1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kudüs'ten canlı yayın

Kudüs'ten canlı yayın

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başketi olarak tanıması, Kudüs'te protesto ediliyor.

A+A-

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıdığını açıklamasına tepkiler devam ediyor. Bugün Kudüs’de Mescid-i Aksa’da kılınan Cuma namazının ardından, Filistinliler ABD Başkanı Donald Trump’ın bu kararını protesto ediyor. Dünyanın birçok bölgesinde de ABD'nin bu kararına karşı eylemler yapılıyor. İsrail polisi eylemcilere müdahale etti.

ÖDP’NİN KUDÜS PROTESTOSUNA POLİS MÜDAHALE ETTİ

İsrail’in başkentinin Kudüs ilan edilmesi ve ABD'nin Büyükelçiliği’ni bu şehre taşımasına ÖDP’den tepki geldi. Amerikan Büyükelçiliği’ne yürüyen ÖDP’lilere, İsrail bayraklarını yaktıkları gerekçesiyle polis müdahale etti. Müdahale, bayrağın polis amirleri tarafından söndürülmesinin ardından sona erdi.

ABD’nin Ankara’daki Büyükelçiliği önünde toplanan ÖDP üyeleri adına açıklamayı Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen yaptı. İşleyen, Kudüs’ün başkent olması kararının son derece tehlikeli bir adım olduğunu ifade etti. İşleyen, “Yıllardır İsrail siyonizminin işgali altında ezilen, büyük acılar çeken Filistin halkına daha büyük acılar çektirecek, Filistin sorununu içinden çıkılmaz bir noktaya sürükleyecek bu adım asla kabul edilemez” dedi.

“ÜLKEMİZDE ABD ÜSSÜ İSTEMİYORUZ”

ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi İşleyen, ABD Büyükelçiliği önünde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“ABD emperyalizmi, Afganistan, Irak ve şimdi Libya’dan Suriye’ye uzanan müdahale iç savaşlarla büyük bir yıkım yarattı. Ortadoğu halkları emperyalizmin prangası altında güçsüz düşürüldü, etnik ve mezhepsel ayrışma ile birbirine kırdırıldı. ABD, şimdi bu politikayı yeni savaşlarla, süreklileşmiş kaoslarla sürdürme gayretinde.

Ortadoğu halklarının kurtuluşu, ABD gölgesinin Ortadoğu üzerinden çekilmesiyle, ABD’nin Ortadoğu’dan kovulmasıyla mümkün olabilir. Bugün, ABD’nin tüm Ortadoğu’da hakim gelmesinin taşları döşenirken, AKP iktidarı yaptığı işbirliği ile hem bölgedeki ateşi harladı hem de ülkemizi bu ateşin içine attı. Bugün olup bitenler bu işbirliğinin sonuçlarıdır.

ABD emperyalizmi bölge halklarının olduğu gibi ülkemizin de baş düşmanıdır. Filistin halkının haklı davasını savunmak İsrail ile ikili anlaşmalar yaparak gerçekleştirilemez. Bizler, ülkemizde ABD üssü, ABD askeri, ABD bombası istemiyoruz. Karşımızda duran bu büyükelçilik binasını memleketimizde istemiyoruz. Dün, 6.Filo’yu denize döken Mahirlerin, Denizlerin yolunda, Commer’ın arabasını ODTÜ’de ateşe veren Ulaşların yolunda bugün de bağımsız bir Türkiye için, ABD’yi ülkemizden ve bölgemizden kovmak için mücadelemizi yükselteceğiz.”

FATİH CAMİİ’NDE KUDÜS PROTESTOSU

ABD Başkanı Donald Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması, Fatih Camii'nde onlarca kişi tarafından protesto edildi.

15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ’NDE KUDÜS PROTESTOSU

15 Temmuz Derneği üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu Yakası çıkışındaki Şehitler Makamı önünde toplandı. Kalabalık, ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile "Vatana nasıl sahip çıktıysak, Kudüs'e de öyle sahip çıkarız", "Kudüs bitmeyen duamızdır", "Kudüs Direnişine Selam" yazılı dövizler taşıdı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan 15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik, "İslam beldeleri ya doğrudan işgal, yahut darbeler, çalkantılar, rejim değişiklikleri gibi yerli maşalar kullanmak suretiyle tarumar ediliyor. İslami terörle aynileştirilmeye çalışılarak tüm dünyada Müslümanlara karşı bir nefret kampanyası körükleniyor. İslam ülkelerini tek tek düşüren küresel şeytan, son kale olarak gördüğü Türkiye'ye yönelik hayallerini bir türlü gerçekleştirememiş ve 15 Temmuz gecesi unutamayacağı bir hezimete uğramıştır. Bunun kuyruk acısıyla, DAEŞ, PYD, FETÖ gibi terör örgütleriyle kirli ilişkisi deşifre olan ABD, şimdi de İslam'ın ilk kıblesine yönelik bir tecavüze yeltenmektedir. Mekke ve Medine ne ise Kudüs'te odur. Tüm İslam dünyasında ve mazlum coğrafyalarda heyecana sebep olan ve yeni bir umudun kıvılcımı olan 15 Temmuz zaferi inanıyoruz ki dalga dalga büyüyecek ve Kudüs'ü işgalden kurtarma azmiyle yeni bir dirilişin işaret fişeği olacaktır" diye konuştu.

VATAN PARTİSİ'NDEN FİLİSTİN'E DESTEK

Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan'ın 7 Kasım 2017, Perşembe günü Filistin Büyükelçisi Faed Mustafa ile görüşmesinin ardından, İl Başkanlıkları bugün ABD'nin Kudüs kararını protesto etmek için sokağa çıktı. Ankara'da ABD Büyükelçiliği önünde, İzmir'de ise Konak Meydanı'ndan Vatan Partisi'nin kararı protesto etti ve “Filistin’in yanındayız” mesajı verdi.

Açıklamada şunlar söylendi:

“ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararı, emperyalizmin bölgemizde barış, huzur ve istikrar istemediğini bir kez daha göstermiştir. Bu karar ABD-İsrail ikilisinin bölge devletlerine karşı açık bir kışkırtmasıdır.

ABD-İsrail ikilisi, Filistin ve Kudüs’le ilgili Birleşmiş Milletlerin bugüne kadar almış olduğu bütün kararların aksine davranmaktadır. İsrail ile Filistin arasında uzun yıllardan bu yana sürdürülen barış görüşmelerini de dinamitleyen karar, uluslararası hukuk açısından yok hükmündedir.

 

ABD KAYBEDİYOR

Irak’ta ve Suriye’de hızla kaybeden ABD-İsrail ikilisi, kendilerine yeni bir cephe açma derdindedir. Türkiye, İran, Irak ve Suriye’nin oluşturduğu blok, hem Irak’ın kuzeyinde hem de Suriye’de ipleri eline aldı, ABD ve İsrail denklemin dışına atıldı. Bölge ülkeleri sorunlarını artık ABD’nin emirleriyle değil, Astana ve Soçi gibi süreçlerle çözmektedir.

Sıkışan ve yeni mevziler elde etmeye çalışan emperyalizm ve siyonizm, önce bağımsız “Barzanistan” kurmaya kalktı. Başaramadı. Şimdi ise Suudi Arabistan’ı ve İsrail’i öne çıkararak Batı Asya’da tutunmanın yollarını aramaktadır. 

ABD’nin Kudüs tertibi geri tepmiştir. Milliyeti ve inancı ne olursa olsun, ABD ve İsrail dışında kalan bütün dünya bu kararın karşısında konumlanmıştır. Dünya, ABD yönetiminin haydutluğunu, hukuk tanımazlığını bir kez daha görmüştür.

ÇÖZÜM BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİ

Vatan Partisi, İsrail’in hem askeri olarak hem de sivil kaçak yerleşimlerle işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs’ten çekilmesi gerektiğini ve Doğu Kudüs merkezli Bağımsız bir Filistin Devleti’nin Birleşmiş Milletler üyesi olarak tanınması gerektiğini savunmaktadır. Kudüs, bütün Batı Asya halklarının kutsal kentidir. ABD ve İsrail saldırganlığına teslim edilemez. ABD ve başkanı Trump, bu saldırganlığının altında kalacaktır.

Vatan Partisi olarak dün Filistin Devleti’nin Türkiye Büyükelçisi Sayın Faed Mustafa’yı ziyaret ettik. Kendisine bütün Türk Milletinin ve Partimizin Filistin devleti ve halkının yanında olduğunu belirttik. Sayın büyükelçi de Türkiye’nin desteğini her zaman arkalarında hissettiklerini belirtmiştir.

Vatan Partisi olarak başından bu yana emperyalizmin ve siyonizmin karşısında Filistin’in bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin yanındayız. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle 1973 yılında Filistin’in bağımsızlık mücadelesi için gittikleri Lübnan’da İsrail gizli servisi MOSSAD tarafından şehit edilen 8 arkadaşımızı anıyoruz. Şehitlerimiz Bora Gözen, Cafer Topçu, Kerim Öztürk, Gürol İlban, Şükrü Öktü, Yücel Özbek, Ali Kiraz ve Ahmet Özdemir bugün Filistin’de “Enternasyonalizm ve Halkların Kardeşliği” mezarlığında yatmaktadır.”        

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NDE KUDÜS PROTESTOSU

Kocaeli Üniversitesi'nde öğrenim gören Anadolu Gençlik Derneği üyesi yaklaşık 300 öğrenci, Umuttepe Kampüsü'nde toplanarak, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararına tepki gösterdi. Grup üyeleri, Filistin ve Türk bayrakları taşıyıp, sloganlar atarak, kampüste yürüdü. Grup adına açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği Üniversite Başkanı Mücahid Sarımsakçı, ABD'nin aldığı kararın sadece Müslümanlar değil; vicdanı olan herkesi ilgilendiren bir karar olduğunu söyledi. Sarımsakçı, "'Siyonizm taşeronu' Trump, Filistin'in başkenti Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıyacakları ve Amerikan Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıyacaklarına dair açıklamalarda bulunmuştur. ABD, kendi kıtasından çıkıp, Orta Doğu'da işgalci İsrail'in planlarına öncü kuvvet olarak zemin hazırlamaktadır. Bu çıkış, aynı zamanda ABD'nin bu plandaki yerini alenen ayyuka çıkarmaktadır. Bu plan, bölgemizi ve insanları tehdit eden, Irak'ı parçalayan, Suriyelileri mülteci hale getiren, bir ucu Türkiye'mize dayanan siyonizm planıdır. Kudüs meselesi, bu plandan gayrı bir mesele değildir. ABD'nin aldığı bu karar, sadece Müslümanları ilgilendiren bir karar değil; vicdanı olan her insanı ilgilendiren bir karardır. ABD, burada insanlığa karşı bir suç işlemektedir; çünkü bir milletin ve devletin sınırları içerisinde başka bir devlet adına temsilcilik açma gibi bir işgal girişiminde bulunmuştur" diye konuştu.

Grup üyeleri, açıklamanın ardından eylemlerini sonlandırarak, olaysız dağıldı.

 

ŞANLIURFA KUDÜS İÇİN AYAKTA

Balıklıgöl'deki Dergah Camisi'nde cuma namazını kılan vatandaşlar, ardından Sivil Toplum Kuruluşları Platformu öncülüğünde ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Yürüyüşten sonra, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Tel Aviv'de yer alan ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı basın açıklamasıyla protesto edildi. Açıklamanın ardından eylemciler, Balıklıgöl'den Haşimiye Meydanı'na kadar yürüdü. Çeşitli sloganların atıldığı yürüyüşte özel harekât polisleri zırhlı araçlarla önlem aldı.

 

SÜRYANİLER’DEN KUDÜS TEPKİSİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklamasına, Mardin'de yaşayan Süryaniler tepki gösterdi. Süryani Protestan Kilisesi Başpapazı Ender Peker, Kudüs'ün sıradan bir toprak parçası olmadığını belirterek, Kudüs'ün, Yahudiler, Müslümanlar ve Hrıstiyanlar için önemli ve kutsal bir kent olduğunu söyledi.Süryani Protestan Kilisesi Başpapazı Ender Peker, Kudüs’ün asla sıradan bir toprak parçası olmadığını ve tüm dinler için kutsal bir öneminin olduğunu belirtti. Kudüs'ün bir isminin de barış şehri, selamet şehri anlamına gelen Darus-Selam olduğunu hatırlatan Peker, Amerikan'ın kararının yanında İsrail'in de Kudüs'ü başkent ilan etmesini tasvip etmediklerini söyledi. Kudüs'ün Hristiyan alemi için de büyük bir önem arz ettiğini ve hac merkezi olduğuna dikkat çeken Ender Peker, "Kudüs, hem Yahudiler, hem Müslümanlar ve hem de Hristiyanlar için önemli bir şehirdir. Hristiyan alemi için daha da büyük bir önem arz ediyor. Kudüs'teki Kıyamet Kilisesi Hristiyan alemi için hac merkezi konumundadır. Katolik ve Ortodoks mezhepleri için burası hac merkezidir" dedi. Kudüs'ün çözümüne din adamı gözü ile yaklaştığını ancak çözümünün siyasetçilerde olduğunu söyleyen Başpapaz Ender Peker, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu konunun çözümü için siyasiler ne konuşur ne görüşür o kadar ilgilenmiyorum. Ancak, ben bir din adamıyım ve olaya dini çerçeveden bakıyorum. Dini çerçevede de Kudüs kutsal bir yerdir. Birçok peygamberin üzerinden geçtiği bir yerdir. Burada kaldığı yaşadığı ve öldüğü bir yer, mukaddes bir yerdir. Barış anlamına gelen isminde olduğu gibi hangi milletten hangi dinden olursa olsun insanların orada bir arada barış içerisinde yaşaması gerekir diye düşünüyorum. Kudüs'ün formülünü siyasilerin bulması lazım. Nasıl yapacaklarını ben de bilmiyorum ama Kudüs'ün dini bir yer olması, manevi kutsal bir yeri olmasından siyasetle pek bir bağının da olmaması da gerekiyor. Onun için siyasetin dışında kalırsa iyi olur. Ama bu da bir gerçek ki Kudüs'ü siyasetin dışında bırakması gerekenler bile yine siyasetçilerdir. Ben kalkıp diyemem şöyle yaparım böyle yaparım. Ama siyasetçiler bir araya gelir konuşurlar sonuç itibariyle iş siyasetçiler de bitiyor. Bizim elimizden gelen duadır. Bizler de dua ediyoruz. Hatta son zamanlarda bu meselenin çözümü için 13 kilise olarak mektup yazıldı Trump'a. Kendisinden konunun çözümü için daha farklı yaklaşmasını istemiştik ama siyasetçiler genelde kendi menfaatleri için çalışırlar. Umuyoruz ki burası yine barış şehir olur ve bütün Ortadoğu'ya da barışı getirir" dedi.

Süryani cemaatinden 73 yaşındaki telkari ustası Suphi Hindiyerli ise, Küdüs'ün 3 semavi dinin ortak şehri olduğunu ifade ederek, "Kudüs başkent olmasın, Kudüs yalnız Yahudilerin değildir. Burası Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin ortak yeridir. Kudüs'ün başkent yapılmaması lazım, Yahudiler'den rica ediyorum, yapmayın kötü olur, insanlar ızdırap çekerler. Filistin ve İsrail arasında yine savaş çıkar, yine kan dökülür, insanlar mahvolur, aç kalırlar, susuz kalırlar, savaş içinde bir parça ekmek bulamazlar" diye konuştu.

EYÜP SULTAN CAMİİ ÖNÜNDE KUDÜS TEPKİSİ

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması Eyüp Sultan Camii önünde protesto edildi.

 

Eyüpsultan'daki sivil toplum kuruluşları Eyüp Sultan Camii'nde buluştu. Sabah namazının ardından cami önünde toplanan eylemciler 'Kudüs Müslümanların onurudur' yazılı dövizler taşıdı. Sık sık tekbir getiren grup adına yapılan açıklamada, "Ümmet olarak uyanmanın ve dirilmenin vakti gelmiş ve geçmektedir. Kudus ve Filistin'in işgali sadece Filistinllilerin değil, tüm insanların sorunudur. Bu mübarek toprakların tüm dünya Müslümanlarının öncelikli görevidir. Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın mukaddesatı Müslümanların kırmızı çizgisidir. Biz diyoruz ki, ümmet olarak mezhep, milliyet, aşiret ne varsa kenara bırakıp Kudüs ortak paydasında buluşup Kudüs'e sahip çıkalım" denildi.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDEN ORTAK TEPKİ

İstanbul Üniversitesi’nde, içlerinde Türkiye Gençlik Birliği ve Vatan Partisi Öncü Gençlik’in de bulunduğu 18 örgüt ve öğrenci topluluğu harekete geçti. “Kudüs Onurumuzdur” başlıklı ortak bir bildiri yayımlayan topluluklar ABD’nin kararını tanımadığını ilan etti.

“1945 yılında Birleşmiş Milletler Antlaşması ile kabul edilen kuvvet kullanma yasağını ihlal eden İsrail devletinin on yıllardır süregelen işgallerine meşruiyet kazandıran ABD’nin bu kararı asla kabul edilemez. ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma yönündeki kararını şiddetle kınıyoruz.” sözleri ardından hukuk ihlali vurgusu yapan topluluklar Kudüs’e sahip çıktı.

ÜNİVERSİTELERİN SESİ YÜKSELİYOR

Türkiye Gençlik Birliği de, İstanbul’daki Üniversitelerde açıklamalar ve afiş çalışmaları yaparak kararı tanımadığını ilan etmiş ve Filistin halkına dayanışma duygularını iletmişti.

AÇIKLAMA METNİNİN TAMAMI VE İMZACI KURULUŞLAR:

“KUDÜS ONURUMUZDUR!

Yaşadığımız son süreçte kutsallarımızı siyasi hesaplara kurban eden kararlar alındığını görmekte ve bu kararların bölgemizi ateş çemberinin tam ortasına atmak manasına geleceğini düşünmekteyiz. Filistin’i siyasi saiklerle kullanma planları 1917 Balfour Deklarasyonu ile başlamıştır. 1947 yılında bu konuda hiçbir yetkisi olmadığı halde “Paylaşım Planı” yayınlayıp, Filistin’de gayrı meşru bir İsrail kuran Birleşmiş Milletler, ilerleyen süreçte yapılan hiçbir hukuksuzluğa da mani olmamıştır. 1967’de Kudüs’ün işgaliyle başlayan kanlı süreç; İsrail’in 1980’de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını “birleşik başkenti” ilan etmesiyle devam etmiştir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi; 1980’de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail’in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saymıştır ancak İsrail’e herhangi bir yaptırım uygulamamıştır.

1945 yılında Birleşmiş Milletler Antlaşması ile kabul edilen kuvvet kullanma yasağını ihlal eden İsrail devletinin on yıllardır süregelen işgallerine meşruiyet kazandıran ABD’nin bu kararı asla kabul edilemez. ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma yönündeki kararını şiddetle kınıyoruz.

Biz İstanbul Üniversitesi’nin farklı bölümlerinden öğrenciler olarak, bu apaçık hukuk ihlaline karşı dimdik bir duruş sergiliyoruz. Kudüs onurumuzdur!

Akademi ve Araştırma Kulübü

Atatürkçü Düşünce Kulübü

Çağdaş Politikalar Kulübü

Genç Hukukçu Kadınlar Kulübü

Hür Hukuk Kulübü

İdeal Hukuk Grubu

İnsan Hakları Kulübü

Türk Dünyası İktisadi Araştırmalar Kulübü

Türk İletişim Topluluğu

Türkçe Yaşam Kulübü

Anadolu Gençlik Derneği

Genç Kadın ve Demokrasi Derneği

Genç İnsani Yardım Vakfı

İstanbul Üniversitesi Ülkücüleri

Türkiye Gençlik Birliği

Türkiye Gençlik Vakfı

Ak Parti İstanbul Üniversitesi Teşkilatı

Vatan Partisi Öncü Gençlik”

ODATV

Bu haber toplam 2816 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.