• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Gaziantep : 13 °C
  • Adana : 17 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • İzmir : 15 °C

İşte BBC'den olaylardan canlı bilgiler

İşte BBCden olaylardan canlı bilgiler
BBC Türkçe dakika dakika yurt genelindeki olaylar korusunda bilgiler geçiyor. İşte Gezi Parkı olaylarından yurtta durum.

''Ankara'nın sakin semtlerinden biri olarak bilinen Kırkkonaklar'da yaklaşık bin kişilik bir grup ''Tayyip istifa'' sloganlarıyla yürüyor, grubun en dikkat çeken özelliği, alışılmışın üstünde 30'lu yaşlarının sonları 40'ların başında kadınlar, erkekler var, tencere tavalar ve sloganlar yürüyorlar.'' İlhan Taşçı - Cumhuriyet gazetesi muhabiri.
10 dakika önce Paylaş.

Adana’da kent merkezinde farklı noktalarda çatışmaların sürdüğü bilgisi geliyor. Hastanelere sürekli yaralı taşındığı ve gözaltıların devam ettiği belirtiliyor. Polis göstericilere karşı biber gazı ve tazyikli su kullanırken bazı göstericiler de hava fişek kullanıyor.
10 dakika önce Paylaş.

İzmir'den İlke Aykanat, Gündoğdu Meydanı'nda TSİ 20.30'da çektiği bu fotoğrafı 'Renklerin Kardeşliği' başlığıyla paylaşıyor.
18 dakika önce Paylaş.

İzmir'de bulunan akademisyen gazeteci Altuğ Akın, "Karşıyaka ve Göztepe'den kalabalık vapurlar Alsancak'a geliyor" diyor ve ekliyor:

"Yağmur başladı. Etkisi nasıl olacak görmek lazım. Gündoğdu'da kalabalık var ama gergin değil. Gül sokak ve Gazi ilkokulu tarafından polis yaklaşıyor ve gaz atmaya başlıyor. Sokaklarda barikatlar kurulmuş. Kalabalık polise saldırmadı. Polis ve çevik kuvvetin yanında sivil polis ve AKP'li olduklarından şüpheliler de var. Polisle çatışmaya doğru ittikleri söyleniyor. Şimdi Karşıyaka'dayım. Bostanlı ve çarşı ayakta. Sanki Karşıyaka şampiyon olmuş gibi kalabalık ve araç korteji var. "Hükümet istifa, Tayyip istifa" ve "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları atıyorlar."
35 dakika önce Paylaş.

Fransız Haber Ajansı AFP, olay yerindeki foto muhabirine atfen, Başbakan Erdoğan'ın Dolmabahçe'deki ofisinin yakınlarındaki göstericilere biber gazıyla müdahale ettiğini duyurdu.
1 saat 4 dakika önce Paylaş.

Ankara'dan gazeteci Sinan Onuş'un aktardığına göre polis, Kızılay meydanını göstericilerden geri almak için büyük bir müdahaleye başladı.

Gözaltına alınanların sayıları sürekli artıyor. Ankara’nın bazı mahallelerindeyse TSİ 21.00’de ışık kapatma ve tencere-tava eylemleri gerçekleştirildi.
1 saat 4 dakika önce Paylaş.

İzmir'den bir gazeteci, yaşananları BBC Türkçe'ye anlattı:

''Montrö ve Lozan Meydanı'nda arbede var. Gündoğdu Meydanı'nda polis ve göstericiler arasında taşlı sopalı çatışma var. Polis gaz bombası kullanıyor.

Sadece çevik kuvvet değil sivil polis de olay yerinde.

İngiliz Kültür Derneği ve Saint Joseph Kilisesi kapılarını göstericilere açmış. Kordon'da Polo Lounge adlı mekân süt, limon ve ilaç ihtiyaçlarını karşılıyor.

Ekipleri sevk ediyorlar.

Kalabalığın ellerinde Türk bayrakları var. ÖDP ve SDP gibi partilerin flamalarını kullanılıyor.

İlginçtir, eskiden kanlı bıçaklı olan grupların hepsi yan yana. Sağcı ve solcu gruplar birleşmiş.

Yarın da Ege Üniversitesinden öğrenciler final sınavları bitince meydanlara çıkacak.

Ben de diğer illerde olanları yabancı kanallardan takip ediyorum. Vatandaşlar, televizyonlar yayınlamadığı için bilgi almak amacıyla bütün gazeteleri arıyorlar. "İzmir'de ne oluyor" diye soruyorlar.

Twitter'da #direnizmir etiketi dünya listesinde ilk sıralarda.''
1 saat 8 dakika önce Paylaş.

Alman basınında Türkiye'deki sokak hareketleri.
Alman basını: İstanbul'da isyan1 saat 20 dakika önce Paylaş.

BBC Türkçe’ye Ankara’daki durumla ilgili bilgi veren gazeteci Sinan Onuş kent merkezinde çatışmaların devam ettiğini söyledi. Onuş, ''Meşrutiyet Caddesi girişi, Gazi Mustafa Kemal Paşa Bulvarı ve Kızılay Meydanı’nda çatışmalar sürüyor. Özellikle son bir buçuk saattir sürekli ambulanslar gidip geliyor. Polis gaz bombalarını boyun hizasından hedef alarak atıyor. Kızılay’ın çevresindeki birçok sokak göstericilerin elinde bulunuyor.''
1 saat 31 dakika önce Paylaş.

Ankara'da, Kızılay meydanı yakınlarında birkaç noktada polisle göstericiler arasında çatışmaların sürdüğü belirtiliyor. Polis göz yaşartıcı göz atarken göstericilerse bazı sokaklara barikat kurmuş durumda.
1 saat 33 dakika önce Paylaş.


"AKM'nin tepesindeyiz!" - 'Neşe' adlı Twitter kullanıcısı
2 saat 38 dakika önce - @neseliol - Twitter Paylaş.

İzmir'de Gündoğdu Meydanı'na doğru Alsancak yönünden TOMA araçları ve çevik kuvvet polisi indi. Biber gazının kullanıldığı olayda protestoculardan yaralananlar ambulansla meydandan uzaklaştırıldı. Bu olaydan sonra polis Gül Sokak'a çekildi; mahalle halkı da biber gazı kullanmamaları yönünde onları ikna etmeye çalıştı. "Biber gazı kullanılmasının eylemcileri kışkırttığını" söyleyen Gül Sokak sakinleriyle polis arasında müzakereler devam ediyor.

(Fotoğraf: 'TastyLips' adlı Twitter kullanıcısı)
3 saat 28 dakika önce Paylaş.

Taksim'deki mitingin sona ermesinin ardından bir grup gösterici yakınlarda bulunan, Habertürk TV'nin merkezinin yer aldığı bina önüne giderek kanalı protesto etti. Başbakan Tayyip Erdoğan bugün; Habertürk TV, Show TV ve Bloomberg HT ortak yayını Teke Tek Özel'de Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlamıştı.
3 saat 39 dakika önce Paylaş.

Adana’da polis Turgut Özal Bulvarı'nın aralarında bulunduğu bazı yerlerde göstericilere müdahale etti. Müdahale sırasında gözaltına alınanlar oldu. Adana Barosu gözaltına alınanlara hukuki destek için kriz masası oluşturdu. Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, olaylar sırasında yaralananalar olduğunu ve yaralananlar arasında polislerin de bulunduğunu söyledi.
3 saat 39 dakika önce Paylaş.

"Bu saatten sonra yapılan eylem ancak bölücülük için ve polise karşı yapılan eylemdir" – 'Nihannn' adlı Twitter kullanıcısı
3 saat 39 dakika önce - @blackpearl_06 - Twitter Paylaş.

"[İstanbul'daki Türkler] polis devleti kurmaya çalışan bir adamı memnun etmek için çaba harcayan AB liderlerinden daha cesaretliler. (…) AB liderleri ne zaman Türk polisinin aşırı güç kullanmasını ve Erdoğan otoriterliğini kınayacak?" – Derk Jan Eppink, Avrupa Parlamentosu Üyesi
3 saat 39 dakika önce - @djeppink - Twitter Paylaş.

Taksim meydanındaki miting sona erdi. Mitingin katılımcıları alandan ayrılıyor. Gezi Parkı'ndaki nöbetin devam edebileceği belirtiliyor.
3 saat 39 dakika önce Paylaş.

Ankara'dan gazeteci Sinan Onuş'un Kızılay'dan aktardığı notlar:

''Kızılay'daki eylemcilerin sayısı 20 binin üzerinde deniyor. Meşrutiyet Caddesi'nden, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ve Sıhhıye'ye kadar olan alan hınca hınç dolu. Göstericiler başbakanlığa ulaşmak istediklerini söylüyor, başbakanlığın çevresi polis korumasında.''

''Güven Park'ın içinde çatışmalar var. Bugün dikkat çeken dün polisle birlikte jandarma da kullanılmış, dün göstericiler jandarmaya büyük tepki göstermişti, bugün sadece polis var. En çok duyulan slogan 'Hükümet istifa!''
4 saat 37 dakika önce Paylaş.


İsminin açıklanmasını istemeyen bir okuyucumuz Ankara'nın Kızılay semtinde, Atatürk Bulvarı'ndan bu fotoğrafı gönderdi.
4 saat 39 dakika önce Paylaş.

İngiltere basınından derlediğimiz Gezi Parkı protestoları haber ve analizleri...
Observer: Protestolar Erdoğan'a en büyük meydan okuma4 saat 47 dakika önce Paylaş.

Başbakan Erdoğan Habertürk Televizyonu'nda gazeteci Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlarken, özetle şunları söyledi:

"Bizim polisimizin yaptığı ne ki? Almanya polisi insanları yere falan yatırıyor."

"Her ülkenin kendine ait kültürel noktada bir yapısı var. İnsanının da genlerinde olan bazı yaklaşım tarzları var. Bizde bu tür bazı gruplar belli yerlere yerleştikleri zaman oradan çıkmayı da bilmeyebilirler. Orayı sürekli olarak terörize ederler. Biz bunu Ankara’da tekel işçileri meselesinde de yaşadık.  Aylarca müşfik davranalım. Yemek konusunda yardım edilsin vesaire. Bütün bunlara rağmen aylarca o iş çözüme kavuşmadı. Sonra maalesef arzu edilmeyen şekilde bitti."

"Burada da atılan adımlarımız var. Bizim bu adımlarımızda onların yaklaşım tarzına cevap veremeyecek bir durumda değildik. Bizim şeylerimizin hepsi doğru samimi yaklaşımlar."

"Twitter denilen bir bela var. Yalanın daniskası burada. Sosyal medya denilen şey aslında şu anda toplumların baş belasıdır. Bu denli yalanlar, bakıyorsunuz işte ağaçlarda sallandıracaklar bilmem ne yapacaklar. 100 tane İslamcı kalaşnikoflarla saldırıyor."

"Siz bunları yazarsınız o yalanlamayı göremeyen de bunu kaçırır. Ben bir başbakan olarak partim var. Photoshop’larla ceset yayınlanıyor. Ben istesem 500 bin kişiyi Kazlıçeşme’ye çıkarırım. Ben de bunu yaparım. Bir tabanım var. Biz bunu yapabilecek güçteyiz. Biz aynı anlamda cevap verme durumuna gitmedik. Partimin tabanı da sessiz mi kalacağız diye onlar da aradılar. Türkiye bir kalkınma modunda. Bir yarışın içerisinde. Ben şimdi her gün iki üç yerin açılışını yapıyorum."
5 saat 20 dakika önce Paylaş.

"Oooo nooo twiter denen bir bela var dedi... Cagımızın bas belası dedi... Bunu Basbakan soyledi... Yazıklar olsuuuun" - Ayşe Arman
5 saat 36 dakika önce - @armanayse - Twitter Paylaş.

Ankara'da son durumu Kızılay'da bulunan gazeteci Sinan Onuş aktarıyor:

''Dünkü kalabalığın aynısı bugün de var. Polis iki ayrı noktadaki grupların biraraya gelmesine izin vermiyor. Göstericilerin bir bölümü Kızılay, bir bölümü Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde. Meşrutiyet Caddesi girişinde polis müdahale ediyor, çatışmalar yaşanıyor.''
5 saat 41 dakika önce Paylaş.

Bu arada Rus basınından da bir kaç başlık aktaralım:

İzvestiya gazetesi İstanbul’daki olayları, ''Türk baharı başladı'' başlığıyla duyurdu. Gazete, güvenlik kuvvetlerinin göstericilere karşı aşırı güç kullandığını, bu durumun Avrupa ülkelerinin de tepkisini çektiğini belirtti.

Kommersant, ''Polis Taksim’den çekildi'' başlıklı haberinde çatışmalarda yüzlerce kişinin yaralandığını yazdı.

Vedomosti, ''Türkiye’deki protesto gösterileri çatışmaya dönüştü'' başlığını kullandı, Komsomolskaya Pravda ise, ''Polis Gezi Parkı’nın savunucularından 900 kişiyi gözaltına aldı'' dedi.

Bu derleme için teşekkürler, meslektaşımız, eski Milliyet gazetesi Moskova muhabiri Cenk Başlamış'a.
5 saat 43 dakika önce Paylaş.

Fransız basınının eylemlere ilişkin değerlendirmelerini de Sabetay Varol derledi.
Fransa basını:Tepkilerin nedeni başbakanın otoriterliği5 saat 59 dakika önce Paylaş.

Ankara'da polis bazı noktalarda göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

(Fotoğraf: Serhat Korkmaz)
6 saat önce Paylaş.

Bu arada bir kaç ülkeden basın derlemelerini de aktaralım. Türkiye'den bazı yayın organları, eylemler konusunda karartma uygulamakla suçlandı. Hollanda basınına yansımış bu iddialar... Yusuf Özkan'ın haberi...
Hollanda basını: Protestolarda Türk medyası suskun6 saat 1 dakika önce Paylaş.

Taksim meydanında ise Taksim Dayanışma adına konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu taleplerini açıkladı:

Türkiye çapında tüm eylemlerde gerçekleşen gözaltılar derhal serbest bırakılsın.
Gezi Parkı’na saldıran, Gezi Parkı İstanbul direnişi başta olmak üzere ülkenin dört bir yanındaki direnişlere saldırı emrini veren, saldırıları yöneten, halkın demokratik hak kullanımını engelleyen ve yaralanmalara neden olanlar istifa etsin.
Taksim ve İstiklal’deki eylem yasağına son verilsin.
Taksim’de ne Topçu Kışlası’na ne de başka bir talan projesine izin vermeyeceğiz.
6 saat 16 dakika önce Paylaş.

"Gezi Parki’nda dayanışmanın en güzel örneği yemek masası" - Burak Güzel
6 saat 29 dakika önce - @brkguzel - Twitter Paylaş.

"Gezi Parkı'nda ihtiyaç duvarı" - (Fotoğraf: Burak Güzel)
6 saat 29 dakika önce - @brkguzel - Twitter Paylaş.

Doğan Haber Ajansı, İstanbul'da gezi parkı protestolarında gözaltına alınan 184 kişinin tamamının serbest bırakıldığını duyurdu. Taksim Dayanışması'ndan avukat Can Atalay da, miting alanında kürsüden yaptığı konuşmada İstanbul'da gözaltında hiçbir göstericinin bulunmadığını söyledi.
6 saat 49 dakika önce Paylaş.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eylemleri değerlendirirken şunları söyledi:

''Toplum özgürlük ve demokrasi konusunda ciddi bir tepki verdi. Gezi parkında başlayan olay uluslararası ortama taşıyorsa, her ilde eylemler yapılıyorsa bu AKP iktidarının getirdiği baskının bir sonucudur.''

Bunu Sayın Başbakan'ın çok iyi anlaması gerekir. Türkiye kendi bildiği Türkiye değildir. Hele hele 'ben de 1 milyon kişi toplarım' diyorsa bu da başka bir bölücülüktür.''

''Başbakan eylem yapanların hepsini kendi karşıtı olarak görmesin. Kendi yandaşları özgürlük istemiyor mu? Baskı mı istiyorlar.''
7 saat 3 dakika önce Paylaş.

Taksim'deki mitingde flamalarıyla yerlerini alan gruplar...
7 saat 4 dakika önce Paylaş.

Taksim meydanında birçok siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün flamaları bulunuyor. BDP'liler de flamalarıyla alanda yerini almış durumda.
7 saat 12 dakika önce Paylaş.

ERDOĞAN: TAKSİM'E CAMİ DE YAPACAĞIZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Osmanlı Arşivleri'nin yeni hizmet binası açılışında konuşurken, muhaliflerince kendisine "diktatör" olarak hitap edildiğini; ama kendisinin ''halkın hizmetçisi'' olduğunu söyledi.

Bir kez daha Taksim'deki projeye devam edileceğinin, ve alana bir "opera kültür merkezi yapılacağını" söylediği sırada bir dinleyicinin "cami yapılsın" sözü üzerine Erdoğan "Evet, cami de yapacağız." dedi.

Başbakan Erdoğan "Ben bunun iznini gidip de CHP genel başkanından alacak değilim, birkaç çapulcudan alacak değilim" dedi.

Erdoğan son olarak Taksim'de bulunan Atatürk Kültür Merkezi'nden kimsenin memnun olmadığını öne sürdü ve bunun da yıkılacağını söyledi.
7 saat 13 dakika önce Paylaş.

Meydanın farklı bölümlerini dolaşan Rengin Arslan şu yorumu yapıyor: “Kalabalık coşkulu. Sayı giderek artıyor. Gümüşsuyu, İstiklal Caddesi ve Şişli tarafından insanlar sloganlarla meydana giriyor.”
7 saat 24 dakika önce Paylaş.

Ankara'da gösterilen merkezi Kızılay meydanı. Meydandaki kalabalık çoğalıyor.
7 saat 24 dakika önce Paylaş.

Meydanda, 'Taksim Dayanışması' adına yapılan konuşmada, günlerdir süren eylemleri Gezi Parkı'ndaki ağaçların sökülmesine karşı duran bir avuç insanın başlattığı anımsatıldı.
7 saat 34 dakika önce Paylaş.

Altı gündür Gezi parkı protestolarını izleyen meslektaşımız Rengin Arslan yine Taksim'de. Gözlemleri de aşağıdaki linkte.
Taksim: Her duvarda isyan cümleleri7 saat 37 dakika önce Paylaş.

Rengin Arslan Taksim'de şu anki durumu şöyle aktarıyor:

"Meydanda saat 14.00'te iki ayrı büyük kalabalık grup toplandı. Etrafta polis yok. Meydanda bayraklarıyla, pankartlarıyla politik gruplar var.'''

''Gezi Parkı’nda ise örgütsüz göstericiler var. İnsanlar dört yanda çöp topluyor. Herkes üzeri boyanmış bir polis aracının önünde fotoğraf çektiriyor."
7 saat 40 dakika önce Paylaş.

Türkiye'de son altı gündür devam eden gösterilerin ayrıntılarını canlı aktardığımız sayfamıza hoşgeldiniz.

Bu haber toplam 862 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim