• BIST 78.333
  • Altın 127,421
  • Dolar 3,1054
  • Euro 3,3990
  • Gaziantep : 12 °C
  • Adana : 17 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 13 °C
  • İzmir : 16 °C

İş Teftiş Kurulu Soma için bakın kimi suçladı?

İş Teftiş Kurulu Soma için bakın kimi suçladı?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, 301 işçinin öldüğü madendeki denetim eksikliklerinden söz etmek yerine bazı çevrelere suçlamalar yöneltti. Tezel, "Yaşam odası satmak için bu kazayı kullanıyorlar" dedi.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, Soma faciasıyla ilgili açıklamalar yapmak için basının karşısına geçti ve 2009'dan önce "in" gibi olan madenlerin içine insan girebilir hale getirildiğini söyledi. Tezel, 301 işçinin öldüğü madendeki denetim eksikliklerinden söz etmek yerine bazı çevrelere suçlamalar yöneltti. Tezel, "Kimisi özel sektörden kamu kurumuna girmek istiyor. Bu kazayı kullanıyorlar" dedi.
 
Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasının incelenme sürecinin koordinasyonu için bizzat görevlendirilen İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, hem geçen Mart ayında madene olumlu rapor veren 2 müfettiş, hem de madenlerin son durumuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.
 
İki müfettiş için savcılığın izin kağıdının bakanlığa geldiğini, ön incelemenin tamamlanmasıyla da izin verilip verilmeyeceği kararının alınacağını söyleyen Tezel, 2009 yılından önce madenlerin çok kötü, "in" gibi olduğunu, şimdi denetimlerle insan girilir hale geldiğini anlattı. Tezel, bazı kesimlerin yaşam odası satmak veya kamuya geçebilmek için bu kazayı kullandığını savundu.
 
Geçen 13 Mart'ta Soma Kömür İşletmeleri'nde meydana gelen 301 kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili ilçeye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, açıklamalarda bulundu. Müfettişlerin çalışmalarını bire bir takip eden Tezel, gelinen son noktayla ilgili de bilgi verdi. Soma Kömür İşletmeleri'ne ait "Işıklar" ile "Atabacası" maden ocağının güvenli bulmadıkları için kapattıklarını dile getiren Mehmet Tezel, şöyle devam etti:
 
"Biz bu madenlerde sadece üretim yapılmamasına karar verdik. Ama elbette bu madene giren teknik ekipler var. Bunlar bizim kriterlerimizde bulunan ancak onlarda bulunmayan, tedbirleri alıyor. İşletme bu çalışmalarını tamamladıktan sonra bize dilekçeyle başvuracak. Müfettiş arkadaşlarımız da, tekrar bu madene girip inceleme yapacak. Eğer önlemlerin alındıklarını görürlerse o zaman açılmalarına izin verilir. Ama bu önlemler alınmadan hiçbirisinin açılmasına izin vermeyiz. Bu madenlerin tamamen kapatılması gibi bir durum ise söz konusu değil."
 
Müfettişler için 45 günde karar verilecek
 
Facianın meydana geldiği maden ocağında, geçen Mart ayında denetimde bulunup olumlu rapor veren 2 müfettiş hakkındaki, idari soruşturmanın devam ettiğini bildiren Mehmet Tezel, şöyle devam etti:
 
"Bizim idari soruşturmamız tamamlanmadan, Soma Cumhuriyet savcılığı da 2 müfettiş için adli soruşturma açtı. Bu talepleri posta yoluyla, bakanlığa ulaştı. Şimdi bizim idari soruşturmamız, ön incelemeye dönüştürülecek. Bu ön inceleme sonrasında ise müfettişlerin talebi doğrultusunda, adli soruşturma için izin verilip verilmeyeceğinin kararı alınacak. Bunu da 45 gün içerisinde tamamalamak zorundayız. Bu süre içerisinde, savcılığa gerekli cevap verilecek. Ancak, müfettişlerin denetimi ile bu tür kazaları bir kefeye koymak doğru değil. Yani kömür ocakları canlı birer organizma gibi, yeni değişimler gösterebiliyorlar. Yani bugün iyi görünen bir madende, yarın böyle bir kaza meydana gelebilir. Hatta müfettişler içinde olduğu sırada da bile yaşanabilir. Ama kamuoyunda böyle bir algı oluşturulmak isteniyor. Kimisi yaşam odası satmaya çalışıyor, kimisi de özel sektörden kamu kurumuna girmek istiyor. Bu kazayı kullanıyorlar. 2009 yılından önce madenler 'in' gibiydi. Şimdi denetimlerle insan girilir hale geldi."
 
"Ocak için 3 ay beklenebilir"
 
Facianın meydana geldiği maden ocağındaki incelemelerle ilgili de bilgi veren İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, arkadaşlarının ocağa iki kez girip inceleme yaptığını bildirirken, şöyle konuştu:
 
"Ancak, olayın tam yaşandığı yerde hem göçük var hem de yangın sürüyor. Bu nedenle de, ocağın giriş ve çıkışları yangının kendiliğinden sönmesi için kapatıldı. Bu ocak özel aletlerle hergün denetleniyor yangının sönüp sönmediğiyle ilgili. Ancak ocağın kapıları ilk kapatıldığında bize en ay üç ay beklememiz gerektiği, yangının ancak o kadar süre sonra sönebileceğini söylediler. Biz de bunu bekliyoruz. O yangın da söndükten sonra, içerideki onarımlar yapılıp göçük kaldırıldıktan sonra ekiplerimiz bir kez daha girip kazayla ilgili inceleme yapacaklar. Ama bir gerçek var. Bu ocakta bir yangın çıkmış ve işçiler de otopsi raporlarına göre karbonmonoksit gazından zehirlenmişler. Bizler şimdi bu yangına neyin neden olduğunu ve neyin hızlandırdığını araştıracağız. Bu maden de gerekli önlemlerin alınmasının ardından tekar açılabilir."
 

KÖMÜR KONGRESİ SONUÇ BİLDİRGESİ: SOMA FACİASI SİSTEM SORUNU
Zonguldak'ta gerçekleştirilen, 'Türkiye 19'uncu Kömür Kongresi'nin sonuç bildirgesinde, Soma'da 301 işçinin öldüğü maden faciası bir sistem sorunu olarak gösterildi.
 
Taşeron işletmeciliğinde üretim ve karlılık belirleyici unsur olduğu için güvenliğin çok kolay feda edilebildiği vurgulanan bildirgede, 'Mühendislik bilim ve teknolojisi daha proje aşamasında güvenlik temel alınarak uygulanmazsa Soma faciasına benzer olayların yaşanması kaçınılmaz olacaktır' denildi.
 
MMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi'nce geçen 21-23 Mayıs tarihlerinde Zonguldak Dedeman Oteli'nde düzenlediği kongrenin sonuç bildirgesi açıklandı. Ana teması, 'Kömür Madenciliğinde Mekanizasyon' ve 'Termik Santraller' olarak belirlenen kongrede 43 bildiri sunulurken, Soma'da yaşanan facia ve madenlerde iş güvenliği konusu özel bir sunumla değerlendirildi. 1983'ten bu yana meydana gelen 19 toplu maden kazasında 655 işçinin hayatını kaybettiği hatırlatılan kongrenin sonuç bildirgesinde Soma faciasının katliam ve iş cinayeti olarak değerlendirildiği ve bir sistem sorunu olarak görüldüğü vurgulandı.
 
SİSTEM ELEŞTİRİSİ
 
Sistemin omurgasını oluşturan daha fazla kârı sürdürülebilir kılmak için tüm taşların döşendiği, çivilerin çakıldığı ifade edilen bildirgede, şöyle denildi: 'Kamuya ait ve kamu tarafından işletilmesi gereken madenler özelleştirme, kiralama (rödovans), hizmet alımı ve taşeron uygulamalarıyla özel mülkiyet, özel kâr ve kazanç konusu yapılmıştır. Yegane amacı kar olan özel şirketlerin amacı maliyetleri düşürmektir. Ve en büyük maliyet unsuru da işçi ücretleri ve işçi sağlığı iş güvenliği harcamaları olarak görülmektedir. Maliyetleri düşürmenin bir başka aracı da çalışma yoğunluğunu ve sürelerini uzatmaktır. Özel işletmelerde ve taşeron sisteminde bu unsurların hepsi kullanılmaktadır.'
 
Sistemin ana unsurunun hükümet, ilgili kurumlar ve işverenler olduğu belirtilen bildirgede şu ifadeler yer verildi: 'Gelinen noktada; siyasi iradenin kontrolsüz gücünü ve otoritesini arkasında hisseden eş, dost, akraba ve yandaşlardan oluşan türedi zenginler dizginlenemez bir azgınlıkla tüm değerleri çiğneme pahasına kârlarını daha da yükseltmek amacıyla ülkemizin doğal kaynaklarını talan etmişler ve güvenliksiz çalışma ortamlarıyla insanlarımızın hayatlarını hiçe saymışlardır. Ana unsurları hükümet, ilgili kurumlar ve işverenler olan sistemin payandaları ise başta kamu adına tarafsız yayın yapmakla sorumlu olan yayın grubu TRT olmak üzere beyin yıkama aracına dönüşmüş işbirlikçi basın, sarı sendika kavramına bile rahmet okutacak sendikalar, bu yapıdan beslenen sözde bilim adamları ve üniversiteler, kendi kimliğine yabancılaşmış kraldan çok kralcı olmuş teknokratlar ve bürokratlardır.'
 
SOMA FACİASI ÖNLENEBİLİRDİ
 
Bildirgede, Soma'da yaşanan olayın kömür yangını olduğu hatılatılarak, 'Bütün kömür ocaklarında karşılaşılabilecek bu olay öngörülebilir, önlenebilir ve kontrol edilebilir bir durumdur. Kömürün kendiliğinden yanmasını başlangıç aşamasında tespit ederek, tehlikeyi bertaraf etmek bütün kömür ocaklarında bilinen ve uygulanan bir yöntemdir. Kendiliğinden yanma ya da diğer yangın ve gazlarla mücadele konusu proje aşamasında başlar ve ocak bu parametreler dikkate alınarak tasarlanır. Bu parametreler her maden sahası için farklılıklar gösterir. Proje, bu verilerin doğru değerlendirilmesine bağlı olarak üretim ve güvenlik ile birlikte değerlendirilir ve her zaman güvenlik belirleyici etken olur. Yani güvenlik öngörülemiyor ve projelendirilemiyorsa üretim de projelendirilemez' denildi.
Bildirgede Soma'daki faciayla ilgili saptamalar ise şöyle yer aldı: 'Ocağın projesi, tasarımı, üretim planlaması ve havalandırma sistemleri bilimsel verilere uygun olarak düzenlenmemiş, kullanılan ekipmanlar da uygun niteliklerde seçilmemiştir. Bu konular gerektiği gibi denetlenmemiştir. Olayın başından itibaren kriz yenitim tam bir karmaşa ve panik ortamında bilinçsizce sürdürülmüş, Türkiye Taşkömürü Kurumu tahlisiye ekibinin koordinasyonu üstlenmesiyle bu durumun sevk ve idaresi normalleşmeye başlamıştır. Burada değinilen teknik konular sorunun ana kaynağı olan özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamaları unutulmadan değerlendirilmelidir. Aksi halde, işletmede çalışan ve 5'i meslektaşımız maden mühendisleri olan alt düzey çalışanlar da günah keçisi olarak suçlanacak, bu olay da mahkemelerin labirentlerinde kaybolup gidecektir.'
 
ÖNERİLER
 
Bildirgede taşeron, rödevans, hizmet alımı işlemleri ve özelleştirmelerin durdurulması istenirken, büyük havza geneline yayılmış kömür damarlarının işletilmesinde teknik açıdan 'Havza Madenciliği' uygulanması, kömür havzalarının bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiği bildirildi. Günümüzde Zonguldak ve Soma örneğinde olduğu gibi, büyük kömür havzalarının 5-10 yıllık ticari ömrü olan küçük sahalara bölünerek özelleştirildiğine işaret edilen bildirgede, 'Bu küçük ölçekli sahaları işleten firmalar ilk yatırım maliyeti yüksek projelerden kaçınmakta ya da bu yatırımları karşılayamamakta, işçi sağlığı ve iş güvenliğine yönelik önlemler başta olmak üzere havalandırma, nakliyat gibi önemli konularda eksik yatırımlar yapmaktadırlar. Bunun sonucunda Soma'daki iş cinayetinde olduğu gibi telafisi mümkün olmayan durumlar ortaya çıkmaktadır' denildi.
Bildirgede ayrıca İş Kanunu, Maden Kanunu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili yönetmeliklerin yeniden yazılması, kömür sahalarının riskleri de içeren haritalarının çıkarılması, iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerine dayalı mevcut sistemin yeniden gözden geçirilerek radikal önlemler alınması, siyasi iradeden bağımsız İş Teftiş Sistemi kurularak uzman kadrolar tahsis edilmesi ve 13 Mayıs'ın maden şehitlerini anma günü olarak ilan edilmesi gerektiği belirtildi. Son düzenleme ile Maden Mühendisleri Odası'nın idari ve mali yönden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlanması da baskı olarak değerlendirilerek eleştirildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 375 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim