• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Gaziantep : 16 °C
  • Adana : 21 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • İzmir : 18 °C

İşte vekillik için istifa eden bürokratlar...

İşte vekillik için istifa eden bürokratlar...
Ağbal, istifasını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e sundu. Vekil olmak için görevinden ayrılan Ağbal'ın istifası, yarından itibaren geçerli olacak.

Yaklaşan genel seçimlerde aday olmak için kamu çalışanlarından istifa haberleri art arda geldi. Çok sayıda istifanın ardından bir süredir herhangi bir istifa haberi haber merkezlerine düşmedi. Özellikle bürokrasi kesiminde görülen istifalar için son gün yarın...

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın vekillik için istifası konusundaki tartışmalar bitmeden, şimdi de ekonominin en güçlü bürokratı olarak görülen, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, siyasete girme kararı aldı.
Ağbal, istifasını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e sundu. Vekil olmak için görevinden ayrılan Ağbal'ın istifası, yarından itibaren geçerli olacak.

BÜROKRASİ ATAMALARINDAKİ KİLİT İSİM

2009'tan bu yana Maliye bürokrasinin başında bulunan Ağbal, Başkent'te başta ekonomi olmak üzere, bürokrat atamalarındaki en kilit isimler arasında sayılıyor.
Ağbal'ın, AK Parti'nin iktidarını koruması halinde, yeni hükümette ekonomi yönetiminden sorumlu bakanlıklardan birini alabileceği konuşuluyor.

FİDAN'IN ÇALIŞMA ARKADAŞI DA İSTİFA ETTİ

Sosyal Güvenlik Kurumu İnşaat ve Emlak Daire Başkanı Abdullah Kavaklı da milletvekili aday adaylığı için istifa eden bürokratlar kervanına katıldı. Kavaklı, 2003-2007 yılları arasında TİKA Başkanlığı yapan Hakan Fidan ile Daire Başkanı olarak çalışmıştı. Fidan'ın yakın arkadaşları arasında gösterilen Kavaklı, 2004-2011 yılları arasında Personel, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı idi. 2011-2012 arasında Başkan Müşaviri olan Kavaklı, 2012 yılında İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığına atanmıştı. Kavaklı bugün Ak Parti'den milletvekili aday adayı olmak için istifasını verdi.

KÜLTÜR MÜSTEŞARI'NIN DA İSTİFASINI BEKLENİYOR

Müsteşar düzeyinde siyasete girmek için bir başka istifa ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine geçtiğimiz Temmuz ayında atanan Prof Haluk Dursun'un da istifa etmek üzere olduğu Ankara kulislerinde konuşuluyor.

ADAY OLMASI BEKLENEN MEB MÜSTEŞARI YERİNDE

İstifası beklenen bir diğer Müsteşar olan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin'in ise, istifa etmeyeceği ve görevine devam edeceği de öğrenildi.

ULAŞTIRMA ESKİ MÜSTEŞARI DA SİYASET YOLUNDA

Yine Ankara kulislerinde, siyasete girecek bürokratlar arasında Ulaştırma Bakanlığı eski Müsteşarı Habib Soluk'un da adı geçiyor.
Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı görevinden ayrılmasının ardından, Soluk da emekliliğini isteyerek, Müsteşarlık görevinden ayrılmıştı.

AB BAKAN YARDIMCISI YENİDEN SİYASETE DÖNÜYOR

AB Bakanlığı'nda, Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükaya da yeniden siyasete dönüyor.
Daha önce AK Parti milletvekilliği yapan Büyükaya, daha sonra AB Bakan Yardımcısı olarak atanmıştı. Büyükaya, 1 Şubat itibarıyla istifa etmişti.

ENERJİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARI DA SİYASETE GİRİYOR

Siyasete girmek için bürokraside yaşanan yaprak dökümüne katılacak bir başka Müsteşar ise, Enerji Bakanlığı'ndan.
Enerji Bakanı Metin Kilci'nin de, siyasete girmek için istifa edeceği ifade ediliyor.
Enerji Bakanlığı'ndan ayrıca, TETAŞ Genel Müdürü Münib Karakılıç da siyasete girmek için istifa etmeye hazırlanıyor.

İKİNCİ İYİMAYA DA SİYASETE GELİYOR....

Siyasete giren bir başka önemli isim de, halen AK Parti Ankara Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın kardeşi Osman İyimaya da siyasete giriyor.
Osman İyimaya, siyasete girmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndaki, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.

ÇEVRE BAKAN YARDIMCISI DA İSTİFA ETTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Bakan Yardımcısı Muhammed Balta, 7 Haziran seçimlerinde aday olmak üzere ayrıldı.
Çevre Bakanlığı'ndan ayrıca, Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş da siyasete girmek için istifa etti.

ERDOĞAN’IN ESKİ DANIŞMANI DA İSTİFA ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı görevinde 12 yıl boyunca danışmanlığını Türker Yörükçüoğlu daha sonra Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olmuştu.
Yörükçüoğlu müsteşar yardımcılığı görevinden ayrılarak siyasete girmeye karar verdi.

EN ESKİ MÜSTEŞAR EMEKLİ OLDU SİYASETE GİRECEK

AK Parti hükümetinin iktidarı dönemindeki en eski müsteşar olan Tarım bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları de siyasete girmek için emekliliğini istedi.
Mirmahmutoğulları yarından itibaren emekliye ayrılıyor.

Tarım Bakanlığı’ndan ayrıca personel genel müdürü Nizamettin Ekinci de görevinden ayrılanlardan.


GRİ BÜROKRASİ, "VEKİL LACİVERTİ" İLE RENKLENDİ...

Vekil adayı olmak isteyen bürokratların istifası için son tarih 10 Şubat. Ancak bugünün hafta başı olması nedeniyle, ilk istifa haberleri gelmeye başladı.
hurriyet.com.tr 'nin istifa haberlerini yayınlamaya başlamasıyla birlikte de, Ankara bürokrasisi adeta siteye kilitlendi.
Bürokrasiden istifa edenlerin isimlerini yazdıkça, art arda yeni telefonlar geldi; "ben de istifa ediyorum" diyen.
Mailler atıldı; "ülkeme, milletime artık TBMM'de devam etmek istiyorum" yazan; hangi seçim bölgesinden girmek istediğini de özellikle vurgulayan mailler.
Tüm bakanlıklardan art arda gelen istifa etti/ediyor/edecek haberlerine karşın, iki kurum ise çok sessiz;
Biri yargının bürokrasi ayağı; yani Adalet Bakanlığı.
Diğeri ise, yürütmenin en önemli bakanlığı; İçişleri Bakanlığı.
Müsteşarlar, üst düzey bürokratlar diğer bakanlıklarda birbiri ardına istifaları duyururken, ne yargıç/savcılardan/Adalet Bakanlığı üst düzey yönetiminden, ne de Valiler, emniyet müdürlerinden hiç ses gelmedi gün boyunca.
Bu sessizlik ise, Ankara'nın genellikle gri olarak bilinen, ancak milletvekilliğine hazırlık çerçevesinde "lacivert takım elbiseler" ile renklenen bürokrasi kesiminde "yukarıdan işaret bekliyorlar. Son ana kadar da beklerler" diye yorumlandı.

İLK BAŞÖRTÜLÜ BAKAN YARDIMCISI DA GİDİYOR

Türk bürokrasisindeki ilk başörtülü bakan yardımcısı olan Çiğdem Atabek’in de aday olmak için görevinden istifa etmesi bekleniyor.
Aile Bakanlığı’ndan ayrıca müsteşar yardımcıları Gazi Alataş ve Ömer Bozoğlu’nun da yine vekillik için istifa etmesi bekleniyor.

GÖRME ENGELLİ BÜROKRAT DA AYRILABİLİR

Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı’ndan Bakan müşaviri, görme engelli bürokrat Kenan Önalan’ın da istifa edip siyasete gireceği kulislerde konuşuluyor.
Aile Bakanlığı’ndan sosyal yardımlar genel müdür yardımcısı Ümit Güner ile eski bakan Fatma Şahin ile birlikte Gaziantep’e giden bakan danışmanı mehmet Abdullah Aksoy’un da görevinden ayrılması bekleniyor.

ÇALIŞMA BAKAN YARDIMCISI GÖREVİNDEN AYRILIYOR

Çalışma Bakanlığı’ndan ise bakan yardımcısı Halil Etyemez’in görevinden ayrılması bekleniyor.

YADİGAR HANIM SÜRPRİZİ

En üst düzey kadın bürokrat olan SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan’ın da istifa etmek üzere olduğu ve siyasete atılacağı kulislerde konuşuluyor.

MEB’DEN 1 İSTİFA VE 2 İSTİFA DAHA BEKLENİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti. 2003 yılından buyana MEB Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Salih Çelik, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı olmak için istifa etti. Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki yaprak dökümüne müsteşar yardımcısı Yusuf Büyük'ünde katılması bekleniyor.

Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in de istifa edebileceği söyleniyor. Bakanlıktan ayrıca ortaöğretim genel müdürü Ercan Türk ve Hayat Boyu Öğrenim Genel Müdürü Mustafa Kemal Biçerli’nin de henüz istifa dilekçelerini vermemekle birlikte görevden ayrılabilecekleri konuşuluyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN İSİMLER

Sağlık Bakanlığı Türkiye halk sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Seçil Özkan ile Bakan danışmanları Dr. Mustafa Kiremitçi ve Zafer Tarıktaroğlu kısa süre sonra istifa etmeleri bekleniyor.

ÇİÇEK’İN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ İSTİFA ETTİ

Bürokrasideki istifalar TBMM’ye de taşındı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in özel kalem müdürü Mücahit Durmuşoğlu da istifasını verdi. Durmuşoğlu’nun Osmaniye’den aday olmak için istifasını verdiği öğrenildi.

KURTULMUŞ’UN DANIŞMANI ADAY OLUYOR

Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay milletvekili adayı olmak için istifasını hafta sonu açıklamıştı. Basın İlan Kurumu’nda yöneticilik yapan, aynı zamanda Numan Kurtulmuş’un da basın danışmanı da olan Mustafa Canbey’den de Balıkesir’eden aday olmak için istifa etti.

TCDD’NİN BAŞINDAKİ İSİM DE GİDİYOR

Ankara kulislerine göre TCDD’nin uzun yıllardır genel müdürlüğünü yapan eski bakan Binali Yıldırım’a yakınlığı ile tanınan TCDD genel müdürü Süleyman Karaman’ın da istifa edeceği kulislerde konuşuluyor.
Ulaştırmadan istifası beklenen bir diğer önemli isim ise karayolları genel müdürü Mehmet Cahit Turan…

RTÜK’TE YAPRAK DÖKÜMÜ

RTÜK Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Çakırtaş ve RTÜK Başkanlık Müşaviri Yaşar Uğurlu 7 Haziran seçimlerinde aday adayı olamk için RTK'ten istifa etti.

Milletvekili olmak için bürokraside başlayan istifa rüzgarının RTÜK’ü de etkilemesi bekleniyor. RTÜK’te temmuz ayında görev süreleri dolacak olan AKP kontenjanından seçilmiş iki üye Başkan Davut Dursun ile Başkan vekili Hasan Tahsin Fendoğlu’nun görevlerinden ayrılabilecekleri söyleniyor. Benzer bir gelişme MHP kontenjanından RTÜK üyesi seçilen Esat Çıplak için de dile getiriliyor. Çıplak’ın görev süresi de Temmuz’da doluyor. Görev süresinin dolmamasına rağmen CHP kontenjanından RTÜK üyesi olan Ali Öztunç’un da istifa edebileceği ve vekillik için başvurabileceği RTÜK koridorlarında konuşuluyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1259 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim