• BIST 79.466
  • Altın 125,748
  • Dolar 3,0815
  • Euro 3,3468
  • Gaziantep : 24 °C
  • Adana : 30 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • İzmir : 23 °C

MEDYAYA OPERASYONA SERT TEPKİ BAROLARDAN

MEDYAYA OPERASYONA SERT TEPKİ BAROLARDAN
17-25 Aralık yolsuzluklarını unutturma ve medyaya karartma operasyonuna barolardan da tepki yağıyor.

Bursa Barosu Başkanı Demiröz, "Sırf baştan iktidar tarafından planlanmış bir operasyonu hukukla bezetip, hukuk giysisi giydirip uygulamaya koymak bu ülkeye çok büyük zarar verir." dedi.

Sakarya Baro Başkanı Kazan, medya gözaltılarına cemaat-hükümet çekişmesi olarak bakılmamasını istedi. "Bu suskunluk sarmalı, suskun kalan tarafların en temel yurttaşlık haklarını elinden alırken, hukuku, basını ve vatanımızı da bir bataklığın içine sürüklemektedir." şeklinde konuştu.

Bolu Barosu Başkanı Atalay, demokrasi ve medyaya yapılan operasyonu; korku toplumu yaratmaya, ifade ve basın özgürlüğünü yok etmeye yönelik girişim olarak değerlendirdi.

Medyaya Operasyonu Siyaset Kurguladı

Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz, Türkiye’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun yıldönümünde medyaya yönelik operasyonlara tepki gösterdi.

Türkiye’nin bu tür operasyonlara yabancı bir ülke olmadığını belirten Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz, bu anlayışın giderek artmasından endişe duyduklarını dile getirdi.

Mevcut operasyonun gerekçe olarak '‘Tahşiye Örgütü' diye bilinen örgütün sözde El Kaide bağlantılı bir örgüte dönüştürülmesi için polis marifetiyle silahlar ve bombalar bırakıldığı, ele geçirilen silahlar üzerinde polislerin parmak izlerinin bulunduğu iddia edildiğini kaydeden Demiröz, şunları söyledi:

"Peki merak ediyorum; bu gerekçenin yarattığı bir operasyonun içerisinde Zaman gazetesi ve Samanyolu televizyonunun yöneticilerinin ne işi var?

Eğer gerekçe buysa, bir çalışma yapılır, gerçekten polisler hak etmedikleri şekilde insanlara suç yüklemişlerse bunlar tespit edilir ve haklarında dava açılır.

Bu tamamen hukuk dışı, daha önce dönemin Başbakanı'nın söylediği, 'Cadı avı başlatacağız, inlerine girdik, giriyoruz' açıklamasıyla belirlenen bir siyasal operasyonun bir parçası.

Gazeteci Ahmet Şık’ın 'Bana uygulanan Faşizim'di, ama şimdi uygulanan da Faşizm'dir' dedi. Bunun Türkçesi; 'Bana bunu yapanlara bile bu yapılmasın.'

Eğer gerçekten şuanda hedefte olan operasyonların hedefi haline getirilen kişiler geçmişte bu tür şeyleri yaptılarsa hukuk önünde hesap versinler ama şimdi iktidarla cemaat arasındaki iktidar kavgasının yansımaları şeklinde hukukla bağı olmayan tamamen siyasal operasyonlarla gündeme gelen bu ilişki yarın bir gün başkaları için de gerçekleşebilir.

Bu kaygı verici zihniyetin karşısında durmak lazım. Kesinlikle ne demokratiktir, ne hukuksaldır. Çünkü Tahşiye Örgütü’yle ilgili bir diziden bahsediliyor. Dizinin senaristi, yönetmeni gözaltına alıyorsunuz, konuyla ilgili yazılar yazıldığı için basına operasyon yapıyorsunuz. Bu, tamamen basını susturmak, olumlu ya da olumsuz iktidara yönelik her tür eleştirinin önüne geçmek için başlatılmış bir operasyon."

"İKTİDAR PLANLIYOR, SONRA YARGIYA TALİMAT VERİYOR"

Kuvvetli suç şüphesi yerine makul şüphenin önünü açan yargı paketinin onaylandıktan hemen sonra operasyonun yapıldığına dikkat çeken Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz, "Hep manidar bulunur bazı şeyler, bu son derece manidar, sanki bu yasanın çıkışı buna yetiştirilişi.

Başsavcı, cuma günü 'Hakkınızda herhangi bir soruşturma yok' diye resmi yazı veriyor. Sonra operasyon yapılıyor. Siyaset kurguluyor, planlıyor ve yargıya talimat veriyor. Buna inanmak için o kadar çok nedenimiz var ki. '

Tarafsız, bağımsız yargı' diyerek bağırmamızın sebebi; siyasetin bu ilişkilere müdahalesinin ortadan kalkmasıdır. Gerçekten arka planında ne olursa olsun, usül dışı, yeterli gerekçelere dayanmaksızın, makul sözcüğü ile sırf baştan iktidar tarafından planlanmış bir operasyonu hukukla bezetip, hukuk giysisi giydirip, yapılan operasyonlar bu ülkeye çok büyük zarar verir. Onun için bu hukuksuzluklara sonuna kadar karşıyız, bunun hukukla ilgisi yok, siyasetin kurguladığı bir yaklaşım olarak görüyoruz." şeklinde konuştu.

"'OH OLSUN' DEMEYELİM; YARIN HERKESİN BAŞINA GELEBİLİR"

Hukukçu olarak, 'Düşmanımın bile adil yargılanmadığı bir ülke istemiyorum' dediğini hatırlatan Demiröz, şu görüşü dile getirdi: "Yakınlarımızın başına geldiğinde kıyamet koparıp, sevmediğimiz ya da fikirlerini paylaşmadığımız insanların başına geldiğinde 'oh olsun' diyen, en azından sessiz kalan zihniyetin bu ülkedeki tüm adalet duygusunu yok edeceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Önce biz, bizimle bağlantısı olmayan, hatta eleştiriler yönelttiğimiz, kesinlikle karşı duyduğumuz bir ilişki için 'Hayır, bu insanlara böyle davranamazsın' demeyi başarabilirsek, adil olmak diye tanımladığımız insani duruşun gereğini yapmış oluruz. Bu operasyonları biran önce durdurulmalı, çünkü tepkiler üzerine yaygınlaştırılması amaçlanan yeni operasyonların şimdilik durdurulduğu ifade ediliyor. Merkez medyaya yönelik de operasyon planlandığı konuşuluyor. Ahmet Şık’ın dediği gibi bu Faşizim'dir. Biz Faşizme sonuna kadar karşı durmaya karanlıyız."

"İKTİDAR MAKUL ŞÜPHEDEN ZARAR GÖRÜRSE ÇOK KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİNİ GETİRİR"

Son yargı paketinin yürürlüğe girmesiyle medyaya yönelik düzenlenen operasyonda avukatların savunma haklarının kısıtlandığını belirten Ekrem Demiröz, "Çok yakın zamanda iktidar, bu makul şüphe kavramından zarar görmeye başlarsa, yarın bir gün bundan zarar görürse iktidar makul şüpheyi kaldırıp kuvvetli değil, en kuvvetli suç şüpheyi diye gerekçeler koyacaktır. Hiç kimse kendi ihtiyaçları için yasa çıkarmaya, kendini korumaya, başkalarını yok etmeye yönelik bir hukuk yapısı oluşturmaya kalkışmasın. İktidarın ne yazık ki yapmaya çalıştığı bu. Operasyonlar da bunun somut örnekleri. Umut ediyorum ki; AKP içerisindeki akil insanlar bu kötü gidişe 'dur' demeyi başarırlar. Bu şekilde ülkenin geleceği gerçekten tehdit altında kaygılıyız ama sonuna kadar da mücadele etmeye hazırız." şeklinde konuştu.

Yargı Yürütmenin Kölesi Haline Getiriliyor

Suskun kalanları uyaran Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan, “Olaylara artık sadece cemaat-hükümet çekişmesi olarak bakılması mümkün değildir. Zira bu suskunluk sarmalı, suskun kalan tarafların en temel yurttaşlık haklarını elinden alırken, hukuku, basını ve vatanımızı da bir bataklığın içine sürüklemektedir. Söz konusu olan insanca yaşama hakkıdır, basın özgürlüğüdür, ifade ve düşünceyi açıklama özgürlüğüdür, anayasal özgürlüklerdir. Ancak bir türlü bu özgürlüklerin hizmetkârı olamayan yargı, bugün nihayet tamamen yürütmenin kölesi haline gelmektedir.” dedi.

Kazan, yaptığı açıklamada, bir kısım basın mensubu ve kanal yöneticileri hakkında yakalama ve gözaltı işlemleri yapıldığını hatırlattı, ‘kaos paketi’ olarak nitelendirdikleri yargı paketi onaylanır onaylanmaz bu gözaltı ve yakalama işlemlerinin başlatıldığına dikkat çekti.

Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan, daha önce yaptıkları açıklamada, kabul edilen yargı paketi sayesinde insanların üstü, eşyası, konutu, iş yeri veya ona ait diğer yerlerde arama yapmak için artık ‘makul şüphe’ gibi muğlak bir kavramın yeterli olacağını, insanların mal varlıklarına herhangi bir bahane ile el koyulabileceğini, avukatların soruşturma dosyalarının içeriğini incelemesinin veya belgelerden örnek almasının engelleneceğini ifade ettiklerini hatırlattı.

Kazan, şunları kaydetti: "Makul şüphe kavramının sakıncalarına dikkat çekmiştik. Bugün ortaya çıkan manzara tam da işaret ettiğimiz endişelerin gerçekleştiğini göstermektedir. Unutulmamalıdır ki ceza yasasında ‘makul şüphe’ kavramının geçerli olduğu bir ülkede, eğer istenir ve arzu edilirse, herkes makul birer şüpheli ilan edilebilir. Bunun geçmişteki örnekleri halen belleklerimizdedir. 8 ay önce kaldırılan bu ‘keyfi şüphe’ kavramı her nedense aynı haliyle geri getirilmiştir. Öyle görünüyor ki bugün ortaya çıkan gelişmeler bu kavramın bir silah gibi kullanılmaya devam edeceğini göstermektedir.”

Gözaltılarla ilgili kuvvetli deliller beklediklerini vurgulayan Kazan, " ‘Seninle aynı fikirde değilim ancak, senin fikrini özgürce söyleme hakkını ölümüne savunurum’ demek durumundayız." ifadesini kullandı.

Korku Toplumu Yaratılmaya Çalışılıyor

Bolu Barosu Başkanı Avukat Ferit Atalay, demokrasi ve medyaya yapılan operasyonu; korku toplumu yaratmaya, ifade ve basın özgürlüğünü yok etmeye yönelik girişim olarak değerlendirdi.

Yazılı açıklama yapan Baro Başkanı Ferit Atalay, "Bir zamanlar siyasal iktidarın yakın müttefiki olan Zaman/Samanyolu grubuna karşı iktidarın başlattığı operasyon tam anlamıyla bir hukuksuzluk örneği olup demokratik toplumu sindirmek ve korku toplumu yaratmaya yöneliktir. Operasyon bir hukuk ayıbı, basın ve ifade özgürlüğüne bir darbedir. Böylesi günlerde hukukun bir intikam aracı olmadığını unutmadan, demokrasiye, hukuk devletine, hukuk güvenliğine, adil yargılanma hakkına olan inancımızı sürekli olarak öne çıkarmalıyız. Suçun ve cezanın şahsiliği, masumiyet karinesi gözetilmeksizin öfke ile başlatılan bu soruşturma hukuki olamaz. Siyasal kimliklerine katılmasak da, her insanın adil yargılanma hakkı olduğunu akıldan hiç çıkarmamalıyız. Adalet kin tutmaz, hukuk aracı kılınarak intikam alınmaz. Bu kovuşturma ile ilgili olarak adli mercilerden gerekli hukuksal duyarlılığı ve yansızlığı beklemek en büyük hakkımızdır. Adalete duyulan güvenin dibe vurduğu bugünlerde, adaletin emir ve talimatlarla çalışmadığını göstermek, yargının bağımsızlığına olan inancı tüm toplumda yeniden tesis etmek için güçlünün hukuku değil hukukun üstünlüğü için bu kovuşturma bir fırsattır. Bu bağlamda yapılan operasyonu korku toplumu yaratmaya, ifade ve basın özgürlüğünü yok etmeye yönelmiş olarak algılıyor ve bir gün hukukun herkese gerekli olacağını bu vesile ile bir kez daha hatırlatıyoruz." dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 375 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim