1. HABERLER

  2. BİLGİ

  3. Java nedir?

Java nedir?

Java, James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanan açık kaynak kodlu bir dildir. Bu dilin özellikleri arasında nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verim, fazla işlem, yüksek seviyeyi gösterebiliriz.

A+A-

1995 yılı itibariyle Sun Microsystems’ in çekirdeğinde bulunan bileşenlerinden birisi olarak piyasaya sürülmüştür. Kendisine göre daha basit diller olan C ve C++ dan bir çok özelliği üzerine çekerek geliştirmesine rağmen bu dillerin önüne geçerek onları kendi gölgesinde bırakmayı başarmıştır.

Java ile yapılan kodlamalar bilgisayarın çalışma şekline bağlı kalmadan herhangi bir Java Virtual Machine ( Java Sanal makinesi – JVM ) ile çalıştırılabilir. İlk oluşturulduğu ve piyasaya sürüldüğü dönemde bu kadar büyüyeceği düşünülmeyen Java yalnızca küçük makineler üzerinde çalıştırılmak üzere hazırlanmış toplama bir dil olarak görülüyordu. Ancak üzerlerinden geçineceği düşünülen C ve C++ dillerinden bağımsızlaşmış ve daha üstün, daha güvenli bir ortam sunmuştur.

Hemen her yerde karşımıza çıkan Java dili günümüzde özellikle Mobil Cihazlarda olmak üzere geniş bir kitleye ulaşmıştır ve kendisi büyüdüğü gibi etki alanı içerisine aldığı tüm cihazları ve uygulamaları da geliştirmeye devam etmektedir. Kurumsal anlaşmalara bakıldığında da Java’ nın ne kadar yayıldığını ve ne kadar büyüyebileceğini çok rahat görebilmekteyiz.


Piyasaya sürülen ilk sürümü ” Java 1.0 ” dır. Bu sürüme Java Platform 1.0 adı verilmiştir. Daha sonra istenilen özelliklerin artmasıyla geliştirilen bu dil Java Platform 2 ( Java 1.2 ) adı ile tekrar piyasaya sürülerek gelişimini devam ettirmiştir. En büyük gelişimini ve değişikliğini gördüğümüz dönem ise 2004 yılı sonlarına doğru çıkarılan Java 5′ tir.


13 Kasım 2006 tarihinde alınan karar ile GPL( General Public Licence ) lisansı vasıtasıyla Java açık kaynak kodlu hale getirilmiştir.

Bu haber toplam 141 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.