1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kürdistan' kavramını Erdoğan da kullandı

Kürdistan' kavramını Erdoğan da kullandı

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, AKP'nin 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası 'çözüm süreci'ni devre dışı bıraktığını belirterek, "16 Ağustos 2015 tarihinden başlayarak Kürt illerinin yakılması, yıkılması şeklinde hayat bulan çöktürme eylem ve planı devr

A+A-

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Önlü'nün ifadelerine tepki gösterdi. Önlü'nün, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işine geldiği zamanlarda 'Kürdistan', 'Dersim', 'Dersim katliamı' gibi kavramları kullandığını, kendileri bu sözleri kullanınca ise linç edildiklerini" iddia etmesi üzerine TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, "Genel Başkanım ve Cumhurbaşkanım 1921 Anayasası'nı anlatırken kullandı 'Kürdistan' kelimesini. Lütfen tahrif etmeyelim" dedi. AK Parti'nin HDP'yi işlevsiz kılmak istediğini ileri süren Önlü, 'terörle mücadele altında aslında Kürtlerle mücadele edildiğini' söyledi.

"KİM KÜRTLERE SALDIRDIYSA, KÜRTLERİN KATİLİ ONLARDIR"

AKP Grup Başkanvekili Muş, terörle mücadelenin vatandaşlara karşı yapılıyormuş gibi bir algı oluşturmanın hiç kimsenin haddine olmadığını dile getirdi. Muş, "PKK istediği gibi hareket edemiyor, Kürt vatandaşlarımız rahat bir şekilde nefes alıyorlar. Kim Kürtlere saldırdıysa Kürtlerin katili onlardır, devlet değildir. Kim PKK'yla iş birliği yapıyor, onlarla beraber hareket ediyor, onların ideolojisini meşrulaştırmaya çalışıyorsa Kürt kökenli vatandaşlarımızın katili onlardır; onlar ırkçıdırlar, onlar faşisttirler" diye konuştu.

"KONJONKTÜR DEĞİŞTİĞİ İÇİN DEĞİŞTİREREK KULLANMAMIZ BEKLENMEMELİ"

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise AKP'nin işine geldiğinde 'Dersim katliamı', '90'lı yılların kanlı belası' kavramlarını kullandığını söyleyerek, kendilerinden tarihsel kavramları, siyasi konjonktür değiştiği için değiştirerek kullanmalarının beklenmemesi gerektiğini belirtti.

"TÜYLERİNİZİ DİKEN DİKEN EDİYOR OLABİLİR"

HDP Ankara Milletvekil Sırrı Süreyya Önder, "Kürdistan'ı, siz bir coğrafi deyim olarak, tanımlama ya da bir kavram olarak beğenmiyor olabilirsiniz, sizin tüylerinizi diken diken ediyor olabilir ama 'Burada, benim yurdumun halkımın adı söylenemiyor' duygusunu bir gence verirseniz, dünyanın bütün OHAL bütçelerini tankını, topunu, tüfeğini bir araya getirseniz de o gencin önüne mani olamazsınız." şeklinde konuştu.

"HARİTADA ÇİZDİĞİN YER TÜRKİYE TOPRAĞINI BÖLMEK DEMEKTİR"

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da ülkede Kürt de Türk de bulunduğunu söyledi. "Kürt'üm ben, Türk'üm ben, bu ülkede yaşayan insanım ben, Türkiye'yim ben" ifadesini kullanan Elitaş, buradaki konuşmalarda hiç kimsenin, kimsenin etnik kimliğiyle uğraşmadığını belirtti. 'PKK hainlerinin ülkeyi bölmek için yaptığı gayretlerin Mecliste ifade edilmeye çalışılmasına herkesin itiraz edeceğini' söyleyen Elitaş, "Burada kalkıp da Kürdistan diye bölmeye çalışırsan, orada haritada bir bölge ifade etmeye çalışırsan, o haritada şeklini çizdiğin yer Türkiye toprağını bölmek demektir. Buna hiç kimse müsaade etmez. Türkiye'de yaşayan Kürt kardeşlerimin yüzde 99'u demiyorum, yüzde 99,9'u bu ülke toprağı için canını verecek, şehit olacak sevdalı insanlardır" ifadesini kullandı. Kimsenin etnik yapısıyla sorunları olmadığını belirten Elitaş, "Kim ki ülkeyi bölmek istiyor kim ki hain teröristleri burada savunmak istiyor, ona biz müsaade etmeyiz" diye konuştu.

Bu haber toplam 2039 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.