1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Jandarmadan vazgeçilemez

Jandarmadan vazgeçilemez

Tuğgeneral Güray Alpar, Yeni çağ yazarı Prof. Ümit Özdağ’ın gündeme taşıdığı, “Jandarma, genel müdürlük oluyor” haberine komutanlık dergisindeki makalesi ile yeni boyut getirdi

A+A-

 

6 Şubat 2014 tarihli Yeniçağ,  yazarımız Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın “Jandarma genel müdürlük oluyor” başlıklı haberinde İçişleri Bakanlığı’nın Jandarma Genel Komutanlığı’na ‘sivil genel müdür’ aradığını duyurmuştu. Hatta bir isim bulunmuş, en azından geçiş döneminde ’yandaş vali’yle tepki çekmemek için Ankara Valisi üzerinde durulduğunu kaydetmişti. AKP iktidarının lağvetmek istediği Jandarma Genel Komutanlığı’ndan hükümete tarihi bir uyarı geldi. Jandarma Dergisi’nin Haziran 2014 tarihli sayısında, “Jandarmanın Güvenliğin Sağlanmasında Geçmişten Günümüze Rolü” başlıklı makaleyi kaleme alan Tuğgeneral Güray Alpar, Göktürkler’den Türkiye Cumhuriyeti’ne jandarmanın önemli görevler üstlendiğini tarihi örneklerle vurgulayarak, “Göktürk Devleti’nden Çanakkale savaşlarına uzanan süreci göz önünde bulundurursak güvenlik açısından jandarmadan vazgeçilmez” dedi.

Çanakkale’ye katkıları
Alpar makalesinde Göktürk Devleti’nde asayiş ve güvenliği sağlayan askeri birliklere “Yargan” adı verildiğini Anadolu Selçuklu, Gazneliler Karahanlılar, Harezmşahlar, Eyyubiler ve Memluklularda Candar isminde jandarma kuvvetlerinin olduğunu kaydetti. Çanakkale savaşlarının kazanılmasında ise Bursa ve Gelibolu seyyar jandarma taburlarının önemli bir katkısı olduğuna vurgu yapan Alpar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra da Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı birliklerin başta terörle mücadele olmak üzere asayişin sağlanmasında büyük önemi olduğunu vurguladı.

Artan terör tehlikesi  
Jandarma birliklerinin terörle mücadele konusunda önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Alpar yazısında şu ifadelere yer verdi: “Jandarma birlikleri özellikle 1984 yılından itibaren artan terör tehlikesi nedeniyle terör örgütlerine karşı mücadelede önemli unsurlardan biri olmuştur.” Jandarma birliklerinin cumhuriyet dönemindeki önemini de vurgulayan Alpar, Kurtuluş Savaşı sonrasında jandarmanın önemini şöyle anlattı: “Jandarma, Türk İstiklal Harbi sonrasında ülke çapında ayaklanmaların bastırılmasında önemli görevler üstlenmiştir. Savaştan sonra jandarma düzene sokularak asker kaçakları ve eşkıyayla mücadelenin yanında ayaklanmaları bastırmakla görevlendirilmiştir. Bu görevin en iyi şekilde yerine getirilmesi maksadıyla jandarmanın güçlendirilmesi de bu dönemde zaman zaman gündeme gelmiştir.”

Bir devlet geleneği
Jandarma birliklerinin Türkler’de bir devlet geleneği olduğuna da vurgu yapan Alpar, “Tarihi gelişim içinde  askeri statülü kolluk kuvvetlerinin Türkler’de devlet geleneği olarak değişik isimlerle güvenlik istemi içerisinde yer aldığı ve diğer ülkelerin güvenlik yapılanmalarına örnek teşkil ettiği görülmektedir” dedi.  Yeniçağ’ın, Prof. Dr. Ümit Özdağ imzalı haberinde şu ifadelere de yer verilmişti: “AKP hükümetinin ne yazık ki, düşman ordularından daha çok TSK’den korktuğu görülmektedir. Hükümetin TSK’ya karşı -adını doğru koyalım- düşmanlığı ve korkusu o derecededir ki, kumpaslara ortaklık etmede en ufak tereddüdü olmamıştır.” Fatıh Erboz

1+-003.jpg

6 ŞUBAT 2014
AKP iktidarının “jandarmayı sivilleştirme projesi”ni Yeniçağ, “İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı’na ‘sivil genel müdür’ arıyor” diyerek duyurmuştu.

Bu haber toplam 550 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.