1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MKYK’da büyük revizyon

MKYK’da büyük revizyon

Ankara’da gerçekleşen kongrede tek aday olarak gösterilen Ahmet Davutoğlu 1353 geçerli oyun tamamını aldı

A+A-

Partiyi seçime taşıyacak Merkez Karar ve Yönetim Kurulu listesinin tamamına yakını Erdoğan’a yakın isimlerden oluştu

  •  
  •  
  •  
0Sitene Ekle
MKYK’da  büyük revizyon
 

ŞEBNEM HOŞGÖR - KIVANÇ EL Ankara

Ak Parti’nin dünkü 5. Olağan Kongresi’nde 1380 delegenin imzasıyla tek aday olarak gösterilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçerli oyların tamamını alarak 1353 oyla yeniden genel başkanlık koltuğuna oturdu. Partiyi seçime taşıyacak 50 kişilik MKYK ise (Merkez Karar ve Yönetim Kurulu) büyük ölçüde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerden oluştu. İsmi Genel Başkan adaylığı için geçen Binali Yıldırım’ın MKYK’ya girdiği kongrede, Erdoğan’ın danışmanlarından Burhan Kuzu, damadı Berat Albayrak da MKYK’nın yeni isimleri arasında yer aldı. 
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakın tüm isimlerin tasfiye edildiği yeni MKYK’da Gül’e yakın tek isim olarak Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel dikkati çekti. Davutoğlu’na yakın olarak bilinen ve yer alacakları söylenen isimler de MKYK’da yer almadı. Kongrede gerçekleştirilen tüzük değişikliği ile 3 dönem kuralı 7 Haziran’da seçilen 25. dönem milletvekilleri için esnetildi. Yapılan düzenleme ile 3 dönem sınırlaması nedeniyle 1 Kasım seçimlerine katılamayacak 26 isme adaylık yolu açılırken, Çevre, Şehir ve Kültür işleri ve İnsan Hakları ile ilgili iki yeni Genel Başkan Yardımcılığı oluşturuldu. Ayrıca üyelerini Genel Başkan’ın belirleyeceği Etik Değerler Kurulu kuruldu.
Kongrede Davutoğlu’nun konuşmasının ardından tüzük değişiklikleri gerçekleştirildi. Ardından da Genel Başkan ve parti yetkili kurullarının seçimine geçildi. 
Ak Parti’nin 1445 delgesinden kongrenin açılışında hazirun cetveline 1275’i imza attı. Ancak daha sonra gelen delegelerle birlikte sayı bin 380’e ulaştı. Davutoğlu kongreye katılan tüm delegelerin imzasıyla Genel Başkanlığa tek aday olarak gösterildi. 15 sandıkta oy kullanılan Genel Başkanlık seçiminde 1360 delege oy kullandı. Oyların 1353’ü geçerli sayıldı. Davutoğlu geçerli oyların tamamını alarak yeniden Genel Başkanlığa seçildi. 
 
Kurmaylar kurulda yok
Kongrede partinin yeni Merkez Disiplin Kurulu ile Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu da şöyle belirlendi: “MDK: İsmail Kahraman, Hakkı Köylü, Ali Özkaya, Fatih Metin, Gülay Samancı, Övünç Özkan, Zelkif Kazdal, Kerem Ali Sürekli, Mustafa Yeneroğlu, Serap Yahşi Yaşar ve Vedat Bilgin. DHK: Ahmet İyimaya, Ali Yüksel Kavuştu ve Emrullah İşler, yedek üye adayları Figen Şaştım ve Celal Babayiğit oldu.  DHK’da daha önce Ethem Sancak da yer alıyordu. Ancak listede Sancak’a yer verilmedi. Yeni MKYK’ya Gül’e yakın sadece Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel yer alırken, başta Elvan, Taha Özhan, Ali Sarıkaya, Ertan Aydın gibi isimler olmak üzere MKYK’ya girmesi beklenen pek çok Davutoğlu kurmayı kurulda yer bulamadı.
Kadın sayısı düştü
2012’deki kongresinde 8 başörtülü 6 başı açık olmak üzere 14 kadın MKYK’da yer alırken; yeni MKYK’da 9 kadın yer aldı. Başörtülü üye sayısı 4’e düştü. 50 kişilik MKYK’da 27 milletvekili yer alırken MKYK’da 15 adet ‘3 dönemlik’ olarak adlandırılan isim de yer aldı.
 
Çözümcüler listede yer aldı
MKYK’ya yeni giren 31 ismin tamamına yakınının Erdoğan’a yakınlıklarıyla bilinen isimler olması dikkat çekti. Artan terör olayları nedeniyle Ak Parti’nin rafa kaldırdığı çözüm sürecinin mimar ve koordinatörlerinden Yalçın Akdoğan ile sürecin önemli aktörlerinden eski İçişleri Bakanı Efkan Ala da MKYK’nın yeni isimleri oldu. 
‘Erdoğan damgası’
MKYK’ya yeni üye olarak giren isimler de şunlar: “Ali Aydınlıoğlu, Alev Dedegil, Ayhan Sefer Üstün, Ayşenur Bahçekapılı, Aziz Babuşçu, Berat Albayrak, Binali Yıldırım, Burhan Kuzu, Cemil çiçek, Efkan Ala, Faruk Çelik, Fatih Şahin, Fatma Betül Sayan Kaya, galip ensarioğlu, Mehdi Eker, Mehmet Babaoğlu, MEHMET DOĞAN Kubat, Mehmet Erdem, Mehmet Özhaseki, Metin Doğan, Mustafa Ataş, Naci Ağbal, Nurettin Canikli, Ravza Kavakçı Kan, Recep Akdağ, Selçuk Özdağ, Selçuk Öztürk, Vedat Demiröz, Yalçın Akdoğan, Yaşar Karayel, Zeki Aygün.”
Yeni MKYK’da, Erdoğan’ın kızı Esra ile evli olan Berat Albayrak, Erdoğan’ın başdanışmanı ve değişmez Ulaştırma Bakanlığını yapan Yıldırım, Erdoğan’ın danışmanı Burhan Kuzu, son TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde müsteşarlığını yapan eski İçişleri Bakanı Ala, Refah Partisi’nden bu yana Erdoğan’la çalışan eski bakan Faruk Çelik, Erdoğan’ın avukatlığını da yapan Fatih Şahin, Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde danışmanlığını da yapan Fatma Betül Kaya, Erdoğan’ın değişmeyen seçim koordinasyon başkanı Mustafa Ataş, 3 kez grup başkanvekilliği yapan Nurettin Canikli, Merve Kavakçı’nın kardeşi Ravza Kavakçı, Erdoğan döneminde 10 yıl sağlık Bakanlığı yapan Recep Akdağ, Erdoğan’ın danışmanlığını yaparak siyasete giren Akdoğan, Erdoğan’ın hemşehrisi Fatih Erdoğan’ın eşi Asuman Erdoğan, Erdoğan’ın en güvendiği isimlerden Bozdağ, Erdoğan’ın avukatı Yazıcı, Ak Parti kurucularından Mehmet Ali Şahin, Erdoğan’a ailece yakınlığıyla bilinen bakan Zeybekçi, Erdoğan’ın danışmanlığını yaparak siyasete giren Ömer Çelik, Erdoğan’ı n partiye getirdiği Süleyman Soylu gibi isimlerin bulunması ‘Erdoğan damgası’ olarak yorumlandı. Eski Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy ise yedek üye oldu.
 
‘Ağırlığını koydu’
Kongre öncesi Erdoğan ile Davutoğlu arasında MKYK listesi konusunda gerilim yaşandığı, bu çerçevede Erdoğan’ın arzusuyla Yıldırım’ın adaylık için harekete geçtiği, Davutoğlu’nun da liste konusunda inisiyatifi Beştepe’ye bıraktığı iddiası kulislere yansımıştı. MKYK’ya sunulan listede Lütfi Elvan ve danışmanları başta olmak üzere Davutoğlu’na yakın isimlerin yer  almaması ve ağırlıklı olarak ‘Erdoğancı’ olarak bilinen isimlere yer verilmesi kulislerde, “Erdoğan ağırlığını koydu” şeklinde yorumlandı. 
 
‘1 Kasım’da rehavet görmek istemiyorum’
Başbakan Davutoğlu, teşekkür konuşmasında “Kurucu öncülerimize bir kez daha teşekkür, Cumhurbaşkanımıza bir kez daha takdir ve minnetlerimi ifade etmek istiyorum. Kongre esnasında gösterdiğiniz birlik, beraberlik, kardeşlik ve uhuvet bağlarını yansıtan ve birtakım çevrelerce arzu edilen bütün kötü senaryoları bir şekilde tümüyle dumura uğratan davranışlarınız için teşekkürü bir borç biliyorum. 
Onların gayretleri, onların gösterdiği ceht hepimiz için bu zor ve kritik dönemde önemli bir enerji kaynağı olmuştur. Bu görevler nihayet bayrak değişimidir. 
Hiçbirimiz baki değiliz AK Parti ise inşallah o derin ahlaki yaklaşımıyla asırlara yürüyen bir hareket olacak. Allah bu kardeşler topluluğunu hep kardeş eylesin. Allah, bu kardeş topluluğunun içine küçük hesapları getirmesin, getirmek isteyenlere fırsat vermesin. 
Bizler büyük yolun yolcularıyız. Bizler küçük hesapların değil büyük ideallerin yolcularıyız” dedi. Davutoğlu rehavet görmek istemediğini vurgulayarak, “1 Kasım seçimleri sadece bir genel seçim olma mahiyetini artık  yitirmiştir. 1 Kasım’da bir zafiyet gösterilirse AK Parti’de görülecek her zafiyet artık Türkiye’nin zafiyetidir. Şu an için seçimin startını veriyoruz” dedi.
 
Telgrafla tebrik etti
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Erdoğan’ın Davutoğlu’nu telgrafla tebrik ettiği kaydedildi. 
 
26 isme vekillik yolu açıldı
Kongrede, Tüzük Değişikliği Komisyonu’nca hazırlanan parti tüzüğünün bazı maddelerine ilişkin değişiklik teklifi oylamayla kabul edildi. Yapılan değişiklikle bazı genel başkan yardımcılıklarının sorumluluk kapsamı yeniden belirlendi ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ile Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı oluşturuldu. Tüzükle “Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulları ve Siyasi Erdem ve Etik Kurulu” da oluştu. Kurul, partinin “kurucu ilkeleri” ile ilgili tüm partilileri bilinçlendirecek ve denetimini yapacak. ‘Dönem’ sayılmayacak
Parti tüzüğüne 3 dönem kuralına ilişkin geçici maddeler konuldu. Buna göre, 25. Dönem’de seçilmiş milletvekilleri için bu dönem hesaba katılmayacak. Ancak bu kimseler hakkında 26. Dönem ve sonraki dönemler bakımından söz konusu düzenleme yeniden işletilecek. Yapılan değişiklik sayesinde 7 Haziran seçimleriyle üç dönemini tamamlar konuma gelip 1 Kasım’da aday olamayacak 26 isme milletvekilliği yolu açılmış oldu. Tüzükte yapılan bir başka değişiklik ile de belde, ilçe ve il kongrelerinde adaylık için delege tam sayısının en az yüzde 5’inin imzasıyla aday gösterilme şartı getirildi. Aynı değişiklik uyarınca partiye üye olmayan isimlerin seçimle göreve gelmesi halinde bu kişiler parti üyesi olma hakkını kazanacak. Mevcut tüzükte bir imza şartı bulunmuyordu.
 
Gözler şimdi yeni MYK’da
AK Parti’de yeni MKYK’nın ardından gözler yeni MYK’ya çevrildi. Partinin en üst yönetim organı olan, Genel Başkanla birlikte 13 kişiden oluşan Merkez Yürütme kurulu’ndan (MYK) 5 isim MKYK’ya giremeyerek liste dışı kaldı. Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Mali ve İdari işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, ARGE’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ve Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, bugün yapılan kongrede MKYK listesi dışında kaldılar. 
13 kişilik MYK’da bu 5 ismin yanında 2 ya da 3 ismin daha değişmesi beklenirken toplam 7 veya 8 isim değişmiş olacak. AK Parti’de 2 yeni MYK üyeliği ile Davutoğlu’nun bugün ya da yarın açıklaması beklenen MYK’sında 10’a yakın yeni isim de yer almış olacak. Yeni oluşturulan İnsan Haklarından sorumlu genel başkan yardımcılığına Ayhan Sefer Üstün’ün; Çevre, Şehircilik ve Kültür’den sorumlu genel başkan yardımcılığına da Mehmet Özhaseki’nin ya da Aziz Babuşçu’nun getirilebileceği ifade ediliyor. 
Teşkilat Yıldırım’a
Partinin 2 numaralı koltuğu olan “Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na Mehmet Ali Şahin’in devam edebileceği, buraya Yıldırım veya Çiçek’in de getirilebileceği ifade ediliyor. Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’nın da Yıldırım veya Babuçşu’nun olabileceği kaydediliyor. Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve parti sözcülüğüne ise Ömer Çelik’in; Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na da Mevlüt Çavuşoğlu’nun getilebileceği ifade ediliyor. Öznur Çalık, Mehmet muş, Abdülhamit Gül’ün MYK’da korunması bekleniyor. Canikli’nin de MYK’ya girebileceği konuşuluyor. Yeni MYK’nın ilk sınavı ise milletvekili aday listeleri olacak. 18 Eylül Cuma gününe kadar vekil listesinin YSK’ya teslim edilmesi gerekiyor.
Bu haber toplam 400 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.