1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kaboğlu: ‘Başka alınanlar da olacak’ söylemi anayasal suçtur

Kaboğlu: ‘Başka alınanlar da olacak’ söylemi anayasal suçtur

Anayasa hukukçusu Kaboğlu, 14 Aralık operasyonunda savcının emniyette ifade almasını skandal diye niteledi.

A+A-

Erdoğan ve Çiçek’in söylemlerine de tepki gösteren Kaboğlu, “Bir yargıcın yöneticilere yönelik hayranlık ifadesinden utanç duyuyorum” diye konuştu.


Anayasa hukukçusu Prof. İbrahim Kaboğlu, özgür basını hedef alan 14 Aralık perasyonunda savcının emniyette ifade almasını yargı skandalı olarak nitelendirdi. Gazeteci ve senaristlerin hukuk dışı gözaltına alındığını belirten Kaboğlu, Recep Tayyip Erdoğan’ın ’başkalarının da gözaltına alınabileceği’şeklindeki söylemlerini anayasal suç olarak yorumladı. Cihan haber ajansına konuşan  Kaboğlu, 14 Aralık operasyonu ile ilgili Türkiye’de benzer operasyonların geçmişte de yapıldığını ifade ederek “Son 5 yıldır bu tür dalgalanmalar oldu. Bu dalgalanmalar karşısında farklı kesimler kendi konumlarına göre tavır aldı” dedi.

Anayasa ihlali
Yargı bağımsızlığı ile ilgili TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in de kullandığı ifadelere de atıfta bulunan Kaboğlu, şunları söyledi: “TBMM Başkanı tarafından yapılan ’138. madde çökmüştür, ya da yargı bağımsızlığı ölmüştür’itirafı bizim raporumuzda da yer almaktadır. Recep Tayyip Erdoğan’ın ’Gözaltına alınacaklar olacaktır’şeklindeki beyanı esasen bir yıl sonrasından Meclis Başkanı’nın yapmış olduğu bu saptamanın teyidinden başka bir şey değildir, vahimdir. Anayasanın belirlediği yasama, yürütme, yargı şeklindeki erkler ayrılığı ve 138. maddenin ön gördüğü, yasama ve yürütmenin yargının işleyişine kategorik müdahale yasağına aykırıdır. Bu tür söylemler anayasa dışıdır. Anayasanın ihlalidir. Hatta anayasa suçudur.”

Utanç duyuyorum
Sulh ceza hakimliklerinin verdiği kararların AİHM’den döneceğini ifade eden Kaboğlu, şöyle devam etti: “Bir kıdemli hukukçu olarak söylüyorum, bir yargıcın yöneticilere yönelik olarak hayranlık ifadesinden utanç duyuyorum. Sulh ceza hakimlikleriyle ilgili kurulan mahkemeler özel yetkili mahkemelerin yerine ikame edilen mahkemelerdir. Türkiye’de yargı bağımsızlığı tam olarak sağlanmadı. Ama onun kalıntıları kaldıysa ona bile güvensizliğin ifadesidir. ’Benim yargıcım’diyebileceğimiz bir uygulamanın somutlaşmasıdır. Anayasaya aykırıdır, bu mahkemelerin vermiş olduğu kararlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden dönecektir.”

Bu haber toplam 267 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.