gibi bir idare olmadığını görmediğine inandığını söyledi.

ABD yönetimlerinin tümünün uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi, ancak "bu (mevcut yetkililer) yasalara aykırılık sıralamasında zirvede."

İran cumhurbaşkanı, "Beyaz Saray'da bu kadar ırkçı olan bir grup olduğunu hatırlamıyorum" dedi.

“ABD'de bu görevdeki yönetimin yaşamını kısaltmak ve kısaltmak isteyen [değil] biz değiliz, onların (Avrupalı ​​müttefiklerin) kendi özel görüşmelerinde olduğunu söylediler. , "Başkan Ruhani dedi.

'Diyalogun aracıya ihtiyacı yok, ancak ABD'nin sözlerini yerine getirmesi gerekiyor'

Başkan Rouhani, Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun yıllık toplantısı için New York'ta olduğu zaman, “dört büyük ülkenin liderleri” nin, kendisi ve ABD başkanı arasındaki bir toplantıya arabuluculuk yapmaya çalıştıklarını söyledi. O liderleri isim vermedi.

İran genel müdürü arabuluculuğa gerek olmadığını söyledi.

Amerikalı yetkililere hitaben yaptığı konuşmada Rouhani, "İlk önce yükümlülüklerinizi onurlandırın! Daha sonra konuşacağız." Dedi. "Konuşmakla ilgili bir sorunumuz yok. Konuşmacımız sözünü ve sözünü onurlandırırsa, konuşmanın nesi yanlış olur?"

Bu haber toplam 1369 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.