1. HABERLER

 2. SİYASET

 3. İttifak yasası referandumun gayrimeşru olduğunun kanıtıdır

İttifak yasası referandumun gayrimeşru olduğunun kanıtıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gece yarısı Meclis'e getirilen kamuoyuna 'ittifak yasa teklifi' olarak lanse edilen, AKP – MHP ortaklığıyla hazırlanan yasa teklifinin Meclis'te yasalaştılmasına tepki gösterdi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gece yarısı Meclis'e getirilen kamuoyuna 'ittifak yasa teklifi' olarak lanse edilen, AKP – MHP ortaklığıyla hazırlanan yasa teklifinin Meclis'te yasalaştılmasına tepki göstererek  "Bu teklif seçim güvenliğini ortadan kaldıracak. Referandumda geçersiz olan mühürsüz oy pusulaları şimdi geçerli hale gelecek. Bu teklif referandumun gayrimeşru olduğunun kanıtıdır" dedi.

AKP ile MHP milletvekillerinin dün gece TBMM Genel Kurulu'na getirerek yasalaştırdığı "ittifak yasa teklifi"ne 7 maddelik eleştiri sunan Kılçdaroğlu, "Bu teklif seçim güvenliğini ortadan kaldıracak. Bu ne demektir, referandumda geçersiz olan mühürsüz oy pusulalarının şimdi geçerli olmasıdır. Bu teklif referandumun gayrımeşru olduğunun kanıtıdır" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle:

 • Gazeteler kapatılabilir, milletvekilleri hapse atılabilir ama mutlaka bu ülkeye demokrasiyi ve huzuru getireceğiz.
 • Şimdi şeker fabrikalarını özelleştirmek istiyorlar. Size sözüm söz CHP iktidarında onları geri alıp köylüye yeniden vereceğim.
 • Geçen hafta grup toplantısında Gökhan Açıkkollu isimli öğretmeni anlatmıştım. 20 Temmuz öncesi ihraç ediliyor, öldükten sonra hainler mezarlığına gömülmeye çalışılıyor. Ben Açıkkollu'nun işkence ile öldürüldüğünü söyledim. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hemen "İşkence yapılmadı" diye cevap verdi. 
 • Doktor Ömer Gergerli oğlu bunun üzerine şu açıklamayı yaptı: Adil raporları gördüm. Açıklamalar yanlış. Sırt, boyun ve kaburgalarındaki kırıklardan bahsedilmemiş. 
 • Bir insanın durup duruken neden kaburgaları kırılsın? Benim açıklamamdan niye rahatsız oluyorsun? Avukat diyor ki: En az 15 kişiyi gördüm, işkence yapıyordu... Sen savcı olarak bu avukatı çağırıp niye sormuyorsun? Suçluysa yargılarsın, hapse atarsın. İşkence ne demek?

'CUMHURİYET ÇALIŞANI UĞUR MUMCU'NUN ÖĞRENCİSİDİR, ONUN GİBİ ONURLU VE DİK DURURLAR'

 • Uyuşturucu kullanma yaşı 10'a indi. 35 bin çocuk uyuşturucu tedavisi gördü. Uyuşturucu ile mücadele edeceğine gazetecilerle mücadele ediyorsun. Medya özgürlüğü bütün demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Gazeteci ne görüyorsa onu yazacaktır. Gazeteci gücü denetleyecektir.
 • Cumhuriyet çalışanları aylarca cevaevinde kaldılar. Akın Atalay 499 gündür cezaevinde. Yarın 500 gün olacak.  Akın Atalay yurtdışındaydı. Arandığını duyunca hemen Türkiye'ye geldi. Kaçacak diye gözaltına aldılar. Adam zaten yurtdışından geldi. Niye kaçsın, suçlu mu? Niçin? Kaptan gemiyi en son terk edermiş. Cumhuriyet gazetesi basının akademisidir. Cumhuriyet 12 Eylül'de de, 12 Mart'ta da aynı gözaltılarla, tutuklamalarla karşılaştı. Hiçkimse şunu unutmasın her Cumhuriyet çalışanı Uğur Mumcu'nun öğrencisidir, onun gibi onurlu ve dik dururlar.
 • Ahmet Altan, Mehmet Altan kimi öldürdüler? Ellerinde bomba mı vardı? Biz görüşü ne olursa olsun gazetecilerin özgür olmasını savunuruz.

'İTTİFAK YASASI REFERANDUMUN GAYRİMEŞRU OLDUĞUNUN KANITIDIR'

İttifak yasasını çıkardılar. Bu yasa teklifinin 7 özelliği var.

 • 1- Haksız temsil artıyor, milli irade gasp ediliyor.
 • 2- Baraj fiilen artarak devam ediyor. 12 Eylül yüzde 10 barajını getirmişti. 20 Temmuz darbecileri bunu savunuyor. İki baraj getiriyorlar, bir yüzde 10, bir yüzde 51.
 • 3- Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Temsilde adalet ortadan kalkıyor.
 • 4- Bu teklif seçim güvenliğini ortadan kaldıracak. Bu ne demektir, referandumda geçersiz olan mühürsüz oy pusulalarının şimdi geçerli olmasıdır. Bu teklif referandumun gayrımeşru olduğunun kanıtıdır.
 • 5- Bu teklif aynı zamanda sopalı bir seçim hazırlığıdır. Polisler sandık çevresine girebilecek.
 • 6- Partilerin denetimini azaltma amaçlanmaktadır. Hanedanın memurları sandığın başında görev yapacak.
 • 7- Vali istediği sandığı istediği yere koyabilecek.

Buradan milletime sesleniyorum. Masa başında milletvekili sayısını artıracağız diye düşünenleri sandığa gömeceğiz.

'HEPSİ YABANCILARA SATILDI'
Şeker fabrikalırı zarar etmiyor, zarar ettiriliyor. Çalışmayan fabrika zaten zarar eder. 21 fabrikanın karı 103 milyon lira. Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi güçlü bir şirket. İSO 500 şirket sıralamasında 21'inci sırada. Geçen seneki net satışı 3 milyar 600 milyon lira. Yarattığı katma değer 3 milyar doları aşıyor. Şimdi bunları satacağız diyorlar. Nişasta bazlı şekere imkan sağlanacak. Yurtdışından mısır gelecek, Türkyi'de nişasta bazlı şeker yapacaklar. Tüpraş, yüzde 100 yerli ve milliydi. Petkim, yüzde 100 yerli ve milliydi. Tekel yüzde 100 milli ve yerliydi. Yerli ve milli bankalarımız... Hepsi yabancılara satıldı. Yabancılara ve tefecilere çalışıyor bunlar.

Bu haber toplam 2245 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.