1. HABERLER

  2. MEDYA

  3. Nihat Genç parti mi kuruyor?

Nihat Genç parti mi kuruyor?

“Sine-i Millet Platformu” tarafından yayınlanan ve “Bir savunma hattı oluşturmak için erdemli, bölüşümcü ve eşitlikçi bir hareket olarak yola çıkıyoruz” ifadelerine yer verilen bildiriye ilişkin gazeteci Nihat Genç açıklama yaptı.

A+A-

“Sine-i Millet Platformu” bir bildiri yayımladı. “Bir savunma hattı oluşturmak için erdemli, bölüşümcü ve eşitlikçi bir hareket olarak yola çıkıyoruz” ifadelerine yer verilen bildiri kamuoyunda 'yeni bir parti kuruluyor' yorumlarına neden oldu. Bildiride imzası olan gazeteci Nihat Genç, konuya ilişkin açıklama yaptı.

Sine-i Millet Platformu, geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından Ahmet Yavuz, Arslan Bulut, Birgül Ayman Güler, Dilek Akagün, Mustafa Önsel, Nihat Genç imzalı “Sine-i Millet Platformu” adıyla bir bildiri yayımlandı.

İşte o bildiri:

bildiri.jpg

Bu soruyu bildiride imzası bulunan gazeteci Nihat Genç'in konuya ilişkin Odatv'ye yaptığı açıklaması şöyle:

“Bu bir siyasi bildiridir, daha geniş bir metin birkaç ay içinde hazırlanıyor, daha geniş katılım listesi de peyderpey yayınlanacak. Vatana ve insan aklına karşı bağışlanamayacak büyük günahlar işleniyor, insan çaresiz kalabilir ama aydınlar asla. Bir saatten sonra insan dünyada bulunduğu yeri bir daha gözden geçirmek ihtiyacı istiyor. Bu yer konum belirlemek çok güçlü bir istek. Mutlaka yapılmalı deyip yola çıktık. Partiler etrafında bir illüzyon balonu uçuruluyor. Kitleler ya lider ya da ideolojik kutularına kilitlenmiş durumda. Bu siyasi kabus büyüdükçe zihinler kapanıyor. Gücümüzce açalım dedik. Din ve milliyetçilik hamaset batağına düşüp iktidar uğruna fanatikleştikçe ülkemiz sömürgecilere daha kolay yem oluyor. Baş edilmesi zor kabuslar içindeyiz. Hain işgalden hukuk ve devlet adına ders çıkartmak yerine sömürge tiyatrosuna kaldığımız yerden devam ediyoruz.

BİLDİRİ YETERİNCE AÇIKTIR
Kanlı bir işgal girişimiyle ülkemizin sersemlik yaşaması normaldir ama siyaset kurumunun hala ‘güven’ inşa edemeyişi ciddi bir omurga sorunu yaşıyor demektir. Gittikçe büyüyen derinleşen siyasi yıkıma karşı hepimizin kafasında güçlü bir basınç oluştu. Batılı ajan sivil kurumlar ve neoliberallerle onlarca yıl kumar oynayanların ülkemize yarattığı felaketleri yaşadık ve sonuç, egemenliğimiz hem tartışılır hem de siyasi aptallıklarla devletin ve hukukun ‘işin içinden çıkılmaz’ hale geldiği aşikardır. Neden? Çünkü ülkeyi bu felakete sürükleyenler onlarca yıl Türk Milleti’ne etnisite muamelesi çektiler ve hem kariyer hem hukukla dalgalarını geçtiler, Türkiye’yi kumaş parçası gibi kesip biçmişler. Bildiride imzası olanlar çok sevilen aydın insanlardır, en büyük müşterek ortak değerin önce akıl olduğuna inanmış insanlar, aklın yerini parti lider çıkarı aldığında hiçbir ortak değer işe yaramaz. Bildiride imzası olanlar ülkelerini ve dünyayı yeterince düşünüp taşınmış yazıp çizip konuşup memleket derdini çekmiş insanlardır, eserleri ve siyasi duruşlarıyla zaten kişiliklerini ortaya koymuş kamuoyunun çok yakından tanıdığı aydınlar. Büyük bir dönüm noktasında yaşadığımıza inanıyoruz, siyasi olarak her insanımızın kendini bir daha yeniden tarif edip deklare etmesi gerekiyor, ülkemizin ve dünyanın neresindeyiz, ne yapmalıyız? Bildiri yeterince açıktır, aşağıda imzası olanlar, bir savunma hattını bir bina katı tutarak toplantılar yaparak bildiriler yayınlayarak youtube kanalından tartışmalar yaparak gücünü ve imkanlarını katılımlarla şehir şehir sürdürmeyi düşünüyor. Savunma hattını aktivite etmek ve ülkemizin her şeyi omurgasını hukukunu güvenini ayakta tutmak için enerjimizi buraya yoğunlaştırmak istiyoruz. Tetikte olmalıyız gözetmeliyiz denetlemeliyiz yola çıkacak fikir ve anlayışlara ve aydınlara ve halkımıza ve gençliğe bir temel oluşturmalıyız. Dişimizi tırnağımıza takmalıyız, siyasi bağımsızlığımız ve en temel kişi hak ve özgürlükleri için siyaset kurumuna olanca gücümüzle müdahale etmeliyiz… Son söz olarak, iftiharla takdim ediyorum, bu bildiri önder siyasi bir girişim ve altındaki imzalar siyasi bir topluluktur, iğneyle kürdanla kaza kaza milli ve onurlu bir yolu açıp kurumlaştırana kadar, eğilmemiş bükülmemiş pes etmemiş pislik ve kirlenmeye karşı direnmiş ne kadar insanımız varsa buluşup aynı nehirden akmak için…”

Bu haber toplam 2544 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.