• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Gaziantep : 25 °C
  • Adana : 29 °C
  • Ankara : 20 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 24 °C

Mehmet Baransu'ya 52 yıl hapis şoku

Mehmet Baransu'ya 52 yıl hapis şoku
Taraf Gazetesi'nde yer alan "Gülen'i Bitirme Kararı 2004'te MGK'da Alındı" haberi için Savcılık soruşturması tamamlandı. Mehmet Baransu ve gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü hakkında 52'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu'nun 28 Kasım 2013 tarihli gazetesinde "Gülen'i Bitirme Kararı 2004'te MGK'da Alındı" manşetine konu olan haberle ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma tamamlandı.

SAVCI 52' ŞER YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEDİ

Gazeteci Mehmet Baransu ve Taraf gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü Murat Şevki Çoban'ın hakkında “Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme", “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme" ve“MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme" suçlamalarıyla 26'şar yıldan 52'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İHBAR EDEN:MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI (MİT)

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Mehmet Baransu ile birlikte Taraf gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü Murat Şevki Çoban'ın da şüpheli olduğu iddianamede, Başbakanlık Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı(MİT)'ihbar eden' sıfatını taşıyor. Savcılık tarafından hazırlanan 2 sayfalık iddianamede, Mehmet Baransu'nun 28 Kasım 2013 tarihli Taraf gazetesinde“Gülen'i Bitirme Kararı 2004'te MGK'da Alındı" başlıklı haberde nitelik itibari ile gizli kalması gereken 25 Ağustos 2004 tarihli Milli Güvenlik Kurulu(MGK) toplantısı kararını manşetten yayınladığı ve bu yayınlarını ilerleyen günlerde de devam ettirdiği belirtildi. Söz konusu haber metinlerinde MGK'nın 481 sayılı karar eklerinin bulunduğunu belirten savcılık iddianamesinde, “Bu eklerde 'Gülen grubunun faaliyetlerinin tasfiye edilmesine ilişkin tedbirlerin yer aldığı' şeklinde gerçeğe aykırı yayın yapıldığı anlaşılmıştır" ifadelerine yer verdi.

"KAMUOYU YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİ"

Taraf gazetesinin geçtiğimiz Şubat ayında “Kozmik Köşe" isimli bölümde Mehmet Baransu tarafından “MGK planı devrede" başlıklı makalenin kaleme alındığı ve bu makalede mevcut olmayan bir plandan bahsederek Baransu'nun kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini belirten savcılık, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Murat Şevki Çoban'ın sorumlu yazı işleri müdürü olmasından kaynaklı, Baransu'yla birlikte devletin güvenliği veya iç-dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın yayın yoluyla ifşa ettikleri ifade edildi.

"MİT, YASADIŞI FİŞLEME YAPAN BİR KURUM OLARAK GÖSTERİLDİ"

Yine Taraf gazetesinin geçtiğimiz yıl Aralık ayında Baransu'nun müsteşarlık görev ve faaliyetleriyle ilgili bazı belgelere yer verdiği kaydedilen iddianamede, Baransu'nun MİT Müsteşarlığı'nın mevzuata uygun olarak yerine getirdiği görevleri yasadışı fişleme faaliyetleri, MİT Müsteşarlığı'nı da yasadışı fişleme yapan bir kurum olarak gösterdiği belirtildi.

52 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ

MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgileri ifşa etmek suretiyle suç işledikleri kaydedilen şüphelilerin “Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme", “Devletin güvenliği veya iç veya dışsiyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etmeö ve “MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme" suçlarını işledikleri belirtildi. Mehmet Baransu ve Murat Şevki Çoban hakkında 26'şar yıldan 52'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı. Şüphelilerin önümüzdeki günlerde yargılanmasına başlanacak.

5 AY ÖNCE BAŞLATILAN SORUŞTURMA

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Cumhuriyet Savcısı Sıddık İlgar tarafından başlatılan soruşturmada, Taraf Gazetesi'nin 28 Kasım tarihli nüshasının birinci sayfasında Mehmet Baransu tarafından yapılan “Gülen'i bitirme kararı 2004'te MGK'da alındı" manşetli haberde Baransu'nun '25 Ağustos 2004 tarihli ve Karar No:481 sayılı Milli Güvenlik Kurulu kararını' yayınlamak ve açıklamak suretiyle“Devlet güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme", “Siyasal veya askeri casusluk “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama ve “Yasaklanan bilgileri açıklama" suçlarını işlediği belirtilmişti.

İŞTE O İDDİANAME!

Gazeteci Mehmet Baransu ve gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü hakkında 52'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın iddianamesinde; devletin güvenliği açısından gizli kalması gereken bilgilerin ifşa edildiği belirtildi.

İSTANBUL ANADOLU AĞIR CEZA MAHKEMESİ'NE 

DAVACI : K.H.
İHBAR EDEN : BAŞBAKANLIK MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI, Şehit Cem Ersever Caddesi Yeni Mahalle Çankaya/ ANKARA .
ŞÜPHELİLER : 1- MURAT ŞEVKİ ÇOBAN, HÜSNÜ Oğlu HATİCE'den olma, 15/07/1987 doğumlu, SİVAS ili, ULAŞ ilçesi, ESENTEPE köy/mahallesi, 191 cilt, 27 aile sıra no, 37 sıra no'da nüfusa kayıtlı Misbah Muhayyeş Damga Ve Neşet Ömer Sok. No:23-25 Kadıköy/ İSTANBUL ikamet eder.
MÜDAFİİ :Av. VEYSEL OK, İSTANBUL
Misbah Muhayyeş Damga Ve Neşet Ömer Sk. No:23-25 Kadıköy / İSTANBUL
2- MEHMET BARANSU, BAHATTİN Oğlu HATUN'den olma, 07/03/1977 doğumlu, ARDAHAN ili, GÖLE ilçesi, SENEMOĞLU köy/mahallesi, 29 cilt, 33 aile sıra no, 37 sıra no'da nüfusa kayıtlı Hamidiye Mahallesi Yasemin Sok. No:2/15 Kağıthane/ İSTANBUL ikamet eder.
MÜDAFİİ :Av. VEYSEL OK, İSTANBUL
Misbah Muhayyeş Damga Ve Neşet Ömer Sk. No:23-25 Kadıköy / İSTANBUL
SUÇ : 1-) Devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları temin etme
2-) Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken
bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme
3-) MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilginin istihsal ve basın yoluyla ifşa edilmesi suretiyle
2937 sayılı kanuna muhalefet
SUÇ TARİHİ VE YERİ : 01/12/2013 İSTANBUL/KADIKÖY
SEVK MADDESİ : TCK'nun 326/1, 43/1, 329/1, 43/1, 2937 sayılı kanunun 27/1, 3, 4 TCK'nun 53 maddeleri (şüpheliler hakkında ayrı ayrı )

DELİLLER : Şüphelilerin savunmaları, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği ihbar yazıları, ilgili taraf gazetesi nüshaları, adli sicil, nüfus kaydı ile tüm soruşturma evrakı kapsamı.

SORUŞTURMA EVRAKI İNCELENDİ:

Şüpheli Murat Şevki Çoban'ın Taraf gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü olduğu, şüpheli Mehmet Baransu'nun ise taraf gazetesi muhabir ve yazarı olduğu, Taraf gazetesinin 28/11/2013 tarihli nüshasında yayınlanan Mehmet Baransu'ya ait " Gülen'i bitirme kararı 2004'de MGK'da alındı. " başlıklı haberde niteliği itibariyle gizli kalması gereken 25 Ağustos 2004 tarihli MGK toplantısı kararının manşetten yayınlandığı ve bu yayınların ileri ki günlerde devam ettirildiği, söz konusu haber metinlerinde MGK'nın 481 sayılı kararının eklerinin bulunduğu, bu eklerde " Gülen grubunun faaliyetlerinin tasfiye edilmesine ilişkin tedbirlerin yer aldığı " şeklinde gerçeğe aykırı yayın yapıldığı,

Yine 17/02/2014 tarihli Taraf Gazetesinde " Kozmik köşe " isimli bölümde şüpheli Mehmet Baransu tarafından kaleme alınan " MGK planı devrede " başlıklı makalede " Türkiye'de nurculuk ve Fethullah Gülen grubunu bitirme planı " her aşamasıyla devrede denilerek; " Gülen cemaatine ait kurullar için ağır yaptırımlar getiren yasal düzenlemeler yapılmalıdır. " , " Devletin yurt dışında görevli memurları aracılığıyla Fethullah Gülen grubu yakından takip edilmeli, gerekiyorsa Dışişleri Bakanlığı tarafından idari tedbirler geliştirilmelidir. " Fethullah Gülen grubunun sempatizman ve yandaş edinme gayretleri İçişleri Bakanlığı nezdinde dikkatle takip edilmeli " , " yapılan bağışlar ile usulsüz para hareketleri kara para uygulamaları Maliye Bakanlığı MASAK aracılığıyla takip edilmeli. " , " Abdullah Gül'ün Dışişleri Bakanı sıfatıyla Gülen okullarına yardım edilmesi genelgesi geri çekilmelidir. " , " konunun psikolojik harp boyutuna dikkat edilmeli ", " cemaatin kadrolarının tespiti " şeklinde maddeler halinde sıralamak suretiyle mevcut olmayan bir plandan mevcutmuş gibi bahsedilerek yalan haber niteliğindeki yayınlarla kamuoyunun yanlış yönlendirilmeye devam edildiği, 481 sayılı MGK kararının tek sayfadan ibaret herhangi bir ekinin bulunmamasına rağmen yukarıda yazılan ibarelerin MGK'nun söz konusu kararında varmış gibi gösterildiği, şüpheli Mehmet Baransu ve Taraf Gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü şüpheli Murat Şevki Çoban'ın bu şekilde devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları temin etme ve devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yaraları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme suçlarını işledikleri, TCK 326 ve TCK 329 maddelerinin şüpheliler hakkında ayrı ayrı uygulanması gerektiği, bu anlamda " Non bis in idem " ( Bir fiilden dolayı ancak bir defa ceza verilir ) kuralının şartlarının burada gerçekleşmediği, dolayısıyla TCK 44 ( Fikri İçtima ) şartlarının bulunmadığı,
Taraf Gazetesinin 02/12/2013 tarihli nüshasında Mehmet Baransu imzasıyla yayınlanan haberde müsteşarlık görev ve faaliyetleriyle ilgili bazı bilgilere yer verildiği, gazetenin birinci sayfasında " Taraf'ın elindeki yeni belgeye göre 2010 yılında BUTTKK kaldırıldıktan sonra fişlemeler devam etti. 2013 yılında kaymakam adaylarının kendileri dışında ailelerinin de hayatı tek tek not edilmiş. " ifadelerine yer verildiği gazetenin 11. Sayfasında ise MİT tarafından yapılan fişlemeler Başbakanlığa resmi yazı ile gönderilmiş. MİT tarafından Başbakanlığa gönderilen resmi yazışmada fişleme yapılan kişilerle ilgili belgelerin özenle korunması gerektiği, bunların medyanın eline geçmesi halinde değişik kompilasyonlara neden olacağı uyarısı da var " şeklinde ifadelerin yer aldığı belirtilerek MİT Müsteşarlığının mevuzaata uygun olarak yerine getirdiği görevleri yasa dışı fişleme faaliyetleri, MİT Müsteşarlığını da yasa dışı fişleme yapan bir kurum gibi göstererek şüphelilerin MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgileri istihsal ve ifşa etmek suretiyle üzerilerine atılı müsnet suçları işledikleri, şüpheli Mehmet Baransu'nun yazıyı yazan sıfatıyla şüpheli Murat Şevki Çoban'ın ise sorumlu yazı işleri müdürü olarak sorumlu oldukları, bu şekilde şüphelilerin üzerilerine atılı müsnet suçları işledikleri yukarıda yazılı deliller kapsamı ile anlaşıldığından,

Delillerin takdir ve ifası mahkemenize ait olmak üzere şüphelilerin eylemlerine uyan ve yukarıda belirtilen sevk maddeleri uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmalarına ,
Adli emanetin 2014/5491 sırasında kayıtlı gazete nüshalarının dosyada delil olarak saklanmasına, hapis cezasına hükmedilmesi halinde TCK.nun 53. maddesi uyarınca güvenlik tedbiri uygulanmasına, CMK.nun 324 ve 325. maddeleri uyarınca yargılama giderlerinin yükletilmesine karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur. 11/04/2014

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 305 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim