1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu, Caferi ve Salihi ile görüştü

Kılıçdaroğlu, Caferi ve Salihi ile görüştü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak ziyareti kapsamında Milli Koalisyon Başkanı İbrahim el Caferi ile bir araya geldi.

A+A-

Kılıçdaroğlu, Caferi'nin konutunda gerçekleşen görüşmede, Türkiye ile Irak arasında zengin bir ortak tarih ve kültür olduğuna dikkati çekti.
İnsanın olduğu her yerde sorun da olacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Siyasetin görevi o sorunları akılcı yöntemlerle çözmektir. Siyaset bazen kendisi de sorun yaratır. Ama siyasi olarak bilgisi ve deneyimi olanlar sorunları çok daha rahat çözerler" dedi.
Irak ve Türkiye'nin kader ortağı iki ülke olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, Dicle ve Fırat nehirlerinin bunun en somut örneği olduğunu ifade etti. İki nehirin Irak'ın uygarlığına yaptığı katkı kadar Türkiye'nin uygarlığına da katkı yaptığını anlatan Kılıçdaroğlu, Türkiye'de kız çocuklarına Dicle, erkek çocuklarına da Fırat isminin verildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Bu sular hem Türkiye'ye hayat veriyor hem de Irak'a. Su sorun değil, barışın ortak paydası olmalı. Hiçbir sorun çözümsüz değildir. Sorunlarımızı ortak çaba harcarsak aşarız" değerlendirmesinde bulundu.
Kılıçdaroğlu, Irak'ın kendi coğrafyasında en güçlü ülkelerden biri olduğuna, zengin mirası ve yer üstü kaynakları bulunduğuna dikkati çekti. Güçlü bir Irak'ın Ortadoğu'nun teminatı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Suriye ve Mısır'daki gelişmelerin kendilerini üzdüğünü kaydetti. Kılıçdaroğlu, bu ülkelerle ilgili Arap Ligi ve İslam İşbirliği Teşkilatına daha fazla görev düştüğünü belirtti.
CHP olarak bir ülkenin başka bir ülkenin iç işlerine karışmasına karşı olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, her ülkenin toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını söyledi.
Irak parlamentosundaki kadın milletvekilinin fazlalığına da vurgu yapan Kılıçdaroğlu, Türkiye ve diğer ülkelere bunun örnek olması gerektiğini kaydetti.
Caferi ise Dicle ve Fırat nehirlerinin her iki ülke için önemine değindi.
Irak'ta yaşayan farklı etnik kökenlerin yüzyıllar boyunca barış ve huzur içinde olduğuna dikkati çeken Caferi, bölge ülkelerinde yaşanan sorunların Irak'ta son 10 yılda yaşanmadığını bildirdi.
Irak'ın geçmiş dönemlerde iyi yönetilmediğini, en kötü yıllarını Saddam Hüseyin zamanında geçirdiğini bildiren Caferi, Baas Partisi döneminde 1 milyon Iraklının hayatını kaybettiğini aktardı.
Türkiye ile Irak'ı bir araya getiren paydaların çok fazla olduğunu söyleyen Caferi, Türkiye'nin Irak'ta en fazla yatırım yapan ülkelerden biri olduğunu hatırlattı.
İki ülke arasında büyük ortaklıklar kurulmasını istediklerini vurgulayan Caferi, "Irak ve Türkiye arasında problemler olması normaldir. Bu tür problemler her ülke arasında olur. Ama biz bu problemlerin bir yana bırakılmasını ve ortak paydalar üzerinde çalışılmasını istiyoruz" dedi.
Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Caferi tarafından verilen akşam yemeğine katıldı.
Kılıçdaroğlu, yemeğin ardından konakladığı devlet konukevine geçerek, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşed Salihi ve beraberindeki heyetle görüştü.
Kılıçdaroğlu, Irak Hac ve Umre Heyeti Başkanı Şeyh Muhammed Taki Mevla ile de bir araya geldi.
Türkmen Cephesi heyeti tarafından Kılıçdaroğlu'na çift başlı kılıç hediye edildi.

Bu haber toplam 398 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.