• BIST 78.844
 • Altın 125,412
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Gaziantep : 8 °C
 • Adana : 13 °C
 • Ankara : 2 °C
 • İstanbul : 15 °C
 • İzmir : 9 °C

İşte Erdoğan'ın yeni cemaat planı

İşte Erdoğan'ın yeni cemaat planı
AK Parti ile Cemaat arasında yaşanan kavga cemaat-siyaset denkleminde taşların yerinden oynamasına sebep oldu

UMUT YAVUZ - ROTAHABER - ÖZEL - . AK Parti, “paralel yapı” ismini takarak Gülen Cemaati’nin bütün unsurlarını emniyet, askeriye, yargı ve bürokrasinin bütün katmanlarından temizleme yemini etti.

CEMAATTEN BOŞALACAK KADROLARA KİMLER YERLEŞECEK?

AK Parti’nin cemaat bireylerini tasfiyesiyle boşalacak yerler ise benzer yapıların iştahını kabarttı.

Son zamanlarda iktidar ile sıkı fıkı ilişkiler kuran ve anlaşıldığı kadarıyla bu göreve talip olan bir yapı dikkatleri çekiyor. Bu yapı yakın zamanda Gülen cemaatinden boşalacak kadrolara ikame edilecek yeni “cemaat” kadrosu olabilir. Bu bakımdan siyasi analizcilerin bu yapıya dikkatli bakması gerekiyor.

RİSALE-İ NURLARIN BASIMI KALKAN YAPILDI

Söz konusu yapının öne çıkan bazı isimleri özellikle Nurcuların çok önem verdiği Bediüzzaman Said Nursi’nin Risale-i Nur Külliyatı eserlerinin devlet tekeline alınması konusunda gayretleriyle dikkatleri çekti. Yine bu isimler geçtiğimiz 30 Mart ve 10 Ağustos seçim sürecinde “yandaş medya organlarında” iktidarı ve icraatlarını en çok savunan kişiler oldu. Nur camiasını, Gülen cemaati karşısında mobilize ederek örgütlemek isteyen AK Parti iktidarı, Risale-i Nurların sadeleştirilme çalışmalarını bahane ederek bu amacına ulaştı. Daha doğrusu zaten mevcut olan bir husumet ve anlaşmazlığı bu vesileyle siyasi bir kamplaşmaya çevirdi. Bu arada da Risale-i Nur eserlerini Diyanet aracılığıyla bastırıp Bediüzzaman’ın bir müjdesini yerine getirerek de arkasındaki Nurcu kamplaşmayı sağlamlaştırdı.

 

AĞABEYLER ETKİN ROL OYNUYOR

Peki AK Parti’nin, Gülen cemaati yerine insan kaynaklarından faydalanacağı Nurcu gruplar hangileriydi? Bunun son zamanlarda Bediüzzaman Said Nursi’nin yaşayan talebelerinden Mehmet Fırıncı (Mehmet Nuri Güleç), Ahmet Aytimur, Abdullah Yeğin ve Hüsnü Bayram gibi isimler üzerinden gerçekleştirilen bir plan olduğu ifade ediliyor. Nur camiasının “ağabeyler” denilen bu isimleri birer rehber olarak kabul ettiği biliniyor. Dolayısıyla vitrininde bu gibi isimlerin olduğu bir yapılanmaya Nurcuların büyük çoğunluğunun iştirak edeceği tahmin ediliyor.

AĞABEYLER NASIL İKNA EDİLDİ?

Peki bu ağabeyler hükümetin bu propagandalarına nasıl angaje edildiler? İfade edildiğine göre bu noktada yukarıda sayılan “Risale-i Nur’un muhafazası ve Diyanetçe basılması” hassasiyeti büyük derecede rol oynadı ve bu ağabeylerin iktidar etrafında saflaşmaları kolaylaştırıldı. Öte yandan Risale-i Nurların devlet tekeline alınması sürecinde de, bu “ağabeylerin” iktidara yakın konumlandırılması sürecinde de Ahmet Akgündüz, Metin Karabaşoğlu, Sait Yüce ve Abdurrahman Iraz gibi isimlerin aktif rol oynadığı kaydediliyor.

NESİL GRUBU NEDEN DİKKAT ÇEKİYOR?
Yakın gelecekte AK Parti’nin, umduğu gibi Nurcuların büyük kısmını arkasına alarak ihtiyacı olan desteği ve kadroları bulacağı ifade ediliyor. Bu bakımdan Gülen cemaati yerine ikame edilmesi düşünülen kadrolar ve yapılar bu cemaatlerden devşirilecek. Bu noktada özellikle “Nesil” grubuna dikkat çekiliyor. Çünkü bu grup yapılanma bakımından Gülen cemaatine çok benziyor. Eğitim kurumları var, medya ayakları var, yayın evleri var, çeşitli alanlarda faaliyet yürüten şirketleri ve hatta tıpkı Gülenciler gibi kargo şirketleri bile var…

DERSHANELERİ VE ÜNİVERSİTELERİ DE VAR

 

Öte yandan bu yapılanmanın Gülen cemaatine benzerliği bunlarla bitmiyor. Son zamanlarda dershanecilik, kolejcilik ve üniversite anlamında da ciddi bir atılıma girildi. Nişantaşı Üniversitesi, Doğa Koleji (yakında Doğa Üniversitesi kurulacak), Okyanus Koleji gibi okullar ile, Kültür Dershanesi, Fatih Dershanesi gibi dershaneler ve English Time, Edutime, Gök-Dil Kursları da yine bu yapılanmaya ait.

Başbakan Erdoğan’ın her fırsatta cemaat okullarından ve dershanelerinden öğrencilerin alınması çağrılarından sonra yakın zamanda çıkarılan Özel Okulları destekleme yasasının da Gülenciler yerine bu yapının kolej ve dershanelerine büyük katkısı olabileceği iddia ediliyor. Özel okullara devlet desteği kapsamında 750 milyon dolarlık bir maddi destek sağlanacağı ve bu destekten faydalanacak okulların ve öğrencilerin listesinin yakın zamanda açıklanacağı biliniyor.

MADDİ KRİZDEN KURTULDU

Yeni Nesilcilerin AK Parti’ye bu denli angaje olmadan önce ciddi bir “maddi krizden” geçtikleri ancak bu süreçte yeniden toparlanmaya ve büyümeye başladıkları da ifade ediliyor.

 

YENİ NESİL NASIL TEŞEKKÜL ETTİ?

Görüldüğü gibi Gülen Cemaatine benzerliği had safhada olan bu cemaat, yayın organları ve öne çıkan isimleri ile de Nurcuların AK Parti’ye angaje olduğu algısını en yüksek düzeyden seslendiren yapı olarak dikkatleri çekiyor.

Bu yapının kökleri aslında herkesin çok iyi bildiği Yeni Asya camiasına dayanıyor. Yeni Asya Türkiye’nin 81 ilinde teşkilatlanmış, köklü bir mazisi bulunan eski bir cemaat... Ayrıca Gülen cemaatinin iktidarı desteklemekten vazgeçmesinden önce AKP’ye topyekün mesafeli duran tek cemaat olarak dikkat çekiyordu. Ancak bu duruş Yeni Asya’ya maddi olarak pahalıya patlamış ve Türkiye’deki “maddi birikim” bakımından en çok sıkıntı çeken cemaat olma özelliğini de kazandırmıştı.

MEHMET KUTLULAR O GÜNLERİ ANLATIYOR

Peki nasıl olmuştu da, Yeni Asya camiası köklü mazisine rağmen madden bu kadar zayıfladı da, Yeni Asya’nın içinden ayrılan Mehmet Fırıncı’nın Nesil grubu maddi güç bakımından bu kadar güçlenmişti? Bu sorunun cevapları aslında Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın Yeni Asya Neşriyat’tan defalarca baskısı yapılan “İşte Hayatım” adlı kitabında mevcut.

Kutlular,“İşte Hayatım” adlı otobiyografisinde 1990’lı yıllarda Nesil ile yollarının ayrılması sürecini şöyle anlatıyor:

 

FIRINCI AĞABEYLER EKİBİ MALLARI VE KADROLARI ELİMİZDEN ALDI

“Fırıncı Ağabey ile birlikte hareket eden ekip emvali ve yetişmiş kadroları elimizden aldılar, bizi kapı önüne koydular… Buna cemaat çok üzüldü. Hemen toplandık yeniden gazete çıkarmaya karar verdik. 10 gün içinde de Yeni Asya Gazetesi’ni Cağaloğlu Hamam Sokak’ta tuttuğumuz yerde kurduk. Neşriyat işini de ele aldık. Cemaat bizimle beraberdi. Diğer taraf her ne kadar Yeni Nesil olarak gazete çıkarmayı denediyse de kısa sürede gazeteyi sattılar. Çünkü hitap edecekleri bir kitle yoktu karşılarında.”

TURGUT ÖZAL VE İÇİŞLERİ BAKANI AKSU’DAN YARDIM ALDILAR

“Bize reva görülen bu muamelelerin arkasında harici ellerin, devlet güçlerini kullanan ellerin varlığını biliyoruz. Bu bize çok ağır geldi. … Zira Fırıncı ağabeyler hükümetten, Özal’dan ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’dan aldıkları yardımlarla yapmışlardı bu işleri. Bu bakımdan, bir anlamda hükümetin istediği çizgide davranmak durumundaydılar”.

“RUŞEN ÇAKIR: ARTIK SİZ BİTTİNİZ” DEDİ

“Ruşen Çakır bana şunu sormuştu: ‘Artık siz bittiniz. Her şey elinizden alındı. Anadolu’daki cemaat de sizinle birlikte değil; Fırıncı Ağabey’in yanında. Esas kuvvet, artık Yeni Nesilcilere geçti. Matbaa, yayınevi, gazete orada kaldı’ demişti..” (Bkz: İşte Hayatım, Mehmet Kutlular, Otobiyografi, S. 352-379)

 

YENİ ASYA KADROLARI POLİS ZORUYLA ATILIYOR

Evet Mehmet Kutlular’ın anlattığı o yıllarda Yeni Asya camiasının önde gelen isimlerinin kendi mal ve mülklerinden polis zoruyla kovulduğu ve ceketlerini alarak müesseseleri boşalttığı ifade ediliyor. Bütün mal ve mülkerin ve de yetişmiş yazar çizer kadrosunun ise Fırıncı’nın önderliğindeki Yeni Nesil yapılanması tarafında kaldığı belirtiliyor.

ANAP’IN TAKTİĞİNİ AK PARTİ Mİ TATBİK EDİYOR?

Ancak Yeni Asya’nın cemaat desteği olduğu için kısa sürede toparlandığı ve yeniden gazete çıkarmaya başladığı biliniyor. Öte yandan o günlerde iktidarda bulunan ANAP’ın kendisine destek vermeyen Yeni Asyacıları, Nesil grubunu teşekkül ettirerek bitirmek istediği de öne sürülüyor.

Bu süreç Fuat Avni’nin gündeme getirdiği “Cemaatlerin bitirilmesi” planını akıllara getiriyor.

AKP’YE BİAT ETMEYEN BİTİRİLECEK

Twitter fenomeni Fuat Avni geçtiğimiz günlerde açıkladığı 33 maddelik eylem planının 27. Maddesinde, “AKP'ye biat etmeyen bütün cemaatler içerisinde muhalif isimler desteklenip ön plana çıkarılarak, o cemaatler bölünmeye çalışılacak” diyordu… Bu bakımdan o zamanlar ANAP’ın yaptığının bir benzerini şimdi AK Parti’nin tatbik etmeye çalıştığı ifade ediliyor. Aslında bu durumun MGK kararlarıyla uzunca bir süredir tedavüle sokulan bir plan olduğu ve şimdilerde vites yükseltilmeye başlandığı da kaydediliyor.

Bu bakımdan AKP iktidarına destek vermeyen Yeni Asya camiası içinde bazı isimlerin öne çıkarılarak cemaatin mazide olduğu gibi tekrar parçalanmaya ve Risale-i Nur basım hakkı da elinden alınarak tamamen bitirilmeye çalışıldığı bizzat bu kurumun yetkilileri tarafından dillendiriliyor.

YENİ ASYA NASIL PARÇALANMAYA ÇALIŞILIYOR?

Çok yakın zamanda Yeni Asya cemaati içinde azınlık olan bir grubun özellikle doğu ve güney doğu illerinde örgütlenerek bir internet sitesi kurdurulduğu ve bu internet sitesi etrafında halelenen ve ekserisi Yeni Asya’dan gönül bağını uzun süredir kesmiş bulunan isimlerin, kesintisiz bir şekilde cemaati bölme girişimlerine devam ettikleri kaydediliyor. Bu grupların zaman zaman Yeni Asya ekolü adı altında “korsan bildiriler” de yayınladığı biliniyor.

Öte yandan cemaatten kopartılan ve AK Parti iktidarına sıcak bakan kitlelerin de bu şekilde iktidarın zeminini kuvvetlendirdiği kaydediliyor.

ÇAKMA YENİASYACILAR

Yeni Asya Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz bu tip insanlara, “çakma Yeni Asyacılar” diyor ve iktidarın sadece Yeni Asya camiasına karşı değil, bütün muhalif gruplara karşı aynı taktiği uygulayarak onları içten parçalamak istediğini belirtiyor.

Güleçyüz 22 Ağustos 2014’de yayınlanan köşe yazısında da bu konuya devam ediyor ve “Cemaatlere karşı “yeni” bir ittifak” başlıklı köşe yazısında şöyle diyor: “Kemalist zihniyetin, bilhassa kendi hedeflerine uygun bir toplum inşa etme projesini akamete uğrattıkları için çok öfkelendiği cemaatleri tasfiye etmek amacıyla her yola başvurduğu, bilinen bir gerçek. 1950’de çok partili sisteme geçildikten sonra köklü cemaatlerin oy desteği ağırlıklı olarak DP’ye ve devamı olan partilere verildi. Özellikle Nurcular ve Süleyman Efendinin talebeleri, siyasî tercihlerini DP çizgisinden yana yaptılar. “Din adına siyaset” yapanlara ise iltifat etmediler. Millî Nizam Partisinin siyaset sahnesine çıktığı tarihten itibaren bu hareketi tasvip etmediler, uzak durdular, yol açacağı ciddî sıkıntı ve sorunlara dikkat çekerek karşı çıktılar. AKP’nin bu cemaatlere bakışı böyle bir arkaplana dayanıyor. Ve onları “İslamın iktidarı”nı engellemek veya geciktirmekle suçluyor. Gelinen noktada, yanına çekebildiklerini şimdilik “âbâd” ediyor gibi, ama hâlâ biat ettiremedikleri ile, kapanmamış bir “hesab”ı var. Kemalistlerle birleştiği konulardan biri de bu.”

Sonuç olarak önümüzdeki süreçte Gülen cemaatini tamamen tasfiye etmeye kararlı görünen AK Parti iktidarının bütün cemaatleri kendine biat ettirerek, onların insan kaynaklarından faydalanmak istediği anlaşılıyor.

Yeni Asya örneğinde yaşanan uygulamanın, bir şekilde kendilerine muhalif bütün siyasal ve sosyal gruplar için benzer yöntemlerle tatbik edileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Tüm Medya Haberleri Anında Elinizin Altında19 Ağustos 2016 Cuma 15:13
 • Erhan Çelik Erdoğan'a içini döktü! Eşim üzerinden...05 Ağustos 2016 Cuma 18:48
 • Erkek Sokak Modası - Modayı Tıkla29 Temmuz 2016 Cuma 17:08
 • Kitabında darbecileri isim isim yazan komutan konuştu29 Temmuz 2016 Cuma 01:12
 • 42 gazeteciye gözaltı kararı26 Temmuz 2016 Salı 04:06
 • Kaçak elektrikliğin helalliği zor olur02 Temmuz 2016 Cumartesi 23:29
 • Teknoloji haberleri teknokenar da takip edin23 Mayıs 2016 Pazartesi 01:35
 • Mızrak gibi haberler23 Mayıs 2016 Pazartesi 01:33
 • Sadece bir haber sitesi değiliz23 Mayıs 2016 Pazartesi 01:30
 • Adnan Oktar03 Mayıs 2016 Salı 04:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
  türk porno anal seks porno izle ankara escort porno
  | Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim