1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kürt sorununu çözecek olan tek parti CHP'dir

Kürt sorununu çözecek olan tek parti CHP'dir

CHP Lideri, Ankara'da konuştu, ''Bu rejimin adı tek adam rejimidir'' ifadesini kullandı.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Ankara'daki Olağanüstü Tüzük Kurultayı'nda konuştu.

''Bu rejimin adı tek adam rejimi, hanedan rejimidir. Bu düzenin adı haramilerin düzeni. Bize düşen görev, haramilerin saltanatını yıkmadıkça çocuklarımızın yüzüne bakamayacağız.'' diyen Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

'HÜKÜMET MEDYA GÜCÜYLE ALGI OLUŞTURUYOR'
Konuşmasının başında Cumhuriyet Gazeetesi çalışanlarının davasına değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Bugün İstanbul'da çok önemli bir dava var. Cumhuriyet gazetesi çalışanları bugün hakim karşısına çıkıyor. Yapay bir dava ile, suni bir iddianame ile Akın Atalay, Ahmet Şık, Murat Sabuncu 1 yılı aşkın cezaevindeler. Umarız bu arkadaşlarımız bugün özgürlüğüne kavuşur. Hükümet medya gücüyle öyle bir algı oluşturuyor ki...

'HARAMİLERİN SALTANATINI YIKMADIKÇA ÇOCUKLARIMIZIN YÜZÜNE BAKAMAYACAĞIZ'
'Bu rejimin adı tek adam rejimidir, hanedan rejimidir'' diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Enis Berberoğlu haklı hiçbir gerekçe olmadan uzun süredir hapiste. Toplum bir süre sonra bu durumu kanıksamaya başlıyor. Gazetecilerin, yazarların, avukatların, milletvekillerinin hapiste olduğu bir Türkiye'de yaşıyoruz. Barış istediği için akademisyenlerin hapse mahkum edildiği bir Türkiye'de yaşıyoruz. Üniversiteleri susturulan bir ülkede yaşıyoruz. Parlamentonun yetkilerinin gasp edildiği bir Türkiye'de yaşıyoruz. 15 yıldır yoksulluğu bitiremediler. Bu rejimin adı tek adam rejimi, hanedan rejimidir. Bu düzenin adı haramilerin düzeni. Bize düşen görev, haramilerin saltanatını yıkmadıkça çocuklarımızın yüzüne bakamayacağız.

Demokrasiyi savunmak ortak görevimizdir. Bu mücadelenin öncülüğünü demokrasiyi getirene kadar biz yapacağız.

Gelin en az yüzde 33 cinsiyet kotasını siyasal partiler yasasına koyalım. Yüreğiniz yetiyorsa, kadınlar da bu ülkenin geleceğinde söz sahip olsun diyorsanız, gelin siyasal partiler yasasına yüzde 33 cinsiyet kotasını koyalım.

Yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunmak bizim ortak davamızdır. Medya özgürlüğünü savunmak ortak davamızdır.''

'BİREYSEL ÇIKARLAR PELİNDE KOŞANLARIN BU PARTİDE YERİ YOKTUR'
'Dava adamlarına ihtiyaç var' vurgusu yapan kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Bu ülkeye dava adamları kazandırmaya çalışıyoruz. Bu mücadeleyi başarıya ulaştırabiliriz. Kuva-yı Milliye'de mücadele ederken ben ne olacağım diyenler var mıydı? Ortak amaçları vardı. Dava insanlarının özelliği ben yarın ne olacağım kaygısını taşımayan insanlardır. Davaya inanmayıp, 'milletvekilliği garanti mi' diye düşünenlerin dava adamı olmaya hakkı yoktur. Efendim ben demokrasiyi savunuyorum da ben ne olacağım? Bireysel çıkarlar peşinde koşanların bu partide yeri yoktur. Senin yerin CHP'nin kapısının dışıdır.

"DELEGE AVCILIĞI İLE SİYASET YAPANLARIN BU ÜLKEYE FAYDASI YOKTUR"
''2010 yılında genel başkan olduktan sonra önümdeki en önemli görev parti için reformdu. Yepyeni bir siyaset anlayışını bu partiye yerleştirmeye çalıştım. Tüzüğe en az yüzde 85 ön seçim şartını ben koydurdum. 2 kez üst üste kontenjan adayı olanların, üçüncü kez aday olamayacaklarına ilişkin tüzüğe ben koydum. Daha önce ön seçim mi vardı? 55 seçim çevresinde ön seçim yaptık. Çıkıp bana "Kılıçdaroğlu tüzük değişikliği getiriyor, tüzük değişikliğini kaldıracaklar." Niye yapalım? Delege avcılığıyla siyaset yapanların bu ülkeye faydası yoktur. Ön seçim maddesi aynen duruyor. Hatta aday saptama yöntemleri belirlenirken bir düzenleme daha yaptık, il örgütlerinin görüşlerinin de alınacağını tüzüğe yazdık. Bir Parti Meclisi'ne girerken il başkanlarının önerisini de oraya götereceğiz. Bana en yakın olanlar şunu aday göster bunu aday göster, en uzak olanlar şu olmasın, bu olmasın diyenler... Adayı en iyi belirleyecek olan örgütün kendisi. Meraklısı olsaydım, 2012'de ön seçim şartını getirmez, 55 ilde ön seçim yaptırmazdım.

Örgüt partiyi yıllardır iktidar olmamasına karşın ayakta tutuyor. Örgüte güvenmeyeceksiniz de kime güveneceksiniz. 55 yerde ön seçim yaptık, ben de örgüt de rahat etti. Ön seçimi aşıp gelenler oldu. Milletvekili arkadaşlarım parlamentoda ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Hiçbir partinin göstermediği çabayı bizim milletvekillerimiz gösteriyorlar. 81 ile gidiyorlar.

'KÜRT SORUNUNU ÇÖZECEK OLAN PARTİ CHP'DİR'
İktidar partisinin ve yandaşlarınnı en çok kullandıkları cümle şuydu: "CHP Sivas'tan öteye gidemez." CHP bugün Avrupa'ya da, Amerika'ya da gidebiliyor. Diyarbakır'a da, Hakkari'ye de niye gitmeyelim? Kürt sorununu çözecek olan parti, CHP'dir. CHP dışında hiç kimse bu sorunu çözemez. CHP, demokrasi ve özgürlük bağlamında bu sorunu çözecek. 15 yıldır çözemediler, şehitler üzerinden siyaset yapıyorlar. Kendi çocuklarını askere göndermemek için her türlü dümeni çevir. Bu oyunu da Türkiye'nin görmesi lazım. 7 Haziran'dan sonra bir süre sonra yeniden seçime gittik. Tamamımız merkez yoklaması ile parlamentoya geldi. Bir düzenleme yaptık, ön seçimden gelen arkadaşların tekrar ön seçime gitmelerini doğru bulmadım. O arkadaşların tamamını yeniden bulundukları konumlarla seçime gittik. Ön seçime verdiğimiz değeri ve önemi gösteriyor bu. Parti içi demokratik yarış kültürünü yerleştirmek için 8 yıldır mücadele veriyorum. Hastalıklı eski alışkanlıklarla ne yazık ki hala bu parti kültürünü arzu ettiğim oranda partiye yerleştiremedim ama bunun mücadelesini mutlaka yapacağım.

'PARTİ HİÇ KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİLDİR'
Parti iç demokratik yarış kültürünü yerleştirmek için 8 yıldır mücadele ediyorum. 'Ben yoksam parti de yok' anlayışına sahip arkadaşlarımız var. Onlara şunu söylüyorum: Kapı orada, çıkıp gidebilirler. Bu partide ben ne olacağım kaygısıyla yola çıkanların bu partide yeri yoktur. Parti hiç kimsenin babasının malı değildir.

Hiçbir genel başkan adayının önünü kesmedim. Eski alışkanlıkların nüksetmesini kabul etmiyorum. Her delege özgür iradesiyle oyunu kullanmalı. Bunu yaptığımızda bu partide demokrasi var diyebiliriz. Genel Başkan olmak kolay değil. Aile hayatımız bitti, günün 24 saati çalışıyorum.''

Bu haber toplam 1861 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.