1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kimyasal silah kullanıldı mı?

Kimyasal silah kullanıldı mı?

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye rejiminin kimyasal silah kullanılan bölgeleri vurmaya devam ederek, kanıtları yok etmeye çalıştığını söyledi.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Suriye'de Kimyasal silah kullanıldığı kanıtlanmıştır...

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de kimyasal silah kullanımının gerçek olduğunu belirterek, "Bu şok edici düzeydeki saldırının yapmacık veya sahte olduğunu iddia edebilecek kimseler, kendi ahlak pusulalarını ve vicdanlarını tekrar gözden geçirmeli. Önümüzdeki şey (kimyasal silah kullanımı) gerçek ve zorlayıcı" dedi.

Kerry, Dışişleri Bakanlığında, konuyla ilgili basına açıklama yaptı.

Son günlerde ABD Başkanı Barack Obama ve tüm ulusal güvenlik ekibinin Suriye'deki durumu gözden geçirdiğini belirten Kerry, Suriye'de geçen hafta yaşananların tüm dünyanın vicdanını şoka uğratması gerektiğini söyledi.

Kerry, bunun tüm ahlaki değerlere meydan okuduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Gelişigüzel biçimde sivil halkı katletmek, kadınları, çocukları ve masum insanları kimyasal silahlarla öldürmek ahlaki olarak korkunç. Hiçbir standartlarda bunun bir gerekçesi olamaz. Bazılarının mazeret ve kelime oyunlarına rağmen bu durum inkar edilemez. Bu saldırının anlamı Suriye'deki çatışmanın kendisinin de ötesine geçiyor. Çatışma zaten korkunç acılar getirmişti. Bu da ayrım yapmaksızın (kimyasal) silahların geniş çaplı kullanılması hakkındadır ki modern dünya uzun zaman önce bunların hiçbir zaman kullanılmaması gerektiğinde karar kılmıştı."

Dünyanın kimyasal silah kullanımını yasaklamasının açık nedenleri olduğunu, bu nedenle Obama'nın bu konudaki uluslararası normların ihlal edilmesinin sonuçları olacağı noktasında Esed rejimini uyardığını hatırlatan Kerry, "Suriye hakkında neye inanırsanız inanın, ortak insanlığa inanan tüm insanlar ve tüm uluslar, kimyasal silah kullanımı noktasında bir sorumluluğun olması gerektiğinden emin olmak için ayağa kalkmalı ki bu hiçbir zaman tekrarlanmasın" diye konuştu.

Kerry, Suriye'den gelen korkunç görüntüleri izlediğini ayrıntılarıyla anlatarak, bir baba olarak ölmüş çocuğunun yanında duran bir baba, yatağında ölen tüm bir aile görüntülerine işaret etti ve "Bunları hiçbir zaman görmezden gelemeyiz ve unutamayız" ifadesini kullandı.

Kerry, şöyle devam etti:

"Bu şok edici düzeydeki saldırının yapmacık veya sahte olduğunu iddia edebilecek kimseler, kendi ahlak pusulalarını ve vicdanlarını tekrar gözden geçirmeli. Önümüzdeki şey ( kimyasal silah kullanımı) gerçek ve zorayıcı. Bunun da altını çizmek istiyorum ki araştırmacılar sahadan ek kanıtlar toplamaya devam ederken, Suriye'de ne olduğuna yönelik bizim anlayışımız gerçeklere dayanıyor, sağduyu ve vicdana dayanıyor. Kurbanların durumu ve yaralanlardan gelen teşhis raporları, sahadaki insani yardım kuruluşlarından birinci elden gelen bilgiler güçlü biçimde gösteriyor ki bize şimdiden bağıran bu görüntüler gerçek, Suriye'dekimyasal silah kullanıldı."

OBAMA DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPIYOR

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye’de kimyasal silah kullanılmasına verilebilecek en iyi yanıtı değerlendirmekte olduğu ifade edildi.

Carney, günlük basın toplantısında Suriye'deki gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı. Açık biçimde ve geniş çaplı yapılan ve çirkin sonuçlara neden olan kimyasal silah kullanımına yanıt konusunu değenlendirdiklerini belirten Carney, şöyle konuştu:


"Suriye'deki kimyasal silah depolarının kontrolünü Esed rejimi sağladığı için saldırının Esed rejimi tarafından yapıldığına yönelik çok az bir şüphe var. Sadece Esed rejimi kimyasal silahları göndermek için roket kullanma kapasitesine sahip. Kimyasal silah kullanımından önce o bölgeyi temizlemeye çalıştılar ve kimyasal silah kullanımından sonra da bölgeyi bombalamaya devam ettiler. Bu durumun kimyasal silahların rejim tarafından kullanıldığına yönelik şüpheleri çok aza indirdiğine dikkati çekerek, "Bu uluslararası normların açık ihlalidir ve uluslararası normların ihlaline yönelik yanıt verilmesi ABD ve uluslarası toplumun ciddi biçimde çıkarınadır" dedi.

OBAMA DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPIYOR

Carney, videolarla kimyasal silah kullanımını kendi gözleriyle gördüklerine dikkati çekerek, "Kimyasal silah kullanıldığına dair kanıtlar inkar edilemez. Bunun kanıtları da ABD yönetiminin ötesinde, açık kaynaklardan, uluslararası organizasyonlardan ve sahadaki tanıklardan geliyor" diye konuştu. Kimyasal silahların kullanılmasına yönelik ihlalin çok ciddiye alınması gerektiğine işaret eden Carney, ABD Başkanı Barack Obama'nın ulusal güvenlik ekibiyle istişarelere devam ettiğini, istihbarat birimlerinin ne olduğuna dair ek değerlendirmeler yaptığını ve bu değerlendirmeleri de önümüzdeki günlerde payşacaklarını bildirdi.

Carney, "Obama, istişarelere ve bu konuya yanıtına yönelik seçeneklerini gözden geçirmeye devam edecek" dedi. Carney, Suriyeli muhaliflere yönelik yardımlara devam edeceklerini belirtti.

Bu haber toplam 837 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.